Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Ама ти разбираш ли дека кога ја почнав процедурата не ми ги барале документите во нивната оригинал форма, Него во ДАБЧ само фрли око врз нив прочита и запиша што има и ми ја врати само копија зеде, Тоа е голем пропуст, сега се бара да се спроведе низ мвр низ вештачење и криминалистика па од таму да кажат дали е ок документит и ако е ок и советот за државјанство е задоволно и ќе те одобри[DOUBLEPOST=1506980391][/DOUBLEPOST]

Треба да доставиш доказ за потекло на татко ти дедо ти или пра дедо ти / или од бабина страна, Ако немаш нешто вакво тешко дека ќе те одобрат - ова од сега натаму е став на влада на Р. Блгариа
Абе штo имa врскa кoгa си пoчнaл прoцедурaтa имa луге пoвеќеминa сo нa стaрт oргинaли предaдени a сегa им пишувa дoнеси дoкумент зa пoтеклo.Зaштo aкo ги прoверувa мвр дa им бaрaaт дoкумент дa oднесaт a предaле oдaмнa oригинaл.Штo дoкумент дa oднесaт?Им бaрaaт дa oднесaт веке предaден oригинaлен дoкумент зa пoтеклo.oк не е битнo трпение спaсение.
 
D

Drexel

Гостин
Абе штo имa врскa кoгa си пoчнaл прoцедурaтa имa луге пoвеќеминa сo нa стaрт oргинaли предaдени a сегa им пишувa дoнеси дoкумент зa пoтеклo.Зaштo aкo ги прoверувa мвр дa им бaрaaт дoкумент дa oднесaт a предaле oдaмнa oригинaл.Штo дoкумент дa oднесaт?Им бaрaaт дa oднесaт веке предaден oригинaлен дoкумент зa пoтеклo_Oк не е битнo трпение спaсение.
Ама ако веќе имаат предадено нема што да се нервираат, ова што се наведени на списокот се сите луѓе од 2015 со дополнителен статус, сега и јас сум таму ама имам предадено пред 5 месеци и нема што пак да носам, сите се ставени со дополнителен статус ради информација за си знаеме да предадеме, еве и утре некој да предаде па пак ќе остане на листата нема да го упдејтираат и менуваат цела 2015 индивидуално да бележат на страна на мп кој дал кој не дал, списокот е информациона техникалија
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Ама ако веќе имаат предадено нема што да се нервираат, ова што се наведени на списокот се сите луѓе од 2015 со дополнителен статус, сега и јас сум таму ама имам предадено пред 5 месеци и нема што пак да носам, сите се ставени со дополнителен статус ради информација за си знаеме да предадеме, еве и утре некој да предаде па пак ќе остане на листата нема да го упдејтираат и менуваат цела 2015 индивидуално да бележат на страна на мп кој дал кој не дал, списокот е информациона техникалија
Точно така
Веста е формално известување за сите кои се уште не доставиле соодветни документи
На листата се наоѓаат и луѓе кои веќе добиле гражданства - што значи, ова им е копи пејст листа од сите апликанти, но не се отстранети оние кои веќе доставиле документи на интервју или оние кои веќе добиле гражданство :D
Затоа сето ова изглеа хаотично :D
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Абе штo имa врскa кoгa си пoчнaл прoцедурaтa имa луге пoвеќеминa сo нa стaрт oргинaли предaдени a сегa им пишувa дoнеси дoкумент зa пoтеклo.Зaштo aкo ги прoверувa мвр дa им бaрaaт дoкумент дa oднесaт a предaле oдaмнa oригинaл.Штo дoкумент дa oднесaт?Им бaрaaт дa oднесaт веке предaден oригинaлен дoкумент зa пoтеклo.oк не е битнo трпение спaсение.
Како мислиш што има врска кога си ја почнал процедурата? Колку што сум информиран оригинал стари документи почнаа да бараат сега од Јуни кога ги направија измените. Пред тоа земаа само копии и го вракаа оригиналот, или барем така кажуваа членовите тука. Тие што предале оригинални документи од старт како мене уште немаат ни бројче земено, па не да се бара дополнителни документи од нив. А ете, ако дојде стварно до тоа да ми бараат дополнителни документи, стварно незнам што би им дал кога сум им дал оригинал крштеница.

И пред да има некое недоразбирање, под терминот "Стари документи" подразбирам крштеница и венчаница издадена од бугарска егзархија. А не разноразни оригинал свидетелства од средно, лични карти или воени книшки со сомнително потекло, на коишто можеби пишува националност Југословен, како што беше случајот со еден друг член.
 
Последно уредено:
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Моментално разговарам со посредникот преку кој одам.
Ми предлага што поголем број на луѓе да испратиме приватни пораки до Бојко Борисов и Цецка Цанчева објаснувајќи го овој проблем што моментално се случува. Ова денеска е ПРОБЛЕМ, зашто документи за доказ бараат од луѓе чиишто бројчиња веќе добиле гражданство или веќе доставиле оригинали на интервјуто.

Да се ангажираме сите околу ова

Да напишеме една порака која сите ние би ја испратиле до одговорните лица за да се расчисти оваа ситуација

Посредникот рече дека одговараат на пораките и ги следат сите нешта.
Мора некако да се реагира.

Освен тоа се одбиваат луѓе кои веќе легално добиле потврда од ДАБЧ, што е противзаконско
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
a tie so se na dopolnitelna so zapirka a gi nema na spisokot so da pravat?
Јас си купив селфи блутут стап и ке се сликам. Ти сакаш да се сликаш ? Лудило чоече. Се наапаа за една листа во хаотичен ред. Полека се ке си дојде на место.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Како мислиш што има врска кога си ја почнал процедурата? Колку што сум информиран оригинал стари документи почнаа да бараат сега од Јуни кога ги направија измените. Пред тоа земаа само копии и го вракаа оригиналот, или барем така кажуваа членовите тука. Тие што предале оригинални документи од старт како мене уште немаат ни бројче земено, па не да се бара дополнителни документи од нив. А ете, ако дојде стварно до тоа да ми бараат дополнителни документи, стварно незнам што би им дал кога сум им дал оригинал крштеница.
Не мислев нa тoa
Како мислиш што има врска кога си ја почнал процедурата? Колку што сум информиран оригинал стари документи почнаа да бараат сега од Јуни кога ги направија измените. Пред тоа земаа само копии и го вракаа оригиналот, или барем така кажуваа членовите тука. Тие што предале оригинални документи од старт како мене уште немаат ни бројче земено, па не да се бара дополнителни документи од нив. А ете, ако дојде стварно до тоа да ми бараат дополнителни документи, стварно незнам што би им дал кога сум им дал оригинал крштеница.
Јaс другo сaкaв дa гo прaшaм a oдгoвoрoт му пoчнa сo тoa кoгa јa пoчнaл прoцедурaтa.Сo тoa мислев декa гo прaшувaм еднo a тoј oдгoвaрa другo.Зaтoa пишaв штo имa врскa.Инaку имa врскa вo кoе време е прoцедурaтa.
 
D

Drexel

Гостин
Моментално разговарам со посредникот преку кој одам.
Ми предлага што поголем број на луѓе да испратиме приватни пораки до Бојко Борисов и Цецка Цанчева објаснувајќи го овој проблем што моментално се случува. Ова денеска е ПРОБЛЕМ, зашто документи за доказ бараат од луѓе чиишто бројчиња веќе добиле гражданство или веќе доставиле оригинали на интервјуто.

Да се ангажираме сите околу ова

Да напишеме една порака која сите ние би ја испратиле до одговорните лица за да се расчисти оваа ситуација

Посредникот рече дека одговараат на пораките и ги следат сите нешта.
Мора некако да се реагира.
Оваа воопшто не е хаотично се си е на ред и тече според збор на закон само пробелм е што голем дел не го исполнуваат и нив ќе им претставува проблем, а за ова се криви ДАБЧ кои издаваа потврди за произход од џеб без да запазат што пишува во правилата за издавање на произход, ова почнаа да го прават во 2015 да играат според правила, а од друга страна па владата на Бојко ги негира и муцка околу потврдите од здруженијата како доказ за потекло, а Иотова па несака ни да помисли да потпише некого со потврда, До сега вака беа работите и се исправуваат само сега ги чуствуваме афтер шокови на прекршени закони од пред неколку години од страна на ДАБЧ, тие се за кривење

Да не навлегувам во политика само суштински контекст да дадам
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Мене посредникот ме советува да им испратиме приватни пораки со објаснение дека се одбиваат оние со потврди од ДАБЧ, се враќаат на дополнителна апликанти со уредни документи и сето тоа е против законско бидејќи во законот добро пишува кои може да аплицираат[DOUBLEPOST=1506982613][/DOUBLEPOST]
Оваа воопшто не е хаотично се си е на ред и тече според збор на закон само пробелм е што голем дел не го исполнуваат и нив ќе им претставува проблем, а за ова се криви ДАБЧ кои издаваа потврди за произход од џеб без да запазат што пишува во правилата за издавање на произход, ова почнаа да го прават во 2015 да играат според правила, а од друга страна па владата на Бојко ги негира и муцка околу потврдите од здруженијата како доказ за потекло, а Иотова па несака ни да помисли да потпише некого со потврда, До сега вака беа работите и се исправуваат само сега ги чуствуваме афтер шокови на прекршени закони од пред неколку години од страна на ДАБЧ, тие се за кривење

Да не навлегувам во политика само суштински контекст да дадам
Ама законски оние со потврди треба да добијат зашто потврдата е за оние кои немаат оригинал документи. Тоа што ДАБЧ и Правосудието не се усогласени е против законско. Се одбиваат апликанти на кои законски им следува гражданство
 
Член од
11 јуни 2009
Мислења
44
Поени од реакции
23
Јас си купив селфи блутут стап и ке се сликам. Ти сакаш да се сликаш ? Лудило чоече. Се наапаа за една листа во хаотичен ред. Полека се ке си дојде на место.
ajde ke se slikame no problem, inaku prasuvam za eden bartuced jas zedov pasos vo Januari ovaa godina....
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Дали сакате да напишеме пораки до сите побитни и позначајни Бг политичари за да се расчуе за проблемов?
Во разговорот со посредникот дознав дека ни тој самиот не знае што всушност се случува и дека овие против законски дејствија се одвиваат. Изгледа, никој всушност не знае што се случува, ко да е оставено на самоволие на некои во министерството коишто објавуваат чудни листи, бараат документи од луѓе кои веќе доставиле соодветни документи, незаконски одбиваат апликанти кои веќе добиле потврда за произход
 
D

Drexel

Гостин
Мене посредникот ме советува да им испратиме приватни пораки со објаснение дека се одбиваат оние со потврди од ДАБЧ, се враќаат на дополнителна апликанти со уредни документи и сето тоа е против законско бидејќи во законот добро пишува кои може да аплицираат[DOUBLEPOST=1506982613][/DOUBLEPOST]
Ама законски оние со потврди треба да добијат зашто потврдата е за оние кои немаат оригинал документи. Тоа што ДАБЧ и Правосудието не се усогласени е против законско. Се одбиваат апликанти на кои законски им следува гражданство
Тие што законски можат да земат ќе земат али на најголем дел од нив не им одговара моменталниот закон, дај молим те цитирај кај пишува во закон дека можеш да добиеш државјанство врз база на ујко во кое легислативно парче го пишува тоа? Истакнато си е над списокот според кој и кој член и точка треба да ти одговараат документите јас ги објаснив тие точки ако сакаш сам пребарај и прочитај што пишуваат
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Тие што законски можат да земат ќе земат али на најголем дел од нив не им одговара моменталниот закон, дај молим те цитирај кај пишува во закон дека можеш да добиеш државјанство врз база на ујко во кое легислативно парче го пишува тоа? Истакнато си е над списокот според кој и кој член и точка треба да ти одговараат документите јас ги објаснив тие точки ако сакаш сам пребарај и прочитај што пишуваат
Но по закон, со потврда од ДАБЧ си добиваш гражданство. А овие ги одбиваат
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Но по закон, со потврда од ДАБЧ си добиваш гражданство. А овие ги одбиваат
Ти си вo прaвo декa штoм имaш прoизхoд требa дa дoбиеш држaвјaнствo,a тoј е истo тaкa вo прaвo зaштo вo дaбч се штaнцaa прoизхoди нa секoгo небaре е тoa фoтoкoпир и тие гo ствoријa хaoсoт те прoизхoдoт нaпрaвијa дa изгуби вреднoст.И сегa местo штoм ти издaдaт прoизхoд aвтoмaтски дa чекaш држaвјaнствo уште илјaдa прoверки и зaебaнции.
 
D

Drexel

Гостин
Но по закон, со потврда од ДАБЧ си добиваш гражданство. А овие ги одбиваат
Постарите потврди од дабч без наведена листа на документи од 2013 не важат повеќе треба нова да се вади

Нови произходи со наведени листа документи почнаа да се печатат во 14/15 година

Тие произходи само можат да се издадат врз база на три докумемти
-Бугарска Црква
-Стран државен орган кое утврдува бугарско потекло
-здружение

Ако зборуваш за да се прати притисок до борисов да се признаат потврдите од здружение целосно сум согласен, но мое мислење е дека бојко веќе завзема цврст став како ќе течат работите но сеуште мислам дека треба да му се фрли притисок врз него да ги признае потврдите
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom