Бугарија со закон ќе го избрише ОМО Илинден-Пирин!

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634



Бугарија со закон ќе го избрише ОМО Илинден-Пирин!


Автор: Александар С. Димковски
Со новите законски измени што се во собраниска процедура во Бугарија се бара ОМО Илинден-Пирин да има воспоставено партиски разграноци во најмалку 2/3 од општините во државата, односно да има седишта во најмалку 176 општини. Со ова на партијата на македонското малцинство во Бугарија ѝ се заканува опасност целосно да биде избришана од политичката карта на Бугарија.
- Ова е невозможен услов. Предложените промени на секој можен начин ја засегаат нашата партија и имаат цел нејзино дефинитивно исфрлање од политичкиот живот со „законски средства“ - вели Стојко Стојков, претседател на ОМО Илинден-Пирин.
Со новите мерки само политичките партии што освоиле повеќе од 1 процент од вкупниот број гласови на парламентарните избори можат да учествуваат на локални избори. Оние партии што двапати по ред нема да успеат да ја поминат оваа бариера, се забрануваат.
Со новите законски мерки ќе се зголеми и прагот од досегашните 5.000 члена за регистрација на партија.
По сè понагласениот притисок на меѓународната заедница за признавање на партијата и пресудата на судот од Стразбур во полза на ОМО Илинден-Пирин, бугарските власти изгледа се свртеа кон друг рецепт: со промена на законите партијата да се исфрли од игра.
За ваквите законски промени партијата реагирала на повеќе места.
- Испративме писма до странските амбасадори во Бугарија и го изложивме нашиот случај. Сега ги очекуваме нивните реакции - вели Стојков.
Партијата на македонското малцинство во Бугарија е регистрирана уште од 1999 година, но веќе следната година се соочи со судска забрана за што поднесе жалба и пред Судот во Стразбур. Во 2005-та Судот пресуди во корист на ОМО Илинден-Пирин и им наложи на бугарските власти да дозволат регистрација и нормално дејствување на партијата. Тоа досега не се случи.
Во последните две години две нови барања за пререгистрација се отфрлени од страна на бугарските судови и партијата остана нерегистрирана.
Заменик-министерот за надворешни работи на Бугарија Љубомир Кјучуков за „Нова Македонија“ изјави дека проблемот со ОМО Илинден-Пирин е од правен, а не од политички карактер. Борис Борисов, градоначалник на Софија и лидер на партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), неодамна во интервју за „Дневник“ нагласи дека прашањето за ОМО Илинден-Пирин и борбата за регистрација не ги смета за значајни.
- Ова прашање воопшто не е важно и мене не ме интересира - изјави Борисов.
Од ОМО Илинден-Пирин се изненадени од ваквиот став на еден од највлијателните луѓе во Бугарија и кандидат за иден премиер.
- Ние не сме значајни и не се сметаме за такви. Но проблемите што ги поставуваме и проблемите што ни ги прави државата се многу значајни - велат од партијата на македонското малцинство. Жално е што демократските претставници во Бугарија не осознаваат колку признавањето на македонското малцинство е важно за демократизацијата на државата. Тоа може да придонесе за чистење на државата од паразитите на комунистичките служби за безбедност, од кои повеќето случајот го користат како параван и оправдание за „борба против македонизмот“, смета претседателството на ОМО Илинден-Пирин.


Пресудата од Стразбур не е спроведена и по три години
Обединетата македонска организација Илинден-Пирин е политичка партија што ги брани правата на македонското малцинство во Бугарија. Како таква официјално е регистрирана во 1999 година. Една година потоа партијата е забранета со одлука на Уставниот суд на Бугарија. Во 2005 година Европскиот суд за човекови права пресуди дека забраната на партијата значи прекршување на членот 11 од Европската конвенција за човекови права. Оттогаш до денес поминаа повеќе од три години, но бугарските власти сè уште не ја спровеле пресудата на Судот од Стразбур.
Во последните две години две нови барања за пререгистрација се отфрлени од страна на бугарските судови и ОМО Илинден останува нерегистрирана партија.
 
H

HITCH

Гостин
Ова ќе им се врати како бумеранг. Одлуките ќе мора ги испочитуваат кога тогаш ќе мора да им дадат права на нашите таму
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ме интересира дали ваквите законски измени, ја прават Стразбуршката одлука неважечка, односно дали треба да има ревизија на истата, или останува на сила, без оглед на промените?
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Македонцки таа информациа да не е ко онаа с паравоенниа поход:pos2:Една голема лага
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ме интересира дали ваквите законски измени, ја прават Стразбуршката одлука неважечка, односно дали треба да има ревизија на истата, или останува на сила, без оглед на промените?
Kazi mi kako glasi odlukata - presudata ke ti kazam ...

Sorry ne vidov

Во 2005 година Европскиот суд за човекови права пресуди дека забраната на партијата значи прекршување на членот 11 од Европската конвенција за човекови права. Оттогаш до денес поминаа повеќе од три години, но бугарските власти сè уште не ја спровеле пресудата на Судот од Стразбур.
Во последните две години две нови барања за пререгистрација се отфрлени од страна на бугарските судови и ОМО Илинден останува нерегистрирана партија.


Pazi vamu , interen akt na drzavata e da si glasa zakoni za organiziranje na politicki partii...

Ova sto go napravile e samo eleganten pederski LEGALEN nachin da gi snema OMO ilinden ...odnosno da nema osnova veke nikad da se osnovaat ... Bugari se toa zaebani igrachi...prc pa kulturica ... molim lepo te nema kako praven subjekt veke i koi prava moze da ima MRTOVEC nepostoechki PRAVEN SUBJEKT ...

Ah Bugari Bugari ... :nenene:
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
uona bi srbinot v orgazam.Vide tema za Bulgaria i jurush:)Neli ila usluzlivi administratori koi zakluchiha temata za shumadia:pos2:
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
хахаах повторно глупавите татари не занаат што прават:drk:ајде уште некоја година...
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Bugar ne se kleshti...ti si spijun jas sum domorodec ... sto te vrtam ...

Sto ne ste sprovele be 3 godini OMO Ilinden odlukata od STRAZBUR ?

ZAsto ???

Ste sprovele li :

A) DA

ili

B) NE

Odgovori be spijunu nizaeden :tapp:
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
bugari не ве пишувам на кирилица зошто не заслужувате.ѓупчиња бедни:drk:
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
не се секирајте има таму наши луѓе - не седат мирно , сега тушби против државата , па комисиите на еу не се таму ? таму се ќе се сретнат со народот

ах сега да се паметни да се обединат со турците ...... ќе ги видам 178 општини , мамата нивна !!!!!

ама одсекогаш се плашеле од Македонија и народот Македонски !
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Признали сме д'ржавата Македонија, никој не иска да признаваме езика!

дата : 1 Октомври 2008 г. 14:59 ч.


галерија
Как и зашто е с'здаден македонскијат език, всеки един знае. Снимка: БГНЕС







Признали сме д'ржавата Република Македонија, никој не иска да признаваме езика. Това зајави пред журналисти в Свиштов президент'т Георги П'рванов, предаде агенција Фокус.

Запитан как ште коментира това, че Б'лгарија е признала македонскија език, д'ржавнијат глава отговори с в'прос: "Имате предвид интервјуто на кмета Борисов? Аз бих казал, че това е един принос в теоријата и практиката на Коминтерна от 30-те и 40-те години.

Ние сме признали д'ржавата Република Македонија и така е по международното право. Никој не изисква признаването на език. Как и зашто е с'здаден този език, всеки един знае. Това е нешто, което би трјабвало да смуштава.

Повече ме смуштава зајавеното от кмета, че видите ли, тој не обр'шта внимание, не го интересува дејността на организацијата ОМО "Илинден" - една организација с подчертано антиб'лгарски характер, с провокативно поведение, с'с сепаратистки намеренија. Ако за кмета това нјама значение, за един политик, којто има претенцијата да е д'ржавник, това е недопустимо", каза оште Георги П'рванов.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Znaci ni JAZIK ne priznavate c c c c :tapp:

ajde bugari priznavate ili ne

A) DA

ili

b) NE

Kakvi ste Vie prijateli na Makedoncite koga kako narod ne gi priznvate poseben, ni kako jazik deka ima ni kako malcinstvo ne im davate prava...za kakvo priatelstvo stava vpros ???? :tapp:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
A ova u potpis moj go gledaat dnevno preku 5000 luge i ova Vi e za babami gnasotiite sto kazuvavte deka e siluvana ... ma jebacu Vam nanu naninu ...uste se zagrevam :tv:
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Bugar ne se kleshti...ti si spijun jas sum domorodec ... sto te vrtam ...

Sto ne ste sprovele be 3 godini OMO Ilinden odlukata od STRAZBUR ?

ZAsto ???

Ste sprovele li :

A) DA

ili

B) NE

Odgovori be spijunu nizaeden :tapp:

Uona bi srbche
ti da ne bi da si propadnal na test za inteligentnost ta vseki post ti e a i b

ti melez li si

A DA

B NE
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Znaci ni JAZIK ne priznavate c c c c :tapp:

ajde bugari priznavate ili ne

A) DA

ili

b) NE

Kakvi ste Vie prijateli na Makedoncite koga kako narod ne gi priznvate poseben, ni kako jazik deka ima ni kako malcinstvo ne im davate prava...za kakvo priatelstvo stava vpros ???? :tapp:
Покажи ми официален документ с којто србиа признава македонски език и народ и ке ти отговорам уона би србежче.Език и народ или ги има или ги нема.Не се нуждајат от признаване.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom