Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Сто пати ја нагласив причината Ги вештачат да видат дали се валидни веродостојни и оригинал, зошто нели имше многу фалсификати и така на криминалци им дадоа државјанство па сега екстра безбедносни мерки

Иначе ова на страна ќе го ставам како екстра непотребна информација, Со српска крштеница можеш да добиеш и српско државјанство, кој ка има се разбира :D
Знам дека ги вештачат, и не е вештачењето нешто ново од годинава или лани. Ако причината е вештачење, не гледам логика зошто се бара да се приложи документ кој потврдува наличие на в'сходјашт 'б'лгарин', а си однесол веќе оригинал и плус дата до кога да го однесеш ако го имаш.
 
D

Drexel

Гостин
Знам дека ги вештачат, и не е вештачењето нешто ново од годинава или лани. Ако причината е вештачење, не гледам логика зошто се бара да се приложи документ кој потврдува наличие на в'сходјашт 'б'лгарин', а си однесол веќе оригинал и плус дата до кога да го однесеш ако го имаш.
Значи има време кога не ги бараа ниту во ДАБЧ ниту во МП тоа беше време на кршење закони и процедури, но сега ги бараат за да се оправат работите[DOUBLEPOST=1506978321][/DOUBLEPOST]Фактички ние патиме поради нивни грешки ние што да правиме ќе патиме и ќе ќутиме зошто ни го треба тоа државјанство од животни причини, евентуално натаму ќе се нормализира за далечни апликанти во иднина али нас не снајде циркузот
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Знам дека ги вештачат, и не е вештачењето нешто ново од годинава или лани. Ако причината е вештачење, не гледам логика зошто се бара да се приложи документ кој потврдува наличие на в'сходјашт 'б'лгарин', а си однесол веќе оригинал и плус дата до кога да го однесеш ако го имаш.
Убaвo си кaжувaш друже,10тинa дo сегa штo се сo OРИГАНАЛНА ВЕНЧАНИЦА/КРШТЕНИЦА предaденa им бaрaaт дoкaз зa ВЗХOДЈАШТ дa дoстaвaт a тoa билo рaди прoверкa дaли биле oргинaлни дoкументите.Мижи Асaн дa ти бaјaм
 
Член од
5 ноември 2016
Мислења
69
Поени од реакции
70
vas sovet..
Intervju 17 mart 2016,
na dopolnitelna so zapirka od 29 maj 2017 ,od kako mi se smeni vo dopolnitelna po 3 dena ja dostaviv orginal krstenica od dedo,i sega sum na ovaa lista za da dostavam dokumenti.

imam i licna karta bugarska od drugiot dedo dali da napravam pak povrzuvanje so izvodi,prevod i so orginalot licna karta da dostavam i toa... ili da pocekam
 
D

Drexel

Гостин
vas sovet..
Intervju 17 mart 2015,
na dopolnitelna so zapirka od 29 maj 2017 ,od kako mi se smeni vo dopolnitelna po 3 dena ja dostaviv orginal krstenica od dedo,i sega sum na ovaa lista za da dostavam dokumenti.

imam i licna karta bugarska od drugiot dedo dali da napravam pak povrzuvanje so izvodi,prevod i so orginalot licna karta da dostavam i toa... ili da pocekam
Искрено не ти ни треба, Али јас лично онака би се поврзал пак и би ја дал колку да си го зациментирам случајот али не ти треба, онака твој избор е :D
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Убaвo си кaжувaш друже,10тинa дo сегa штo се сo OРИГАНАЛНА ВЕНЧАНИЦА/КРШТЕНИЦА предaденa им бaрaaт дoкaз зa ВЗХOДЈАШТ дa дoстaвaт a тoa билo рaди прoверкa дaли биле oргинaлни дoкументите.Мижи Асaн дa ти бaјaм
Па оригиналните документи се потврда за взходјашт
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Па оригиналните документи се потврда за взходјашт
Епa зaштo им пишувa дa oднесaт дoкaз зa взхoдјaшт кoгa имaaт дoкумент oргинaлен штo е пoтврдa зa взхoдјaшт? Кoгa би се прoверувaлa oригинaлнoстa нa дoкументoт не би ти бaрaле дa нoсиш пoвтoрнo дoкумент кoгa си гo дaл oргинaлoт веќе.Кoгa те прoверувa МВР пишувa ДАНС
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Епa зaштo им пишувa дa oднесaт дoкaз зa взхoдјaшт кoгa имaaт дoкумент oргинaлен штo е пoтврдa зa взхoдјaшт? Кoгa би се прoверувaлa oригинaлнoстa нa дoкументoт не би ти бaрaле дa нoсиш пoвтoрнo дoкумент кoгa си гo дaл oргинaлoт веќе
Денеска прв пат излезе дека бараат документи.. Од кога сме излезени на дополнителна па до сега сигурно никој не ни ги проверил нашите апликации. Ние по своја волја си доставивме оригинали пред неколку месеци, без разлика на тоа што денес објавија. Прават селекции, тоа е
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
33
Поени од реакции
39
Jas sum so poteklo od prv bratuced i mene me ima vo spisokot i sega sto da dostavam intervju januari 2016
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Имам едно прашање до тие со крштеници. Дали на крштениците пишува националност б'лгарин? Да не би дека не пишува и не се прифаќа како доказ па затоа бараат дополнителен документ. Нели овде имаше еден случај, дедо му служел во бугарска армија а националност југословен па го одбиле. Сепак бугарска администација била овде па и на срби, цигани, власи секакви давале крштеници. Да не треба потврда од кај Лазар да однесете па да е се комплет? Не знам
На овие документи не пишува националност, едниот е од 1944та а другиот од 1930та, издадени се во бугарија, на тие од македонија не знам дали пишува, кажете вие
Прегледај го приврзокот 178303 Прегледај го приврзокот 178304
Крштеницата што ја имам (Ја немам веќе бидејки ми ја земаа на интервју) е со ист формат како таа што ја постираше ти, нормално, само личните податоци се различни, и мојата е многу по оштетена, лепена и прелепувана со салотејп, но сепак е речиси целосно читлива. И да како што реков, на интервју ми земаа и копија и оригиналот, а на самата крштеница не пишува националност, и мислам дека нема крштеница на којашто пишува, барем не издадена од тоа време, во 20, 30, 40-ти години.

Е сега, пред да бараат дополнителни документи од некој како мене (што веќе предал оригинал), прво нека се запрашаат, како може овој да не биде бугарин кога неговото семејство чувало документ скоро еден век и тоа во период кадешто само поради поседување на таков документ би можел да бидеш гонет од тогашните власти? (читај Југославија).

Настрана од сето тоа, на интервју бев во Јули тука во Скопје, а ми рекоа да се јавам за бројчето во Јануари. Не е тоа некако многу? Леле бе луѓе што ќе биде тешко нас, и ние маки тераме.
 
D

Drexel

Гостин
Епa зaштo им пишувa дa oднесaт дoкaз зa взхoдјaшт кoгa имaaт дoкумент oргинaлен штo е пoтврдa зa взхoдјaшт? Кoгa би се прoверувaлa oригинaлнoстa нa дoкументoт не би ти бaрaле дa нoсиш пoвтoрнo дoкумент кoгa си гo дaл oргинaлoт веќе.Кoгa те прoверувa МВР пишувa ДАНС
Ама ти разбираш ли дека кога ја почнав процедурата не ми ги барале документите во нивната оригинал форма, Него во ДАБЧ само фрли око врз нив прочита и запиша што има и ми ја врати само копија зеде, Тоа е голем пропуст, сега се бара да се спроведе низ мвр низ вештачење и криминалистика па од таму да кажат дали е ок документит и ако е ок и советот за државјанство е задоволно и ќе те одобри[DOUBLEPOST=1506980391][/DOUBLEPOST]
Jas sum so poteklo od prv bratuced i mene me ima vo spisokot i sega sto da dostavam intervju januari 2016
Треба да доставиш доказ за потекло на татко ти дедо ти или пра дедо ти / или од бабина страна, Ако немаш нешто вакво тешко дека ќе те одобрат - ова од сега натаму е став на влада на Р. Блгариа
 
Последно уредено од модератор:
Член од
18 мај 2017
Мислења
74
Поени од реакции
134
jas sum so prv bratuced i plus pred 2-3 meseci dostaviv od bratmi.igleda i vaka nema da pomine...
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
33
Поени од реакции
39
Soprugata e so poteklo od dedo so svidetelstvo od 41 i 42 kade sto pisuva nacionalnost blgarin.Dokumentite gi cuvam doma vo sef.Bevme na (dopolnitelna ,)e sega pravo Sofia.So istite dokumenti nejzin prv bratuced pred tri godini zede drzavjanstvo
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom