Бугарија бара 10 милијарди долари оштета од Турција

Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Не че е особено важно за мен да те убеда во правотата ми ама за прогонените б'лгари от одринскија вилает има подписан договор с којто те се зад'лжават да изплатјат техните имоти. После што е ставало нема никакво значение за този договор. Нашата правота е призната от ЕУ и те ако сакат да бидат там треба да си платат задалженијата. Иначе и без това Турција много разчита на нашата подкрепа па и за тех както веке казах това са дребни пари така че сметам ке си платат всичко и то е по скоро кон 15 милијарди да бидем точни. Поздрав :smir:
 
Член од
28 ноември 2008
Мислења
166
Поени од реакции
2
Пф, това нема да стане. Иначе хубав аргумент са намерили от ЕУ да ги д'ржат настрана.

Но и Турција не бива да влиза там, по-добре е като буфер между Европа и ислјамскија свјат. Ако утре стане ислјамистка држава и е во ЕУ, това значи крај на ЕУ.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Пф, това нема да стане. Иначе хубав аргумент са намерили от ЕУ да ги д'ржат настрана.

Но и Турција не бива да влиза там, по-добре е като буфер между Европа и ислјамскија свјат. Ако утре стане ислјамистка држава и е во ЕУ, това значи крај на ЕУ.
А Косово (со европско скроено знаме) и Босна (со европско скроено знаме) не се исламски земји?

Ај објасни ми, како тоа ќе се распадне ЕУ ако Турција стане исламска (наместо сегашна секуларна) и е во ЕУ?

Зарем Косово и Босна, па и Албанија ќе останат засекогаш надвор од ЕУ?
 
Член од
28 ноември 2008
Мислења
166
Поени од реакции
2
Косово и Босна нјамат дори колкото населението на Измир.

А Турција е голјама д'ржава, ако влезе в ЕУ, до 10 години ште е нај-голјамата д'ржава там. Ако стане ислјамска д'ржава, така както са в'тре ште захв'рлјат всички стандарти и споразуменија. Отделно ште тресе вето когато и дојде, а може и да се в'влече в'в военни конфликти. Не дај боже. Турците требва да са секулјарна д'ржава, но това никој не може да го гарантира вечно. И затова, по-добре да стои отв'н. А и прекалено много ке засили американското влијание в Европа.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Не си во право. Турција губи подкрепа от САД. Те много повеке сакат да бидат во ЕУ ама това не го решаваме ние. Вето ште им наложи Франција и до тамо.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Не си во право. Турција губи подкрепа от САД. Те много повеке сакат да бидат во ЕУ ама това не го решаваме ние. Вето ште им наложи Франција и до тамо.
A Германија? Точно дека германија има проблем со иселениците, но вистина е дека Турција неколку пати низ историјата и има дојдено во пресрет на Турција...

Јас како што знам вие сте под нивна капа и тогаш и денес... а како што знам парите се главни... а како што додатно знам, тогаш морам да ти кажам дека Германија е глава на ЕУ... сакаш неќеш така е. А се додека е така, вие сте на суво, нема што блгарите да се плашат. :D
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
За какво да се плашим? Лично мен не ме интересува дали Турција ке влезе во ЕУ. А ние никога не сме били близки с турците оти до 1989 наша беше основната задача да ги мачкаме докато дојдат бракјата от изток да ги уништат. Договор има и независимо дали ке платат или не тој си остава да чека по добри дни во които Б'лгарија може и да се в'зползва от него дори по добре.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
1
Mozebi ke dobijat 10 milijardi ama ne dolari nesto drugo ? kako sto go dobivale so vekovi :D ?:smir::pos2:
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Пред некоја година еден од Евреите од Македонија на кој целото семејство му загинало како рзултат на депортацијата од страна на Бугарите во концетрационен логор рече дека ке поднесе тужба против Бугарија и ке бара парична отштета и одма одма одговор од Бугарија-ова е провокација од Македонија:kesa::kesa::kesa::kesa:

П.С ова како пример за дволичноста на Болгаростан:toe:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Bugarija bara osteta za sekoj Turski toalet izgraden na nejzina teritorija, koj sluzel za potrebite na Turcija, na teritorija na Bugarija:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Имам една новина за сите злобари - веке е гласувано во ЕП че Турција требва да исплати 15 милиарди долара на Блгарија ако сака да влезе во ЕУ. :helou:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Имам една новина за сите злобари - веке е гласувано во ЕП че Турција требва да исплати 15 милиарди долара на Блгарија ако сака да влезе во ЕУ. :helou:
Turcija nema da vleze vo EU, megjutoa ke dojde vreme, pod naletot na Islamot od istok, EU da ja moli na kolena Turcija da vleze vo EU i ostane sekularna drzava, bidejki EU znae sto e da imas Islamska Drzava, na svoite granici, ednas si gi merea silite so Otomanska Imperija, e sega zamisli, ako EU ne ja zame Turcija pod svoe, istata taa Turcija da si bara care, i da si se pobratimi so Iran, Sirija, Arapska liga...eheee...minarinja ke vi se nadziraat uste od Edrene..:smir::smir::smir:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Брат не мислам така. Да речем Турција може да победи државите на балканот но как ке победи Германија Франција и Англија? ЕУ не е само на балкана нели? :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom