Бугарското влијание и окупација на Македонија

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
47
Убаво си пишува без разлика на народноста. Дали Влав, Македонец, Евреин , Ром , албанец, турчин, грк.
"Член на Б.М.О.Р.К може да б'де секи б'лгарин...." Тоа са написали во првиjа устав Делчев и Г. Петров.

И кога се промена името на организациjата на ВМОРО, се смена и уставот..
" да сплоти всички недоволни елементи в Македонија и ОДРИНСКО, без разлика на народност ...."

Е, па ja не видем и М од от неква народност македонци во тоа период.
 
Член од
20 септември 2021
Мислења
171
Поени од реакции
177
"Член на Б.М.О.Р.К може да б'де секи б'лгарин...." Тоа са написали во првиjа устав Делчев и Г. Петров.

И кога се промена името на организациjата на ВМОРО, се смена и уставот..
" да сплоти всички недоволни елементи в Македонија и ОДРИНСКО, без разлика на народност ...."

Е, па ja не видем и М од от неква народност македонци во тоа период.
Се јави уште еден бугаристански цар, много си ве обичам :). Толку фалсификати имате што ако дојдеш со лична карта и ми кажеш ја сум овој нема да ти верувам. Не знам што сакаш да постигниш и ти тука во форумов:toe: Ако ти е полесно и ќе си легниш мирно вечерва со моето признавање, ќе ти кажам ок во право си Кирил и Методиј, Тесла, Исус, Адам и Ева се Бугаристанци се е Бугаристанско, само аман не замарај и ти тука а иди во ваши форуми досаѓај таму;)
 

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
47
Се јави уште еден бугаристански цар, много си ве обичам :). Толку фалсификати имате што ако дојдеш со лична карта и ми кажеш ја сум овој нема да ти верувам. Не знам што сакаш да постигниш и ти тука во форумов:toe: Ако ти е полесно и ќе си легниш мирно вечерва со моето признавање, ќе ти кажам ок во право си Кирил и Методиј, Тесла, Исус, Адам и Ева се Бугаристанци се е Бугаристанско, само аман не замарај и ти тука а иди во ваши форуми досаѓај таму;)
Видно е колко си во крак со времето и колко си начетен штом мислиш оти тие документи се фалсификат.
Ако и на тебе ке ти е полесно и ќе си легниш мирно вечерва со моето признаване ок, jа ти го признавам искрено., ти си Македонец от Вардарско ,ja сум Бугарин от Пиринско,. Не сакав никого да навредам.
 
Член од
20 септември 2021
Мислења
171
Поени од реакции
177
Видно е колко си во крак со времето и колко си начетен штом мислиш оти тие документи се фалсификат.
Ако и на тебе ке ти е полесно и ќе си легниш мирно вечерва со моето признаване ок, jа ти го признавам искрено., ти си Македонец от Вардарско ,ja сум Бугарин от Пиринско,. Не сакав никого да навредам.
Прочита последна реченица и се надевам ме разбра, ич к.. не ме боли што мислиш, само не замарај тука и да “ начетен” си повеќе од мене се ти признавам само задоволен да си , поздрав и пиши на бугаристански форуми Бугаристанецу :)Ти идеш на наши форуми, не ја на ваши…
 

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
47
Прочита последна реченица и се надевам ме разбра, ич к.. не ме боли што мислиш, само не замарај тука и да “ начетен” си повеќе од мене се ти признавам само задоволен да си , поздрав и пиши на бугаристански форуми Бугаристанецу :)Ти идеш на наши форуми, не ја на ваши…
Сега ке ми е интересно да ми кажеш како се замерам или навредувам на некоj со два сбора и два докумeнта кои постирав!!!!
Тука имаме една раченица ,. Кога ич не те боли к.. за ништо, се на г.зо ти се струпва.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
826
Поени од реакции
1.909
@spas72
Гледам дека не можете без нас и се множите како лебарки овде во македонски форум да jадете гомна.
Немате ваши форуми па мора овде да доаѓате...племе едно!
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
820
Поени од реакции
890
И тоа написано на чист б'лгарски език!!!
The modern Bulgarian written language, which stems from the language of the widely read religious collections of the 16th century, did not become fully established until the 19th century; its vocabulary contains a sizable number of Russian and Church Slavonic loanwords, although a purist movement during the period between World Wars I and II attempted to replace those words and loanwords from other languages with native Bulgarian words.
Ја коментирав содржината , а еве и за јазикот збор два, а сигурно ти уште подобро знаеш.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
611
Поени од реакции
493
проф. д-р Кирил Топалов - по род од Деб'р. Неговиот дедо Тасе бил учесник во Илинденско-Преображенското востание.
Да де. Сите “бугари од Македонија“ се натпреваруваат кој повеќе ќе јаде :гомце: против Македонија за да се покаже дека се исто толку големи бугари како и етничките бугари. Сепак, постои чуството дека живееш на туѓа територија.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.426
Поени од реакции
572
Да де. Сите “бугари од Македонија“ се натпреваруваат кој повеќе ќе јаде :гомце: против Македонија за да се покаже дека се исто толку големи бугари како и етничките бугари. Сепак, постои чуството дека живееш на туѓа територија.
Мојата опсервација е поинаква. Македонските Бугари најмногу настрадаа во последните 150+ години и затоа се многу чувствителни за Македонија. Не сум видел македонски Бугарин кој има дилеми дали ова му е земја или е туѓа, освен ОМО-вци.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.790
Поени од реакции
8.096
Мојата опсервација е поинаква. Македонските Бугари најмногу настрадаа во последните 150+ години и затоа се многу чувствителни за Македонија. Не сум видел македонски Бугарин кој има дилеми дали ова му е земја или е туѓа, освен ОМО-вци.
Од многу чувствителност ли ни ставивте вето? Грција успеа да го протурка Кипар во ЕУ, кој нема суверенитет на пола територија, кој е азиска земја и чии непосредни соседи се Турција, Сирија и Либан.

А вие, племе одродено, цело време ни ставате сопки.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.426
Поени од реакции
572
Од многу чувствителност ли ни ставивте вето? Грција успеа да го протурка Кипар во ЕУ, кој нема суверенитет на пола територија, кој е азиска земја и чии непосредни соседи се Турција, Сирија и Либан.

А вие, племе одродено, цело време ни ставате сопки.
Јас не бев вклучен во ветото, па не можам да ти одговорам на тоа прашање.

Правиш интересна споредба меѓу Грција - Кипар, Бугарија - Северна Македонија. Не сум слушнал за Кипар да краде историја од Грција, тврдејќи дека тоа е ексклузивна историја на Кипар и Грција нема право врз неја. Ветото се заснова на многу проблеми меѓу двете земји, почнувајќи од агресивната антибугарска кампања на сите нивоа. Бугарија нема лесно да дозволи антибугарска држава да и биде сојузник во Европската Унија. Потребни се или промени или гаранции.
 
Член од
20 септември 2021
Мислења
171
Поени од реакции
177
Јас не бев вклучен во ветото, па не можам да ти одговорам на тоа прашање.

Правиш интересна споредба меѓу Грција - Кипар, Бугарија - Северна Македонија. Не сум слушнал за Кипар да краде историја од Грција, тврдејќи дека тоа е ексклузивна историја на Кипар и Грција нема право врз неја. Ветото се заснова на многу проблеми меѓу двете земји, почнувајќи од агресивната антибугарска кампања на сите нивоа. Бугарија нема лесно да дозволи антибугарска држава да и биде сојузник во Европската Унија. Потребни се или промени или гаранции.
Море Станецу кој ти ја краде твојата историја, ханојте си се твои никој не ги чепка, фалсификати ви е полна историјата. Па ти си фалсификат чоече, не знаеш што си, уствари мислиш дека си нешто. Ко што тргнала работа од што сте глупи, не анти а суперанти држава ќе има за вас во ЕУ( ама се сомневам дека ќе влезиме и не заради вас а заради други држави што не сакаат проширување на ЕУ).Верувај не беше така пред ветото. Со народ 90% на улица да те сретне нема здраво да ти каже( зборам за Македонци, браќана ги боли к.. за вас). Не ме сфаќај грешно не се карам ама таму одат работите, уствари таму се. Убаво си беше вие си верувате вашето, ние нашето, вака само покажавте што убај ”комшии” сте. Со уцени ништо не се докажува. Ако сте толку сигурни во вашата “историја” што не преговараат со медиатор…
Автоматски споено мислење:

Од многу чувствителност ли ни ставивте вето? Грција успеа да го протурка Кипар во ЕУ, кој нема суверенитет на пола територија, кој е азиска земја и чии непосредни соседи се Турција, Сирија и Либан.

А вие, племе одродено, цело време ни ставате сопки.
Мојата опсервација е поинаква. Македонските Бугари најмногу настрадаа во последните 150+ години и затоа се многу чувствителни за Македонија. Не сум видел македонски Бугарин кој има дилеми дали ова му е земја или е туѓа, освен ОМО-вци.
Македонски Бг смени Македонски изроди и се е перфект. Страдале 10-15 души да те чита чоек ќе си помисли геноцид сме ви правеле ако збориш за тие кај нас. Во Пиринска ве толчеле живковистите и сега сте поголеми Бугари од Бугаристанците. Абе како не ти е срам, хкк пуу…
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
820
Поени од реакции
890
Јас не бев вклучен во ветото, па не можам да ти одговорам на тоа прашање.

Правиш интересна споредба меѓу Грција - Кипар, Бугарија - Северна Македонија. Не сум слушнал за Кипар да краде историја од Грција, тврдејќи дека тоа е ексклузивна историја на Кипар и Грција нема право врз неја. Ветото се заснова на многу проблеми меѓу двете земји, почнувајќи од агресивната антибугарска кампања на сите нивоа. Бугарија нема лесно да дозволи антибугарска држава да и биде сојузник во Европската Унија. Потребни се или промени или гаранции.
Значи и да си одлучувал, ветото останува . Антибигарска политика водат пола земји во ЕУ, па си живеете со нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom