Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Gresno napisav na intervju bev minatata godina na 13ti fevruari 2017ta godina.
Fala vi na cestitikite viposakuvam da si docekat ei vie sto imate podneseno dokumenti za Bugarski pasos[DOUBLEPOST=1535389628][/DOUBLEPOST]

Поднесов документи изводи од мајка ,татко , дедо, прадедо му платив на посредник од Прилеп тој ми среди документи плус кои ми користеа како потекло така да за бугарски пасош аплицирав во средината на ноември 2015та година ,бев на интервју во Софиа во февруари 2017та и еве денес е потпишан указот.
se povika na potvrda od BKK? ili imas stari dokumenti podneseno ( izvod,krstenica,voena kniska etc..)
 
Член од
6 август 2018
Мислења
36
Поени од реакции
12
Deneska mi go potpisaja ukazot.broj 35##/2016
Intervju imav na 13ti fevruari 2016ta
Na polozitelno bev do krajot na juni od krajot na juni bev na proverka kaj viceto I od 24ti avgust minatata nedela pak na polozitelno I deneska go potpisaja ukazot.
TAKA DA NE MU SE PLASETE KE VI DADAT NA SITE STO SE CUSTVUVATE BULGARI
Zakaza li za da go zemis
Jas bev na 6mart 17
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Член од
8 април 2017
Мислења
47
Поени од реакции
72
Здраво на сите,
Ако има некој тука што вадел документ за дедо, прадедо од Воениот архив во Велико Трново, да ми каже како оди процедурата, кои документи се потребни (мојот прадедо бил војник во бугарската армија во Балканските војни) и дали може по електронски пат да се води постапката и да се плати електронски или со банкова трансакција?? И за колку време го вадат документот?

Благодарам однапред
Imam mail od arhivot vo V.Trnovo - dvia@archives.government.bg , na ovoj mail mi odgovorija deka za liceto se pronajdeni podatoci i potvrdata e pratena na adresata koja ja imam ostaveno za da ja pustat potvrdata. E sega jas bev licno do V.Trnovo i ne znam dali moze po mail da popolnis baranje. Treba da znaes deka ti trebaat pokraj ime i prezime na dedo ti, koga e roden, kade ima sluzeno i datum od koga do koga ima sluzeno kako i koj rod vo vojskata e bil. Probaj na toj mail ili na web stranata na arhivot moze ke najdes online baranje.
 

Attachments

Член од
18 декември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
8
Moze na toj mail da gi prati site tie podatoci i posle kje mu pratat smetka kolku treba da uplati vo banka i otkako kje plati kje go pratat po posta za 2-3 nedeli
 
Член од
8 јуни 2018
Мислења
79
Поени од реакции
51
Gresno napisav na intervju bev minatata godina na 13ti fevruari 2017ta godina.
Fala vi na cestitikite viposakuvam da si docekat ei vie sto imate podneseno dokumenti za Bugarski pasos[DOUBLEPOST=1535389628][/DOUBLEPOST]

Поднесов документи изводи од мајка ,татко , дедо, прадедо му платив на посредник од Прилеп тој ми среди документи плус кои ми користеа како потекло така да за бугарски пасош аплицирав во средината на ноември 2015та година ,бев на интервју во Софиа во февруари 2017та и еве денес е потпишан указот.
jas bev na 8 fevruari 2017 na intervju poteklo roditel bg drzavjanin uste nemam potpisan ukaz?? hmm ti posle mene na intervju potpisan ukaz??
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Decki edno prasajne brojceto mi e 86**/2017 .Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија ----vakov status imam vejke mesec i pol .. uste kolku se ceka ? so dokumenti od klubot sum .
i uste edno prasajne sega sum registrirana so deckoto i prezimeto go smeniv.a bugarskiot go vadam na mominskoto.. kakvi dokumenti treba da odnesam dali nekoj znaj da mi pomogni ?
Здравје кога ќе ти излезе указот и за да го земеш истиот ќе ти треба извод од м.к на венчаните преведен и легализиран на бугарски!
jas bev na 8 fevruari 2017 na intervju poteklo roditel bg drzavjanin uste nemam potpisan ukaz?? hmm ti posle mene na intervju potpisan ukaz??
По некое непишано правило тие што се со родител ги влечат + некој месец!Зошто е така,незнам!Некој да сподели ако знае!
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Decki edno prasajne brojceto mi e 86**/2017 .Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија ----vakov status imam vejke mesec i pol .. uste kolku se ceka ? so dokumenti od klubot sum .
i uste edno prasajne sega sum registrirana so deckoto i prezimeto go smeniv.a bugarskiot go vadam na mominskoto.. kakvi dokumenti treba da odnesam dali nekoj znaj da mi pomogni ?
Дали може да кажеш кој датум беше на интервју? Јас сум N:149**/2017 и уште ми стои зад'лжително с'гласуване а на интервју бев на 12.12.2017
 
Член од
6 август 2018
Мислења
36
Поени од реакции
12
Здравје кога ќе ти излезе указот и за да го земеш истиот ќе ти треба извод од м.к на венчаните преведен и легализиран на бугарски!

По некое непишано правило тие што се со родител ги влечат + некој месец!Зошто е така,незнам!Некој да сподели ако знае!
Na vencani ????, da ne mislis rodeni
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
luge dali vodi nekoj nekoja statistika otprilika koga bi ja zavrsile 2015 g.so ova tempo kako sto rabotat.Inaku jas sum bil na intervju dekemvri 2015 a na prepiskata se vodam 2016.Od maj 2017 sum na dopolnitelna so zapirka!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom