Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 мај 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
Od bratucedi moze isto da se kopira pasos i da se odnese,ili samo od brat,sestra?
За то незнам.Ама сепак ако имаш брачет можиш да однесиш да пробаш ако немаш друг докумет но треба да докажиш дека ти е брачет со изводи.
Еден од родителите ако им БГ пасош, тогаш 100% зема и апликантот. А другите (по)блиски роднини НЕ СЕ сметаат за бугарски корен. Ни брат ни сестра, ни братучеди.
Информацијата ми е од посредник кој тврди дека можи и дека имале така добиено со брат сестра луѓе што биле кај него.Теорецки ако негов брачет има бг пасош на основа потекло исто и тој е бугарин и треба да можи. А имало начин на кој ако имаш роднини кој живеат во бугарија фамилија да покрениш во општната мислам било за докажување на роднинство и со тоа да одиш во министерство да го поднесиш како доказ за потекло(за ова мислам дека имаше некој пишано и на темата). Фактички истото ти е тоа и со брачет со бг државјанство. Ама работата е што од министерство бараат по права линија(што не значи ако некој по крива линија е бугарин како брачед дека ти не си ама то си е барањето и ние не можиме ништо) да докажиш. Што брат сестра се јади некако ама брачет тешко е. Само среќа треба.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
996
Поени од реакции
855
Sekoj den nesto novo im teknuva,i kako sto izgleda na kraj ke im se dosadi i site ke ne pustat:)
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.897
За то незнам.Ама сепак ако имаш брачет можиш да однесиш да пробаш ако немаш друг докумет но треба да докажиш дека ти е брачет со изводи.

Информацијата ми е од посредник кој тврди дека можи и дека имале така добиено со брат сестра луѓе што биле кај него.Теорецки ако негов брачет има бг пасош на основа потекло исто и тој е бугарин и треба да можи. А имало начин на кој ако имаш роднини кој живеат во бугарија фамилија да покрениш во општната мислам било за докажување на роднинство и со тоа да одиш во министерство да го поднесиш како доказ за потекло(за ова мислам дека имаше некој пишано и на темата). Фактички истото ти е тоа и со брачет со бг државјанство. Ама работата е што од министерство бараат по права линија(што не значи ако некој по крива линија е бугарин како брачед дека ти не си ама то си е барањето и ние не можиме ништо) да докажиш. Што брат сестра се јади некако ама брачет тешко е. Само среќа треба.
Значи да се разбериме... Секој документ од таква природа е добредојден. Не е забрането да приложиш копија дека братот/сестрата или братучедот има БГ пасош, но јасно е кажано дека за потекло се смета родител/старател, дедо, баба, прадедо, прабаба.. итн итн..

Очигледно целава ситуација има политичка позадина, па овие новиве шо се на власт, мразат кога им носиш копија од некој (без разлика дали близок или не) што извадил пасош врз основа на претходнита процедура.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
996
Поени од реакции
855
Значи да се разбериме... Секој документ од таква природа е добредојден. Не е забрането да приложиш копија дека братот/сестрата или братучедот има БГ пасош, но јасно е кажано дека за потекло се смета родител/старател, дедо, баба, прадедо, прабаба.. итн итн..

Очигледно целава ситуација има политичка позадина, па овие новиве шо се на власт, мразат кога им носиш копија од некој (без разлика дали близок или не) што извадил пасош врз основа на претходнита процедура.
Celava fama sto se stvori poslednava godina e politika. Toa se gleda od mars,no neznaeme koja im e celta sto sakaat da ja postignat. Sekoja politika ima cel.
 
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
Значи да се разбериме... Секој документ од таква природа е добредојден. Не е забрането да приложиш копија дека братот/сестрата или братучедот има БГ пасош, но јасно е кажано дека за потекло се смета родител/старател, дедо, баба, прадедо, прабаба.. итн итн..

Очигледно целава ситуација има политичка позадина, па овие новиве шо се на власт, мразат кога им носиш копија од некој (без разлика дали близок или не) што извадил пасош врз основа на претходнита процедура.
хахахахахахахаахаха
Уште фали како што тие кој имаат стари документи што го бараат оригиналот на нотар завереното не му е сигурно (и тука се отвора прашањето зошто тие работат кога министерство не им верува исто како со ДАБЧ) да ги бараат и пасошите од блиските од кој му носиш фотокопија што тие му одобриле државјанство. Е тоа ќе биди врв.
Celava fama sto se stvori poslednava godina e politika. Toa se gleda od mars,no neznaeme koja im e celta sto sakaat da ja postignat. Sekoja politika ima cel.
Во право си ова е све политика само работата е ако се дознај која има е целта ке се најди и начин. Можно е целта да е да се соберат све оригинални документи кој покажуваат бг потекло на тие што живеат во Македонија.
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
хахахахахахахаахаха
Уште фали како што тие кој имаат стари документи што го бараат оригиналот на нотар завереното не му е сигурно (и тука се отвора прашањето зошто тие работат кога министерство не им верува исто како со ДАБЧ) да ги бараат и пасошите од блиските од кој му носиш фотокопија што тие му одобриле државјанство. Е тоа ќе биди врв.

Во право си ова е све политика само работата е ако се дознај која има е целта ке се најди и начин. Можно е целта да е да се соберат све оригинални документи кој покажуваат бг потекло на тие што живеат во Македонија.
Sigurno ne sledite sto se slucuva vo bugarija.....ovie birokratski gluposti se pojavija kako rezultat na neodamnestni protesti na bugarski aktivisti koi burno protestiraa protiv izdavanje na bugarski pasosi na makedonci koi gi vadat pasosite isklucivo samo od ekonomska korist (sto vsushnost e i vistina) i taka vladata pod pritisok morase da vovede dopolnitelni kriteriumi za drzavjanstvo. I otkako go izglasaa ovoj amandman, protestite prestanaa..
 
S

simpleman

Гостин
Тоа дека поминуваш ако имаш брат,сестра или братучед со бг државјанство се само празни муабети и не е точно.Се поминува само доколку барем еден од родителите е бг државјанин, а другото се само приказни кои ги кажуваат некои посредници и со кои само внесуваат забуни кај луѓето.
Celava fama sto se stvori poslednava godina e politika. Toa se gleda od mars,no neznaeme koja im e celta sto sakaat da ja postignat. Sekoja politika ima cel.
Според тоа што во една прилика го кажаа од партијата на Каракачанов на некој од медиумите, главната цел на владата била ДАБЧ да ја префрлат под министерство за надворешни работи,бидејќи сега е самостојна владина институција,поради тоа што имале во буџетот за оваа година предвидено помалку пари за ДАБЧ(социјалистическа работа-штедење),за разлика од десничарите кои трошат повеќе пари.И затоа на ДАБЧ цело време и прават опструирања.Друга работа што е можна како опција е политичка пресметка со ГЕРБ,демек еве сега ние работиме законски и го средуваме хаосот кој ни го оставија.Тоа што министерот Вигенин ја даде таа изјава во Рим на некоја конференција дека ќе ја олеснувале постапката укажува на тоа дека можно е да има притисоци од ЕУ.Во секој случај проблемов би требало да има повеќе причини.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.145
Поени од реакции
11.804
Може болдираново не е навреда?
Или јас грешка те разбрав??
Друже а бе пријави ако мислиш дека нешто е навреда. Зошто мислиш дека постое копчето пријави? Дури имаш можност и да си објасниш зошто пријавуваш.
Темата ја листам махинално, без некое посебно внимание, колку да видам дали се тера офтопик.
Ако нешто ти смета, пријави, тогаш ќе прочитам подобро и ќе интервенирам. Ок баце? Ок. ;)
Биди ми поздравен или шо би рекле у нашиот крај, да го ебам, не а тупи. :P
 
Член од
3 април 2014
Мислења
64
Поени од реакции
41
Te pomesav, sorry :D[DOUBLEPOST=1399058894][/DOUBLEPOST]

Zdravo drugar, uspea li da izvadis toj dokument od bugarska crkva, ako moze da mi kazes koja crkva i kolku pari baraat? Fala odnapre
Te pomesav, sorry :D[DOUBLEPOST=1399058894][/DOUBLEPOST]

Zdravo drugar, uspea li da izvadis toj dokument od bugarska crkva, ako moze da mi kazes koja crkva i kolku pari baraat? Fala odnapred!
Vo tekot na narednata nedela ke odam otkako ke se vratam ke vi napisam
 
M

mordekaj

Гостин
Друже а бе пријави ако мислиш дека нешто е навреда. Зошто мислиш дека постое копчето пријави? Дури имаш можност и да си објасниш зошто пријавуваш.
Темата ја листам махинално, без некое посебно внимание, колку да видам дали се тера офтопик.
Ако нешто ти смета, пријави, тогаш ќе прочитам подобро и ќе интервенирам. Ок баце? Ок. ;)
Биди ми поздравен или шо би рекле у нашиот крај, да го ебам, не а тупи. :P
Абе види вака,немам потреба од пријавување оти нели како шо ти реков ме боле мене шо пишат тие таканаречените патриоти.
Друго,те цитирав ради тоа оти ти рече да не се вреѓа и застана у одбрана на таа членката,а уствари она почна прва со навреди,па и вратија.Јеби га,мразам неправди.
И трето,ај да не го тупам :D
 
Член од
26 февруари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
na dedo mi brat mu ziveese vo bugariaj sega tamu imam rodnini dali mozam od opstina da pokrenam procedura za utvrduvanje bugarsko poteklo zosto ima sansi dokumentive da mi vratat na dopolnitelna proverka zoso site od 2013 pocnaa da gi vrakaat odnapred vi blagodaram ako imate nekoja korisna informacija
 
Член од
30 април 2014
Мислења
38
Поени од реакции
2
дали изводите од мајка дедо треба да бида не постари од 6 месеци или можи и старии
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
http://www.archives.government.bg/278-ДВИА -Државен бугарски воен архив во велико тарново!!!- Шо мислите дали е можно од тука да се извади некој документ со кој че докажиш дека дедо или прадедо има служено во бугарската армија во периодот од 1941-1944 -Јас сум таков случај, дедо ми има служено во бугарската армија од 1942-1944 година ама немам никаков документ се превртив ама ништо не најдов се е заминато в оган по се изгледа, па сега се крстам на ова :( :(
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom