Брзина на светлината

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
I?
Ti dokazha deka edno telo mozhe da se dvizhi so brzinanasvetlina/2. Bravo, bravo, toa site go znaat. Koga edno telo ke prestigne brzinanasvetlina+1, vo odnos na miruvachko telo, togash ke pobiesh deka ne mozhe da se dvizhi so brzina pogolema od brzinata na svetlinata..
Ako e tocna taa formula,togas NE POSTOI dvizenje.
NE POSTOI apsolutno miruvacko telo,tuku samo referentno telo.Ako nekoe telo nemoze da se dvizi so brzinata na svetlinata,togas nemoze ni so pola od nea.A ako nemoze ni so pola od brzinata na svetlinata,togas nemoze ni so od polata pola,t.e. 1/4 od brzinata na svetlinata.Ako nemoze ni so toa nemoze ni so 1/8 od brzinata na svetlinata....znaci ako e tocna taa formula nepostoi dvizenje.
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Ako e tocna taa formula,togas NE POSTOI dvizenje.
NE POSTOI apsolutno miruvacko telo,tuku samo referentno telo.Ako nekoe telo nemoze da se dvizi so brzinata na svetlinata,togas nemoze ni so pola od nea.A ako nemoze ni so pola od brzinata na svetlinata,togas nemoze ni so od polata pola,t.e. 1/4 od brzinata na svetlinata.Ako nemoze ni so toa nemoze ni so 1/8 od brzinata na svetlinata....znaci ako e tocna taa formula nepostoi dvizenje.
Ubavo ti reche Bejko mislam, od samiot uslov (lorentzova transformacija) imame deka podkoren > 0 bidejki zeame koren od toa, a ne mozhe da se raspravame so imaginarni edinici. Reshi ja neravenkata, i vidi shto kako. Matematika si slab, kako shto mozham da vidam.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Решив да ви се приклучам на темава и да ги сумирам моите коментари на повеќето постови.

1. Според специјалната теорија на релативитет тело што има маса не може да се движи со брзина поголема од брзината на светлината (види Ајнштајн).
2. Специјалната теорија на релативитет не спречува постоење на честички што цело време се движат со брзина поголема од брзината на светлината (види tachyons).
3. Најкратката патека помеѓу точка А и точка Б не е права линија бидејќи просторот е искривен поради гравитацијата (види општа теорија на релативитет).
4. Ворп погонот во Star Trek е теоретски возможен и не се коси со теоријата на релативитет (види Alcubierre drive).
5. Патувањето низ Ајнштајн-Розенов мост, популарно познат како wormhole не е faster-than-light патување, бидејќи од точка А до точка Б се стигнува преку "дупка" во просторот.
6. Црната дупка не може да биде торус. Ако црната дупка ротира тогаш сингуларитетот (центарот на црната дупка) станува елипсовиден.
7. Математички можеш да добиеш wormhole од црна дупка што ротира (види Schwarzschild геометрија). За да остане црната дупка, сега веќе wormhole, отворена потребна е таканаречена егзотична материја. Егзотична материја = антигравитација.
8. Брзината на светлината во вакуум е 299,792,458 m/s. Вакуумот има своја енергија која може да се намали при што брзината на светлината би станала поголема (види ефект на Scharnhorst).
9. Експериментално е докажано дека "групната брзина" на светлоста може да надмине 299,792,458 m/s (види Alain Hachј). Сепак ова не овозможува пренесување на информација побрзо од брзината на светлината.
10. За пренос на информација побрз од брзината на светлината се користи феномен наречен entanglement (види квантна теорија на информации).
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Ubavo ti reche Bejko mislam, od samiot uslov (lorentzova transformacija) imame deka podkoren > 0 bidejki zeame koren od toa, a ne mozhe da se raspravame so imaginarni edinici. Reshi ja neravenkata, i vidi shto kako. Matematika si slab, kako shto mozham da vidam.
Kako sto mozes da vidis?Ti mnogu malku mozes da vidis,i od toa sto mozes da go vidis,go gledas samo toa sto sakas.

Решив да ви се приклучам на темава и да ги сумирам моите коментари на повеќето постови.

1. Според специјалната теорија на релативитет тело што има маса не може да се движи со брзина поголема од брзината на светлината (види Ајнштајн).
2. Специјалната теорија на релативитет не спречува постоење на честички што цело време се движат со брзина поголема од брзината на светлината (види tachyons).
3. Најкратката патека помеѓу точка А и точка Б не е права линија бидејќи просторот е искривен поради гравитацијата (види општа теорија на релативитет).
4. Ворп погонот во Star Trek е теоретски возможен и не се коси со теоријата на релативитет (види Alcubierre drive).
5. Патувањето низ Ајнштајн-Розенов мост, популарно познат како wormhole не е faster-than-light патување, бидејќи од точка А до точка Б се стигнува преку "дупка" во просторот.
6. Црната дупка не може да биде торус. Ако црната дупка ротира тогаш сингуларитетот (центарот на црната дупка) станува елипсовиден.
7. Математички можеш да добиеш wormhole од црна дупка што ротира (види Schwarzschild геометрија). За да остане црната дупка, сега веќе wormhole, отворена потребна е таканаречена егзотична материја. Егзотична материја = антигравитација.
8. Брзината на светлината во вакуум е 299,792,458 m/s. Вакуумот има своја енергија која може да се намали при што брзината на светлината би станала поголема (види ефект на Scharnhorst).
9. Експериментално е докажано дека "групната брзина" на светлоста може да надмине 299,792,458 m/s (види Alain Hachј). Сепак ова не овозможува пренесување на информација побрзо од брзината на светлината.
10. За пренос на информација побрз од брзината на светлината се користи феномен наречен entanglement (види квантна теорија на информации).
abe ostajtegi site teorii na ajnstajn,razmisluvajte malku logicki.
Jas nerazbiram zosto ajnstajn preku negovite teorii rekol deka nekoe telo so masa moze da se dvizi so polovina od brzinata od svetlinata a nemoze so cela brzina na svetlinata da se dvizi.Spored moeto mislenje toj ne ja razbral svojata teorija za relativnost.
Zemetego ovoj primer:
Amerikancite i Rusite pronasle tehnologija so koja covekot moze da se dvizi so 2/3 pd brzinata na svetlinata(spored ajnstajn telo so masa moze d se dvizi so ovaa brzina).
Rusite lansirale nekoj covek vo nekoja nasoka,i toj se dvizi so 2/3 od brzinata na svetlinata.Potoa amerikancite za da se napravat pametni lansirale nekoj covek koj ke se dvizi so 2,2/3 od brzinata na svetlinata,vo ist pravec so rusinot no razlicna nasoka.
Prasanjeto e:So koja brzina se dvizi rusinot ako referentno telo e amerikanecot?So 4,2 tretini od brzinata na svetlinata?worp 1,5?Kako e toa mozno,ili ne e mozno?
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
abe ostajtegi site teorii na ajnstajn,razmisluvajte malku logicki.
Jas nerazbiram zosto ajnstajn preku negovite teorii rekol deka nekoe telo so masa moze da se dvizi so polovina od brzinata od svetlinata a nemoze so cela brzina na svetlinata da se dvizi.Spored moeto mislenje toj ne ja razbral svojata teorija za relativnost.
Zemetego ovoj primer:
Amerikancite i Rusite pronasle tehnologija so koja covekot moze da se dvizi so 2/3 pd brzinata na svetlinata(spored ajnstajn telo so masa moze d se dvizi so ovaa brzina).
Rusite lansirale nekoj covek vo nekoja nasoka,i toj se dvizi so 2/3 od brzinata na svetlinata.Potoa amerikancite za da se napravat pametni lansirale nekoj covek koj ke se dvizi so 2,2/3 od brzinata na svetlinata,vo ist pravec so rusinot no razlicna nasoka.
Prasanjeto e:So koja brzina se dvizi rusinot ako referentno telo e amerikanecot?So 4,2 tretini od brzinata na svetlinata?worp 1,5?Kako e toa mozno,ili ne e mozno?
Како што брзината на телото се зголемува и приближува кон брзината на светлината, така и законот за кој што зборуваш прекинува да важи. Наместо збирот на апсолутната брзина (u) да е еднаков на збирот на брзините на првото тело (v) и второто тело (w), односно u=v+w, важи следната формула u=(v+w)/(1+vw/c^2).

Ајнштајн не бил филозоф, туку научник. Теоријата на релативитет не ја измислил бидејќи незнаел што да прави во среда навечер, туку е поткрепена со експерименти.

Разбирам како на прв поглед се што зборува делува нелогично. И јас го колнев на почетокот, бидејќи ама апсолутно не ми се сложуваа неговите мислења со реалноста. Но го прават гениј токму тие блесави идеи, од кои повеќето и експериментално се докажани како точни.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Како што брзината на телото се зголемува и приближува кон брзината на светлината, така и законот за кој што зборуваш прекинува да важи. Наместо збирот на апсолутната брзина (u) да е еднаков на збирот на брзините на првото тело (v) и второто тело (w), односно u=v+w, важи следната формула u=(v+w)/(1+vw/c^2).

Ајнштајн не бил филозоф, туку научник. Теоријата на релативитет не ја измислил бидејќи незнаел што да прави во среда навечер, туку е поткрепена со експерименти.

Разбирам како на прв поглед се што зборува делува нелогично. И јас го колнев на почетокот, бидејќи ама апсолутно не ми се сложуваа неговите мислења со реалноста. Но го прават гениј токму тие блесави идеи, од кои повеќето и експериментално се докажани како точни.
Sakas da kazes deka i jas so tek na vreme ke se slozam so nego?mozebi,ama mozebi i ne.
Spored moite mislenja i teorii,ajnstajn go pravi genij toa sto e negovite teorii se zbunuvacki,postojat malku dokazi sto mozat da potvrsat deka ne se tocni,i najvaznoto: se kontradiktorni samite na sebe.
Nemislam deka site teorii na ajnstajn se pogresni,tuku deka nekoi od niv,ili nekoi delovi se pogresni.
Interesno e kako eksperimentalno e dokazano deka nemoze telo so masa da ja nadmine brzinata na svetlinata?

Ti pak mi vrtis tema,kazi sto ne e tocno so mojot zamislen eksperiment so amerikanecot i rusinot?
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
abe ostajtegi site teorii na ajnstajn,razmisluvajte malku logicki.
Jas nerazbiram zosto ajnstajn preku negovite teorii rekol deka nekoe telo so masa moze da se dvizi so polovina od brzinata od svetlinata a nemoze so cela brzina na svetlinata da se dvizi.Spored moeto mislenje toj ne ja razbral svojata teorija za relativnost.
Zemetego ovoj primer:
Amerikancite i Rusite pronasle tehnologija so koja covekot moze da se dvizi so 2/3 pd brzinata na svetlinata(spored ajnstajn telo so masa moze d se dvizi so ovaa brzina).
Rusite lansirale nekoj covek vo nekoja nasoka,i toj se dvizi so 2/3 od brzinata na svetlinata.Potoa amerikancite za da se napravat pametni lansirale nekoj covek koj ke se dvizi so 2,2/3 od brzinata na svetlinata,vo ist pravec so rusinot no razlicna nasoka.
Prasanjeto e:So koja brzina se dvizi rusinot ako referentno telo e amerikanecot?So 4,2 tretini od brzinata na svetlinata?worp 1,5?Kako e toa mozno,ili ne e mozno?
абе Небо, постојано се жалиш на форумов дека никој не те разбира и дека ти се знаеш бидејки ти си тој што размислува логички , и си земаш за право да го одрекуваш Ајнштајн и да коментираш дека човекот сам не си ја разбрал својата теорија, СРАМОТА бе Небо.
Како прво , јас еве ти укажувам дека ти до сега не си ја разбрал теоријата за релативитет на Ајнштајн.
Да, да , навистина не си ја разбрал ,
ај сеа бато да те просветли , ке идеме етапно...
прво и основно треба да разбереш на што се темели таа теорија
а тоа е , дека
"брзината на светлината секогаш ќе биде иста за било кој набљудивач без разлика каде се наоѓа и со која брзина тој се движи"
е сега драг наш Небо , добредојде во светот на Ајнштајн
, сега само преостанува тоа да ти го пообјаснам горе напишаното, и тоа со твојот пример со русите и американците.
дај малку да го направиме поинтересен примерот,
нека и двајцата држат џебни ламби во рацете.
и забавата може да почне ,
Американецот нека се лансира со таа одредена брзина , а истовремено и русинот,
и да видиме сега што се случува,
Американецот ја вади светилката ја упалува и ја насочува кон русинот....
Прашање е сега да се биде или не????
со која брзина ќе се движи светлината во однос на американецот , а со која во однос на русинот?????????????????????????????
а одговорот е некаде со 300 000 км/сек во однос и на двајцата!!!!!!!!
е сега ќе речеш дека не е тоа можно , ама врати се малку назад и ке видиш кој беше условот за теоријата , т.е постулатот.

според тебе би требало ако русинот го земеме за референтно тело , дека американецот ке му се приближува брзина поголема од светлината , а потоа ке види дека била запалена светилката..

е ама пријателе тоа не е така според ајнштајн,тој вика дека русинот ќе ја види светлината од светилката како надоаѓа со полна брзина наспрема него додека пак русинот ке надојде далеку подоцна после пристигнувањето на светлината...

како е тоа можно , ееееее
драг пријателе , нешто друго се случува тука , а тоа е дека времето се менува , т.е. во овој случај почнува да тече побавно ....
коа ќе ја научиш и ќе ја разбереш теоријата на ајнштајн тогаш ке праиме муабет...

да ти кажам една мисла што ја имам прочитано некаде
ние живееме на едно мало парче земја кое плови во еден бесконечен океан , задача на секое поколение е да отиде до брегот и да го прошири копното на знаењето.....а ти небо не неможеш да го прошириш тоа копно се додека не стигнеш на некој брег

се надевам дека ќе бидам разбран од тебе
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
...Наместо збирот на апсолутната брзина (u) да е еднаков на збирот на брзините на првото тело (v) и второто тело (w), односно u=v+w, важи следната формула u=(v+w)/(1+vw/c^2)...
Ti pak mi vrtis tema,kazi sto ne e tocno so mojot zamislen eksperiment so amerikanecot i rusinot?
НЕБО? едно обично прашање: РЕТАРДИРАН СИ?
човекот ти објасни одлично. ти решаваш задачи со галилееви трансформации - тој со лоренцови! дај малце поучи бе дете, не се брукај. рано ти е да разгледуваш нови теории кога сеуште ни математичкиот алат не си го набавил. и не се инаети со луѓето кога не си во право - кога не изнесе ни една равенка, убаво ти кажаа има разлика меѓу философ и научник. твоето „логично“ е неприфатливо, се знае логиката во науката како е сместена: преку математика!
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Sakas da kazes deka i jas so tek na vreme ke se slozam so nego?mozebi,ama mozebi i ne.
Spored moite mislenja i teorii,ajnstajn go pravi genij toa sto e negovite teorii se zbunuvacki,postojat malku dokazi sto mozat da potvrsat deka ne se tocni,i najvaznoto: se kontradiktorni samite na sebe.
Nemislam deka site teorii na ajnstajn se pogresni,tuku deka nekoi od niv,ili nekoi delovi se pogresni.
Interesno e kako eksperimentalno e dokazano deka nemoze telo so masa da ja nadmine brzinata na svetlinata?

Ti pak mi vrtis tema,kazi sto ne e tocno so mojot zamislen eksperiment so amerikanecot i rusinot?
Теориите на Ајнштајн ти се збунувачки бидејќи размислуваш со линеарна логика. Самиот простор во кој живееме е крив, што нема никакви последици по нашето живеење на Земјата, но станува прилично релеватно при големи брзини и големи растојанија.

Експериментот за надминување на брзината на светлината со тело кое има маса е поедноставен него ли што мислиш и се изведува во акцелератор за честички. Да го објаснам едноставно... се забрзува телото (честичката) со големи брзини и се забележува дека неговата маса е поголема. Се мери масата на различни брзини с/4, с/3, с/2 итн. и се приметува дека секогаш ја следи Ајнштанјовата формула за зголемување на масата на телото при големи брзини (оваа формула произлегува од теоријата на релативитет).

Зголемувањето на масата не е правопропорционално со брзината, односно како што брзината на телото се приближува кон брзината на светлината така масата на телото се приближува кон бесконечност.

Со други зборови ако телото се движи со брзина на светлината ќе има бесконечна маса.

Уште пред да стигне до овој „бесконечен“ степен, поради зголемената маса ќе се зголеми гравитационото поле на телото при што повеќе е веројатно дека ќе се претвори во мини црна дупка, отколку дека ќе стигне до брзината на светлината.

Експериментот за апсолутноста на брзината во однос на било која референтна рамка (спомнато во постот на Император) е експериментот на Мајклсон-Морли. Заедно со теорија на релативитет на времето можеше да се најде во учебник по физика за 4-та година природно-математичка гимназија

А ако сакаш привидни нелогичности само продолжи со физика. Прво ќе прочиташ дека светлината е и честичка и бран истовремено, потоа ќе дознаеш дека истото важи и за електронот, па и за било кое тело кое има маса. Потоа следи дека ако телото е доволно мало не е возможно истовремено да знаеш и каде е и колку брзо се движи. Па микрокосмички откриваш телепортација, а макрокосмички откриваш црни, бели и „црвји“ дупки итн, итн.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
A kako ajnstajn zaklucil deka prostorot e kriv?Verojatno i preku linearna logika....t.e. za da zakluci i matematicki dokaze deka prostorot e kriv,moral da iskoristi nesto od linearnata logika.
A zosto teloto koe se dvizi so brzinata na svetlinata,ima beskonecna masa,t.e. nie mislime deka ima beskonecna masa?Poradi toa sto brzinata na svetlinata ne e neogranicena,i teloto ne go gledame vo istiot moment,t.e. telo koe e na 160 000 kilometri nie go gledame pred 0,5 sekundi.i vo teoriite na ajnstajn stoi deka deloto sto se dvizi so brzinata na svetlinata izgleda deka ima beskonecna masa,a vsusnost nema.
Kolkava masa ima rusinot,ako go gledame od zemjata?sigurno nema beskonecna,no ako amerikanecot go pogledne,toj ke ima beskonecna masa.
A zosto ne spomnavte deka ke ima promena na frekfencijata(frekfencijata na svetlinata ke se namali) od svetilkata...nemozam da se setam koj zakon bese ovoj,ama mislam deka bese za zvukot,ama 100% vazi i za svetlinata.
Spored moite teorii eden 3 dimenzionalen prostor nemoze da bide iskriven poradi gravitacijata i red drugi pricini,tuku samo moze da izgleda iskriven sto ne znaci i deka navistina e iskriven.Toa se dolzi na brzinata na svetlinata,toa sto taa ne e beskonecna i so toa nie ne gi gledame vo "realno vreme".
Ako mojata teorija za vremeto e tocna,togas nemoze da postoi zabrzuvanje i zabavuvanje na teloto samo za onie tela....za amerikanecot i rusinot.Toa sto ajnstajn misli deka ke ima primena na tecenjeto na vremeto,vo mojot mozok go objasnuvam so druga teorija,koja e mnogu tesko da se napise so zborovi....


НЕБО? едно обично прашање: РЕТАРДИРАН СИ?
Se secavas deka i toa sto ti go mislis za mene,deka sum retardiran,go mislele i za Ajnstajn?
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
Se secavas deka i toa sto ti go mislis za mene,deka sum retardiran,go mislele i za Ajnstajn?
Не, не се сеќавам... и тогаш Ајнштајн им го докажал спротивното. Како што и ти еден ден откако ќе ја сфатиш класичната механика, па релативистичката и квантната, ќе ги побиеш и ќе ни ги КАЖИШ ДОКАЗИТЕ ВО МАТЕМАТИЧКА ФОРМА !!!
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Не, не се сеќавам... и тогаш Ајнштајн им го докажал спротивното. Како што и ти еден ден откако ќе ја сфатиш класичната механика, па релативистичката и квантната, ќе ги побиеш и ќе ни ги КАЖИШ ДОКАЗИТЕ ВО МАТЕМАТИЧКА ФОРМА !!!
treba malku povekje da procitas za nego....toj do 8 godini neznael da zbori,i site mislele deka e retardiran,pa koga prozborel,im go dokazal sprotivnoto.
A koj rece deka ja nemam sfateno kvantnata mehanika,samo ne se soglasuvam so ajnstajn na nekoi prasanja...
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
A kako ajnstajn zaklucil deka prostorot e kriv?Verojatno i preku linearna logika....t.e. za da zakluci i matematicki dokaze deka prostorot e kriv,moral da iskoristi nesto od linearnata logika.
Не. Линеарната логика не функционирала за неговите идеи. Дури ни класичната математика не била доволна. За да ја објасни својата теорија извел цела нова гранка во математиката (со малку помош, бидејќи не бил добар математичар). Закривеноста на просторот е докажана и објаснета и математички и практично.

A zosto teloto koe se dvizi so brzinata na svetlinata,ima beskonecna masa,t.e. nie mislime deka ima beskonecna masa?Poradi toa sto brzinata na svetlinata ne e neogranicena,i teloto ne go gledame vo istiot moment,t.e. telo koe e na 160 000 kilometri nie go gledame pred 0,5 sekundi.i vo teoriite na ajnstajn stoi deka deloto sto se dvizi so brzinata na svetlinata izgleda deka ima beskonecna masa,a vsusnost nema.
Јас во претходниот пост ти објаснив како експериментално е докажано зголемувањето на масата. Значи мереле луѓето со соодветни инструменти што како се случува.
Значи зголемувањето на масата е факт, колку и да изгледа ненормално. Не мора телото да добие бесконечна маса за да неможе да се движи. Како што се зголемува масата на телото се зголемува и енергијата која е потребна да се движи тоа тело. Тоа значи дека на одредена брзина масата ќе биде толку голема што нема да биде доволна целата енергија во Универзумот за да го придвижи.


A zosto ne spomnavte deka ke ima promena na frekfencijata(frekfencijata na svetlinata ke se namali) od svetilkata...nemozam da se setam koj zakon bese ovoj,ama mislam deka bese za zvukot,ama 100% vazi i za svetlinata.
Затоа што немаше потреба да се спомне. Мислиш на Доплеров ефект кај звукот и на релативистички Доплеров ефект кај светлината. Зошто два закони? Па бидејќи поместувањето на фреквенциите кај светлината неможат да се пресметаат со класичните равенки. Ама гледај чудо, кога ќе се употребат равенки од Теорија на Релативитет, набљудуваното = пресметаното.

Во ред е што размислуваш и си скептичен, но барем малку повеќе прочитај пред да бидеш толку самоуверен.

И мораш малку повеќе математика да сконташ. Еве ти едноставен проблем:

Претпоставувам си слушнал за Питагорина теорема x^2+y^2=z^2.

Докажи дека постојат/не постојат 3 природни броеви кои го задоволуваат равенството:

x^3+y^3=z^3
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Јас во претходниот пост ти објаснив како експериментално е докажано зголемувањето на масата.
Eksperimentite ne se gledaat vo "realno vreme",a toa se dolzi na toa sto brzinata na svetlinata ne e beskonecna....
i pogresnoto mislenje na ajnstajn deka nemoze da se nadmine brzinata na svetlinata se dolzi na toa sto toj ne gi gleda eksperimentite vo realno vreme.
Mislis deka ako ajnsajn gi gledal eksperimentite vo realno vreme,ke mislel deka nemoze da se nadmine brzina od 300 000km/s?



ajnstajn moral da pocne od linearnata logika za da izvede bilo sto....
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Докажи дека постојат/не постојат 3 природни броеви кои го задоволуваат равенството:

x^3+y^3=z^3
оооо царе , не е тоа баш едноставен проблем..
мислам дека работата идеше до x^5 +y^5=z^5 и типот што го најде доказот за тоа дали е можно , бајаги се опари. него батали тоа ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom