Бојлер

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.215

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.215
I kako kapak na se tamu na slikata sto ja postirav si pishuva jasno i glasno shto e F1 a Shto e F2!
F2-Druckdifferenzschalter ( Schalter vrz osnova na Pritisokot)
F1. Sigurnosen Temperaturbegrenzer! ( Presostat)
Neznam kako preveduvas no F2 e presostat. F1 e termostat, a ne presostat.
Presostat i temostat se dva sosem razlicni uredi.
Termostat e prekidac koj reagira na temperatura.
Presostat e prekidac koj reagira na pritisok.
Nastrana toa sto i ulogata na presostatot barem vo shemata koja ja postira ja utna. Vo ovoj slucaj mora da gi ukluci trite fazi, ne e edna ili dve( ne me prasuvaj od kade znam, eden kup membrani dosega imam smenato taka da veruvaj koga ti velam deka mora site tri da gi ckrapni ). Vo linkot koj go postira uklucuva 3 ili 4 greaci i tamu konfiguracijata e razlicna, i tamu toa tvoeto okolu presostatot drzi voda deka vo zavisno od protokot ke ukluci 3 ili 4 greaci.
Автоматски споено мислење:

I jas ti kazhav deka se gasi Televizorot ili podobro receno Monitorot i se prestanuva so pametenje
Ili so drugi zborovi sakam kazam , neznam recam.
Ete pak ke te prasam sto toa se gasi od koga pojakiot po snaga protocen pobrzo ke ja postigni temperaturata ?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.729
Поени од реакции
5.774
Neznam kako preveduvas no F2 e presostat. F1 e termostat, a ne presostat.
Presostat i temostat se dva sosem razlicni uredi.
Termostat e prekidac koj reagira na temperatura.
Presostat e prekidac koj reagira na pritisok.
Nastrana toa sto i ulogata na presostatot barem vo shemata koja ja postira ja utna. Vo ovoj slucaj mora da gi ukluci trite fazi, ne e edna ili dve( ne me prasuvaj od kade znam, eden kup membrani dosega imam smenato taka da veruvaj koga ti velam deka mora site tri da gi ckrapni ). Vo linkot koj go postira uklucuva 3 ili 4 greaci i tamu konfiguracijata e razlicna, i tamu toa tvoeto okolu presostatot drzi voda deka vo zavisno od protokot ke ukluci 3 ili 4 greaci.
Автоматски споено мислење:


Ili so drugi zborovi sakam kazam , neznam recam.
Ete pak ke te prasam sto toa se gasi od koga pojakiot po snaga protocen pobrzo ke ja postigni temperaturata ?
ne sakam da navreduvam ama si isklucitelno tvrdoglavo magare!

Presostat ili F1 e tuka za da ja iskluci strujata koga ce se pojavi PREGOLEM PRITISOK VO CEVKITE VO SLUCAJ DA ZATAI F2 a SLAVINATA DA BIDI ZATVORENA I DA NE EKSPLODIRAAT CEVKITE!!!

Kapishi??????????????????????????

I Poshto pojma nemash od zhivotot i ne mozhis ni logikata na rabota ne mozhis da ja svatis.
Boilerot ne gasi NISHTO KOGA CE JA POSTIGNI TEMPERATURATA tuku go gasi podobro receno ce go namali protokot na voda toj sto ja pushtil slavinata zatoa shto ce mu bidi prezheshka i so toa go aktivira F2 i toj ja gasi ednata ili dvete ili trite Fazi! Znaci avtomatski i zashteduva struja podobro receno ne gi troshi tie 6KW

Kapishi?????

I toa VAZHI samo za epten evtinite ili stari boileri od pred edno 30-40 godini.

Novite moderni tipovi so Elektronika imaat Temperaturen senzor kako i kontrola na protokot i so pomosh na SSD Relais gi gasnat greacite.

Konecno kapishi??

I posleden post za objasnuvanje.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.215
ne sakam da navreduvam ama si isklucitelno tvrdoglavo magare!

Presostat ili F1 e tuka za da ja iskluci strujata koga ce se pojavi PREGOLEM PRITISOK VO CEVKITE VO SLUCAJ DA ZATAI F2 a SLAVINATA DA BIDI ZATVORENA I DA NE EKSPLODIRAAT CEVKITE!!!

Kapishi??????????????????????????

I Poshto pojma nemash od zhivotot i ne mozhis ni logikata na rabota ne mozhis da ja svatis.
Boilerot ne gasi NISHTO KOGA CE JA POSTIGNI TEMPERATURATA tuku go gasi podobro receno ce go namali protokot na voda toj sto ja pushtil slavinata zatoa shto ce mu bidi prezheshka i so toa go aktivira F2 i toj ja gasi ednata ili dvete ili trite Fazi! Znaci avtomatski i zashteduva struja podobro receno ne gi troshi tie 6KW

Kapishi?????

I toa VAZHI samo za epten evtinite ili stari boileri od pred edno 30-40 godini.

Novite moderni tipovi so Elektronika imaat Temperaturen senzor kako i kontrola na protokot i so pomosh na SSD Relais gi gasnat greacite.

Konecno kapishi??

I posleden post za objasnuvanje.
Aj gledam ti se spie pa pocna da se gubis ;)
Utre koga ke si posvez si velam ke si procitas i ke sfatis kolku zeleni iznatreska.
Izmesa presostati, termostati, picke si materine i neznam sto uste.
Pa za principot na rabota , sto da ti raspravam, se gasel, ustvari toj ne se gasel tuku korisnikot go gasnel so toa sto ke go namalel protokot , abe ludnici
Ti rekov jas, sakam kazam neznam recam.
A ustvari i na google translate da odese mnogu jasno ke ti napisi deka f1 e termostat, ali sto ima vrska termostat, presostat, isti kurac e toa, isklucva ili uklucva nesto :pos:
Screenshot_20230618-014309_Chrome.jpg

A ova e presostat ili F2
Screenshot_20230618-014603_Chrome.jpg
P.s i aman nemoj ne mi objasnuvaj povekje, glata me fati od gluposti citanje :facepalm:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.729
Поени од реакции
5.774
Aj gledam ti se spie pa pocna da se gubis ;)
Utre koga ke si posvez si velam ke si procitas i ke sfatis kolku zeleni iznatreska.
Izmesa presostati, termostati, picke si materine i neznam sto uste.
Pa za principot na rabota , sto da ti raspravam, se gasel, ustvari toj ne se gasel tuku korisnikot go gasnel so toa sto ke go namalel protokot , abe ludnici
Ti rekov jas, sakam kazam neznam recam.
A ustvari i na google translate da odese mnogu jasno ke ti napisi deka f1 e termostat, ali sto ima vrska termostat, presostat, isti kurac e toa, isklucva ili uklucva nesto :pos:
Прегледај го приврзокот 381907

A ova e presostat ili F2
Прегледај го приврзокот 381908
P.s i aman nemoj ne mi objasnuvaj povekje, glata me fati od gluposti citanje :facepalm:
Sakas Aspirince?
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Zhiv ti majka .
Kaj se rodi tolku ucen.

Protocen boljer gi pali greacite vrz osnova na protokot.
Ako e slab protok ne se ni pali.do 4,4 litri pali pola snaga i preku toa so polna snaga.

I toa vazhi za taa tvojata stara kanacka a ne i za modernive protecni boljeri so elektronska kontrola.

I uste ednas muabetov beshe zasteda od 6KW shto ne e tocno zatoa sto so 18KW vodata uspeva so polna snaga da se zagreee na pomala temperatura i ce mora da koristi pogolem protok sto znaci i povejce KW. A i koga ce ima potreba od salam zheska voda nema da mozhi da ja ima zatoa sto tolku mu e dushata na boljerceto.

A kaj 21KW ima sekogas rezerva na temperatura i ce raboti so polovina protok sto avtomatski znaci i ce raboti so pola snaga. A koga ce mu treba navistina zheska voda 60stepeni ce ja ima sekogas. Taka da nema nikakva zsteda od tie 6KW . Shto i onaka se SAMO vo slucaj koga ceshmata e pushtena da teci so cela snaga CEL SAAT. A toa nema da se sluci nikogas.

Samo rabotava e makedonski sindrom koj od koj popameten.

Inace za site sto sakaat tocno i ednostavno objasneto da procitaat eve im OVDE objasneto.
Значи нормално туширање од 10 минути, на 40С двата бојлери(18kw/24kw) ќе потрошат исто или послабиот повеќе?
Како повеќе?
Збориме за летни време пример.
Автоматски споено мислење:

Значи нормално туширање од 10 минути, на 40С двата бојлери(18kw/24kw) ќе потрошат исто или послабиот повеќе?
Како повеќе?
Збориме за летни време пример.
Јас мислам повеќе ќе се користи ладната вода за мешање бидејќи појакиот повеќе ќе загрева и повеќе ќе троши
А со послабиот нема да има потреба од мешање на водата со ладна
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.729
Поени од реакции
5.774
Значи нормално туширање од 10 минути, на 40С двата бојлери(18kw/24kw) ќе потрошат исто или послабиот повеќе?
Како повеќе?
Збориме за летни време пример.
Автоматски споено мислење:


Јас мислам повеќе ќе се користи ладната вода за мешање бидејќи појакиот повеќе ќе загрева и повеќе ќе троши
А со послабиот нема да има потреба од мешање на водата со ладна
RPfP.gif

Screenshot 2023-06-21 at 15-45-11 Thermoflow Durchlauferhitzer HYDREX21N Hydraulisch 21kW kauf...png
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Бојлер леов уклучен 24часа 80литри околу 5 месеци стар зошто стално испушта звук како да свири
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.729
Поени од реакции
5.774
Бојлер леов уклучен 24часа 80литри околу 5 месеци стар зошто стално испушта звук како да свири
Najverojatno od ventilot za ispushtanje na previsokiot pritisok.
Po pravilo e pod Bojler v graden.
IMG_20230718_192044.jpg
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.729
Поени од реакции
5.774
Da ima ne e takov ama ima i ne e id nego nekade unatre e i obicno po promena na pritisok u nego sviri da posto doma sme na hidrofor od bunarska voda ama na pocetokot ne pravese taka a i dosadno e koga sviri neznam sto bi mozelo da bide
Togash mozhi da bidi od losho instalirani cevki ili ventili.
Imavme vo firma slucaj, koga ednata ceshma ne beshe dokraj zatvoren da pravi cel orkestar muzika.
A koga ce ja pushtevne 1/3 praveshe tatatatat tattaa i duri cevkite se treseja.
E koga ce beshe salam odvrtena funktionirahse normalno.

Probaj drzhi ne cevkite koga pee i potrudi se da osetish dali vibriraat makar i minimalno.

Primer
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Togash mozhi da bidi od losho instalirani cevki ili ventili.
Imavme vo firma slucaj, koga ednata ceshma ne beshe dokraj zatvoren da pravi cel orkestar muzika.
A koga ce ja pushtevne 1/3 praveshe tatatatat tattaa i duri cevkite se treseja.
E koga ce beshe salam odvrtena funktionirahse normalno.

Probaj drzhi ne cevkite koga pee i potrudi se da osetish dali vibriraat makar i minimalno.

Primer
Bas ke proveram blagodaram
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Имам и јас прашање околу проточен бојлер, ама немам доволно информации да споделам, ќе дополнам околу тоа наскоро.

Електричар кажува дека според инсталацијата за струја во зградата сум на некоја граница да можам да ставам 18Kw проточен бојлер.

Главните бушони (три) во зграда биле 25А.

Кабелот што оди до стан 6ка ако добро разбрав...

Е сега водоводна инсталација направив за проточен бојлер јас, па отпосле дознав за "ситуацијава". Плочки не залепив, чекам да видам дал ќе треба да преправам за стандарден бојлер.

Дали може проточен и дали има некој "послаб"/соодветен за мојава проблематика?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom