Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Дa ви кaжaм и зa тие штo бaрaте дoкумент oд Великo Трнoвo.Пoлoвинa oд дедoвците прaдедoвците се сo рaзличнo презиме.Мнoгу луѓе не ги нaoѓaaт тoкму пoрaди рaзличнo презиме.Акo не ви ги нaјдaт пo презиметo штo ви е вo умреницaтa прoбaјте сo презиме пo иметo нa тaткoвците нивни.Нa пример aкo некoј штo гo бaрaте се викaл Стoјaн Спaсoвски a тaткo му се викaл Аце,пoстoи шaнсa дa не гo прoнaјдете кaкo Спaсoвски туку кaкo Ацев,вo тoa време презиме им пишувaле пo име нa тaткoтo.Мнoгуминa имaaт вaкoв случaј.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
se javiv vo ambasadata veddnas posle promenata na statusot mi rekoa deka trebalo da cekam ako trebalo da prilozam dokumen toa i kje mi go pisuvalo ,posle otidov licno vo ambasadata i toj mi go kaza istoto i plus deka kje proveruvale nesto kriminal ili slicni raboti
Значи се‘ е океј, како и да е, со приложен оригинал документ или не, постапката си течи иако си вратен на дополнителна. Така на сите им направија, значи не си сам и добро е што си вратен, ако не си имал соодветни документи веднаш би бил одбиен. Јас за секој случај доставив и оригинал документ. Од други луѓе што слушам кои што вака биле вратени на дополнителна, по најкасно година дена добивале гражданство. Сите сме во истото со таа дополнителна, битно постапките течат :)
 
D

Drexel

Гостин
Колку време сте веќе на дополнителна јас вчера наполнив 5 месеци точно :pos:
 
Член од
11 април 2015
Мислења
61
Поени од реакции
44
Ve zamoluvam dokolku nekoj ima kontakt od Bitolskoto zdruzenie na Bugari da mi go isprati vo PP. Blagodaram
 
Член од
21 јуни 2017
Мислења
19
Поени од реакции
8
Mikja, znajs deka istoto ko tebe go mislam.... poentata mi bese oti rabotava e za 1 mesec ce bidit ili nema da bidit so zakonot....
i sto ce vazzit i so nema da vazit to najubo ce se znajt od ko ce se izglasat i potoa ako trebit od noemvri do 22.01.2018 imet vreme da izvai potvrda i da ja podnesvit
A od kade deka rabotava e za eden mesec, daj boze ama kako sto stojat rabotite....
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Dobro ima zemeno nekoj drzavjanstvo vo posledno vreme ?
Шофер што работи за мене, зеде во јули, а пасошот го зеде во септември. Други двајца што работат во мојата фирма ги одбија август месец. Првиот е со потекло, другите двајца со потврда од клуб. Сите имаат бројче од 2014
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Шофер што работи за мене, зеде во јули, а пасошот го зеде во септември. Други двајца што работат во мојата фирма ги одбија август месец. Првиот е со потекло, другите двајца со потврда од клуб. Сите имаат бројче од 2014
So kakvi potvrdi of klub bea, so novite so predci rodeni pred 1920 spored Kncev?Pa zosto posrednicite gi teraat da zemaat sega takvi potvrdi ako odbivaat I so niv
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Шофер што работи за мене, зеде во јули, а пасошот го зеде во септември. Други двајца што работат во мојата фирма ги одбија август месец. Првиот е со потекло, другите двајца со потврда од клуб. Сите имаат бројче од 2014
Тројцата поднесоа заедно, кај ист посредник, прво се смена статусот кај тој со потекло (во јули), а кај овие што ги одбија околу 15 август[DOUBLEPOST=1506865615][/DOUBLEPOST]
Тројцата поднесоа заедно, кај ист посредник, прво се смена статусот кај тој со потекло (во јули), а кај овие што ги одбија околу 15 август
Сега имаат отворено процес на жалба[DOUBLEPOST=1506865701][/DOUBLEPOST]
So kakvi potvrdi of klub bea, so novite so predci rodeni pred 1920 spored Kncev?Pa zosto posrednicite gi teraat da zemaat sega takvi potvrdi ako odbivaat I so niv
За пари бе брате. Од Скопје човек, им издал потврди, а процедурата им ја водеше наш во Софија[DOUBLEPOST=1506865756][/DOUBLEPOST]
Тројцата поднесоа заедно, кај ист посредник, прво се смена статусот кај тој со потекло (во јули), а кај овие што ги одбија околу 15 август[DOUBLEPOST=1506865615][/DOUBLEPOST]
Сега имаат отворено процес на жалба[DOUBLEPOST=1506865701][/DOUBLEPOST]
За пари бе брате. Од Скопје човек, им издал потврди, а процедурата им ја водеше наш во Софија
Какви беа потврдите беа, не знам знам по 4-5000 ги платија
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
taka nekoj kaza ovde na forumov oti sega vo oktomvri ce bidet glasani promenite
Kamo da bese taka, no postapkata na glasajne zakon e dolga,a ovaj nasiot uste komisiite ne go imaat pominato,posle sleduva prvo glasajne, pa sleduva vtoro glasajne posle odi na potpis od pretsedatelot pa objava vo sluzben vesnik,taka sto dolga e postapkata. Minatiot parlament go izglasa zakonot vo prvo citajne I toa site glasaa za nemase protiv nikoj pratenik no postapkata tuka zaglavi I 1.5 godina ne stigna na vtoro glasajne, sigurno se iskaraa nesto Borisov I Patriotite, koaliciata I'm se raspagase I otidoa na predvremeni izbori. Sega ova e vtora sreka,sega patriotite imaat pogolemo vlijanie zatoa sto bez nivnite glasovi paga vladata na Borisov pa da se nadevame deka ke go izglasaat, no nema sansi za eden mesec dolga e procedurata.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
50
Поени од реакции
14
Luge nekoj iskustvo da spodeli za primer ako se sklopi brak so bugarski drzavjanin posle kolku vreme se dobiva bug. Drzavjanstvo i kolku dolgo treba da si vo brak so nego za da se razvedes ako me razbirate za sto ve prasuvam....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom