Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
7
drustvo ve molam za sovet... imam podneseno za bugarsko drzavjanstvo i imam star bg dokument od dedo mi (voena kniska i licna karta). Problem e vo prezimeto , znaci skroz novo prezime ima dedo mi posle 1944god. Ako nekoj imal iskustvo so vakvo nesto neka kaze za da znam dali voopsto da odam ili da batalam. Blagodaram unapred :)
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
drustvo ve molam za sovet... imam podneseno za bugarsko drzavjanstvo i imam star bg dokument od dedo mi (voena kniska i licna karta). Problem e vo prezimeto , znaci skroz novo prezime ima dedo mi posle 1944god. Ako nekoj imal iskustvo so vakvo nesto neka kaze za da znam dali voopsto da odam ili da batalam. Blagodaram unapred :)
Ако е скрос ново отиди во општината прво каде што е роден, да проверат таму дали можеби е заведен таму со првото презиме, ако не , ќе треба да поднесеш молба преку општината каде што е роден до Архивот во зависно за кој град се работи, дали до одделението до Охрид, битола, Скопје или сл.

Пр. ако е роден во Ресен тогаш преку општината во Ресен, поднесуваш молба со неговите податоци до Архивот т.е одделението во Охрид, да потврдат дека се работи за истата личност. И ќе те известат по телефон[DOUBLEPOST=1421194096][/DOUBLEPOST]Сакам нешто др да прашам. Добив некоја непроверена информација дека е возможно ние како православни да се крстиме во Бг црква, и со тоа да ни издадат уверение. Е сега моментот бил да не си крстен претходно, зошто логично нели не може 2 патти да се крстиш и као ни посредниците сеуште не знаеле за оваа можност. Дали некој ја има проверено оваа работа ?
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Ако е скрос ново отиди во општината прво каде што е роден, да проверат таму дали можеби е заведен таму со првото презиме, ако не , ќе треба да поднесеш молба преку општината каде што е роден до Архивот во зависно за кој град се работи, дали до одделението до Охрид, битола, Скопје или сл.

Пр. ако е роден во Ресен тогаш преку општината во Ресен, поднесуваш молба со неговите податоци до Архивот т.е одделението во Охрид, да потврдат дека се работи за истата личност. И ќе те известат по телефон[DOUBLEPOST=1421194096][/DOUBLEPOST]Сакам нешто др да прашам. Добив некоја непроверена информација дека е возможно ние како православни да се крстиме во Бг црква, и со тоа да ни издадат уверение. Е сега моментот бил да не си крстен претходно, зошто логично нели не може 2 патти да се крстиш и као ни посредниците сеуште не знаеле за оваа можност. Дали некој ја има проверено оваа работа ?
Da jas sum cula za ova i toa odamna ,350 baraat ama mene ne mi e toa logicno tie baraat poteklo a ne nie da se krstevame i ne sum cula deka nekoj na taa varijanta dosega pominal.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Некако споро оди работата, ја забавија нешо. Ако се знае дека од 2013 има некој си 16-17 000, на нас од 2014 кој знае кога ќе ни дојде редот :-/
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Еден мој пријател не беше сигурен дали е крстен и сакаше да се крсти(зборувам за тука во македонија),Неговиот поп бараше низ сите архиви да не случајно е некогаш крстен бидејќи никако не смееле да се крсти 2 пати, тоа било против религијата, така да немојте ни случајно да се крстите по втор пат
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
da imame. najdete dokaz za poteklo od 41 godina i toa e toa i procitajte nanazad ima preku 150 strani bas za takvite kako tebe so ve mrzi da citate i samo go preformulirate idiotskovo veke prasanje DOKUMENT ZA POTEKLO isklucivo od predci i toa po prava linija. bez toa nema pa kolku sakate lazete se ne bratucedi ne brakja ne sestri JASNO LI VI E VEEEEEEEEEEKEEEEEEEEEEE
Znaci jas sum ti ziv dokaz deka izvadiv so prv bratucet i na sestra mi denes i se smeni statusot.Ceka za potpis.Ona bese so dokumenti od prv bratucet i moj dokumenti znaci ne se pravi deka rabotes vo pravosudie vo bugarija oti mnogu pogresno si informirana i iskreno ima raboti sto ne gi razbiras.80% od tie sto ja sledat i pisuvaat na temava se vo toj lavirint isto kolku i tebe ili i poveke vreme i mnogu poveke se informirani.Oladi malku ako cekas potpis neka ti e so sreka i uzivaj i ostavi gi lugeto da probuvaat so site sredstva sti gi imaat na raspolaganje oti ima slucaevi i so najobicna potvrda deka prevezuval stoka vo Bugarija dobija pasos.Pogore vo eden od moite postovi pisav koja e sustinata sto baraat dokumenti da ne se povtoruvam sega.U kratki crti bitno im e da vidat deka nemas promena na ime i prezime.Za site onie sto nemaat nikakov dokument ni pa prv bratuced ni sestra ni brat ni majka ni tatko so bugarski dokument odete so opcija izvodi od 4-5 pokolenija unazad prevedeni.Moze ke kossta toa uste nekoj dopolnitelni 100 evra ali otislo magareto samaro li ke go zalime.Samo napred i so sreka neka ni e na site so dobile i so cekaat uste.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Ако е скрос ново отиди во општината прво каде што е роден, да проверат таму дали можеби е заведен таму со првото презиме, ако не , ќе треба да поднесеш молба преку општината каде што е роден до Архивот во зависно за кој град се работи, дали до одделението до Охрид, битола, Скопје или сл.

Пр. ако е роден во Ресен тогаш преку општината во Ресен, поднесуваш молба со неговите податоци до Архивот т.е одделението во Охрид, да потврдат дека се работи за истата личност. И ќе те известат по телефон[DOUBLEPOST=1421194096][/DOUBLEPOST]Сакам нешто др да прашам. Добив некоја непроверена информација дека е возможно ние како православни да се крстиме во Бг црква, и со тоа да ни издадат уверение. Е сега моментот бил да не си крстен претходно, зошто логично нели не може 2 патти да се крстиш и као ни посредниците сеуште не знаеле за оваа можност. Дали некој ја има проверено оваа работа ?
100% ti garantiram deka nema da ti pomogne toa ako se krstevas vo bugarska pravoslavna crkva. I jas sakav da go napravam ama mi kazaa luge so probaa i ne uspeaa za zal
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Преписката чака гаранција за освобождаване.
Sto li znaci ova slucajno kucav broevi i na brojot 501 mu pisuva vaka .
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Dobra vest

http://www.vmro.bg/джамбазки-и-ангелов-уважиха-празника-в-кичево/

"Б'лгарите в Кичево поставиха доста в'проси, св'рзани с правата на б'лгарите в Македонија, както и с проблемите, които имат при подаване на документи за б'лгарско гражданство.

Представителите на ВМРО поеха ангажимент за по-активна б'лгарска политика в Македонија и Западните балкани.

јулиан Ангелов увери местните, че парламентарната група на Патриотичнија фронт ште внесе в Народното с'брание нужните промени в Закона за б'лгарите зад граница и Закона за б'лгарското гражданство. По думите му промените ште улеснјат режима за кандидатстване за б'лгарско гражданство и това ште засегне прјако хората от Македонија.

Евродепутат'т Ангел Джамбазки се об'рна к'м прис'стваштите като зајави, че за п'рви п'т толкова много хора прис'стват на с'битие на Клуба за македоно-б'лгарско пријателство в Кичево. Според него това показва, че гражданите на Македонија започват да преодолјават страха да показват открито, че са б'лгари."
Tva e dobre
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.303
Поени од реакции
1.242
Ако е скрос ново отиди во општината прво каде што е роден, да проверат таму дали можеби е заведен таму со првото презиме, ако не , ќе треба да поднесеш молба преку општината каде што е роден до Архивот во зависно за кој град се работи, дали до одделението до Охрид, битола, Скопје или сл.

Пр. ако е роден во Ресен тогаш преку општината во Ресен, поднесуваш молба со неговите податоци до Архивот т.е одделението во Охрид, да потврдат дека се работи за истата личност. И ќе те известат по телефон[DOUBLEPOST=1421194096][/DOUBLEPOST]Сакам нешто др да прашам. Добив некоја непроверена информација дека е возможно ние како православни да се крстиме во Бг црква, и со тоа да ни издадат уверение. Е сега моментот бил да не си крстен претходно, зошто логично нели не може 2 патти да се крстиш и као ни посредниците сеуште не знаеле за оваа можност. Дали некој ја има проверено оваа работа ?
DA BRATE NEMA NISTO OD TOA....EDNOSTAVNO NE GO VAZAT...[DOUBLEPOST=1421256953][/DOUBLEPOST]
Znaci jas sum ti ziv dokaz deka izvadiv so prv bratucet i na sestra mi denes i se smeni statusot.Ceka za potpis.Ona bese so dokumenti od prv bratucet i moj dokumenti znaci ne se pravi deka rabotes vo pravosudie vo bugarija oti mnogu pogresno si informirana i iskreno ima raboti sto ne gi razbiras.80% od tie sto ja sledat i pisuvaat na temava se vo toj lavirint isto kolku i tebe ili i poveke vreme i mnogu poveke se informirani.Oladi malku ako cekas potpis neka ti e so sreka i uzivaj i ostavi gi lugeto da probuvaat so site sredstva sti gi imaat na raspolaganje oti ima slucaevi i so najobicna potvrda deka prevezuval stoka vo Bugarija dobija pasos.Pogore vo eden od moite postovi pisav koja e sustinata sto baraat dokumenti da ne se povtoruvam sega.U kratki crti bitno im e da vidat deka nemas promena na ime i prezime.Za site onie sto nemaat nikakov dokument ni pa prv bratuced ni sestra ni brat ni majka ni tatko so bugarski dokument odete so opcija izvodi od 4-5 pokolenija unazad prevedeni.Moze ke kossta toa uste nekoj dopolnitelni 100 evra ali otislo magareto samaro li ke go zalime.Samo napred i so sreka neka ni e na site so dobile i so cekaat uste.
SO SREKA NEKA VI E....
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Znaci jas sum ti ziv dokaz deka izvadiv so prv bratucet i na sestra mi denes i se smeni statusot.Ceka za potpis.Ona bese so dokumenti od prv bratucet i moj dokumenti znaci ne se pravi deka rabotes vo pravosudie vo bugarija oti mnogu pogresno si informirana i iskreno ima raboti sto ne gi razbiras.80% od tie sto ja sledat i pisuvaat na temava se vo toj lavirint isto kolku i tebe ili i poveke vreme i mnogu poveke se informirani.Oladi malku ako cekas potpis neka ti e so sreka i uzivaj i ostavi gi lugeto da probuvaat so site sredstva sti gi imaat na raspolaganje oti ima slucaevi i so najobicna potvrda deka prevezuval stoka vo Bugarija dobija pasos.Pogore vo eden od moite postovi pisav koja e sustinata sto baraat dokumenti da ne se povtoruvam sega.U kratki crti bitno im e da vidat deka nemas promena na ime i prezime.Za site onie sto nemaat nikakov dokument ni pa prv bratuced ni sestra ni brat ni majka ni tatko so bugarski dokument odete so opcija izvodi od 4-5 pokolenija unazad prevedeni.Moze ke kossta toa uste nekoj dopolnitelni 100 evra ali otislo magareto samaro li ke go zalime.Samo napred i so sreka neka ni e na site so dobile i so cekaat uste.
Сигурно не ти одобриле поради првиот братучед, туку во целосната документација пронашле доволно информации за да ти одобрат државјанство. (ако стварно ти одобриле)

Значи, едно е да се има надеж, друго е да се шират дезинформации.

ПРВ БРАТУЧЕД НЕ Е ДОКАЗ ЗА БУГАРСКО ПОТЕКЛО.
* Освен ако првиот братучед е Бугарин со постојано место на живеење Бугарија. Тогаш тој дава изјава за крвно родство и ја заверува на нотар во Бугарија (по основ на тоа дека потекнувате од исти баба/дедо). И тоа не е 100% гаранција, но е од големо значење.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Сигурно не ти одобриле поради првиот братучед, туку во целосната документација пронашле доволно информации за да ти одобрат државјанство. (ако стварно ти одобриле)

Значи, едно е да се има надеж, друго е да се шират дезинформации.

ПРВ БРАТУЧЕД НЕ Е ДОКАЗ ЗА БУГАРСКО ПОТЕКЛО.
* Освен ако првиот братучед е Бугарин со постојано место на живеење Бугарија. Тогаш тој дава изјава за крвно родство и ја заверува на нотар во Бугарија (по основ на тоа дека потекнувате од исти баба/дедо). И тоа не е 100% гаранција, но е од големо значење.
Znaci spored tebe moeto e rodime majko so ksmet I frlime na buniste.Kolku samo makedonceto ode od krajnost vo krajnost. So sum imala jas poveke od tie so se vrateni na dopolnitelna ko site podnesuvame isti dokumenti de objasni prosvetlime.Kakvi se tie informacii? Ili pa da so vikas videle se deka iskreno gi sakam dokumentite od mojata izjava.Aj ti se molam nemoj so takvi niski udari.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom