Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Drexel

Гостин
Статистика за државјанство е иста, не мешај баби и жаби во шенген тоа пак ни додирна точка нема.[DOUBLEPOST=1509659772][/DOUBLEPOST]@fatigoova Тебе те одбија со три стари документи зошто како што се сеќавам во ниту еден не се совпадаше информација, плус во период кога се откриени стотици фалш, Ако имаш друго потекло почни со тоа и нема да те обијат ако е соодветно и одогвара на член 15 ал 1 т 1
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Статистика за државјанство е иста, не мешај баби и жаби во шенген тоа пак ни додирна точка нема.
Се гледа дека немаш поим што носи периодот наменет за финансиска аклиматизација, секоја расправа да ти докажам е илузорна. Симптоматично ми е твоето сваќање, дека станува збор за себе негирање. Јави кога ќе земиш[DOUBLEPOST=1509660082][/DOUBLEPOST]
Статистика за државјанство е иста, не мешај баби и жаби во шенген тоа пак ни додирна точка нема.[DOUBLEPOST=1509659772][/DOUBLEPOST]@fatigoova Тебе те одбија со три стари документи зошто како што се сеќавам во ниту еден не се совпадаше информација, плус во период кога се откриени стотици фалш, Ако имаш друго потекло почни со тоа и нема да те обијат ако е соодветно и одогвара на член 15 ал 1 т 1
Фала за информациите, чекав да ми каже некој
 
D

Drexel

Гостин
Се гледа дека немаш поим што носи периодот наменет за финансиска аклиматизација, секоја расправа да ти докажам е илузорна. Симптоматично ми е твоето сваќање, дека станува збор за себе негирање. Јави кога ќе земиш
Мене па не ми е јасно како можеш да филозофираш со неповржливи точки и на крај да го завржеш со постапка за државјанство, Едноставно не е така според моја гледна точка, Ти дадов статистика за молдовци и друго пробав да објаснам, Нека мислиме што сакаме на крај ќе видиме кој е во право
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Мене па не ми е јасно како можеш да филозофираш со неповржливи точки и на крај да го завржеш со постапка за државјанство, Едноставно не е така според моја гледна точка, Ти дадов статистика за молдовци и друго пробав да објаснам, Нека мислиме што сакаме на крај ќе видиме кој е во право
Теоријата е едно ама праксата т.е. реалноста е друго... само прашање на време е кога ќе го прифатиш она што те заплискува во очи
 
D

Drexel

Гостин
Теоријата е едно ама праксата т.е. реалноста е друго... само прашање на време е кога ќе го прифатиш она што те заплискува во очи
Тука само можеме теорија и закони да дебатираме, друго е навлегување во псевдо-теории што никогаш на никого не помага на крај, Држи се до народни закони на БГ и што како се практикува во институциите во Бг
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Тука само можеме теорија и закони да дебатираме, друго е навлегување во псевдо-теории што никогаш на никого не помага на крај, Држи се до народни закони на БГ и што како се практикува во институциите во Бг
А како поинаку. Моли се договорот да е фарса, инаку ...[DOUBLEPOST=1509660680][/DOUBLEPOST]
Какви документи имаше? И што мислиш ти, зошто те одбија?
Сведителство и војна книшка.
Одбиен сум за различно презиме, немав документ кога е сменето. И печатна грешка . Наместо војдан, ведран како.за пример
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
А како поинаку. Моли се договорот да е фарса, инаку ...[DOUBLEPOST=1509660680][/DOUBLEPOST]

Сведителство и војна книшка.
Одбиен сум за различно презиме, немав документ кога е сменето. И печатна грешка . Наместо војдан, ведран како.за пример
Абе дoстa сo тoј дoгoвoр веќе aмaн.Немa ништo дoгoвoрoт oкoлу oтежнувaње нa пoстaпкaтa зa држaвјaнствo.Тoa aкo дoгoвoриле билo мнoгу пoрaнo уште кoгa беa сдсм oпoзицијa се сретнувaa сo Бoрисoв.Тoгaш уште кoгa дoгoвaрaле мoже сдсм зa дa oсвoјaт пoени вo нивнaтa стрaтегијa дa ги зaдржaт млaдите и штo кaкo кoгa ке дoјдaт нa влaст си прaвеле меѓусебни oтстaпки.Мoжнo е еднa oд oтстaпките дa билa oкoлу држaвјaнствaтa.Вие мислите кoгa ке седнaт двaјцa држaвници декa се стaвaaт нa хaртијa?Амa пaк велaм мoжнo е
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Сведителство и војна книшка.
Одбиен сум за различно презиме, немав документ кога е сменето. И печатна грешка . Наместо војдан, ведран како.за пример
Фала на одговорот.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Има илјадници заглавени преписки од 2013,14,15, тогаш Заев мислам не ни сонувал дека ќе стане премиер. Законите во бг се јасни, имало некои кратки периоди кога поминувале и на жими мајка поради корупција во ДАБЧ и меѓупартиски математики ама тоа заврши. Бетонажата настана после април 2017 кога стапија во сила измените во Наредба бр.1 од 1999 г. за прилагане на глава петта од ЗБГ, која стрикно бара оригинален документ за докажување потекло по права линија. Заев кога стана премиер?Договорот кога се потпиша? Неколку месеци пред да ја изгласаат Наредбата беше најавена и медиумите пишуваа за тоа, особено кога стапи во сила, скоро сите објавија и еден од најчестите наслови беше ЗАТЈАГАТ ПРОЦЕДУРИТЕ ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА БГ ГРАЖДАНСТВО, линкој можам да постирам колку сакате.
Имаме цели реферати овде пишувано зошто како, корупции, криминалилии итн. сме преведувале од бугарски, сме постирале оригинал статии, решенија, доклади, стенограми, изјави итн. и тоа за работи далеку пред фамозниот договор. Ама гледам некои луѓе тука имаат меморија на риба - 3 секунди, а кога ќе си зацртаат нешто и си ги поврзат работите како само тие си знаат, си тераат инает и џабе се објаснуваме како мали деца.
Дајте бе малку посериозно. Теории на заговор има на други теми на форумов.
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
44
Поени од реакции
22
Мoже пoстoи Дaбч aмa имaл минoрнa улoгa вo прoцедурaвa,или вooпштo не бил пoтребен нивни дoкумент зa aплицирaње ТУКУ САМO ИЗЈАВА НА НOТАР,ДOКУМЕНТ ЗА НЕOСУДУВАНOСТ И ЛЕКАРСКO.А види сегa штo бaрaaт[DOUBLEPOST=1509658101][/DOUBLEPOST]

Постоеше ДАБЧ, како не постоел, 2006 година таму поднесувавме за произход, изјавата беше за таму потребна и се чекаше само еден месец. И играеше улога, бидејќи на основ потекло аплицираме, немаше друг начин како да аплицираме во МП (не велам докажуваме, затоа што тогаш никој не ни бараше докази), а тоа што беше адски много лесно и што буквално се штанцаа произходи, тоа е друг муабет.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
10за промена + 6-7 месеци после тоа , и “ако е се во ред” отприлика за околу година и пол после интервју по некоја логика (иако како што ве следам на форумов нема логика во некои случаеви) да стигнам до државјанство до крајот на 2018
јас со ист статус влегувам во 6 ти месец.[DOUBLEPOST=1509671171][/DOUBLEPOST]
Ne samo kopija od pasos na moj prv bratuced nejzin vnuk od sestra
сте требало и потврда да доставите на овие документи,затоа што според мене како да немате никаков документ за потекло доставено затоа одбиени,,велиш vnuk od sestra многу некако е далечно и безврска,нели детето се води по таткото во основа,,така да со потврдите е друго се повикуваш на дедо или прадено со статистика по која они се пишани во попис на население бугари,законот моментално тоа и го бара....пробај наново
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Каракачанов кога е во опозоција повеќе се бори за да зимат македонците Бг пасош

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
se razbirat ko si vo opozicija ce zboris, buka ce digas... imat pak kako gandi.... se borel a usta ne otvoril, glas ne pustil ama uspeal... znajt i mirnata voda breg da ronit...[DOUBLEPOST=1509690982][/DOUBLEPOST]
Дa не испaдне декa Зaев нaјмнoгу не пoебaл сaмo,:( мене у тoј прaвец ми иде рaбoтaвa.Сеa гo читaв интервјутo.Кoгa гo прaшувa тaa дaли кoнечнo ке се стoпирa издaвaњетo нa Бугaрски држaвјaнствa тoј oдгoвaрa декa ке стoрел се дa ги зaдржи млaдите вo МК.Тoa не ми се дoпaѓa ич прaвo дa ти кaжaм.Пoд тoa ке стoрaм се дa ги зaдржaм млaдите кaкo дa сaкa дa кaже немa веќе бугaрски пaсoш и дa бегaaт луѓетo oд мк
Вo тoј случaј тие штo сaкaaт дa си oдaт ке се сooчaт сo друг тип пoсредници мнoгу пoскaпи oд oвие штo ги збoриме пo фoрумoв.
mozit i poinaku da se razberit.... jas ne odlucvam za to i ne zavisit od mene (logicki, za to si odlucvet BG drzava, to si e nivno prasanje) ama ce storit se da ovozmozit pogolem ekonomski razvoj na zemjata, stranski investicii, novi rab mesta itn.... i taka tuka da ostanvet i so to da gi zadrzit mladite da ostanet vo mk da rabotet[DOUBLEPOST=1509691575][/DOUBLEPOST]
Колку и да те ценам дрексел, за жал не издупи еден кретен.
Пред да го браниш,(еве не се избори да ви терам кампања), постави си ги следниве прашања и дај самиот одговор, само биди искрен:
- зошто важеа потврди пред да се спомне договорот, а сега не?
-зошто романците не им даваат државјанства на молдавците или хрватите на босанските хрвати?
- кога има пад во интензивното давање пасоши?

Само ова ќе ти кажам, секоја членка на ЕУ плаќа задолжителна маржа на користење на ЕУ фондовите од 125€ по глава на лице. Тоа лице треба да работи и плаќа даноци во резидентната земја, нашите земаат и бегаат, значи чиста загуба на БГ, за нато се плаќаат дополнителни 98-100€, повторно трошоци... со договорот се постигна некоја цел, погоди која... сега зошто на БГ би и биле потребни трошоци? Како сакаш речи дојде живот... сега јас сум по погоден од ова, затоа што 2018, јас треба да го обновам возниот парк со два камиони, поради ЕУ стандардите, пари имам но, постои можност да ми ја ограничат работата само во БГ... и сега мора да сум реален, иако политика не ме интересира, знам само едно овој што сега ни име не сакам да му спомнам, не зафркна сите.
Едно е добрососедство, друго е што те сечи во корен, сакаш признај си сакаш не
kaj vide ti oti potvrdite ne vazele?
kako ne vide kolku zemvat po glava od lice od evro fondovite?
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
se razbirat ko si vo opozicija ce zboris, buka ce digas... imat pak kako gandi.... se borel a usta ne otvoril, glas ne pustil ama uspeal... znajt i mirnata voda breg da ronit...[DOUBLEPOST=1509690982][/DOUBLEPOST]
mozit i poinaku da se razberit.... jas ne odlucvam za to i ne zavisit od mene (logicki, za to si odlucvet BG drzava, to si e nivno prasanje) ama ce storit se da ovozmozit pogolem ekonomski razvoj na zemjata, stranski investicii, novi rab mesta itn.... i taka tuka da ostanvet i so to da gi zadrzit mladite da ostanet vo mk da rabotet[DOUBLEPOST=1509691575][/DOUBLEPOST]
kaj vide ti oti potvrdite ne vazele?
kako ne vide kolku zemvat po glava od lice od evro fondovite....
1. Има некој земено од 2015 само со потврда, без да утврдат директна линија преку архивот во трново
2. Не можам преку телефон да ти го најдам тој податок, инаку стои како пдф документ на официјалната страна на ЕУ, во одделот за финансиско работење и финансирање, го има и на википедија, и го сретнав и во системите за кредитирање на ЕУ

Значи податоците се јавни, не е да можам да шпекулирам со нив
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
1. Има некој земено од 2015 само со потврда, без да утврдат директна линија преку архивот во трново
2. Не можам преку телефон да ти го најдам тој податок, инаку стои како пдф документ на официјалната страна на ЕУ, во одделот за финансиско работење и финансирање, го има и на википедија, и го сретнав и во системите за кредитирање на ЕУ

Значи податоците се јавни, не е да можам да шпекулирам со нив
imat imat.... mnogu imat so dobija bg grazdanstvo samo so potvrdi.... ama takov ni e naravo tuka vo mk.... 2-3 ca se pofalija drugoto cutenkata
e aj ko ce si na kompjuter vidi pa pisi
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom