Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Овие вратени од последното соопштение и тие на кои статусот им е доп. пров. а не се во соопштение уште објавени,се вратени на последната седница на советот за државјанство која беше 13.11 и ова што соопштението е објавено сега и што статусите електронски се сменети подоцна тоа е административна работа на службениците.
Што се случува со тие кои се со статус - редовна процедура- а сите бројки околу нив се или на дополнителна проверка?
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
http://vecer.mk/ekonomija/so-makedonski-pasosh-mozhete-da-rabotite-vo-shvedska-norveshka-i-germanija Mozebi so ovie koga ke ispadnat novite pasosi so lavot , mo\ebi so tie ke mo\eme da rabotime vo stranstvo :)
Со новите пасоши со лавот- тешко, ама со партиските книшки со лавот - секаде, ни работна виза ќе бараат, ни да работиш ќе бараат. Само канцеларија.:lolzz:
 
Член од
15 декември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Dali ima nekoj izvadeno D viza bugarska so proishodot i dali so taa viza moze da se patuva i raboti vo evropska unija bez problem?
 
Член од
15 декември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
1
Моето бројче бесе вратено на дополнителна проверка, најдов некој документи и ги однесов сега ми е сменет статусот дека повторно е во процедура ме интересира одкако поврторно е во процедура колку време се чека за да излезе бројчето ???
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Моето бројче бесе вратено на дополнителна проверка, најдов некој документи и ги однесов сега ми е сменет статусот дека повторно е во процедура ме интересира одкако поврторно е во процедура колку време се чека за да излезе бројчето ???
Koga te vratija na dopolnitelna i koga ti se smeni statusot i kakvi dokumenti odnese?
 
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
Blagodaram,
Potocno za Germanija i Svajcarija. Osobeno sakam da znam dali za viza se podnesuva vo sk vo germanska ambasada ili pak direktno vo Germanija.I koi dok se potrebni.
Јас поднесов барање за виза во јули 2014.
Процедурата е хорор треба да имаш работен договорн од германски работодавец, потвда од фондот за пензиско осигурување за непрекинат стаж во МК, положен гермаски (основен А) во Гете институт во Скопје, потвди и сертификати од работодавец и сето тоа прведено во два примерка од овластен судски преведувач се оди во Гер амбасада се плака 60 евра ти земаат отпечатоци на прсти и чекаш да ти ја одобрат раб. виза За жал јас сеуште чекам и побрзо ке го добијам БГпасош отколку работната виза. Инаку тоа што пред некое време беше објавено во медиумите дека може да се работи со мк пасош е најголемата новинарска глупост оваа процедура мора да ја помине секој што сака да работи со МК пасош[DOUBLEPOST=1418660932][/DOUBLEPOST]А за твојата сопруга бидејки си европеец нема потреба да вадиш виза (ако имаш работа и престој во Германија) директно ја пријавуваш во општината
 
Последно уредено:
Член од
13 ноември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
24
Моето бројче бесе вратено на дополнителна проверка, најдов некој документи и ги однесов сега ми е сменет статусот дека повторно е во процедура ме интересира одкако поврторно е во процедура колку време се чека за да излезе бројчето ???
ako se raboti kako sto treba za 2-3-4 nedeli izleguva ama vajda deka nema se uste formirano neznam so nisto ne se slucuva eve jas cekam samo potpis vekje eden meses :S
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
Blagodaram,
Potocno za Germanija i Svajcarija. Osobeno sakam da znam dali za viza se podnesuva vo sk vo germanska ambasada ili pak direktno vo Germanija.I koi dok se potrebni.
Прво ќе заминеш ти за да најдеш работа и да обезбедиш сместување (мораш да имаш одредени приходи за да ја повлечеш и неа неможеш одма да заминете двајцата освен ако немаш прилично голема сума на пари да ја покажеш веднаш. Обично сумата што ја бараат за 2 возрасни лица е од 1500 до 2000 евра месечни приходи за да си во можност да го изведеш тоа што си го замислил)

Јас поднесов барање за виза во јули 2014.
Процедурата е хорор треба да имаш работен договорн од германски работодавец, потвда од фондот за пензиско осигурување за непрекинат стаж во МК, положен гермаски (основен А) во Гете институт во Скопје, потвди и сертификати од работодавец и сето тоа прведено во два примерка од овластен судски преведувач се оди во Гер амбасада се плака 60 евра ти земаат отпечатоци на прсти и чекаш да ти ја одобрат раб. виза За жал јас сеуште чекам и побрзо ке го добијам БГпасош отколку работната виза. Инаку тоа што пред некое време беше објавено во медиумите дека може да се работи со мк пасош е најголемата новинарска глупост оваа процедура мора да ја помине секој што сака да работи со МК пасош
Абе од една страна е медиумски трик, ама па од друга страна ја зборат вистината. Ако ти најдеш работа пред да стапнеш на Германско (во твојов случај тло) т.е. некој работодавец прифати да те вработи без виза тогаш не ја минеш истава постапка него он ти средува за документи да ке идеш во амбасада и слично ама процедурата е многу поедноставна, а ако немаш најдено работа побрзо ке наполниш 150 години одколку што ке добиеш виза
 
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
Прво ќе заминеш ти за да најдеш работа и да обезбедиш сместување (мораш да имаш одредени приходи за да ја повлечеш и неа неможеш одма да заминете двајцата освен ако немаш прилично голема сума на пари да ја покажеш веднаш. Обично сумата што ја бараат за 2 возрасни лица е од 1500 до 2000 евра месечни приходи за да си во можност да го изведеш тоа што си го замислил)



Абе од една страна е медиумски трик, ама па од друга страна ја зборат вистината. Ако ти најдеш работа пред да стапнеш на Германско (во твојов случај тло) т.е. некој работодавец прифати да те вработи без виза тогаш не ја минеш истава постапка него он ти средува за документи да ке идеш во амбасада и слично ама процедурата е многу поедноставна, а ако немаш најдено работа побрзо ке наполниш 150 години одколку што ке добиеш виза
Jas imam najdeno rabota i rabotodavecot vcera bese vo agencijata za vrabotuvanje no gospogata bila na boleduvanje a ostanatite vraboteni ne bile upateni vo predmetot. I samo mi napisa deka toa e teska birokratija. A deka mozes da se vrabotis bez viza od gernanska ambasada moze samo da se sonuva. Procedurata e ovaa sto ja napisav
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Jas imam najdeno rabota i rabotodavecot vcera bese vo agencijata za vrabotuvanje no gospogata bila na boleduvanje a ostanatite vraboteni ne bile upateni vo predmetot. I samo mi napisa deka toa e teska birokratija. A deka mozes da se vrabotis bez viza od gernanska ambasada moze samo da se sonuva. Procedurata e ovaa sto ja napisav
Znaci na start muabetot bese ako eden od partnerite ima bg pasos drugiot na koj nacin bi odel i koja e procedurata za familijarna viza.
 
Член од
15 декември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
slusnav deka od 2015 bugarija ke vleze vo polnopravena sengen zona i od togas i so d viza ke moze da se raboti i zivee sekade vo evropska unija,jas imam permeso italiansko i osven vo italija moze da ziveam i rabotam sekade vo evropa,a toa permeso e isto kako D viza
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom