Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 декември 2014
Мислења
21
Поени од реакции
18
slusnav deka od 2015 bugarija ke vleze vo polnopravena sengen zona i od togas i so d viza ke moze da se raboti i zivee sekade vo evropska unija,jas imam permeso italiansko i osven vo italija moze da ziveam i rabotam sekade vo evropa,a toa permeso e isto kako D viza
Vozdusna sengen zona, nema da proveruvaat pasos za letovi nakaj evropa osim britanija i irska. i da e celosno, ne moze da se zivee vo drugi zemji so D viza na pr, vazi samo za edna. sekoja zemja si ima posebni uslovi i uzivaj koga ke ti ja odzemat dozvolata ako pomines poveke od 2-3 meseci vo razlicna sengen zemja od kaj sto imas izvadeno.
 
Член од
15 декември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ima luge vo italija rabotat veke so D visa bugarska ,Italia ne pravi problem da takvi slucaevi
Vozdusna sengen zona, nema da proveruvaat pasos za letovi nakaj evropa osim britanija i irska. i da e celosno, ne moze da se zivee vo drugi zemji so D viza na pr, vazi samo za edna. sekoja zemja si ima posebni uslovi i uzivaj koga ke ti ja odzemat dozvolata ako pomines poveke od 2-3 meseci vo razlicna sengen zemja od kaj sto imas izvadeno.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ima luge vo italija rabotat veke so D visa bugarska ,Italia ne pravi problem da takvi slucaevi
Сигурно не работат легално. Со Бугарска виза неможиш да работиш на друго место освен Бугарија.
Можиш слободно да се јавиш во амбасада ќе ти потврдат, па дури и може да им кажиш кој се тие што работат во Италија со Бугарска виза па да им го докажат спротивното :)
 
Член од
15 декември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Mozebi rabotat na crno,no imaat licna karta bugarska da stranci i ne se razlikuva od drugata i koa ke gi zastane policija ja kazuvaat l.k i nemaat problem so vremetraenjeto na prestojot toa e prednosta mislam
Сигурно не работат легално. Со Бугарска виза неможиш да работиш на друго место освен Бугарија.
Можиш слободно да се јавиш во амбасада ќе ти потврдат, па дури и може да им кажиш кој се тие што работат во Италија со Бугарска виза па да им го докажат спротивното :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Mozebi rabotat na crno,no imaat licna karta bugarska da stranci i ne se razlikuva od drugata i koa ke gi zastane policija ja kazuvaat l.k i nemaat problem so vremetraenjeto na prestojot toa e prednosta mislam

И јас имав Бугарска лична карта за постојан престој, и таа не ти важи во ниту една друга држава освен за Бугарија.
Тоа што никој не им прави проблем не значи дека кога ќе поминат на граница нема да добијат забрана за влез во државата.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
590
Поени од реакции
603
Mozebi rabotat na crno,no imaat licna karta bugarska da stranci i ne se razlikuva od drugata i koa ke gi zastane policija ja kazuvaat l.k i nemaat problem so vremetraenjeto na prestojot toa e prednosta mislam
Баш заради тоа што не се разликуваја (порано) сега се сменети и постојаниот престој е со различна боја и симболи така да сега не може да се збрка!
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Ne si od deneska vraten na dopolnitelna proverka bidejki nekoj 300 brojcinja od 11000+ bea vrateni uste minatiot mesec.Edinstveno ako se pocnale so rabota pa veke da ima novi vrnati.Kolku vreme si go nemas brojceto provereno.Mislam deka ne e od deneska bidejki ke imase i nov protokol izlezeno ili nekoe novo vazno soopsstenie ali sta reci denot e na pocetok ima vreme.
Секој ден проверував и во четвртокот вечерта гледам ми беше сменето во дополнителна проверка па споделив и тука. на минатиот протокол моето бројче беше прескокнато па сигурно ќе ме има во наредниот протокол :(
посредникот ми рече здравје ако ги сменат процедурите на подобро одма после нова година. останува да чекаме
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Iskreno cela 2013 i poveke od polovina 2012 ja vratija na dopolnitelna proverka...koga ke uspeat seto toa da go resat se prasuvam....cekame veke kako budali taa stranata na Ministerstvoto za pravosudie nokna mora ni stana ...rabotava samo vo mesto stoi a tie sekoj den pustaat novi na doplnitelna proverka kako e trgnato uste 2 godini cekanje ni pretstoi pa uste i ako ishodot e negativen Bravo!
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Се согласувам со тебе @selena
И јас нон стоп проверувам секој ден. Има околу 17 000 барања за 2013 а ние од 2014 ќе се изначекаме и се прашувам дали ќе остани воопшто Законот.
Не е до песимизмот колку чекањево во неизвесноста макотрпно те изморува и се толку бавно се движи.
То е Надежда последна умира Ќе чекаме и чат пат ќе се тешиме на форумов :cuc:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom