Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
OK, значи не е научна фантастика и не ти бараат ДНК. :P

Благодарам.



Иако е малечок оф-топик, претпоставувам дека бесполезно би отворале нова тема. И мене, и на другите би ги интересирало оваа информација, па ако може, нека сподели тука други детали.

И Бугарија е ОК да се работи привремено, додека не ви излезе пасошот за нагоре. :)

Една Бугарија која македончето секогаш ја гледало со потценување стигна до ниво да е на неколку класи над нас (без разлика како)...тогаш, навистина си имаме преценето мислење за себе како народ, македонецот. Ах бе...

Не коментирам повеќе за народот македонски и неговите фалинки. Преголем оф-топик е тоа.

Така да...секое инфо е добредојдено.
минималната плата во бугарија е 430 лева тоа се 210 евра или 12500 ден а кај нас е 10500ден.Знаци тоа е минималното што треба работодавач да го плати на работникот па макар и во тоалет да работи.Кириите таму се многу ниски 50евра и тоа во софија а да купис стан исто така е упола цена за разлика кај нас.Живото е европски и се чувствуваш европски.си одиш на викенд на море варна,бургас,несебар,златни песоци сончев брег.а зимно време си скијаш во топ туристички центри банско и боровец.за работа келнер да работиш имаш од 500евра плата нагоре во туристичко место.Фармацевт зема и до 1500евра плата лично прв братучед живее и работи со цела фамилија во Софија.Не мора да се оди у ајчина мајчина за добар живот еве држава до нас каде се е поинаку од кај нас подобро од кај нас.
 
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
минималната плата во бугарија е 430 лева тоа се 210 евра или 12500 ден а кај нас е 10500ден.Знаци тоа е минималното што треба работодавач да го плати на работникот па макар и во тоалет да работи.Кириите таму се многу ниски 50евра и тоа во софија а да купис стан исто така е упола цена за разлика кај нас.Живото е европски и се чувствуваш европски.си одиш на викенд на море варна,бургас,несебар,златни песоци сончев брег.а зимно време си скијаш во топ туристички центри банско и боровец.за работа келнер да работиш имаш од 500евра плата нагоре во туристичко место.Фармацевт зема и до 1500евра плата лично прв братучед живее и работи со цела фамилија во Софија.Не мора да се оди у ајчина мајчина за добар живот еве држава до нас каде се е поинаку од кај нас подобро од кај нас.
Abe so tresis zeleni sega ziti se :D

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
Zdravo.Da prasam dali ima nekoj na intervju sto bil vo april 2016 preku konzula BT.Se uste sum na obrazuvana prepiska.E sega dali nekoj znae da mi kaze dali e normalno seuste da pisuva taka..ve molam nekoj odgovor.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
ПЛАТИ ВО БУГАРИЈА

1 BGN ~ 0.51 EUR
2 BGN ~ 1 EUR


People working in the Bulgarian capital of Sofia earn on average double the remuneration paid to their counterparts in the towns of Vidin and Blagoevgrad. This is shown by the figures of the National Statistical Institute (NSI) for the third quarter of the year, daily Trud informs.

During this period, the average wage was the highest in Sofia, where it stood at BGN 1193 (609 EUR).

The lowest average wage was registered in Vidin – BGN 593 (303 EUR), while the second lowest was recorded in Blagoevgrad – BGN 606 (309 EUR).


Sofia is the only region in Bulgaria in which the average wage was above the average figure for the country, with the difference being 36.5 %. Surprisingly, the second highest average wage was registered in one of the poorest regions of the country – Vratsa. The average wage in Vratsa stood at BGN 871, which was largely due to the high remunerations paid at the only nuclear power plant in the country, which is located near the town of Kozloduy. In the regions of Stara Zagora, Sofia province and Varna, workers earned on average more than BGN 800. Compared to the same quarter of last year, the largest wage increase was registered in the city of Pernik – 11.7 %, while the rise in Sofia amounted to 11.5 %. The opposite trend was recorded in the regions of Smolyan, Kardzhali and Silistra, where wages decreased compared to last year. In the regions of Ruse, Varna and Pazardzhik wages increased by 2-3 %, while in Yambol, Pleven and Shumen the rise was between 9 % and 11 %.

The highest remunerations were earned in the sector “Creation and distribution of information”, with the average wage being BGN 2037 (1041 EUR). This represented an increase of 13.3 % compared to last year due to the competition for qualified IT cadres.

In twelve sectors, which provide employment to more than 1.7 million people or more than 77 % of all workers, wages were lower than the average figure for the country.

Newspaper info.
Official info.




ЖИВОТ ВО БУГАРИЈА

Info.

Monthly rent for a 45 m2 (480 Sqft) furnished studio in NORMAL area ~ 198 EUR.

Utilities 1 month (heating, electricity, gas ...) for 1 person in 45 m2 (480 Sqft) studio ~ 58 EUR. For 2 ~ 81 EUR.
 
Последно уредено:
C

CrazyCounter

Гостин
ШТО!!!!!!!!!!немаш право на жалба!!!!!!!!!!!а што бев во софија и поднесов ЖАЛБА/МОЛБА за прекратената процедура от 2012 и ми ја ПРИМИЈА без проблем??и што сега???патем многу добро пројдов до мај/јуни резултати......поз среќно на всички[DOUBLEPOST=1480548317][/DOUBLEPOST]

Prijatele nemora tolko eksplozivno da odgovaras jas nemam nikakva korist od toa dali ti ke dobies ili najlos slucaj nema da dobies pasos, mojot veke e vo dzebot baska komentirav bidejki i jas sum bil poveke pati vo sofija i srekavav luge vo ista situacija prekrateni i povtorno odpocetok apliciraa nemav nikakvi losi nema mojot leb da go jades koga ke go zemes bg pasosot ;) sportski pozdrav;)
[DOUBLEPOST=1480596430][/DOUBLEPOST]
od 20 septemvri na finalna i uste cekam..... use kolku ima kako mene aj neka se javi nekoj dali mu se smenil status?
i koga da ocekuvam?
2016 god. na intervju od tie sum, da nema zabuna :)
da ocekuvas promena na status ovoj mesec :) vo mojot slucaj bese okolu 3 meseci
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Zdravo decki imam edno prasanje.
Vo juni me prekratija za bg pasos inaku sum od 2013 godina bidejki nemav potvrda za bg poreklo no eve sega tatko mi izvadi bg drzavjanstvo dali moze da se dostavi dopolnitelno i da prodolzi procedurata ili bi moral cela postapka od pocetok ??? Vi blagodaram

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Zdravo decki imam edno prasanje.
Vo juni me prekratija za bg pasos inaku sum od 2013 godina bidejki nemav potvrda za bg poreklo no eve sega tatko mi izvadi bg drzavjanstvo dali moze da se dostavi dopolnitelno i da prodolzi procedurata ili bi moral cela postapka od pocetok ??? Vi blagodaram

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Мoрa oд пoчетoк сaмo не ти требa прoисхoд туку директнo зaкaжувaш зa интервју. Сaмo мoрa дa имaш легализирани извoди
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom