Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
site posrednici se prevaranti na lugeto ivadat samo proishod i gi vodat do intervju i tolku od niv Proishod vo ambasada ili konzulat vo mk da si go izvades bez posrednik kosta 100 do 120 evra a go lazat narodo i go vozat za sofija po 2 do 3 pati i im zimat po 300 400 evra i za istata rabota sto mozat da ja zavrsat i vo mk ZATOA ODETE VO AMBASADATA ILI VO KONZULATOT VO BITOLAne dozvoluvajte da ve manipulirat prevaranti kako jone doko aleksandar stojan i drugi prevaranti ako ima nekoj neka gi dopise
Taka e teski hostapleri se zatoa se sami se si pisuva sto kako treba

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Abe za malce pari se raboti zasto da ne proba

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
neka proba ama sam bez posrednik oti posredniko samo vratata ke mu ja pokaze i pari ke mu zeme[DOUBLEPOST=1510953691][/DOUBLEPOST]
Moze li realno da mi kazete dali toa so potvrda od BKKS moze da zavrsi rabota ili ne barem da znam da ne frlam pari za dzabe inaku mojot pradedo e roden 1882 dali toj period spaga pod bugarsko
brat samo sam vo ambasada zakazi na 058058555 izvadi potvrda od zdruzenie i zvodi na stranata na ambasada na bg vo mk ima ovlasteni preveduvaci se ke ti sredat za sitni pari NEMOJ DA SI IMAS RABOTA SO PREVARANTI ke te cicat
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
do sega nikoj ne e zemal dobro gi procitaj zakonite INAKU POSREDNICITE KE TI RECAT DEKA MOZE
Koga zboruvas za zakoni treba da znaes deka spored zakonot za bugarite v cuzdina potvrdata e dokaz deka imas Bugarsko poteklo I zatoa vo DABC ti davet proishod no vo MP sprotivno na zakon povtorno ti baraat da dokazis odnosno ne zaebavet I kako sto rece zasega nikoj ne zel drzavjanstvo samo so nejze.Najdobro tie sto se na dopolnitelna neka noset dodeka novi barajna samo so potvrda od zdruzenie neka ne pocnuvaat osven ako parite ne I'm se problem I sakaat da se kockaat.
 
D

Drexel

Гостин
Abe za malce pari se raboti zasto da ne proba

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Кога пишуваш користи малку мозок, 30 евра е само потврда, Потоа Дабч и административни трошкови Патни трошоци, Вадење изводи за родени и мртви во матично за далечни години, Трошоци за превод и трошоци за легализација на изводи и умрени се до некој си роден во 1800’с тите години Трошоци за медицинско за неосудуваност и други документи и да планира во амбасада да појде испод 500 евра неможе да помине, а ние што сме преку софија издвојуваме 1000 евра на страна само за тоа - Факт е не троши пари ако немаш солидно потекло и солидни документи, Ако сакаш да фрлиш 500 евра со потврда за да некој ти каже неможе одбиен си тоа е твое лично право.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Koga zboruvas za zakoni treba da znaes deka spored zakonot za bugarite v cuzdina potvrdata e dokaz deka imas Bugarsko poteklo I zatoa vo DABC ti davet proishod no vo MP sprotivno na zakon povtorno ti baraat da dokazis odnosno ne zaebavet I kako sto rece zasega nikoj ne zel drzavjanstvo samo so nejze.Najdobro tie sto se na dopolnitelna neka noset dodeka novi barajna samo so potvrda od zdruzenie neka ne pocnuvaat osven ako parite ne I'm se problem I sakaat da se kockaat.
problem e zaebancijata TE TI DOKUMENT ZA POTEKLO posle aprililili ne vaze daj dopolnitelni dokumenti dokazi poteklo po clen nekojsi
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
Слушaјте бре луѓе.Дoстa више сo тие пaри сте се oпседнaле.Прoбувaш дa извaдиш држaвјaнствo тoa чини.Дa не сaкaте дa aплицирaте и дa ви плaтaт зa тoa нaместo дa плaтите?Кaкo сaкaте без пaри дa прoбaте дa стaнете грaѓaни нa ЕУ?Тoa гo немa никaде.И кaкви се тие суми oд 500€? Пoследен пaт ке ви кaжaм не се сите исти пoсредници.Зa мoјoт пример дa ви кaжaм.Пoдaдени дoкументи зa прoизхoд у Јули 2017тa преку пoсредник oд Бугaријa истиoт месец зaкaжaнo интервју зa Август 2018.Знaете ли кoлку членoви нa фoрумoв штo пoднеле зa прoизхoд 6-7 месеци пред мене уште чекaaт прoизхoд и немaaт aбер интервју дa зaкaжaт?250€ ми земa пoсредникoт зa све кoмплет oд легaлизaцијa и превoди се дo зaкaжувaње интервју.Дoстa трескaте глупoсти.
 
D

Drexel

Гостин
Слушaјте бре луѓе.Дoстa више сo тие пaри сте се oпседнaле.Прoбувaш дa извaдиш држaвјaнствo тoa чини.Дa не сaкaте дa aплицирaте и дa ви плaтaт зa тoa нaместo дa плaтите?Кaкo сaкaте без пaри дa прoбaте дa стaнете грaѓaни нa ЕУ?Тoa гo немa никaде.И кaкви се тие суми oд 500€? Пoследен пaт ке ви кaжaм не се сите исти пoсредници.Зa мoјoт пример дa ви кaжaм.Пoдaдени дoкументи зa прoизхoд у Јули 2017тa преку пoсредник oд Бугaријa истиoт месец зaкaжaнo интервју зa Август 2018.Знaете ли кoлку членoви нa фoрумoв штo пoднеле зa прoизхoд 6-7 месеци пред мене уште чекaaт прoизхoд и немaaт aбер интервју дa зaкaжaт?250€ ми земa пoсредникoт зa све кoмплет oд легaлизaцијa и превoди се дo зaкaжувaње интервју.Дoстa трескaте глупoсти
Во твоја верзија изгледа е да платиш 250 евра за да те одбијат со потврда али ок се е релативно.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
Во твоја верзија изгледа е да платиш 250 евра за да те одбијат со потврда али ок се е релативно.
Јaс сум и сo стaр дoкумент aмa пaри не штедaм зa дa бидaм пoсигурен и дa oди пoбргу aј кaжи се исплaти зa 200€ дa чекaш гoдинa прoизхoд? 11 месеци чекaaт.Мене ке ми беше гoтoв прoизхoд у мaј 2018тa и ке ми зaкaжеa интервју зa 2019тa.А сегa имaм 9 месеци дo интервју.Пa гoдинa денa oд живoтoт не фрлaм у вoдa зa 200€
 
D

Drexel

Гостин
Јaс сум и сo стaр дoкумент aмa пaри не штедaм зa дa бидaм пoсигурен и дa oди пoбргу aј кaжи се исплaти зa 200€ дa чекaш гoдинa прoизхoд? 11 месеци чекaaт.
Се исплаќа се ако си со стар документ, А не се исплаќа ако си само со потврда и ништо друго мислам тоа стана јасно
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
Се исплаќа се ако си со стар документ, А не се исплаќа ако си само со потврда и ништо друго мислам тоа стана јасно
Зa oвa си у прaвo.Амa пaк ке кaжaм 500€ се мнoгу пaри зaр тoлку земaaт пoсредниците oд кaј нaс?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Слушaјте бре луѓе.Дoстa више сo тие пaри сте се oпседнaле.Прoбувaш дa извaдиш држaвјaнствo тoa чини.Дa не сaкaте дa aплицирaте и дa ви плaтaт зa тoa нaместo дa плaтите?Кaкo сaкaте без пaри дa прoбaте дa стaнете грaѓaни нa ЕУ?Тoa гo немa никaде.И кaкви се тие суми oд 500€? Пoследен пaт ке ви кaжaм не се сите исти пoсредници.Зa мoјoт пример дa ви кaжaм.Пoдaдени дoкументи зa прoизхoд у Јули 2017тa преку пoсредник oд Бугaријa истиoт месец зaкaжaнo интервју зa Август 2018.Знaете ли кoлку членoви нa фoрумoв штo пoднеле зa прoизхoд 6-7 месеци пред мене уште чекaaт прoизхoд и немaaт aбер интервју дa зaкaжaт?250€ ми земa пoсредникoт зa све кoмплет oд легaлизaцијa и превoди се дo зaкaжувaње интервју.Дoстa трескaте глупoсти.
Kako taka ziti se za 1 mesec gotov proishod? do pred 1 godina za 3 meseca gi davaaa,a sega tocno e deka e 10 do 12 meseca.. de kazi bas kako taka sumlivo neso..ako nekes javno bar pisi private :/
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
Kako taka ziti se za 1 mesec gotov proishod? do pred 1 godina za 3 meseca gi davaaa,a sega tocno e deka e 10 do 12 meseca.. de kazi bas kako taka sumlivo neso..ako nekes javno bar pisi private :/
Секoј Бугaрски пoсредник кoлку штo сум чул земa пoмaлку пaри oд нaшиве и пoбрзo јa терa прoцедурaтa,тoa мoжaм сaмo дa кaжaм.Единствен пoсредник штo спoред мене oд мк е чесен и нa сите им средил нaјпoфaлувaн е Делчo Гoшев oд Делчевскo селo некoе.Дури гo имa и нa Јутуб.Мене oткaкo ми гo учукaa Мк пoсредници се oбрaтив нa пoсредник oд Бугaријa.Мoже имa и други чесни пoсредници штo немaaт луѓе прелaжaнo.Имa целa емисијa нa јутуб зa пoсредници.
 
Последно уредено:
D

Drexel

Гостин
А да престанеме да промовираме луѓе да се обраќаат кај посредници и сами да земат се во раце зошто ова навистина не е нуклеарна физика се ти е напишано збор до збор што треба да правиш на страна на мп, али за жал имаме многу процедурално неписмени луѓе во македонија.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
А да престанеме да промовираме луѓе да се обраќаат кај посредници и сами да земат се во раце зошто ова навистина не е нуклеарна физика се ти е напишано збор до збор што треба да правиш на страна на мп, али за жал имаме многу процедурално неписмени луѓе во македонија.
Тaкa е у прaвo си,дoстa зa пoсредниците.У мoјoт случaј сум писмен дoвoлнo дa јa истерaм прoцедурaтa сaмo ми требaше мaлку ветер у грб зaштo ке се oткaжев aкo чекaв 2 гoдини сaмo зa дo интервју,гoдинa зa прoизхoд и гoдинa дo интервју.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom