Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.158
Како бе така? Па нели по договорот ќе оди се подмачкано? Само јас лупав политички кога велев дека за нас е посебно штетен?
Со здравје да е животот, станавме mission accomplished
1.Кажи што во текстот те тера да се жалиш.
2. Кажи зашто е штетен договорот.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
1.Кажи што во текстот те тера да се жалиш.
2. Кажи зашто е штетен договорот.
Не еднаш имам кажано
1. Со договорот се уважува се она за што Бугарската клауза се залага
2. Со уважување на клаузулата, веќе не имаш аргументи за да уцениш, едноставно, додека не постоеше договорот, државјанства се даваа со поголем интензитет, Македонија беше приоритет, но со договорот, веќе нема потреба да се докажува ништо, приоритетот се помести. Едноставно немаш со што да се пазариш.
3. За користење на ЕУ, фондови, секоја членка плаќа 115€, по глава на жител како гаранција, тоа може да го прочиташ на страната на ЕУ, под фондови и финансирање, е сега тука е дупењето, Македонците, со ЕУ пасош не седат во Бугарија, и не плаќаат данок, па така Бугарија нема приход од нив, само загуба.
4. Слично е и со НАТО

Дали би инвестирал во зделка од која немаш профит?

Смачено ми е да докажувам посебно на секој, покрај тоа не е тоа ни овде тема[DOUBLEPOST=1515069054][/DOUBLEPOST]Луѓе да се разбереме, не е само ставот дека ова е процедура, и сега треба да скијаме слалом низ неа. Треба малку да ја сакате Бугарија, и да ги почитувате нејзините закони. Мојот пример, јас последниве 10 години во Македонија изгубив многу, од дипломата што не ми ја уважуваат, до инспекциите што ме молзеа... во Бугарија јас го печалам лебот, за мене и мојата фамилија сега кој ми е мајка а кој маштеа???
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Како бе така? Па нели по договорот ќе оди се подмачкано? Само јас лупав политички кога велев дека за нас е посебно штетен?
Со здравје да е животот, станавме mission accomplished
Никогаш не било подмачкано, ова е само кулминација на се што се случувало години наназад, посебно од кога обвинителството влезе во ДАБЧ и ајде сега тродупли проверки, строго почитување на закони, нови Уредби за појаснување на работите итн. Па едно време политички се договорија со ВМРО, па ајде една тура даваме, па не даваме...
А дека критичната бројка е достигната (70 000+) за да немаат потреба да даваат и да си тераат политика со оваа бројка е друг муабет.
Еве читај од 2015 г., смени ја годината само, стави 2017г. и мисли дека ова е после договорот ;)
http://www.parliament.bg/bg/archive/51/3/2400/steno/ID/3689
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Никогаш не било подмачкано, ова е само кулминација на се што се случувало години наназад, посебно од кога обвинителството влезе во ДАБЧ и ајде сега тродупли проверки, строго почитување на закони, нови Уредби за појаснување на работите итн. Па едно време политички се договорија со ВМРО, па ајде една тура даваме, па не даваме...
А дека критичната бројка е достигната (70 000+) за да немаат потреба да даваат и да си тераат политика со оваа бројка е друг муабет.
Еве читај од 2015 г., смени ја годината само, стави 2017г. и мисли дека ова е после договорот ;)
http://www.parliament.bg/bg/archive/51/3/2400/steno/ID/3689
Долго ја следиш проблематиката, но тоа не значи и дека ја познаваш. Едно велат друго прават. И те молам немој да мислиш дека се што е објавено е релевантно.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Долго ја следиш проблематиката, но тоа не значи и дека ја познаваш. Едно велат друго прават. И те молам немој да мислиш дека се што е објавено е релевантно.
И на "србите" од западните покраини не им даваат само со потврди и им бараат оригинални документи од предок Всходјашт.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
И на "србите" од западните покраини не им даваат само со потврди и им бараат оригинални документи од предок Всходјашт.
А што велам, не сме приоритет. Само го потврди она што го велам
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.158
Не еднаш имам кажано
1. Со договорот се уважува се она за што Бугарската клауза се залага
2. Со уважување на клаузулата, веќе не имаш аргументи за да уцениш, едноставно, додека не постоеше договорот, државјанства се даваа со поголем интензитет, Македонија беше приоритет, но со договорот, веќе нема потреба да се докажува ништо, приоритетот се помести. Едноставно немаш со што да се пазариш.
3. За користење на ЕУ, фондови, секоја членка плаќа 115€, по глава на жител како гаранција, тоа може да го прочиташ на страната на ЕУ, под фондови и финансирање, е сега тука е дупењето, Македонците, со ЕУ пасош не седат во Бугарија, и не плаќаат данок, па така Бугарија нема приход од нив, само загуба.
4. Слично е и со НАТО

Дали би инвестирал во зделка од која немаш профит?

Смачено ми е да докажувам посебно на секој, покрај тоа не е тоа ни овде тема[DOUBLEPOST=1515069054][/DOUBLEPOST]Луѓе да се разбереме, не е само ставот дека ова е процедура, и сега треба да скијаме слалом низ неа. Треба малку да ја сакате Бугарија, и да ги почитувате нејзините закони. Мојот пример, јас последниве 10 години во Македонија изгубив многу, од дипломата што не ми ја уважуваат, до инспекциите што ме молзеа... во Бугарија јас го печалам лебот, за мене и мојата фамилија сега кој ми е мајка а кој маштеа???
Плачеш:
- затоа што договорот бил антимакедонски т.е. ги исполнил целите на бугарската кауза (клауза ко што ја викаш) и сега плачеш дека заради тоа веќе немало да се издаваат пасоши (за кои да се добијат треба блгарски происход да објавиш).

Ова е најконтрадикторна изјава што некад сум ја прочитал тука.
свака част на умот
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Плачеш:
- затоа што договорот бил антимакедонски т.е. ги исполнил целите на бугарската кауза (клауза ко што ја викаш) и сега плачеш дека заради тоа веќе немало да се издаваат пасоши (за кои да се добијат треба блгарски происход да објавиш).

Ова е најконтрадикторна изјава што некад сум ја прочитал тука.
свака част на умот
Прво, не плачам, а второ, ако баба лаже, трап не
 
Член од
29 декември 2017
Мислења
8
Поени од реакции
5
Zdravo decki znae li nekoj kolku vreme se ceka odgovor od Veliko Trnovo ako podnesam baranje za dedo sto bil bugarski vojnik a nemam dokumenti za toa i kolku e uspesno?
 
Член од
10 ноември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
4
За превод на уште 2 изводи посредникот ми бара уште 40 евра. Нормална ли е сумата? Ве молам за одговор
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
32
Поени од реакции
23
Nekoj da ima aplicirano preku roditel, so intervju vo Sofija, kolku vreme bevte na zadolzitelna?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom