Бремена. Што сега? Брак или...?

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Што ти е поентата?
Која будала преферира партнер што веќе има деца?
Има и такви верувај. не сакаат да се замараат со бебиња, пелени и останати работи. Преферираат жена со дете што веќе почнало да оди на школо и може само да се гледа. Они да не се замараат, да дојдат на готово.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Голема работа, ако веќе има деца:facepalm:
За брак, како и за секоја работа се потребни двајца. Доколку две возрасни личности се сакаат, се разбираат меѓусебно, што има врска дали имаат дете или не.

Ете на некој 35 годишен му починала сопругата, има 1 мало дете и што треба да прави човекот? Да бегаат жените од него затоа што останал сам? Или останува Трајанка самохрана мајка затоа што нејзиниот сопруг ја малтретирал, а при тоа има малолетно дете, што да прави Трајанка?
Малограѓанштината никако да изумре. Ќе гледам јас туѓо дете :свиркам:
Земете тепајте се по такви партнери, што да ти кажам :)
Чудна е човечката психа....човек учи секој ден мора да признам.

Па читај ми ги постовите и размислувај, паметна си и повеќе од што ти треба. Нема поголема работа од љубовта, во тој случај секоја можна комбинација е ок.....и без нозе да е нема никаков проблем.
Ама со сила да бараш......тоа е веќе за лекување.
Автоматски споено мислење:

E dobro de, ajde zemi si nekoja sho nema deca zatoa sto vekje abortirala 16 pati.
Сериозно?
Автоматски споено мислење:

Имаше на времето едно мало...џивџан, со црвена коса пеги и големи сиски. Едно месец дена се погаѓавме со друштво заедно да излегуваме, па и на иста маса. Ми правеше мерак....како појава некако што знам. Едно луто и само шарам барам со поглед....мислиш со сите сака да се изебе. Падна муабет после некое време, јас сигурен .... си викам готово. Што ќе ми каже....само со женети се е*ела :facepalm:
Сега си го враќам филмот....што е фората, дали овие се докажани у правење деца па ги влече нешто.....wtf.
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Земете тепајте се по такви партнери, што да ти кажам :)
Чудна е човечката психа....човек учи секој ден мора да признам.

Ама со сила да бараш......тоа е веќе за лекување.
Зборуваме за брак или врска во нормални услови. За да има нормални услови, мора да постои љубов. А за да постои љубов мора да постои разбирање, комуникација, компромис, емоции.
Љубовта не се бара, таа се доживува. И да може да се доживее и со некој што има телесен хендикеп или со некој што има дете или деца, без разлика на околностите таа се случува и не бира или пол, нити вера или раса.
Од тој аспект доколку се заљубам во човек што веќе има дете или деца од предходен брак, нити на крај памет децата или детето нема да ми бидат пречка за да бидам со некого. Кога прифаќаш да бидеш со некого, во тој случај го прифаќаш него/неа и се што доаѓа со него/неа.

И да, во нормални држави никој не гледа дали таа или тој веќе има деца од предходно, единствено тука сеуште сме заглавени во средниот век каде што сеуште се раководиме од тоа „што ќе кажат комшиите, што ќе каже околината“, „а уууууууу види го зел жена, за да гледа туѓо дете“, „леле онаа го зела оној со две деца“. Мршшшшшшшш

Секој треба да си го гледа сопствениот двор и сопствениот живот. Како му одговара така нека си прави. А за осудување сме први за жал.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Зборуваме за брак или врска во нормални услови. За да има нормални услови, мора да постои љубов. А за да постои љубов мора да постои разбирање, комуникација, компромис, емоции.
Љубовта не се бара, таа се доживува. И да може да се доживее и со некој што има телесен хендикеп или со некој што има дете или деца, без разлика на околностите таа се случува и не бира или пол, нити вера или раса.
Од тој аспект доколку се заљубам во човек што веќе има дете или деца од предходен брак, нити на крај памет децата или детето нема да ми бидат пречка за да бидам со некого. Кога прифаќаш да бидеш со некого, во тој случај го прифаќаш него/неа и се што доаѓа со него/неа.

И да, во нормални држави никој не гледа дали таа или тој веќе има деца од предходно, единствено тука сеуште сме заглавени во средниот век каде што сеуште се раководиме од тоа „што ќе кажат комшиите, што ќе каже околината“, „а уууууууу види го зел жена, за да гледа туѓо дете“, „леле онаа го зела оној со две деца“. Мршшшшшшшш

Секој треба да си го гледа сопствениот двор и сопствениот живот. Како му одговара така нека си прави. А за осудување сме први за жал.
Не ме интересира кој каде бил заглавен да ти кажам право. Ни осудувам некого ни бутур, само еден едноставна вистина кажав. Здрав човек со паметот нема да се петља кај што не му е во интерес. Што значи ќе избегнува непожелни ситуации....од било кој тип.
Љубовта....да, не се бара, таа се доживува....ама никогаш не се случува туку така. Љубовта е последица на еден сплет на настани кој е во твоја контрола до негде....јасно ти е што сакам да кажам.
Energy flows where your attention go.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Не ме интересира кој каде бил заглавен да ти кажам право. Ни осудувам некого ни бутур, само еден едноставна вистина кажав. Здрав човек со паметот нема да се петља кај што не му е во интерес. Што значи ќе избегнува непожелни ситуации....од било кој тип.
Љубовта....да, не се бара, таа се доживува....ама никогаш не се случува туку така. Љубовта е последица на еден сплет на настани кој е во твоја контрола до негде....јасно ти е што сакам да кажам.
Energy flows where your attention go.
Kako toa ne osuduvas a gi pravis nezdravi? Znaci sepak osuduvas.
Ne znam dali si zenet, ali sho prajme ako eve se zenis, imas dve deca i nekako ne ide brakot i se razveduvas. Ke sedis sam ostatokot od zivotot, poso po tvoe nikoj ne treba da bide so nekoj/a so deca?
Inace samo na balkanot, pogotovo u mk sedat u mizeren brak "radi" decata, mada u povekjeto slucai e radi komsiite i radi takvite so razmisluvanje kako tvoeto.
Ja sum skoro 10 godini nadvor od mk i tuka nikoj ne se zamara dali si bil u brak prethodno ili pa dali imas deca. Za vrska uopste ne e bitno dali imas deca(osven ako ne se sramis sho ke recat komsiite ko u tvojov slucaj).
Usput sto ako ne mozes da imas deca i zena ti saka da posvoite? Ke ja ostavis posho nema tvoe da bide?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Kako toa ne osuduvas a gi pravis nezdravi? Znaci sepak osuduvas.
Ne znam dali si zenet, ali sho prajme ako eve se zenis, imas dve deca i nekako ne ide brakot i se razveduvas. Ke sedis sam ostatokot od zivotot, poso po tvoe nikoj ne treba da bide so nekoj/a so deca?
Inace samo na balkanot, pogotovo u mk sedat u mizeren brak "radi" decata, mada u povekjeto slucai e radi komsiite i radi takvite so razmisluvanje kako tvoeto.
Ja sum skoro 10 godini nadvor od mk i tuka nikoj ne se zamara dali si bil u brak prethodno ili pa dali imas deca. Za vrska uopste ne e bitno dali imas deca(osven ako ne se sramis sho ke recat komsiite ko u tvojov slucaj).
Usput sto ako ne mozes da imas deca i zena ti saka da posvoite? Ke ja ostavis posho nema tvoe da bide?
Нема да посвоиме, ако сака ќе и дадам амин да има дете со некој рандом донатор на сперма. ;)
Ме заболе курот за комшиите..... и ме заболе кур за тоа како е надвор од МК....ебате беља, демек ние овде трева пасеме.
Тие западњаци можат за кур да ни се фатат....програмирани џукели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom