Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 мај 2016
Мислења
16
Поени од реакции
5
не, ништо друго освен изводи. Јас знам за БКК Струмица. Идеш во Струмица и се зачленуваш. Тоа кошта околу 30 евра (не знам точно пошто јас преку посредник идам и од тие пари што му ги дадов, он мислам дека и за услугата нешто зима), така да помалку од 30 евра е ако идеш сам. Таму те зачленуваат и за потврдата после не се плаќа.

И еве ако ти е страв за презимето, иди преку мајка ти (ако она има македонско презиме), чисто помирно да спиеш.
Во право си, ке направам така, таман и може вујко ми ке помогне и од иста страна ке бидат документите нема да бидат од различни страни (потврда од страна на татко ми, а вујко ми од страна на мајка ми). А потврдата се добива истиот ден кога се зачленуваш или се чека (за да барам денови од работа)? o_O
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Во право си, ке направам така, таман и може вујко ми ке помогне и од иста страна ке бидат документите нема да бидат од различни страни (потврда од страна на татко ми, а вујко ми од страна на мајка ми). А потврдата се добива истиот ден кога се зачленуваш или се чека (за да барам денови од работа)? o_O
се чека мислам, барем 1 недела. ама не сум сигурна.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Zdr decki ve molam za mislenje podnesov za prooishod pred nekolku meseci i bev odbien ....od star dokument imav licna karta od pradedo megutoa imav problem so datumot na radjanje do pradedoto......vo licnata karta e zaveden 1891 godina na radjnje vo posmrtnicata 1904 .....bev odbien i na mail mi odgovorija deka sum odbien poradi nesovpadjanje na datumite.....se drugo se sofpaga i presiminja i tatkovo ime.....VE MOLAM ZA POMOS STO DA NAPRAVAM ZA DA DOKAZAM DEKA SE RABOTI ZA ISTIOT COVEK.....EVE SLIKA


Sent from my LG-H440n
Плати му подрака на рефернето во матично да ги натокми датумите на посмртницата со л.к.!?
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
а е па ја изгледа поише сум дала :). а за што нотар?
Ima izjava edna za Bugarsko nacionalno custvo se zaveruva. Ke ti dade Lazar koga ke otides[DOUBLEPOST=1463345377][/DOUBLEPOST]
а е па ја изгледа поише сум дала :). а за што нотар?
Ima izjava edna za Bugarsko nacionalno custvo se zaveruva. Ke ti dade Lazar koga ke otides
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Ima izjava edna za Bugarsko nacionalno custvo se zaveruva. Ke ti dade Lazar koga ke otides[DOUBLEPOST=1463345377][/DOUBLEPOST]
Ima izjava edna za Bugarsko nacionalno custvo se zaveruva. Ke ti dade Lazar koga ke otides
а ние таква изјава дадовме директно на нотар во Софија кога одевме да дадеме документи во ДАБЧ.[DOUBLEPOST=1463346096][/DOUBLEPOST]
Плати му подрака на рефернето во матично да ги натокми датумите на посмртницата со л.к.!?
хахаха да ова функционира понекогаш, ама само во малите места :)
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
а ние таква изјава дадовме директно на нотар во Софија кога одевме да дадеме документи во ДАБЧ.[DOUBLEPOST=1463346096][/DOUBLEPOST]
хахаха да ова функционира понекогаш, ама само во малите места :)
Jaс исрекно би пробал.Изводите рачно се прат, ако го „мотивира“ како што треба зошто да не би му извадил.И да го повикат на одговорност (што нема шанси бидејки работам во администрација и знам како функционира)ке се извади дека на нејкенје згреши.А од Бугарија институциите сигурно не соработват со нашите па да би се потврдиле за преметот.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
kako so odi dinamikava so 2015 do nova godina najverovatno ke bidi iscistena po so okolu 900-1000 brojcinja se odobreni so se ti na dopolnitelna so se prateni( za tie so se na dopolnitelna od 2015, bas posrednikov mi spomna deka 90% se od albaniaja, srbija, moldavija, rusija...itn), dosega kaj nego od 2015 site so bile na intervju do februari imale pozitivno resenie), a okolu 3500 brojcinja se so finalen status! Info za tie so imaat pozitivno resenie na brojcinjata, vremetraenjeto od pozitivno resenie i cekanje za potpis od pretsedatelod do denot na zemanje na pasosot e nekade 4-5 meseci, drugar sega go zede pred edna nedela(toj bese 25**/2013, pomina so prv bratuced), imase pozitivno resenie vo dekemvri 2015 a pasosot go zede maj 2016....

15 meseci site cekaat otprilika kako i da zemes ako ne te vratat na dopolnitelna
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
15 meseci site cekaat otprilika kako i da zemes ako ne te vratat na dopolnitelna
tie sto ne se na dopolnitelna mozi i da cekaat do 18 meseci a jas sto bev na dopolnitelna od 2013 sum uste eden mesec cekam 3 godini i seuste nema nisto taka da od 3 ipol godini podolu ne ocekuvam da bidi ali kako i da e daj moze da si zemat sto poskoro pasos pozz[DOUBLEPOST=1463375587][/DOUBLEPOST]
15 meseci site cekaat otprilika kako i da zemes ako ne te vratat na dopolnitelna
tie sto ne se na dopolnitelna mozi i da cekaat do 18 meseci a jas sto bev na dopolnitelna od 2013 sum uste eden mesec cekam 3 godini i seuste nema nisto taka da od 3 ipol godini podolu ne ocekuvam da bidi ali kako i da e daj moze da si zemat sto poskoro pasos pozz[DOUBLEPOST=1463376005][/DOUBLEPOST]
Za brzo ke imas odgovor...ocekuj za mesec mesec ipol ako ne i porano....sansite ti se 50/50 pozzz i so sreka druze[DOUBLEPOST=1463287302][/DOUBLEPOST]
Za brzo ke imas odgovor...ocekuj za mesec mesec ipol ako ne i porano....sansite ti se 50/50 pozzz i so sreka druze
sprotivno jas mislam deka se sansite 70-30 koga do sega ne go odbile od sena nataka ne verivam zatoa sto ako imalo nekoj problem nelamo da stasa do finalen e sega nedaj boze ali se biduva ama jas mislam deka 70% e zavrsena rabotata pozz i so srejka
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2015
Мислења
38
Поени од реакции
27
Dali moze da mi kaze nekoj kakvi dokumenti bara Lazar Mladenov za da ti ja izdadat potvrdata od BKKS vo strumica??

Blagodaram
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Dali moze da mi kaze nekoj kakvi dokumenti bara Lazar Mladenov za da ti ja izdadat potvrdata od BKKS vo strumica??

Blagodaram
Изводи ти требат.Од која страна да одбериш дали од на мајкати или од на таткоти ,ти треба од тебе,мајкати/таткоти и дедоти(дедоти треба да е пред 1920 година роден, ако е подоцна тогаш треба и од прадедоти)[DOUBLEPOST=1463383462][/DOUBLEPOST]
Изводи ти требат.Од која страна да одбериш дали од на мајкати или од на таткоти ,ти треба од тебе,мајкати/таткоти и дедоти(дедоти треба да е пред 1920 година роден, ако е подоцна тогаш треба и од прадедоти)
Лозата твоја уствари ја барат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom