Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
А ти имаш ли видено извод од мкр како изгледа?
Со изводи од мајката и тетката се лесно докажува бидејки во изводите од мајката и тетката ги пишува името и презимето на родителите преку кои се докажува врската мегу братучедите.
Еве уште еден шо не ме прочитал убо....

ova ti e samo ya info bidejki gledam imas merak da navleguvas vo verbalni konflikti a nemas poima od nisto,a jas sum tolkav inaetcija sto za se ke ti odgovoram so fakti:)
Душо, пред вакви факти и боговите молчат :aplauz:
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Душо, пред вакви факти и боговите молчат :aplauz:
Redno bese da zamolcis:zver:
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Еве уште еден шо не ме прочитал убо....


Душо, пред вакви факти и боговите молчат :aplauz:
Никола што го тупиш бе другар темава е добра за размена на различни искуства кои би им помогнале на другите факт е дека поминале луѓе со различни документи а ти два дена не замараш со глупости супер врвеше темава без тебе јас верувам дека никој овде нема ама баш никаква причина да лаже затоа истуширај се со ладна вода малце да се вратиш у нормала и остави простор да си го кажат луѓето своето мислење и искуство.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
da vi go pojasnam moeto iskustvo so podnesuvanje dokumenti za proishod moze ke vi pomogne. se resiv da odam vo ambasadata vo skopje,tie me prasaa dali imam dokument od direktna linija so koi ke me povrzat i deka bez nego ne mozam da podnesam formulari za proishod.im dadov na uvid dokumenti od dedo mi koj ucel vo sofija i se izjasnil kako bugarin,mi rekoa da pocekam da vidat dali se validni.mi gi vratija za 15 min i mi dadoa formulari koi treba da se prevedat na ovlasten sudski preveduvac tuka vo skopje.od makedonskite dokumenti treba izvod od mene,izvod od tatko mi,fotokopoja od pasos i umrenica na dedo mi za da ne povrzat rodninski.toa go zavrsiv i se javiv vo ambasadata( tie ti davaat broj) da im kazam deka dokumentite se sobrani i prevedeni i da zakazam predavanje na istite.mi zakazaa veke sledniot den za predavanje i bez nikakov problem gi predadov samo se ceka 3,4 meseci za dobivanje na proishodot preku ambasada. toa se ke ve cini 35 evra vo ambasada,650 den za prevod,300 den za izvodi bez posrednici.TOA E MOE ISKUSTVO POVTORUVAM, SO NADEZ DEKA NA NEKOJ MOZE DA MU KORISTI
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Дечкото и да ви нацрта нема да разберете , џабе е...
Крштеницата или свидетелство од 41-45 напишано на бугарски е доказ поради тоа што тоа време немало ништо официјално македонско свакаш ли? Тоа дава големо значење во целата процедура на тие што ги имат зачувано документите .... И поради тоа 'lorenita' може да добие бг пасош а некој што ке поднесе само документи од бг пасош од братучет кој има добиено со изјава дека се чуствува бугарин е гола вода ....
De pojasni za sto e dokaz deka se bugari ili deka se raboti za makedonci koj ziveele vo bugarsko vreme i deka nema promeni na imeto i prezimeto.Znaci svidetelstvo kstenica i slici raboti ne se dokaz deka dedo ti i baba ti se bugari.Drugo eve kaj mene na primer prvite dokumenti so gi imaat baba mi i dedo mi se od 44 ili 45 godina koga dosle srbite i dedo mi kazuva deka vo toa vreme ako fanat deka imas ili cuvas bg dokument i zatvor se lezelo.zatoa golem del gi frlile i izgorele dokumentite.Drugo so mi bese unazat na lorena sto go citav postot kakj nea stanuva zbor za dokument sto ne e po prava linija tuku stanuva zbor za brat na dedo i a za bratucetka i brat na baba i kade ja gledate vie tuka pravata linija
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Душо, пред вакви факти и боговите молчат :aplauz:
Redno bese da zamolcis:zver:
Да, редно време беше да те пречкртам.

Никола што го тупиш бе другар темава е добра за размена на различни искуства кои би им помогнале на другите факт е дека поминале луѓе со различни документи а ти два дена не замараш со глупости супер врвеше темава без тебе јас верувам дека никој овде нема ама баш никаква причина да лаже затоа истуширај се со ладна вода малце да се вратиш у нормала и остави простор да си го кажат луѓето своето мислење и искуство.
Го тупам? Овде дискутираме бе друже, не се тапшаме по рамо... демек ајде ајде браќа - ќе бидит работава.

Кажав што мислам за дополнителните документи поврзани за брачед/брачеда. Шо е проблемов, стварно не разбирам. И јас споделувам искуства, и јас се надевам на подобро...
Е сеа шо требит, да чутиме пред фактот дека има луѓе што ги одбиваат иако доставиле дополнителни документи?

А за туширањево со ладна вода ќе се прам дека не го прочитав... за да не дојт до ситуација да те пречкртам и тебе :)
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
De pojasni za sto e dokaz deka se bugari ili deka se raboti za makedonci koj ziveele vo bugarsko vreme i deka nema promeni na imeto i prezimeto.Znaci svidetelstvo kstenica i slici raboti ne se dokaz deka dedo ti i baba ti se bugari.Drugo eve kaj mene na primer prvite dokumenti so gi imaat baba mi i dedo mi se od 44 ili 45 godina koga dosle srbite i dedo mi kazuva deka vo toa vreme ako fanat deka imas ili cuvas bg dokument i zatvor se lezelo.zatoa golem del gi frlile i izgorele dokumentite.Drugo so mi bese unazat na lorena sto go citav postot kakj nea stanuva zbor za dokument sto ne e po prava linija tuku stanuva zbor za brat na dedo i a za bratucetka i brat na baba i kade ja gledate vie tuka pravata linija
На кого треба да се докаже бугарско потекло ? НА БУГАРИТЕ ..... за да ти дадат бг пасош .... За нив тоа е доказ дека имаш бугарско потекло , доколку ги чуваш документите...
Инаку конкретно за кај лорена на тие документи што ги има дадено има доволно информации и за пра дедо и па оттука кренува поврзувањето да не навлегувам...
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
da vi go pojasnam moeto iskustvo so podnesuvanje dokumenti za proishod moze ke vi pomogne. se resiv da odam vo ambasadata vo skopje,tie me prasaa dali imam dokument od direktna linija so koi ke me povrzat i deka bez nego ne mozam da podnesam formulari za proishod.im dadov na uvid dokumenti od dedo mi koj ucel vo sofija i se izjasnil kako bugarin,mi rekoa da pocekam da vidat dali se validni.mi gi vratija za 15 min i mi dadoa formulari koi treba da se prevedat na ovlasten sudski preveduvac tuka vo skopje.od makedonskite dokumenti treba izvod od mene,izvod od tatko mi,fotokopoja od pasos i umrenica na dedo mi za da ne povrzat rodninski.toa go zavrsiv i se javiv vo ambasadata( tie ti davaat broj) da im kazam deka dokumentite se sobrani i prevedeni i da zakazam predavanje na istite.mi zakazaa veke sledniot den za predavanje i bez nikakov problem gi predadov samo se ceka 3,4 meseci za dobivanje na proishodot preku ambasada. toa se ke ve cini 35 evra vo ambasada,650 den za prevod,300 den za izvodi bez posrednici.TOA E MOE ISKUSTVO POVTORUVAM, SO NADEZ DEKA NA NEKOJ MOZE DA MU KORISTI
zdravo bate ako moze da mi pojasnis tie stari dokumenti od kade gi izvadi potocno?????blagodaram[DOUBLEPOST=1421431031][/DOUBLEPOST]zdravo na site imam nekolku prasana,SLUSAM drugi luge sto go otkazes makedonskoto zemas bugarsko bez problem,DALI E TOCNO I KAKVA E PROCEDURATA???
I od kade se naogaat stari dokumenti,znam samo pradedomi bil nekakva skola bugarska i bil bugarski vojnIk.nemam nikakvi negovi dokumenti????
i uste edno prasane NERVOZNA napisa deka mozelo i so 5 pokolenija unazad???KAKVI DOKUMENTI I KAKVA E PROCEDURATA....BLAGODARAM
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Добро бе, имаш капацитет да ме разбериш шо пишам, или акцентов ми е ептен лош?

Престани да дробиш празна слама, одговори ми конкретно на прашањево.
Кога ќе се спомне "однесов дополнителни документи од брачед/брачеда", што всушност се случува?

Сакаш јас да ти објаснам?

Ги земаат документите од брачедот/брачедата и ги разгледуваат.
- Ако брачедот/брачедата добила пасош на база од изјавата "се осеќам Бугарин" (што на времето беше доказ за потекло), тогаш истиот не може да биде доказ за некакво си бугарско потекло, пошо новиот закон бара повеќе.
- Ако брачедот/брачедата добила пасош на база од вистински бугарски корени, тогаш истата документација може да послужи како доказ, МЕЃУТОА од апликантот ќе биде побарано да ја докажи врската со коренот - исто како што направил брачедот/брачедата кога аплицирале. (доволно е да се приложат изводи за родени и умрени во овај случај). Де факто, тебе не ти помага документот од брачедот/брачедата што имале бугарски пасош, туку заедничката крвна врска со изворот на бугарското потекло (пр. дедо/прадедо баба/прабаба).

Затоа едни се одбиени, други добиваат. Една буква во документите (најчесто имињата) да е погрешна, одма ќе те известат по еМаил дека потребно е корегирање, односно екстра докази.

Уште не ти е јасно?

ПРИМЕР: Од тетка моја (на мајка ми сестра) братучедот извајл пасош АМА на база од татковската линија. ЈАС НЕАМ ДОПИРНА ТОЧКА со неговото потекло, иако ми е прв брачед. Можам да се обидам, но шансите се сведени на минимум.

Значи не е се црно и бело како што ние овде сакаме да биде.

Престанете со тропање глупости на темава, јас стварно разбирам луѓе во очај ќе пробаат се и сешто, и сеуште стојам на тоа да се искористи се што се може. ЗА ЖАЛ, реалноста е покомплицирана, а со comeback-ов на Бојко мислев дека ќе се подобрит, ама слабо некако....

So ocekuvase Boyko ko ke dojdi za edna nedela se da se smeni?
Nego samo da go smeni zakono za drzavjanstvo mu e?
Da imase pominato barem 5 meseci po doagjanje na vlast ke te svatev

http://www.vmro.bg/джамбазки-и-ангелов-уважиха-празника-в-кичево/

Eve malce procitaj spomnatata Marinela Petreska ja iskontaktirav kaza za brzo ke se znaj so ke bidi koga ke se vnesi predlogot za izmeni...a za braced i nz so abe nisto ne vrvi momentalno osven direkten koren dedo-baba za vo idnina ke vidime
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
zdravo bate ako moze da mi pojasnis tie stari dokumenti od kade gi izvadi potocno?????blagodaram[DOUBLEPOST=1421431031][/DOUBLEPOST]zdravo na site imam nekolku prasana,SLUSAM drugi luge sto go otkazes makedonskoto zemas bugarsko bez problem,DALI E TOCNO I KAKVA E PROCEDURATA???
I od kade se naogaat stari dokumenti,znam samo pradedomi bil nekakva skola bugarska i bil bugarski vojnIk.nemam nikakvi negovi dokumenti????
i uste edno prasane NERVOZNA napisa deka mozelo i so 5 pokolenija unazad???KAKVI DOKUMENTI I KAKVA E PROCEDURATA....BLAGODARAM
tie dokumenti gi najdov slucajno vo negovite papki inaku mi trebaa stari dokumenti za stanot pa izlegoa i tie na videlina.pozz
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Секој има право на свое мислење и убедување и соодветно секој има право да го сподели на форумов....меѓутоа не е во интерес на ниту еден од нас,своето убедување да го образложуваме на повеќе постови,затоа што еден пост е доволен за да се разбере ''поентата/убедувањата на писателот''.Оставете на читателот сам да си направи проценка.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
591
Поени од реакции
604
zdravo bate ako moze da mi pojasnis tie stari dokumenti od kade gi izvadi potocno?????blagodaram[DOUBLEPOST=1421431031][/DOUBLEPOST]zdravo na site imam nekolku prasana,SLUSAM drugi luge sto go otkazes makedonskoto zemas bugarsko bez problem,DALI E TOCNO I KAKVA E PROCEDURATA???
I od kade se naogaat stari dokumenti,znam samo pradedomi bil nekakva skola bugarska i bil bugarski vojnIk.nemam nikakvi negovi dokumenti????
i uste edno prasane NERVOZNA napisa deka mozelo i so 5 pokolenija unazad???KAKVI DOKUMENTI I KAKVA E PROCEDURATA....BLAGODARAM
Друже тоа за откажување од македонското за да земеш бугарско е друго, тогаш бараш државјанство по општа натурализација а не под основ блгарски произход.За таа цел треба да имаш живеено у бугарија и да имаш матичен број најмалку 5 години.тогаш кандидатстваш ама услов ти е да се откажеш од македонското државјанство!
А стари документи само дома или у архив у Трново може да најдеш !
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
Dobro moze nekoj da kaze dali se izlezeni nekoi proizhodi od dekemvri -januari ... ajde neka se najde da kaze nekoj ako imaa fala mn ..
p.s ne go tupite bez vezee ..davanjeto bugarski pasos e na volja na bugarite ..porano bese taka-sega e vaka koj zeme zeme koj ne toa e ...
ajde neka kaze nekoj dali na nekoj se izlezeni proizhodi poslednive dva meseci
fala mnogu
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Со дукумент од прадедо на таткоми дедо каде е пишан како бугари и поврзан со изводи (германски пасош од 1942) колкави се шансите бројчето ми е излезено во јуни 2014 ипреку амбасада вадам како оди прецедурата до бугарија се оди за сликање или во амбасада
 
Член од
27 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
2
Dali nekoj na forumov dobil proishod od DABC,od septemvri navaka i za kolku vreme go dobil od podnesuvanje na dokumenti.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom