Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Vo ponedelnikot mi beше потпишан указот вчера се јавив во конзулатот службеничката ми рече дека стигнал во средата и ме изненади


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не ме чуди, кај многумина стасува брзо по електронски пат, ама кај некои како кај мене не е сеуште испратен во Конзулатот, за сопругата веќе го зедовме. Токму затоа службеничката ми посочи да им пишам на посоченната адреса за да го препратат, но адресата не функционира деновиве како што гледам на повратната информација за испратени пораки преку е-маилот...Ете затоа прашувам дали некој друг на форумов имал слично заебано искуство и дали е-маил адресата моментално функционира..?
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
еве јас чекам дваипол месеци[DOUBLEPOST=1537398559][/DOUBLEPOST]
тешко да те одбие со овој статус

бог да чува АМАН ОБЈАСНЕТЕ дедо 1019 што е тоа????крштеница,сведителство,извод др документ. АМАН ВЕКЕ БИДЕТЕ ПОДЕТАЛНИ,,,,,,ко рертардирани се повторуваме цело време[DOUBLEPOST=1537398790][/DOUBLEPOST]
БОГ ДА ЧУВА колку неписмена раја има и уште полошо во европа само таквите ке ги најдеш,треба равенки да решаваш за да ги сватиш "сакам кажам незнам речам се" барем ти го свати
После 2 години на форумот треба сите да знаеме веќе да дешифрираме што сака да каже некој што го мрзи да каже: извади потврда врз основа на дедо ми кој е роден 1919 година. Јеби га. Ама сите сакаат да им објасниш кај да оди да легализира документи во Софија, што значи овој статус, што оној статус, да му ги дадеш прашањата за интервју, кои ги има милион пати постирано на форумот. А зошто? За кога ќе добие државјанство да го мрзи да научи јазик и да се жали како во Германија е тешко, му фали мајка му, шефот не го сака и да се врати на крај дома.

Ама тоа ти е. Да бевме поарни, немаше да ни треба бугарски пасош.
 
D

djgoram

Гостин
Не ме чуди, кај многумина стасува брзо по електронски пат, ама кај некои како кај мене не е сеуште испратен во Конзулатот, за сопругата веќе го зедовме. Токму затоа службеничката ми посочи да им пишам на посоченната адреса за да го препратат, но адресата не функционира деновиве како што гледам на повратната информација за испратени пораки преку е-маилот...Ете затоа прашувам дали некој друг на форумов имал слично заебано искуство и дали е-маил адресата моментално функционира..?
Сакам да те прашам дали може указот да се земе и сам да го однесам во Софија за егн и адреса или тоа мора да оди по службен пат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Сакам да те прашам дали може указот да се земе и сам да го однесам во Софија за егн и адреса или тоа мора да оди по службен пат


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kако што читам на форумов може, ама ќе те чини скоро исто како со посредник, плус малтретирање и гњаважи колку сакаш, луѓето си ја знаат работата и за некое евро плус барем ќе заврши агонијата...а и за земање ти бараат адреса со две слики пасош формат...
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Кој зема, тие што имаат по 10 профили на форумов?
Иначе од интервју до потпис процедурата трае од 1,5 до 2 години ако е се во ред со документите.
Ijas nemozam da se nacudam nemojte da zemate na dusa ispravni luge sto imaat po 10 profila , jas sum primer broj eden koj strplivo cekam 3 godini so roditel bugarin i celo negovo pokolenie sto ziveat vo Bugarija ostarev moze pobrgo ke zaminam na onoj svet dodeka go dobijam ona moe posakuvano drzavjanstvo
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Ijas nemozam da se nacudam nemojte da zemate na dusa ispravni luge sto imaat po 10 profila , jas sum primer broj eden koj strplivo cekam 3 godini so roditel bugarin i celo negovo pokolenie sto ziveat vo Bugarija ostarev moze pobrgo ke zaminam na onoj svet dodeka go dobijam ona moe posakuvano drzavjanstvo
Пошто си со преписка од Јануари/2016 чекаме убави вести од тебе во блиска иднина дека имаш промена од дополнителна на финална проверка!

intervju 2014...pa dopolnitelna pred nekade godina ipol...pa na finalna 09 07 2018...pa odobrena za ukaz 18 09 2018...dokument krestelno od roditel...kolku se ceka na potpisuvanje za ukaz ???
Од 3-до 6 месеци до указ!
Ако може да споделиш што бројче од 2014 си?
 
Член од
21 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
19
Пошто си со преписка од Јануари/2016 чекаме убави вести од тебе во блиска иднина дека имаш промена од дополнителна на финална проверка!


Од 3-до 6 месеци до указ!
Ако може да споделиш што бројче од 2014 си?
53**/2014 ................... na eden prijatel mu bil potpisan ukazot za mesec i pol
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
После 2 години на форумот треба сите да знаеме веќе да дешифрираме што сака да каже некој што го мрзи да каже: извади потврда врз основа на дедо ми кој е роден 1919 година. Јеби га. Ама сите сакаат да им објасниш кај да оди да легализира документи во Софија, што значи овој статус, што оној статус, да му ги дадеш прашањата за интервју, кои ги има милион пати постирано на форумот. А зошто? За кога ќе добие државјанство да го мрзи да научи јазик и да се жали како во Германија е тешко, му фали мајка му, шефот не го сака и да се врати на крај дома.

Ама тоа ти е. Да бевме поарни, немаше да ни треба бугарски пасош.
разбирам дека сте роднини или другари и го браните немие гајле но да ти објасним една работа гледаш и самиот сите со необјаснат статус препрашуваат и форумов се полни со безвеза,никој несака да се врати назад 50/100 старани да ослепи читајчи за да дознае со што бил и како и плус не полагам математика и филозофија за да дешифрирам што тој сакал или несакал и многу работи самите луге ги комплицираат се чудите и лутите на бугарите што одбивале ДОБРО Е што и одбиваат документите ви се ошмара немие јасно како некои добиле происхот без подадени изводи(умреници) от прадедо мене ми ги врати шалтерот документите назад затоа што немав изводи от прадедоми добив краток одговор "момчета докумените ти се нецелоцни" и ако помагате ПОМАГАЈТЕ затоа е форумов НЕ Е за да се надмудруваме и изиграваме експерти или учиме математика и филозофија и на крајот ЏАБЕ пишав ни магарето ни зајакот не ме разбраја но како сакате така терајте
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
разбирам дека сте роднини или другари и го браните немие гајле но да ти објасним една работа гледаш и самиот сите со необјаснат статус препрашуваат и форумов се полни со безвеза,никој несака да се врати назад 50/100 старани да ослепи читајчи за да дознае со што бил и како и плус не полагам математика и филозофија за да дешифрирам што тој сакал или несакал и многу работи самите луге ги комплицираат се чудите и лутите на бугарите што одбивале ДОБРО Е што и одбиваат документите ви се ошмара немие јасно како некои добиле происхот без подадени изводи(умреници) от прадедо мене ми ги врати шалтерот документите назад затоа што немав изводи от прадедоми добив краток одговор "момчета докумените ти се нецелоцни" и ако помагате ПОМАГАЈТЕ затоа е форумов НЕ Е за да се надмудруваме и изиграваме експерти или учиме математика и филозофија и на крајот ЏАБЕ пишав ни магарето ни зајакот не ме разбраја но како сакате така терајте
Мојот коментар беше критика за тие што не сакаат да прочепкаат сами да дојдат до информација, а бараат еден куп информации од нас. Не знам како ти ме сфати обратно. Тоа дека ние мора да се научиме да дешифрираме беше сарказам и реална ситуација, после 2 години, сакале нејќеле, мораме и ќе се научи е. Човекот не ми е ни роднина ни бутур, и баш напротив, не го бранам, туку ги критикувам таквите ко него. И затоа реков, да бевме поларни како народ, во смисол повредни и пописмени, немаше да ни треба бугарски пасош.

А како ти ме разбра обратно, нема појма искрено.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom