Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Кажи му убаво, имаш доколку сметаш дека некој документ не ти е земен во разгледување, а тоа е стриктно стар документ кој си го ископал од ковчегот на баба. Немаш ако си осудуван или не постои начин со цврст доказ да докажеш потекло
Ти зборуваш за твојот случај,кажи дека имаше пријатели и врски и те вратија во процедура,а ако немаш пријатели немаш ни право на жалба,ако имаше ќе му пишеше дека е одбиен но има право на жалба во рок од толку дена до тој и тој орган,но нема,кога ќе те одбиет поднеси од ново,друго тешко.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
После месец денес на проверка денес отказ од вицепрезидентот преку прв братучед.нека ви е на другите со срека јас овде се исклучувам од форумов.
зошто бе одите преку братучеди гледам и на другиве форуми се жалат нагло почнааа да ги одбиваат,кој ве излажа дека давале на тој начин КОЈ ПОСРЕДНИЦИ ги имате,законо и процедурата е јасно разбирлив,ВНИМАТЕЛНО бирајте ги посредниците[DOUBLEPOST=1536019862][/DOUBLEPOST]
So e bitno so potvrda ako nemas star dokument ili tatko majka zaebi ukaz
еве јас и многу како мене НЕМАМ стар документ и што сега,што правиме!?еве ти кажи ако нешто знаеш!!??[DOUBLEPOST=1536020401][/DOUBLEPOST]
Iskreno luda rabota e bugarija no iskreno jas podavav 2016 22 januari koga podavav posrednikot mi rece nema da podavame po bratuced samo so potvrda i izvodi od po baba 1925 majka mi i tatkomi uste togas rece ne po bratuced ke bide tesko iskreno kako gledam sega so potvrdi sto bea mnogu zedoja a so bracedi ne znam ni eden posebno od ohrid a so vujkovcii roditeli potvrdi poznavam mnogu ali jbf sekoj so srekata...
АМАН на кого кажуваш гледаш дека форумов е полн со ****(**** патем претпоставувам преку кого идеш одам и јас преку него истото и мене ми го кажа во 2014 не му го споменувам името пошто ке речат му правиш реклама,поз до теб среќно[DOUBLEPOST=1536021543][/DOUBLEPOST]
Се што си напишал нека ТРЕПКА, и секој шо планира да поднесе нека не си дава парите, да скратам, НЕ ДАВААТ ГРАЖДАНСТВО како до пред неколку години кога ги делеа како бонбони. Сега заради посредниците кои им обеќаат мед и млеко на тие шо имаат аплицирано со потврди, преку вујко/чичко/комшии и сл, покрај нив и ние со документи од егзархија висиме на проверки. Ама тоа е покрај сувото и зеленото гори.
ГЛЕДАМ за жал не само што нема надеж за оваа држава(ТЕРИТОРИЈА)С./Македонија туку нема и от НАРОДОТ кој живее во неа,знаете што ИМАТЕ ПРАВО бе нека биде по ваше не даваат стварно ни со стари документи ни со потврди АПЕЛ до сите не подавајте не аплицирајте ете со новово име ке влезете во ТАЈФАТА/ТАРЗАТА и се ке ви биде мед и млеко,ве молам откажетесе и ослободете го влезот от пред БГ министерство за да аплицираат оние кој се цврсто решени и истрајни на рааат,невелам не има посредници кој не вредат но има и кој стварно вредат но за жал се само неколку на прсти да ги изброиш,поздрав до всички
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2018
Мислења
108
Поени од реакции
286
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
зошто бе одите преку братучеди гледам и на другиве форуми се жалат нагло почнааа да ги одбиваат,кој ве излажа дека давале на тој начин КОЈ ПОСРЕДНИЦИ ги имате,законо и процедурата е јасно разбирлив,ВНИМАТЕЛНО бирајте ги посредниците[DOUBLEPOST=1536019862][/DOUBLEPOST]
еве јас и многу како мене НЕМАМ стар документ и што сега,што правиме!?еве ти кажи ако нешто знаеш!!??[DOUBLEPOST=1536020401][/DOUBLEPOST]
АМАН на кого кажуваш гледаш дека форумов е полн со ****(**** патем претпоставувам преку кого идеш одам и јас преку него истото и мене ми го кажа во 2014 не му го споменувам името пошто ке речат му правиш реклама,поз до теб среќно[DOUBLEPOST=1536021543][/DOUBLEPOST]
ГЛЕДАМ за жал не само што нема надеж за оваа држава(ТЕРИТОРИЈА)С./Македонија туку нема и от НАРОДОТ кој живее во неа,знаете што ИМАТЕ ПРАВО бе нека биде по ваше не даваат стварно ни со стари документи ни со потврди АПЕЛ до сите не подавајте не аплицирајте ете со новово име ке влезете во ТАЈФАТА/ТАРЗАТА и се ке ви биде мед и млеко,ве молам откажетесе и ослободете го влезот от пред БГ министерство за да аплицираат оние кој се цврсто решени и истрајни на рааат,невелам не има посредници кој не вредат но има и кој стварно вредат но за жал се само неколку на прсти да ги изброиш,поздрав до всички
Многу возбуден нешто, повеќе глупости и дезинформации на едно место немам прочитано никогаш.
Да не сакав да чекам до крај, до сега ќе си земав документите од МП.
И да, примете сочувство што не цвета посредничкиот бизнис како порано.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ти зборуваш за твојот случај,кажи дека имаше пријатели и врски и те вратија во процедура,а ако немаш пријатели немаш ни право на жалба,ако имаше ќе му пишеше дека е одбиен но има право на жалба во рок од толку дена до тој и тој орган,но нема,кога ќе те одбиет поднеси од ново,друго тешко.
Кој пријатели, кои врски, (знајш сине ќе ги поправиме оценките, знае тате некои луѓе, ја знае Лепа чистаката). Врските може да ти помогнат да не трчаш по шалтери толку, а не да влијаат врз документите.
 
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
зошто бе одите преку братучеди гледам и на другиве форуми се жалат нагло почнааа да ги одбиваат,кој ве излажа дека давале на тој начин КОЈ ПОСРЕДНИЦИ ги имате,законо и процедурата е јасно разбирлив,ВНИМАТЕЛНО бирајте ги посредниците[DOUBLEPOST=1536019862][/DOUBLEPOST]
еве јас и многу како мене НЕМАМ стар документ и што сега,што правиме!?еве ти кажи ако нешто знаеш!!??[DOUBLEPOST=1536020401][/DOUBLEPOST]
АМАН на кого кажуваш гледаш дека форумов е полн со ****(**** патем претпоставувам преку кого идеш одам и јас преку него истото и мене ми го кажа во 2014 не му го споменувам името пошто ке речат му правиш реклама,поз до теб среќно[DOUBLEPOST=1536021543][/DOUBLEPOST]
ГЛЕДАМ за жал не само што нема надеж за оваа држава(ТЕРИТОРИЈА)С./Македонија туку нема и от НАРОДОТ кој живее во неа,знаете што ИМАТЕ ПРАВО бе нека биде по ваше не даваат стварно ни со стари документи ни со потврди АПЕЛ до сите не подавајте не аплицирајте ете со новово име ке влезете во ТАЈФАТА/ТАРЗАТА и се ке ви биде мед и млеко,ве молам откажетесе и ослободете го влезот от пред БГ министерство за да аплицираат оние кој се цврсто решени и истрајни на рааат,невелам не има посредници кој не вредат но има и кој стварно вредат но за жал се само неколку на прсти да ги изброиш,поздрав до всички
Aj sto nie ne go poznavame zakonot za grazdanstvo pa ne lazat posrednicite deka preku bratuced moze da dobieme. Nego sto dva oficijalni organi na republika Blgarija ne go poznavat zakonot i DABC so godini davale i se uste davaat oficijalni dokumenti za blgarski proizhod vrz baza na nevalidni dokumenti. Sovetot za grazdanstvo se uste dava polozitelni mislenja na aplikaciite preku bratuced. Sto pravime so toa. Kako da gi educirame da ne go.krsat zakonot.
 
Член од
17 јули 2018
Мислења
12
Поени од реакции
8
dali nekoj ima informacija do kade se molbite preku ambasada oti ko so gledam samo preku sofia so se se izdavaa ukazi ili bilo kakvi promeni ima a preku ambasadive slabo nekako
inace jas sum na dopolnitelna edna godina vejke a imam odneseno dok na 04.10.2017 i nema uste nikakva promena
ako ima nekoj nekakva informacija neka kazi pozz
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Кој пријатели, кои врски, (знајш сине ќе ги поправиме оценките, знае тате некои луѓе, ја знае Лепа чистаката). Врските може да ти помогнат да не трчаш по шалтери толку, а не да влијаат врз документите.
Па ти сам кажа дека те прекинаа,потоа сам рече со трчање со пријатели сврши работа однесе други документи и те вратија во процедура,па сега ако ти не лажиш овде тоа е друго,сам тоа го кажуваше,или првиот пат не излажа кога рече дека со пријатели бркаш работа или сега,но не е важно и вредно за дискусии,во законот нема основ од одбиен да те вратат назад,ти си единствен случај овде што се пофалил со тоа,можеби во пракса има,ти најдобро знаеш кога си поминал низ тоа
 
H

Haronmk

Гостин
Им седнаа на овие од 2014та, уште 40тина бројчиња останаа, до петок се готови овие. Кога ќе се смени 9962/2014 тоа е последниот број до 10000/2014.

После ова се броевите шо не се во протоколите, мислам има еден-двајца што кажаа дека имаат број од 10000 до 13000/2014, одма известувајте кога ќе ве стават на финална.

Исто до 8000/2015 ако има некој (а мислам нема) што е на дополнителна нека извести за промена. Ако не ве чекаме вас што сте од 8000 до 9000/2015 со вести.

Поздрав!
 
Член од
26 април 2018
Мислења
11
Поени од реакции
7
Кажи му убаво, имаш доколку сметаш дека некој документ не ти е земен во разгледување, а тоа е стриктно стар документ кој си го ископал од ковчегот на баба. Немаш ако си осудуван или не постои начин со цврст доказ да докажеш потекло
Imam stari dokumenti megjutoa eden posrednik mi kaza deka veke nisto ne moze da se napravi dokolku ima otkaz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom