Бруто плата

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Гледам сега активно стана ова.

Убав концепт сопоред мене, ќе се знае колкава е. Е сега како што имав нејаснотии до сега, имам и сега.

Пример, ако се земат во обзир сите закони од први јануари, и да претпоставиме дека се договарате за работа и барате бруто плата од 1000 евра (претпоставка, за да може да се види полесно кои трошоци ќе ги имате), која ќе биде нето платата?

Пошто не се разбирам, ако има некој кој знае нека објасни колку од тие 1000 одат за давачки и за што:

Пр.
1000 евра бруто
-100 персонален
-150 здравствено (прв)
-50 здравствено (втор)
-избор трет
-.....
итн.

само да ги замени точните цифри.

И дали може и како до сега да се пријави минималец (пр. реална плата е 1000 евра, ама пријавен е минималец од 500 евра. Што тогаш со останатите 500, ќе одат како профит на фирмата (на што има данок на профит) или нешто друго? (пр. да се исплати само персонален а осигурање и здравствено на минималната).
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Груба проценка ти доаѓа вака... Се платено (т.е. осигуран си на основицата), ако земаш плата 1.000 евра, уште 800 одат на трошоци.

Е сега зависи во кој сектор ке се осигураш, можеш да се пријавиш на минималец и потоа остатокот да го префрлаш како бонуси.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
10% danok na dohod i skoro 30% (28 koma nesto) pridonesi za zdravstveno i penzisko osiguruvanje
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Вака стојат работите:

- 1000 евра бруто плата и на оваа сума се одзема:

- 8% здравствено (80 евра)
- 19% пензиско (190 евра)
- 1,4% осигурување за невработеност (14 евра)

Сите заедно прават 28,4% трошок на бруто плата или 284 евра.

Значи доаѓаме до прво нето од 716 евра.



На оваа сума треба да се пресмета и плати данок на доход што е 10%. Меѓутоа не сум сигурна дали пресметуваат даночното ослободување и во колкав износ. Мислам дека е 6800 денари или 7000 денари. Ќе ти дадам два примери со и без даночно ослободување.



1. Без даночно ослободување
На нето од 716 евра се плаќа данок од 10% или 71,6 евра.
Така доаѓаш до второ нето од 644,4 евра, односно плата што треба да ти легне на сметка после сите давачки подмирени.

716 евра
(71,6) евра данок на доход - 10%
__________
644,4 евра нето плата





2. Со даночно ослободување
На нетото од 716 евра се одзема даночното ослободување, она од погоре 6800 или 7000 денари. Да кажеме дека е 110 евра (некој просек). Таа сума ја одземаш од првото нето од 716 и се добива 606 евра. Сега, на оваа сума од 606 евра пресметуваш данок на доход од 10%, или 60,6 евра коишто ги одземаш од 716 и добиваш второ нето од 655,4 евра, односно плата што треба да ти легне на сметка после сите давачки подмирени.

716 евра
(110) евра даночно ослободување
____________
606 евра на коишто се пресметува данок од 10% или 60,6 евра

716 евра минус
(60,6) евра данок на доход
__________
655,4 евра нето плата




Се надевам дека помогнав. :)
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
260
Поени од реакции
6
grubo na 1000 evra pomnozi so 0.6 ke dobies pridonesi kolu treba da platis za 1000 evra netto plata.
Pridonesite se :
Personalen danok na licen dohod-oklolu10% ili pomalce bese,
Pridones za zdravstveno osiguranje-20%od netto plata
Pridones za vrabotuvanje
Pridones za profesionalni zaboluvanja
Fond za vodi
i Penzisko osiguruvanje
Gore dolu grubo kazano toa sepak spored platata se ima stavka za presmetuvanje na pridonesi
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Исто како и до сега , не знам што е финтава , или ќе се исплаќа бруто, а секој после сам си плаќа????...или не си плаќа !!...па заработува повеќе :)


10000 НЕТО
745 персонален
3696 ПИО
1454 здравство
253 вработување
79 дополн. здравст.
16227 БРУТО
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Абе првично го гледав принципот, и прилично поедноставен мои стои. Едно бруто (а не како сега 2-3), рамен данок инкорпориран, нам поделби глупости, нема сто стапки и слични срања.
Туку нејсе, го има некој колега ова работено од програмски аспект. Има некој знаење кога ќе биде издаден клиентскиот софтвер од ПИОМ. Некои новости или слично?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Исто како и до сега , не знам што е финтава , или ќе се исплаќа бруто, а секој после сам си плаќа????...или не си плаќа !!...па заработува повеќе :)


10000 НЕТО
745 персонален
3696 ПИО
1454 здравство
253 вработување
79 дополн. здравст.
16227 БРУТО

Хе хе, абе обично се знаеш, незнам како овде ти поминало тоа, сега ќе има данок плус на хранарината и патарината оти влегуваат во брутото, досега не се плаќаше тоа :helou:.

А инаку незнам како е на запад, овде ќе добиваш бруто плата, ама сепак работодавецот ти ги плаќа сите придонеси топтан.

Така е и таму?
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Не е уствари ништо сменето со ова шо го направија. Да добиваш бруто плата значи да ја зимаш целата плата без никакво оданочување па после тоа да си платиш САМ она шо ти е задолжително а останатото е твое,дали пензиско сакаш здравствено итн. Е сеа викаат ќе сме зимале бруто плата.Жими таквото.Повторно работодавецот ги плаќа сите даноци и придонеси и на работникот му ја исплаќа нето платата.Значи шо иаме од бруто ние? Ништо.
Ама шо добиваме со законов. Добиваме шпиуни. Ако до 15ти од месецот не добиеш плата мораш да го пријавиш работодавецот,во спротивно ти ќе бидеш казнет.Ако неколку души го пријават а еве на пример јас не го пријавам јас ќе го јадам заедно со него. Ќе се јават многу проблеми со ова.Нема да функционира.Особено второво со шпиунажата.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Хе хе, абе обично се знаеш, незнам како овде ти поминало тоа, сега ќе има данок плус на хранарината и патарината оти влегуваат во брутото, досега не се плаќаше тоа :helou:.

А инаку незнам како е на запад, овде ќе добиваш бруто плата, ама сепак работодавецот ти ги плаќа сите придонеси топтан.

Така е и таму?
na zapad nema neto plata, ima plata. tocno e deka sega ke ima danok plus na hranarina i vozarina (sto verojatno ke gi natera nasite biznismenovci da ja simnat platata na najnisko mozno nivo, a so ogled na toa deka vladejackata partija ne se soglasi so baranjeto na eden od sindikatite da se utvrdi minimalna plata, taa teoretski moze da iznesuva i 3000 MKD pa i pomalku) no tie sega ke vleguvaat vo osnovata za penzisko osiguruvanje. inaku na zapad nema ni vozarina ni hranarina, ima samo plata
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не е уствари ништо сменето со ова шо го направија. Да добиваш бруто плата значи да ја зимаш целата плата без никакво оданочување па после тоа да си платиш САМ она шо ти е задолжително а останатото е твое,дали пензиско сакаш здравствено итн. Е сеа викаат ќе сме зимале бруто плата.Жими таквото.Повторно работодавецот ги плаќа сите даноци и придонеси и на работникот му ја исплаќа нето платата.Значи шо иаме од бруто ние? Ништо.
Ама шо добиваме со законов. Добиваме шпиуни. Ако до 15ти од месецот не добиеш плата мораш да го пријавиш работодавецот,во спротивно ти ќе бидеш казнет.Ако неколку души го пријават а еве на пример јас не го пријавам јас ќе го јадам заедно со него. Ќе се јават многу проблеми со ова.Нема да функционира.Особено второво со шпиунажата.
Nekoj ovde tvrdi deka VMRO e partija koja e samo prefarbana komunisticka partija..ili od toa fasistickiot derivativ...neznam, ova so spionite i kaznuvanjeto na tie koi gi "mrzi" da prijavuvaat gazdi....VEROJATNO E ZAEBANCIJA...:)

na zapad nema neto plata, ima plata. tocno e deka sega ke ima danok plus na hranarina i vozarina (sto verojatno ke gi natera nasite biznismenovci da ja simnat platata na najnisko mozno nivo, a so ogled na toa deka vladejackata partija ne se soglasi so baranjeto na eden od sindikatite da se utvrdi minimalna plata, taa teoretski moze da iznesuva i 3000 MKD pa i pomalku) no tie sega ke vleguvaat vo osnovata za penzisko osiguruvanje. inaku na zapad nema ni vozarina ni hranarina, ima samo plata
A be pretakanje suplo vo prazno......nema pogolemi iluzionisti od gwujovisti....onoj Koperfild moze samo voda da im nosi..... :) Navistina ne mi e jasno sto postojano se vrti rabotava bez da se resi???
Se odreduva be MINIMALNA PLATA i gotovo.....koj ne ja "postignuva" drzava mu dodava....koj ja postignuva i NAGORE do nebesa...plakja danok...prosto ko grav ...sto e problemot??? seuste ne nasle nacin kako nekoj da zivee bez plata ????
SDSM se lopovi apla , ama ne se maskiraat i koga te kradat ne raskazuvaat deka vsusnost te " preroduvaat"....... :)
 

btm

Член од
11 декември 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
Убава работа сето тоа со бруто платата, да се внеси и хранарината и превозот во пресметките за здраствено и пензинско, ќе се избегнат манипулациите од типот давање хранарина во бонови, плус е и тоа што просекот за пресметување на пензијата ќе биде поголем поради тоа што си осигуран на вкупниот износ на пари(плата + превоз + хранарина) но проблем е што со новиот закон и најинтересно е што никој тоа не го дискутира, се намалува процентот за исплата на превоз и хранарина, кој порано се движеше од 20 до 30% а сега во некои подточки од новиот закон се намалува тој процент од 0 до 20% односно ако работодавецот несака да ти даде исхрана, не мора. Супер решение, на досегашните маки да преживее што ги имал досега овај народ, уште и ова му фали.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Убава работа сето тоа со бруто платата, да се внеси и хранарината и превозот во пресметките за здраствено и пензинско, ќе се избегнат манипулациите од типот давање хранарина во бонови, плус е и тоа што просекот за пресметување на пензијата ќе биде поголем поради тоа што си осигуран на вкупниот износ на пари(плата + превоз + хранарина) но проблем е што со новиот закон и најинтересно е што никој тоа не го дискутира, се намалува процентот за исплата на превоз и хранарина, кој порано се движеше од 20 до 30% а сега во некои подточки од новиот закон се намалува тој процент од 0 до 20% односно ако работодавецот несака да ти даде исхрана, не мора. Супер решение, на досегашните маки да преживее што ги имал досега овај народ, уште и ова му фали.
A sto toa si mislese???? , deka Gwujo izmislil kebapcinja BEZ MESO ??
Ednostavno samo gi pre-aranzira loncinjata i dodade nekoja davacka,...od kade inaku bi go "polnel" ...VIRTUELNO..napumpaniot budzet..
 

btm

Член од
11 декември 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
За тоа го окривувам нашиот добар синдикат, кој наместо да инсистира и врши притисок оваа точка да се измени тој само немо си наблудува.
 
N

n/a

Гостин
Ова е само уште едно зголемување на данокот.
Ништо друго.
Кој не веруе,нека направи една проста математика на 10.000 ден.
Претходно се оданочуеше со 32%,ама храна и превоз не идеа у оданочуење.
Сега е 28%,ама се оданочуат и тие 5.500 ден. на месец.

Башка нема више спонзорства...
нема процент за репрезентација на крај на година...
итн...итн.

Гвујо `реформаторот`....
:pos2: :kesa:
Ги зима вашите пари од дома и ги става у ... буџет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom