Брзина на светлината

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Бакцилус гагус засрами се!!! па како можеш да не знаеш дека парче хартија и молив, а можеби и калкулатор! чинат 1 000 000 долари?! па како може Небо да се бави со теоретска работа ако не му се обезбедени овие скапи и недостапни материјали?! ц ц ц ц ц ц :nenene:
hmm....kolku pari e da se presmeta masata na crnata dupka?nejzinoto gravitaciono zabrzuvanje?
ej,a kakvi presmetki zakas?kolkavo brzina ke ima teloto,vo zavisnost od masata negova i na crnata dupka?


Леле, ве читам и не можам да ви се начудам...колку сте избегале од темата, и дозволувате едно дете на возраст од 16 години, тропајќи теееешки бесмисленици да ви го одземе вниманието, и се нагаѓате овде како некои стари баби. Срамота! Не го цитирајте веќе Небо, и не му возвраќајте со одговори, така НАЈВЕРОЈАТНО ќе нема на што, и за што да се побива. А ништо чудно и детево да си се зеза со вас...:)
poradi toa sto nemozete da najdete zosto moite teorii ne se vozmozni,a ima mn fakti koi dokazuvaat deka se mozni,sega ne vi ostanuva druga opcija,osven starosnata diskriminacija....pa sega Infected resi i toa da go iskoristi....

Луѓе Небо има 195 IQ
Со кој памет ви се обидувате(со IQ 115) да го сфатите Небо кој е милјарди години пред времето поради тоа јас предлагам да се отвори фонд на кој форумџиите на Кајгана ќе донираат средства ција цел ќе бидат за финанасирање за смрзнување на Небо во течен азот во лабароториите во НАСА и негово одмрзнување по 5,6 милјарди години бидејќи навистина е жално да гледаме бријалентен Ајштановски ум како Небо да живее со неандерталски луѓе како нас.
voopsto ne si smesen so ova.
A sto ako imam tolkava inteligencija,ako toa e vistina?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
hmm....kolku pari e da se presmeta masata na crnata dupka?nejzinoto gravitaciono zabrzuvanje?
ej,a kakvi presmetki zakas?kolkavo brzina ke ima teloto,vo zavisnost od masata negova i na crnata dupka?
збориме теоретски исто како што се и познатите теории на ајнштајн теоретски а не експериментални, со мерењеа са прават експериментални докази.


poradi toa sto nemozete da najdete zosto moite teorii ne se vozmozni,a ima mn fakti koi dokazuvaat deka se mozni,sega ne vi ostanuva druga opcija,osven starosnata diskriminacija....pa sega Infected resi i toa da go iskoristi....
Па еве бидејќи ние сме сите глупи и ништо не знаеме, а ти паметен, те молам изложи ги тие факти кои ги поткрепуваат твоите тези.
И те предупредувам ако во наредниот пост не ги наведеш тие факти и почнеш да тераш политика ќе барам да бидеш баниран од темава и сите слични вакви останати, исто каок што беше баниран и на темата хеликоптери.
 
T

tino097

Гостин
оти уште се замарате, или стварно е глуп или е дојден за сеир
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
оти уште се замарате, или стварно е глуп или е дојден за сеир
второто а бе аман луѓе сите теми за небо се не гледате мајтап си прај со вас а вие живци кините !
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
Па еве бидејќи ние сме сите глупи и ништо не знаеме, а ти паметен, те молам изложи ги тие факти кои ги поткрепуваат твоите тези.
И те предупредувам ако во наредниот пост не ги наведеш тие факти и почнеш да тераш политика ќе барам да бидеш баниран од темава и сите слични вакви останати, исто каок што беше баниран и на темата хеликоптери.
- кај треба да се потпиши за ова? :)

НЕБО наше сатанистичко, дај ги равенките. јас сакам равенка да видам, графици и се` што во науката се подразбира како основа за некаква теорија. ако ти не ја признаваш сета наука и начинот на кој „работи“ тогаш дај ни ги твоите формализми (и нивни појаснувања), а ако теориите ти се засноваат само на зборови тогаш промени го тој потписот под аватарот во „теолог“.
Ако си до толку интелигентен пак, како што и порано реков, нема да се замараш со „тупаци“ ко нас.
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
- кај треба да се потпиши за ова? :)

НЕБО наше сатанистичко, дај ги равенките. јас сакам равенка да видам, графици и се` што во науката се подразбира како основа за некаква теорија. ако ти не ја признаваш сета наука и начинот на кој „работи“ тогаш дај ни ги твоите формализми (и нивни појаснувања), а ако теориите ти се засноваат само на зборови тогаш промени го тој потписот под аватарот во „теолог“.
Ако си до толку интелигентен пак, како што и порано реков, нема да се замараш со „тупаци“ ко нас.
Abe kakva ravenka ochekuvash od chovekov? Gledash deka na sekoja tema po 3 pati ja kazhuva istata rechenica "2d e del od 3d, 3d od 4d" a VEZE nema za 3d od 4d, poshto prostor-vreme continuum drugo vika, neli, ama jebi ga...
Bacilus mislam deka ima pravo; ke se razochara koga ke pochne stvarno da izuchuva neshto. Mene najlogichno mi e da ima nekoj komshija shto mu zbori za ova, a tipchevo nema prochitano nishto sam. Zatoa e slushnal-nedoslushnal.. :( Najloshoto.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Еве ги моите теории во врска со ова

http://teorii.blog.com.mk

да не ги копирам текстовите овде прочитајте.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Abe kakva ravenka ochekuvash od chovekov? Gledash deka na sekoja tema po 3 pati ja kazhuva istata rechenica "2d e del od 3d, 3d od 4d" a VEZE nema za 3d od 4d, poshto prostor-vreme continuum drugo vika, neli, ama jebi ga...
Bacilus mislam deka ima pravo; ke se razochara koga ke pochne stvarno da izuchuva neshto. Mene najlogichno mi e da ima nekoj komshija shto mu zbori za ova, a tipchevo nema prochitano nishto sam. Zatoa e slushnal-nedoslushnal.. :( Najloshoto.
Jas kazuvam logicki raboti....ako 2d e del od 3d,togas i 3d e del od nekoj 4d univerzum.....kako sto rekov,kazuvam logicki raboti,kako toa sto go pravel ajnstajn....
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Да се надоврзам на мојот предходен пост.

Слушај вака, гледам си влезен во некои филмови... се правиш научник слеш филозоф слеш математичар слеш физичар...


На која основа си ги донел бе тие ''твои'' теории? Од читање книги, истражувања, или успеа да ја хакнеш датабазата на НАСА? Или сепак од гледање на Стар Трек по 27 пати на ден?

Ми се прави тука научник а во животот прочитал две книги, од кои едната е Касни, порасни а 2рата не е ни книга, туки статија од ММ Експрес: Вонземјани планираат инвазија врз Земјата.


Сеа ќе ти кажам што е најдобро за тебе, здружете се со Божино и формирајте си некоја Академија слична на МАНУ, каде ќе се собирате ГОЛЕМИТЕ УМОВИ со коефициент на интелигенција сличен на бројот на патиките што ги носите. Еве ви и предлог за името МАТС: Македонска Академија за Теоретичари и Серковци.

Ако не ти се допаѓа, тогаш земи си од млекото што ти го стопли мама и одма под ќебе да се покриеш и да се засрамиш... ме потече денес, АМАН!
што ме мешаш мене бре ! јас ова да го пишев за некој одма бан ке кркав а дека ВИЕЕЕ СО НАДПРОСЕЧНА ИНТЕЛЕГЕНЦИЈА може да ви се гледа низ прсти ... појче мене во уста да не ме ставаш добро ? не сакам проблеми а и мислам не заслужив ваков пост на ниеден начин ... но ти си знаеш нели ти си со надпросечна интелегенција ај позз
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1


[FONT=&quot]го молам Небо666 да стави вредност за u (брзина на тело или шо и да е) поголема од c и да ни ги образложи добиените резултати. ова е според СТР (специјална теорија на релативност), ако не верва во точноста не лоренцовата трансформација нека ја побара на нет.
ако пак, не ја признава СТР нека ја напише тој „магичната формула“ за трансформација на координатите при премин од еден во друг инерцијален систем.
[/FONT]
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1


[FONT=&quot]го молам Небо666 да стави вредност за u (брзина на тело или шо и да е) поголема од c и да ни ги образложи добиените резултати. ова е според СТР (специјална теорија на релативност), ако не верва во точноста не лоренцовата трансформација нека ја побара на нет.[/FONT]
[FONT=&quot]ако пак, не ја признава СТР нека ја напише тој „магичната формула“ за трансформација на координатите при премин од еден во друг инерцијален систем.[/FONT]
Toj sto ja napisal formulava ne ja sfatil relativnosta na brzinata,i deka taa e vektorska velicina.
Ovaa formula kazuva deka teloto nemoze da se dvizi so brzina pogolema od onaa na svetlinata?epa ako e taka,ovaa formula ne e tocna.Eve zosto:Da zememe deka nekoe telo se dvizi so polovina od brzinata na svetlinata,vo odnos na zemjata.Da zememe vtoro telo.I toa se dvizi so polovina od brzinata na svetlinata vo odnos na zemjata,so isti pravec so prvoto telo ama sprotivna nasoka.....Prvoto telo vo odnos na vtoroto neli se dvizi so brzinata na svetlinata....
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Toj sto ja napisal formulava ne ja sfatil relativnosta na brzinata,i deka taa e vektorska velicina.
Ovaa formula kazuva deka teloto nemoze da se dvizi so brzina pogolema od onaa na svetlinata?epa ako e taka,ovaa formula ne e tocna.Eve zosto:Da zememe deka nekoe telo se dvizi so polovina od brzinata na svetlinata,vo odnos na zemjata.Da zememe vtoro telo.I toa se dvizi so polovina od brzinata na svetlinata vo odnos na zemjata,so isti pravec so prvoto telo ama sprotivna nasoka.....Prvoto telo vo odnos na vtoroto neli se dvizi so brzinata na svetlinata....
I?
Ti dokazha deka edno telo mozhe da se dvizhi so brzinanasvetlina/2. Bravo, bravo, toa site go znaat. Koga edno telo ke prestigne brzinanasvetlina+1, vo odnos na miruvachko telo, togash ke pobiesh deka ne mozhe da se dvizhi so brzina pogolema od brzinata na svetlinata..
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
Toj sto ja napisal formulava ne ja sfatil relativnosta na brzinata,i deka taa e vektorska velicina.
Ovaa formula kazuva deka teloto nemoze da se dvizi so brzina pogolema od onaa na svetlinata?epa ako e taka,ovaa formula ne e tocna.Eve zosto:Da zememe deka nekoe telo se dvizi so polovina od brzinata na svetlinata,vo odnos na zemjata.Da zememe vtoro telo.I toa se dvizi so polovina od brzinata na svetlinata vo odnos na zemjata,so isti pravec so prvoto telo ama sprotivna nasoka.....Prvoto telo vo odnos na vtoroto neli se dvizi so brzinata na svetlinata....
толку од мене. НЕБО го поби и Лоренц и Ајнштајн итоа по пат на неговото „логичко“ размислување(?). Пријави се за нобелова награда, сигурно сите ќе бидат презадоволни кога во твоето излагање нема да најдат досадни и грешни формули.

овој дел посебно ми е драг:
Ovaa formula kazuva deka teloto nemoze da se dvizi so brzina pogolema od onaa na svetlinata?
тука пресмета или нагаѓаш? гледам еден прашалник „?“. јас тебе те прашувам. ако не знаеш да ја образложиш формулата од тебе ни средношколец со основни математички познавања не бива.
epa ako e taka,ovaa formula ne e tocna.
ако е како? јас треба да ти кажам или професорот по математика дека со u>c се добиваат имагинарни вредности? а сега имагинарните вредности кој треба да ти каже дека се неприфатливи во реално физичко решение?
а ако не е така каде е твојата равенка? ти гледам тука само за Галилееви трансформации знаеш (т.е. јас ти кажувам дека тоа е така)... ајде образложувај... не` враќаш кон класична физика и отфрлаш ТР?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom