Бугарија најавува блокада за Турција во ЕУ

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Што е бе това СС-300 ти поима си немаш што сбориш бе дечко.СС-300 е морморница американска :vozbud:
И каде оjде па ти дур на Стара планина?!Имаше знаеш што вирове,големи водоеми(jaзовири,незнам ка се вика по македонски) по границата,кои при турско настапление требваше да се взриват и да а удават Източна Тракиja в вода и да ги забават турците.Ништо не знаеш ти само чул недочул...
СС-23 имаше,имаше и от другите в секретни поделениja коj соjузниците наши от НАТО ни натераха да ги нарежем.Турците го знаеха това и от това се плашеха.

Не е СС-23 а е СА-23 . Тоа е натовското название , а Руското е С-300. Незнам каде пак ти одлета паметот на подморници . Изгледа многу читаш википедија :) Ма ајде стига толку со тебе што ептен смешен си - Турците се плашеле од ракети... Пак ти кајувам ако не беа Русите, Турците за 24 саата во Софија кафе ќе нарачуваа.

Изселуванијата престанаа кога турската влада затвори границата.

....со 500 000 армија. И тоа беше вистинската причина да престанат изселувањата. Или ќе речеш дека Турците сами си бегале од Бугарија , па кога им затвориле границата и спреле да бегат :tapp:
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Не е СС-23 а е СА-23 . Тоа е натовското название , а Руското е С-300. Незнам каде пак ти одлета паметот на подморници . Изгледа многу читаш википедија :) Ма ајде стига толку со тебе што ептен смешен си - Турците се плашеле од ракети... Пак ти кајувам ако не беа Русите, Турците за 24 саата во Софија кафе ќе нарачуваа.

Во право се турците кога велат дека Бугарија секогаш се крије позади други држави,,,,тогаш се криеја позади СССР,сега се кријет позади ЕУ:toe:
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
50
Поени од реакции
3
Израел му се извини на Турција
30.Јануари.2009
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вчера на Светскиот економски форум во Давос влезе во расправија со израелскиот претседател Шимон Перес во врска со случувањата во Појасот Газа.
Ердоган се разлутил, бидејќи бил прекинат додека водел дискусија, од монологот на Перес, во кој тој ја бранел израелската офанзива против Хамас во Појасот Газа.
„Вие убивате луѓе“, му рекол Ердоган на Перес.
Израелскиот претседател му одговорил на турскиот премиер дека и тој ќе го сторел истото, доколку во Истанбул паѓаат ракети.
По инцидентот Ердоган изјавил дека го напушта Форумот во Давос.
Во меѓу време Шимон Перес и министерот за одбрана на Израел Ехуд Барак му се извинија на Ердоган преку телефон. Според американскиот весник ЊУЈОРК ТАЈМС скоро 60% граѓани во Израел не сакат да се влошува односите меѓу Турција и Израел.
http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17746
Израелскијат президент Шимон Перес изрази надежда, че напрежението в отношенијата между Турција и Израел нјама да се повлијае от случаја между него и премиера Реджеп Тајип Ердоган на Световнија икономически форум в Давос .

"Ние не искаме неразбирателство с Турција, поначало сме в неразбирателство с палестинците", каза Шимон Перес в п'рвото си изјавление в'в вр'зка с в'зникналото напрежение между него и турскија премиер по време на секцијата, на којато се обс'ждаше ситуацијата в Газа на Световнија икономически форум в Давос.

От друга страна Перес е зајавил, че не е поискал извинение от Ердоган, а само е изразил своето с'жаление от случилото се. Перес посочи, че след в'зникналите пререканија тој е разговарјал с Ердоган по телефона и е посочил, че не разглежда това като персонален или национален проблем и уважението му к'м турскија премиер не е намалјало, а случилото се е било само обмјана на в'згледи.
http://www.dnevnik.bg/sviat/2009/01/31/624767_peres_iziavil_sujalenie_pred_erdogan_za_prerekaniiata/

Вероватно македонските медии са се доверили на Анадолската агенциjа. Но дори и така, този проблем мен лично слабо ме интересува, тоа е проблем на Турциа и Израел.:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
темата е Бугарија со вето за Турција .... отидовте и накај израел :)
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Татар доста бе, досадно ми е да дискутирам нонстоп само со тебе, ај прекини веднаш:tapp:
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
50
Поени од реакции
3
Не е СС-23 а е СА-23 . Тоа е натовското название , а Руското е С-300. Незнам каде пак ти одлета паметот на подморници . Изгледа многу читаш википедија :) Ма ајде стига толку со тебе што ептен смешен си - Турците се плашеле од ракети... Пак ти кајувам ако не беа Русите, Турците за 24 саата во Софија кафе ќе нарачуваа.




....со 500 000 армија. И тоа беше вистинската причина да престанат изселувањата. Или ќе речеш дека Турците сами си бегале од Бугарија , па кога им затвориле границата и спреле да бегат :tapp:
С-300 па е ракета за ПВО. Голем смех е да мислиш дека со тиа ракети може да атакуваш:pos2:.

омо, ти вероватно си детенце, но jас през 1989 бех на 20 години.
Спомнјам си как на 21 август вечерта по вестите бе обавено дека Турциjа затвaрjа границата. Сите само за тоа сборехме. Слушахме ВВС и другите туги радиа и за сите тоа беше топ новина /е, после новината дека Германци от ГДР преко Маджарска бегат во ФРГ./
Живеехме во една кука со семеjство Турци и затоа следихме што става.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Ги заболе Турците што ке ги блокираат во ЕУ,и самите се свесни дека само прават бош муабет за учленување со Брисел.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Ги заболе Турците што ке ги блокираат во ЕУ,и самите се свесни дека само прават бош муабет за учленување со Брисел.
Јас сум 100% сигурен дека Бугарија или Грција нема да им стават вето на Турција затоа што немат муда,Грција секоја година се закануваше дека ке им става вето ама не напраја ништо,Турција само заради Франција и Германија неможе да стане членка на ЕУ.:toe:
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
50
Поени од реакции
3
Татар доста бе, досадно ми е да дискутирам нонстоп само со тебе, ај прекини веднаш:tapp:
Извини, но вероватно jас со поголемо право мога да те нарека Татар. Се пак ти си Турчин, нели? Нели знаеш дека Турците са преки роднини со Татарите? Пусни си телевизиа от Татарстан и ке можеш да разбереш што сборjат /jac не мога, не знам што е Haberler, Hava и т.н./.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Јас сум 100% сигурен дека Бугарија или Грција нема да им стават вето на Турција,Грција секоја година се закануваше дека ке им става вето ама не напраја ништо,Турција само заради Франција и Германија неможе да стана членка на ЕУ.:toe:
Грција нема шанси,доволно се зафати со "Варвариве" на Север,Бугарите ке стават,ако Турција биде упорна со репарациите,а ке биде,бидејќи ке им ојде бизнисот на Турците
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Извини, но вероватно jас со поголемо право мога да те нарека Татар. Се пак ти си Турчин, нели? Нели знаеш дека Турците са преки роднини со Татарите? Пусни си телевизиа от Татарстан и ке можеш да разбереш што сборjат /jac не мога, не знам што е Haberler, Hava и т.н./.
Татар јас не сум турчин,ама ги ценам турците како народ и како нација:toe:

Грција нема шанси,доволно се зафати со "Варвариве" на Север,Бугарите ке стават,ако Турција биде упорна со репарациите,а ке биде,бидејќи ке им ојде бизнисот на Турците

Турција и се закани на ЕУ со гасоводот Набуко

Турција може да ја преиспита својата позиција за проектот за гасовод Набуко, што треба да ја снабдува Европа, а да ја избегне Русија, ако бидат блокирани преговорите за присоединување на Анкара кон ЕУ се закани турскиот премиер Реџеп Ердоган
До овој момент Турција отворила само 10 од вкупно 35 преговарачки поглавја, а лани биле отворени едвај две поглавја. Меѓу оние, кои не се отворени е и поглавјето за енергетската политика главно заради силните резерви на кипарските Грци.
„Ако се дојде до блокирање на поглавјето енергетика, ние ќе ја преиспитаме нашата позиција“ за Набуко, изјави Ердоган во Брисел
ЕУ „треба да има чесен однос“ кон Турција, тој „не треба да го фаворизира јужниот дел на Кипар, позициониран далеку од Европа, во кој живеат неколку стотина илјади жители, пред Турција со нејзините 70 милиони жители“, истакна Ердоган.
Гасоводот Набуко, што треба да биде долг 3,300 км, треба да ја снабдува Европа со гас от Каспиското море и од Блискиот Исток, и да ја заобиколи Русија. Цевководот треба да минува низ Турција, Бугарија, Романија, Унгарија и да стигне до Австрија.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=103226

Вестот е малку стар,но очигледно е дека имат важни џокери
 
F

FilipMacedon

Гостин
Татар јас не сум турчин,ама ги ценам турците како народ и како нација:toe:




Турција и се закани на ЕУ со гасоводот Набуко

Турција може да ја преиспита својата позиција за проектот за гасовод Набуко, што треба да ја снабдува Европа, а да ја избегне Русија, ако бидат блокирани преговорите за присоединување на Анкара кон ЕУ се закани турскиот премиер Реџеп Ердоган
До овој момент Турција отворила само 10 од вкупно 35 преговарачки поглавја, а лани биле отворени едвај две поглавја. Меѓу оние, кои не се отворени е и поглавјето за енергетската политика главно заради силните резерви на кипарските Грци.
„Ако се дојде до блокирање на поглавјето енергетика, ние ќе ја преиспитаме нашата позиција“ за Набуко, изјави Ердоган во Брисел
ЕУ „треба да има чесен однос“ кон Турција, тој „не треба да го фаворизира јужниот дел на Кипар, позициониран далеку од Европа, во кој живеат неколку стотина илјади жители, пред Турција со нејзините 70 милиони жители“, истакна Ердоган.
Гасоводот Набуко, што треба да биде долг 3,300 км, треба да ја снабдува Европа со гас от Каспиското море и од Блискиот Исток, и да ја заобиколи Русија. Цевководот треба да минува низ Турција, Бугарија, Романија, Унгарија и да стигне до Австрија.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=103226

Вестот е малку стар,но очигледно е дека имат важни џокери
Во секој случај Турција се враќа на големата сцена
 
B

Borg_Drone

Гостин
Турција и се закани на ЕУ со гасоводот Набуко
А еве што напишав јас претходната страна:

“Ако Бугарија стави вето за влез на Турција во ЕУ, ќе изгуби многу повеќе од Турција а пред се ќе изгуби:

a) Пазар од седумдесет милиони жители

б) Ќе се влошат работите кај новиот гасовод што се гради (тоа сто проценти ќе се случи)

в) Ќе изгуби кредибилитет и углед на сите полиња, особено во НАТО алијансата, а и ќе ги влоши односите со некои земји кои ја поддржуваат Турција, вклучувајќи ја и Америка......

Бугарија многу повеќе ќе изгуби од Турција со овие закани.
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
15
Поени од реакции
1
Ох лелеееее. Овде во Македониjа сме биле ного повеке под турско робство, а ги сакаме повеке турците. Колко повеке са ни е***и, толко повеке ги сакаме.
Немам думи, ке паднам од смев кога ви читам:pos2:

И по темава
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=29AB6C17986EC247A70472E1A476624A
 
Член од
20 март 2009
Мислења
100
Поени од реакции
2
Ako Turcia preispita svojata pozicija za gasovodot, za Bugaria vistina nema da e dobre, no ima i drugi reshenia. A na Francia, Germania, Italia i Britania im e se prez ...za Nabuko. Celata turska ikonomika e na evropski licenzii. Ikonomikata na Turciq e mokna poshto stoi na evropski tehnologii- avtomobili Fiat ( tuskiot Dogan), MAN, Mercedes (autobusi), konfekciq- Francia, Italia, Bretania, elektrouredi- Italia, Holandia i mnogo, mnogo drugi. Oborotot na Turcia i Bugariq e poveke ot 1 000 000 000 evro. Sekakvi gluposti za vojna, vojska, avioni, raketi sa dim vo kominot. Turcia e ogromna, no bednotiata ( vo Anadola i Vistochna Turcia) e ogromna.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom