Бољковац:Хрватска ја започна војната!

Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
ми иде на живци твојот ник ама постот со исечокот ти е супер
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Auu Let... Ke krshat megjunarodno pravo? Nevozmozno!... :tv: Da ne im sme na patot. A sme.
Ај демек со Косово прекршиле.
Косово си беше посебна единица си имаше своја власт свои пратеници и свои граници во рамките на СФРЈ. Србите се обидоа во 1989 да им ги укинат правата. Осамостојувањето на Косово и не е нешто страшно, ете и Русија признава дека е можно покраини и области кои во рамките на некоја земја имаат свои внатрешни поделби, граници да си се издвојат како посебни држави.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Ај демек со Косово прекршиле.
Косово си беше посебна единица си имаше своја власт свои пратеници и свои граници во рамките на СФРЈ. Србите се обидоа во 1989 да им ги укинат правата. Осамостојувањето на Косово и не е нешто страшно, ете и Русија признава дека е можно покраини и области кои во рамките на некоја земја имаат свои внатрешни поделби, граници да си се издвојат како посебни држави.

У уставот на СССР пишеше дека можат покраини да се делат.У СФРЈ немаше такво нешто :nenene:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
[FONT=&quot]Малце од уставот на СФРЈ
[/FONT]
[FONT=&quot]Народи Југославије, полазећи од права сваког народа на самоопредељење, укључујући и право на отцепљење[/FONT]
за право сваког народа да слободно одређује и изграђује своје друштвено и политичко уређење путевима и средствима које слободно бира,
за право народа на самоопредељење и националну независност и за његово право да, ради постизања ових циљева, води ослободилачку борбу,

Социјалистичка Федеративна Република Југославија је савезна држава као државна заједница добровољно уједињених народа и њихових социјалистичких република, као и социјалистичких аутономних покрајина Војводине и Косова које су у саставу Социјалистичке Републике Србије, заснована на власти и самоуправљању радничке класе и свих радних људи, и социјалистичка самоуправна демократска заједница радних људи и грађана и равноправних народа и народности.
Члан 2.
Социјалистичку Федеративну Републику Југославију сачињавају Социјалистичка Република Босна и Херцеговина, Социјалистичка Република Македонија, Социјалистичка Република Словенија, Социјалистичка Република Србија, као и Социјалистичка Аутономна Покрајина Војводина и Социјалистичка Аутономна Покрајина Косово које су у саставу Социјалистичке Републике Србије, Социјалистичка Република Хрватска и Социјалистичка Република Црна Гора.
Члан 3.
Социјалистичка република је држава заснована на суверености народа и на власти и самоуправљању радничке класе и свих радних људи, и социјалистичка самоуправна демократска заједница радних људи и грађана и равноправних народа и народности.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Ај демек со Косово прекршиле.
Косово си беше посебна единица си имаше своја власт свои пратеници и свои граници во рамките на СФРЈ. Србите се обидоа во 1989 да им ги укинат правата. Осамостојувањето на Косово и не е нешто страшно, ете и Русија признава дека е можно покраини и области кои во рамките на некоја земја имаат свои внатрешни поделби, граници да си се издвојат како посебни држави.
Deka za Rusija i US nashite podelbi ne se nishto strashno, ne e nishto novo. Pa ete mozebi i imeto trebashe da go smenime? Slushnav amerikancite rekle, mala rabota. Nishto strashno. Ne znam samo, dali so nebulozive me ubeduvash mene ili sebe.:tv:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Deka za Rusija i US nashite podelbi ne se nishto strashno, ne e nishto novo. Pa ete mozebi i imeto trebashe da go smenime? Slushnav amerikancite rekle, mala rabota. Nishto strashno. Ne znam samo, dali so nebulozive me ubeduvash mene ili sebe.:tv:
За УС ние сме РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
I neoficijalna NATO chlenka! I poligon za trening na teroristi po potreba. Ama dobro e, sega sme poslushni, nema kazni.:smir:
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
[FONT=&quot]Малце од уставот на СФРЈ[/FONT]

[FONT=&quot]Народи Југославије, полазећи од права сваког народа на самоопредељење, укључујући и право на отцепљење[/FONT]
за право сваког народа да слободно одређује и изграђује своје друштвено и политичко уређење путевима и средствима које слободно бира,
за право народа на самоопредељење и националну независност и за његово право да, ради постизања ових циљева, води ослободилачку борбу,

Социјалистичка Федеративна Република Југославија је савезна држава као државна заједница добровољно уједињених народа и њихових социјалистичких република, као и социјалистичких аутономних покрајина Војводине и Косова које су у саставу Социјалистичке Републике Србије, заснована на власти и самоуправљању радничке класе и свих радних људи, и социјалистичка самоуправна демократска заједница радних људи и грађана и равноправних народа и народности.

Члан 2.

Социјалистичку Федеративну Републику Југославију сачињавају Социјалистичка Република Босна и Херцеговина, Социјалистичка Република Македонија, Социјалистичка Република Словенија, Социјалистичка Република Србија, као и Социјалистичка Аутономна Покрајина Војводина и Социјалистичка Аутономна Покрајина Косово које су у саставу Социјалистичке Републике Србије, Социјалистичка Република Хрватска и Социјалистичка Република Црна Гора.

Члан 3.

Социјалистичка република је држава заснована на суверености народа и на власти и самоуправљању радничке класе и свих радних људи, и социјалистичка самоуправна демократска заједница радних људи и грађана и равноправних народа и народности.



Цитирај ми каде пишува дека Космет и Војводина имаат дозвола да се отцепи?:tapp:

И да излажеш дека има,непостои веќе Југославија за да важи,1244 резолуцијата вика Космет е дел од Србија која што самите мирочувари,правдоносци од западот ја прекршија
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Да се замисли малку државниот врв на толку почитуваната Хрватска, кого тужи во Хаг и кого го смета за најголем "истребувач" на овие простори!!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Цитирај ми каде пишува дека Космет и Војводина имаат дозвола да се отцепи?:tapp:

И да излажеш дека има,непостои веќе Југославија за да важи,1244 резолуцијата вика Космет е дел од Србија која што самите мирочувари,правдоносци од западот ја прекршија

хаххахахааа


најди, вели а и ако најдиш не важи.

Koсово и Војводина, према Уставот од 1974 беа ФЕДЕРАЛНИ единици во СФРЈ. Косово и Војводина имаа своји устави, своји закони, своја милиција, своја територијална одбрана, свое судство, свои даноци... ги имаа сите одбележја на државноста. Исто како Србија или Словенија или Хрватска. Косово и војводина си бираа свои делегати во Федерациските органи. Председателството на СФРЈ имаше 8 членови. 6 од републики и 2 од покраини. Во пракса и на папиру Косово и Војводина го имаа секое право наведено во уставот :

Народи Југославије, полазећи од права сваког народа на самоопредељење, укључујући и право на отцепљење
за право сваког народа да слободно одређује и изграђује своје друштвено и политичко уређење путевима и средствима које слободно бира,
за право народа на самоопредељење и националну независност и за његово право да, ради постизања ових циљева, води ослободилачку борбу“
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.475
Поени од реакции
7.776
Да ве прашам зашто се замарате со нешто што е веќе поминато??
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Да ве прашам зашто се замарате со нешто што е веќе поминато??
Зашто некој очигледно се обидува да прикрие и да обвини други за тоа што тој самиот направил! Мислам дека е јасно!
 
Член од
15 март 2007
Мислења
102
Поени од реакции
1
Откако ја изрежираа онаа таканаречи војна во Словенија се виде колку е саатот, само не ми е јасно како ние се извлековме од таа калакурница, изгледа планот им заглави во Босна па извадивме глава, јебига лесно се дели на маса ама на терен се јавуваат и нови непознати (x,y,z...), стално едната и другата страна се полакомуваат и мислат дека можат да ја подзаебат другата, да ќарат малку повеќе од договоеното.

Како и да е Босна го јадеше за сите.


1991г. Бугариjа имаше 150 000 армиjа со 2 милиона резервисти со 2000 тенкови и авиациjа от Миг 21 до Миг 29 со пилоти с наjмногу стаж от Варшавскиот Договор.Во Македониjа не може да се прочита дека 70% от бугарската армиjа беше 3 месеца на границата со Србиja и бугарската армиjа беше спремна за 24 сата да влезе во Белград.Српскота армиjа се страхуваше от воjна на 2 фронта и затова не нападна Македониjа.Потоа Бугариja помогна при грцкото ембарго,помогна с танкове,помогна на самитот в Букурешт.Коj от вас знае дека Бугариjа предложи на сите членки на НАТО Македониjа да биде примена во НАТО ВЕДНАГА!!! штом спора со името е разрешен,а не да чека нова срешта на врвот коjа се прави на 2-4 години.

Преди 2 дни Бугариjа дари 20 000 ваксини против шарка и заушка.


Дали имаше една македонска медиjа коja писа затова???





Конкретно по темата ке пишам,дека коj е започна воjната не е битно.
Битно е дека на краjот на 20-ти век во Европа луге се убиваха со особена жестокост.Имаше логори,имаше силувани жени,имаше ВОJНА.


Лев Николаевич Толстоj има една мисла:

"Кога 2-ма се тепат и дваjцата са виновни".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom