Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
zdravo na site dali ima nekoj nekakva informacija za tie sto se od 2013 ja sum eden od niv eve ceka vejke godina ipol sum na popolnitelna i nema nikakva promena a imamm podneseno dokumenti so prv bratuced i dali mzi da mi pomogni nekoj prethodno pisuvase deka prepiskata e vratena na dopolnitelna proverka a sega pisuva deka prepiskata e izvadena na doplnitelna probverka dali ima nekoja razlika ili isto znacejne ima blagodaram odnapred i mn srejka na site sto poskoro da pasos pozz
 
Член од
21 февруари 2016
Мислења
53
Поени од реакции
46
zdravo na site dali ima nekoj nekakva informacija za tie sto se od 2013 ja sum eden od niv eve ceka vejke godina ipol sum na popolnitelna i nema nikakva promena a imamm podneseno dokumenti so prv bratuced i dali mzi da mi pomogni nekoj prethodno pisuvase deka prepiskata e vratena na dopolnitelna proverka a sega pisuva deka prepiskata e izvadena na doplnitelna probverka dali ima nekoja razlika ili isto znacejne ima blagodaram odnapred i mn srejka na site sto poskoro da pasos pozz
I kaj mene e taka na moj bratucet mu izleze grazdanstvo pa Vo skoroo belki I kaj nas ke ima nesto
 

eff

Член од
19 септември 2013
Мислења
29
Поени од реакции
12
Ок може прашањево не е за во оваа тема, ама ипа ке пишам. Колку време се чека за студентска Д виза за бугарија?
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Jas bev na intervju na 15 Fevruari 2016. Mi dadoa broj 12XX/2016, i pin so sest cifri. Eve posle 40 dena od intervjuto, koga ke gi vnesam cifrite koi gi dobiv, seuste veli LIPSVAT DANNI. Posle kolku vreme od intervjuto bi trebalo da pisuva deka e obrazuvana prepiska? Malku me buni sto procitav na forumot deka broevite se so tri cifri / godina, na primer XXX/2016, a kaj mene e so cetiri : XXXX/2016. Pomos ?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Jas bev na intervju na 15 Fevruari 2016. Mi dadoa broj 12XX/2016, i pin so sest cifri. Eve posle 40 dena od intervjuto, koga ke gi vnesam cifrite koi gi dobiv, seuste veli LIPSVAT DANNI. Posle kolku vreme od intervjuto bi trebalo da pisuva deka e obrazuvana prepiska? Malku me buni sto procitav na forumot deka broevite se so tri cifri / godina, na primer XXX/2016, a kaj mene e so cetiri : XXXX/2016. Pomos ?
Каде беше на интервју во Софија или амбасада/конзулат ?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
pepi jas samo nosev original dokument. a i vi preporacuvam na site so nemate odneseno original dokument da si odnesite oti ako mu padni sumlivo za falsifikat ke ve vvratat na dopolnitelna. sakale da go suredat toj problem so falsifikat. pred dabc imase 30+ lugje. pred pravosudie vo 12:30 pred pauza imase 5-6 lugje. dali deka pred pauza nemase neznam. za intervju zakazvaja za 27.03.2017.
ministerstvoto e preuredeno. ne e kako so bese. i sluzbenikot veli nikoj ne znaj koj se clenovite na komisijata. odat se zaklucvat, rabotat i begat
ако веруваш 15 мин гледав во зборот (( zakazvaja za 27.03.2017 )) запрепастен вчудовиден без да трепнам,неможам да се соземам едно мошано интервју да го чекаш 12 месеци,,неможам да го добијам посредников недела ипол бројот мој го има блокирано и плус не ми одговара на пораките,,незнам стварно ШТО и КАДЕ ако некој има совет слушам....[DOUBLEPOST=1458862931][/DOUBLEPOST]
Има ли некој веќе одобрен со однесени дополнителни од прв братучед? Имам уште едно прашање-извадив потврда од воениот архив во велико трново за од дедо ми чичко кој служел војска во тоа време и сме со исто презиме-дали ми требаат некои дополнителни документи за докажување роднинска врска или можам да поминам со тоа?
ако не е тајна ако сакаш и во ПП како го најде???преку емаил или беше во трново таму лично??поз.среќно[DOUBLEPOST=1458864604][/DOUBLEPOST]
pa taka e,eve gledam ja zavrsuvaat 2014 i ja pocnuvaat 2015 a za nas seuste nema nisto,sramota e veke mnogu vreme pomina.se nadevam na pozitivni odgovori i im posakuvam se najdobro na site aplikanti
па вака брака да ви го објаснам по мое ситуацијата на вас/нас ВЕТЕРАНИТЕ,,тука спагам и јас,,,,прекратен значи прекинат,отфрлен,избришан,заборавен,како сакаш,тоа е како отказ од работа,,,,,што е поентата-происходите од 2012 министерството не ги УВАЖУВА затоа што агенцијата ги делеше како КОЛАЧИЊА на кого не,(кинези,африканци,будисти,тероруисти кого не),,затоа министерството ни бараше дополнителни документи за докажување потекло,,по ново веке како што гледаме веке не БАРААТ допл.документи за доказ на потекло,знасчи ти закажуваат интервју го правиш поминуваш чекаш бројот да ти излезе го добиваш пасапортчето и следно срекно кај и да одиш во било која пустина,,чекај уште,подај наново или чекај го законот,јас нечекам ништо,се борам докрај...ИЗВИНИ што е долги,се обидов да бидам краток...поз.срекно
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
ако веруваш 15 мин гледав во зборот (( zakazvaja za 27.03.2017 )) запрепастен вчудовиден без да трепнам,неможам да се соземам едно мошано интервју да го чекаш 12 месеци,,неможам да го добијам посредников недела ипол бројот мој го има блокирано и плус не ми одговара на пораките,,незнам стварно ШТО и КАДЕ ако некој има совет слушам....[DOUBLEPOST=1458862931][/DOUBLEPOST]
ако не е тајна ако сакаш и во ПП како го најде???преку емаил или беше во трново таму лично??поз.среќно[DOUBLEPOST=1458864604][/DOUBLEPOST]
па вака брака да ви го објаснам по мое ситуацијата на вас/нас ВЕТЕРАНИТЕ,,тука спагам и јас,,,,прекратен значи прекинат,отфрлен,избришан,заборавен,како сакаш,тоа е како отказ од работа,,,,,што е поентата-происходите од 2012 министерството не ги УВАЖУВА затоа што агенцијата ги делеше како КОЛАЧИЊА на кого не,(кинези,африканци,будисти,тероруисти кого не),,затоа министерството ни бараше дополнителни документи за докажување потекло,,по ново веке како што гледаме веке не БАРААТ допл.документи за доказ на потекло,знасчи ти закажуваат интервју го правиш поминуваш чекаш бројот да ти излезе го добиваш пасапортчето и следно срекно кај и да одиш во било која пустина,,чекај уште,подај наново или чекај го законот,јас нечекам ништо,се борам докрај...ИЗВИНИ што е долги,се обидов да бидам краток...поз.срекно
:( Pepi zalam sto tolkava golgota e pred tebe posebno zal mi e za tebe postojano te sledam na forumov,kade ti zakazaa za intervju sofija li.Samo izdrzi Pozdrav
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
241
ако веруваш 15 мин гледав во зборот (( zakazvaja za 27.03.2017 )) запрепастен вчудовиден без да трепнам,неможам да се соземам едно мошано интервју да го чекаш 12 месеци,,неможам да го добијам посредников недела ипол бројот мој го има блокирано и плус не ми одговара на пораките,,незнам стварно ШТО и КАДЕ ако некој има совет слушам...
Очигледно е дека од ден на ден се повеќе и повеќе ќе се чека за закажување на интервјуа. А како што опиша ти, крајно е непрофесионален односот на твојот посредник кон тебе. Сепак тој заработува од тебе на база на тоа што посредува , што значи да е отворен за комуникација , советување , известување за секоја нова поволност или прилика за стекнување државјанство на своите корисници, зошто нели затоа и е платен . Јас искрено и најдобронамерно ти препорачувам да се консултираш и со други посредници, бидејќи како што и самиот приметуваш услугата на твојот посредник не дава позитивни резултати за тебе. А искусни посредници има , во изминатите страници од оваа тема приметив доста членови кои упатија пофални зборови за своите посредници и исто оставија контакт-информации за тие што се заинтересирани. Не за џабе луѓе менуваат по 5 посредници за процедури од овој тип. Сепак не треба да се претера со тоа, и треба да се постават некои граници на комуникација како и наоѓање заеднички јазик. Пошто сам побара совет од членовите на кајгана , чувствувам слобода да ти кажам дека можеби и твојата прекумерна загриженост и нетрпеливост за стекнување бугарски пасош е причина зошто посредникот избегнува комуникација, но тоа е како што кажав можеби. Факт е дека има премногу луѓе, од повеќе држави, кои сонуваат за бугарски патни исправи , но за тоа има ред. Ништо не може да иде преку ред. Затоа трпеливоста е доста важна особина. Не ме сфаќај погрешно . Сепак ти си знаеш кои чекори ќе ги превземеш понатаму. Поздрав .
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Очигледно е дека од ден на ден се повеќе и повеќе ќе се чека за закажување на интервјуа. А како што опиша ти, крајно е непрофесионален односот на твојот посредник кон тебе. Сепак тој заработува од тебе на база на тоа што посредува , што значи да е отворен за комуникација , советување , известување за секоја нова поволност или прилика за стекнување државјанство на своите корисници, зошто нели затоа и е платен . Јас искрено и најдобронамерно ти препорачувам да се консултираш и со други посредници, бидејќи како што и самиот приметуваш услугата на твојот посредник не дава позитивни резултати за тебе. А искусни посредници има , во изминатите страници од оваа тема приметив доста членови кои упатија пофални зборови за своите посредници и исто оставија контакт-информации за тие што се заинтересирани. Не за џабе луѓе менуваат по 5 посредници за процедури од овој тип. Сепак не треба да се претера со тоа, и треба да се постават некои граници на комуникација како и наоѓање заеднички јазик. Пошто сам побара совет од членовите на кајгана , чувствувам слобода да ти кажам дека можеби и твојата прекумерна загриженост и нетрпеливост за стекнување бугарски пасош е причина зошто посредникот избегнува комуникација, но тоа е како што кажав можеби. Факт е дека има премногу луѓе, од повеќе држави, кои сонуваат за бугарски патни исправи , но за тоа има ред. Ништо не може да иде преку ред. Затоа трпеливоста е доста важна особина. Не ме сфаќај погрешно . Сепак ти си знаеш кои чекори ќе ги превземеш понатаму. Поздрав .
кога за првпат го сретнав и договорив со него беше 2 октомври,ме праша кога сакаш да подадеш,му реков ако може одма уште вечерта,тогаш ми рече ке ти јавам наредната недела,МЕСЕЦИ поминаја не ми се јави ми даде мкд број кој не го користи,успеав крваво одвај да му најдам буг.број кога му се јавив не можеше да се сети на мене кој сум и каде сме се сретнале и што договориле некако го решивме тоа тогаш беше 8 декември и вечерта ми рече добро тргнувај подаваме,происхот добив колку што се секавам 5 или 10 феброар(поцетокот на феброар беше готов) од тогаш чекам да ми јави да подадам за интервју е сега кажими кој чека многу, ЈАС или ТИ,,и кога сме веке кај НЕ ТИ СЕ ЧЕКА да ти кажам нешто,ти бате веројатно имаш 20 тина години работиш државна работа со плата од 400 евра викенд и празници дома (иако незнам ШТО Е ТОА се јаде или се пие викенд празници) нормално ШВАЈЦАРИЈА за тебе е веке овде нема потреба да одиш пас.го вагаш од чиста мира,за разлика од мене кој ЧРНЧИМ за 9000 со 30 год.БЕЗ викенд и празници,затоа неми се чека,кога јас и ти би барале заедно работа во европа преднос ке имаш ти како помлад номално,или друг груб пример,кога некој ке ти нуди БЕМВЕ две исти серија една половна и друга нова,,нормално ке ја одбереш новата,МИСЛАМ ДЕКА МЕ РАЗБИРАШ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,и уште нешто бате,,,,вадам ПАСОШ од 2012 мислам дека никој неможе да ми каже,НЕТРПЕЛИВ СИ или нешто слично...
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
:( Pepi zalam sto tolkava golgota e pred tebe posebno zal mi e za tebe postojano te sledam na forumov,kade ti zakazaa za intervju sofija li.Samo izdrzi Pozdrav
Do Pepi
So proizhodot v raka si zavrsil najgolem del od rabotata.Znaci ti si bugarin po rod koj zivee nadvor od Bugarija.Za da dojdes pobrgu do sakaniot dokument(pasos) moj sovet e da se javis vo ambasadata u Skopje na 058058555 i zakazes intervju.Ke dobies datum i ako ti odgovara,mislam ako e mnogu poblisku odkolku Mart 17' si spremas drugi dokumenti i odis na intervjuto.Ako ne ti odgovara datumot ti ednostavno ne se javuvas vo toj termin a si odis vo Sofija.Ne te obrzuva zakazaniot(dobieniot) datum.Nisto ne gubis samo dobivas.Na posoceniot broj tarifata e 59den/min i za mali pari se ke ti bide jasno i ke mozes da napravis izbor.Jas bev na intervju vo ambasadata vo Noemvri 15' a pred 10-ina dena mi izleze brojceto na protokolot.Jas zakazav preku ambasadata kon kraj na Septemvri a go dobiv Noemvri kako termin a vo isto vreme vo Sofija se dobivase termin za intervju kraj na Feb.i pocetok na Mart ovaa godina.Pozdrav i razmisli...ne ti treba nitu posrednikot...SAM ke si zavrsis rabota vo Skopje ako se odlucis...[DOUBLEPOST=1458896369][/DOUBLEPOST]
Do Pepi
So proizhodot v raka si zavrsil najgolem del od rabotata.Znaci ti si bugarin po rod koj zivee nadvor od Bugarija.Za da dojdes pobrgu do sakaniot dokument(pasos) moj sovet e da se javis vo ambasadata u Skopje na 058058555 i zakazes intervju.Ke dobies datum i ako ti odgovara,mislam ako e mnogu poblisku odkolku Mart 17' si spremas drugi dokumenti i odis na intervjuto.Ako ne ti odgovara datumot ti ednostavno ne se javuvas vo toj termin a si odis vo Sofija.Ne te obrzuva zakazaniot(dobieniot) datum.Nisto ne gubis samo dobivas.Na posoceniot broj tarifata e 59den/min i za mali pari se ke ti bide jasno i ke mozes da napravis izbor.Jas bev na intervju vo ambasadata vo Noemvri 15' a pred 10-ina dena mi izleze brojceto na protokolot.Jas zakazav preku ambasadata kon kraj na Septemvri a go dobiv Noemvri kako termin a vo isto vreme vo Sofija se dobivase termin za intervju kraj na Feb.i pocetok na Mart ovaa godina.Pozdrav i razmisli...ne ti treba nitu posrednikot...SAM ke si zavrsis rabota vo Skopje ako se odlucis...
Pepi sega procitav deka i ti si od 2012 kako i jas.Pepi jas samiot lani bev u DABC i so nov dokument za BG poteklo od dedo mi si izvadiv duplikat Udostoverenie(Avgust15'),podnesov za D viza i dobiv postojan prestoj i LK so EGN a potoa kako sto pred malku napisav preku Ambasadata zakazav i zavrsiv so intervjuto a na kraj i so broj na protokol od pred nekolku dena.Cekajki go posrednikot si izgubil mnogu vreme sto te odalecuva od celta...Prevzemi nesto radikalno!Ke ti olesni koga ke zavrsis so intervjuto i ke ti ostane da cekas na ukaz.Sega samo stois vo mesto.So Srekja...
 
Последно уредено:

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Bugarska Ambasada vo Skopje raboti vo sabota?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom