Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
polnomostvo samo mu potpisuvas a ne plakas za nego. ti mora da si so nego inaku moze da ne otide i da ti rece deka proveril. gleda deka si zensko i si vika eve kako ke zemam lesno pari.pazi se....
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Aj te molam kazi mi bidejki vikas deka i on mora da odi so posrednikot za da mu potpise polnomosno dali toa znaci deka mojot nov posrednik me lazi ili,vsusnost utre treba da se vidam so noviot posrednik i mi rece deka mu treba samo kopija od mojot pasos i 30e za polnomosnoto za da moze da proveri do kade se moite dokumenti(odnosno dali stariot posrednik mi gi dostavil dopolnitelnite dokumenti)no ne mi spomna deka i jas treba da odam.
jas koga bev so mojot posrednik za da podnesam dokument za pocetok, potpisav na notar i polnomosno za da mozi da nosi dokumenti namesto mene, taka mi objasna toj.. e sega kako e pravilno neznam da ti kazam... nekoj ako ima poinformiran da ti objasni bi bilo dobrodojdeno

P.S. mozi i da ne te lazi, mozi da ima svoj notar tamu za 10leva so ke mu napraj polnomosno i ke si brka rabota...vo bg uste vazi parolata "vsicko za cerveno"... nemozis da mu ja znajs rabotata na posrednikot
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
И јас бев заедно со посредникот,со пасош на нотар потпишав и сега он си брка работа,а кај нотарот јас лично влегов ,до кај секретарката со посредник понатаму сам.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Aj te molam kazi mi bidejki vikas deka i on mora da odi so posrednikot za da mu potpise polnomosno dali toa znaci deka mojot nov posrednik me lazi ili,vsusnost utre treba da se vidam so noviot posrednik i mi rece deka mu treba samo kopija od mojot pasos i 30e za polnomosnoto za da moze da proveri do kade se moite dokumenti(odnosno dali stariot posrednik mi gi dostavil dopolnitelnite dokumenti)no ne mi spomna deka i jas treba da odam.
Добро бе луѓе јас разбирам дека се би пробале и се би направиле но сепак размислувајте со ладна глава. Полномошно се прави на улица или во нотарска канцеларија? Немојте да паѓате на финтите нема проблем јас се ќе ти средам само ти дај толку пари и работата е завршена. Сите процедури во секоја нормална држава се исти така да прво запрашајтесе дали полномошно кај нас можете да му дадете на некого со копија од лк без да отидете во нотарска канцеларија и така за било кој друг документ или за било каква друга работа веднаш направете споредба со нашите закони и прописи. ВНИМАВАЈТЕ ТИЕ ЗНААТ ДЕКА СТЕ ОЧАЈНИ И РАНЛИВИ И НЕМА ДА СЕ ДВОУМАТ ДА ГО ИСКОРИСТАТ ТОА.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
Jas mislam najarno kee i jas so nego.pa jas sam da go dostavam tamu dokumentot za sigurnost
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Jas mislam najarno kee i jas so nego.pa jas sam da go dostavam tamu dokumentot za sigurnost
Ako imas dovolno sredstva i vreme odi.Ne cekaj zatoa sto uste ne se znae sto ke bide so promentata na zakonot.Ako ti go prifatat dokumentot statusot treba da ti se promeni vo zadolzitelna procedura 2 do 3 nedeli po dostavuvanjeto.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
znaci podobro e i jas da odam so nego ili nemora da odam samo st
Добро бе луѓе јас разбирам дека се би пробале и се би направиле но сепак размислувајте со ладна глава. Полномошно се прави на улица или во нотарска канцеларија? Немојте да паѓате на финтите нема проблем јас се ќе ти средам само ти дај толку пари и работата е завршена. Сите процедури во секоја нормална држава се исти така да прво запрашајтесе дали полномошно кај нас можете да му дадете на некого со копија од лк без да отидете во нотарска канцеларија и така за било кој друг документ или за било каква друга работа веднаш направете споредба со нашите закони и прописи. ВНИМАВАЈТЕ ТИЕ ЗНААТ ДЕКА СТЕ ОЧАЈНИ И РАНЛИВИ И НЕМА ДА СЕ ДВОУМАТ ДА ГО ИСКОРИСТАТ ТОА.
Pa sigurno deka nema na pat da mu gi dadam parite i ajde cao,no sepak neznam sto da pravam zatoa sto se zeznav so prviot posrednik(a mozebi i ne,on mi kazuva deka treba da se ceka a pominaa 7 meseca od dostavuvanje na dopolnitelen dokument)i sakam samo da se proveri dali navisitna se dostaveni i sto se slucuva,mi kaza deka vo cetvrtok ke odel vo sofija,no neznam veke dali da veruvam ili ne,znam deka e najdobro i jas da odam so nego,no ne sum vo moznost(poradi rabota)
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Ке ве молам за полк ако знаете кој бил во Штипската околија 1935-40.Јас се извинувам по втор пат ист пост .
Jas imav slichen problem. Preku ovaa strana: http://www.archives.government.bg/288-Спис'к_на_фондовете, koja ja najdov ovde na forumov, gi prelistav site fondovi. a tie shto bea povrzani so mestoto kade dedo mi slu\el vojska gi vpishuvav ovde: http://212.122.187.196:84/FundSearch.aspx (pooshirno se opishani i ima podatoci kade bil formiran i kade dejstvuval nekoj polk). Iako, ne sum sto posto sigurna mislam deka go pronajdov imeto na potrebniot polk, sega chekam odgovor od DVIA. Odvoj vreme i pretrazhi, iako e teshko
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
znaci podobro e i jas da odam so nego ili nemora da odam samo st

Pa sigurno deka nema na pat da mu gi dadam parite i ajde cao,no sepak neznam sto da pravam zatoa sto se zeznav so prviot posrednik(a mozebi i ne,on mi kazuva deka treba da se ceka a pominaa 7 meseca od dostavuvanje na dopolnitelen dokument)i sakam samo da se proveri dali navisitna se dostaveni i sto se slucuva,mi kaza deka vo cetvrtok ke odel vo sofija,no neznam veke dali da veruvam ili ne,znam deka e najdobro i jas da odam so nego,no ne sum vo moznost(poradi rabota)
зошто не се обидеш да пратиш меил до министерството и тие ќе ти одговорат најточно.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Jas imav slichen problem. Preku ovaa strana: http://www.archives.government.bg/288-Спис'к_на_фондовете, koja ja najdov ovde na forumov, gi prelistav site fondovi. a tie shto bea povrzani so mestoto kade dedo mi slu\el vojska gi vpishuvav ovde: http://212.122.187.196:84/FundSearch.aspx (pooshirno se opishani i ima podatoci kade bil formiran i kade dejstvuval nekoj polk). Iako, ne sum sto posto sigurna mislam deka go pronajdov imeto na potrebniot polk, sega chekam odgovor od DVIA. Odvoj vreme i pretrazhi, iako e teshko
Ти Благодарам ај,да се фатам за работа .Ау колку има.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
зошто не се обидеш да пратиш меил до министерството и тие ќе ти одговорат најточно.
pa ne go znam meilot,a i neznam bugarski jas se javiv telefonski ama mi rekoa deka ne davaat takvi informacii,so e i vo red,aj te molam ako go znaes meilot kazi go i kako bi glaselo prasanjeto na bg jazik.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
pa ne go znam meilot,a i neznam bugarski jas se javiv telefonski ama mi rekoa deka ne davaat takvi informacii,so e i vo red,aj te molam ako go znaes meilot kazi go i kako bi glaselo prasanjeto na bg jazik.
http://mjs.bg/11/
Во врска со прашањето со помош на google translate можеш некои зборови да ги преведеш.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
8
Vo mojot slucaj jas doprva treba da odam na prvo intervju , vo tekot na ovaa nedela ke podnesam dokumenti i za tatko mi , bidejki negovi prvi bratucedi , moi cickovci so isto prezime , veke imaat bg pasos. Dali nekoj ima iskustvo kade sto se povikuvate na prvi bratucedi , i realno dali se golemi sansite za da se odobri takvo baranje ....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom