Бојлер

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.214
При инсталирање на проточен бојлер, дали треба некоја посебна батерија за тушот да се земе или сите батерии вршат работа за проточен бојлер?
Najnormalna baterija kako i za site boljeri ke vrsi rabota( mislam na boljeri sto se pod pritisok, ne otvoren sistem ).
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.223
Поени од реакции
35.842
Шо мислите за овие два модели на проточни бојлери, или да ми дадете препорака за соодветен.

Stiebel Eltron
Bosch

Бојлерот ќе се користи во бањата (чешма и туш) и плус поврзан ќе биде со чешмата во кујната. Најбитно ми е да е добар за скопска бигорлива вода, полесен за одржување и сервис и да биде ок ако некогаш притисокот на вода зеза.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.214
Шо мислите за овие два модели на проточни бојлери, или да ми дадете препорака за соодветен.

Stiebel Eltron
Bosch

Бојлерот ќе се користи во бањата (чешма и туш) и плус поврзан ќе биде со чешмата во кујната. Најбитно ми е да е добар за скопска бигорлива вода, полесен за одржување и сервис и да биде ок ако некогаш притисокот на вода зеза.
Prvo i osnovno bilo koj da zemis treba da ima opcija za zamena na membranata, oti porano ili pokasno ke se skini i ako nema opcija za zamena ke go frlis cel boljer.
Drug prakticen sovet, ok e da e povrzan tusot i cesmata vo kupatiloto na nego, cesmata vo kujnata i ne bas.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Шо мислите за овие два модели на проточни бојлери, или да ми дадете препорака за соодветен.

Stiebel Eltron
Bosch

Бојлерот ќе се користи во бањата (чешма и туш) и плус поврзан ќе биде со чешмата во кујната. Најбитно ми е да е добар за скопска бигорлива вода, полесен за одржување и сервис и да биде ок ако некогаш притисокот на вода зеза.
Јас имам Бош, ама моделот 15/18. Врши работа, мислам дека во кујната е подобро да ставиш мало бојлерче.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.223
Поени од реакции
35.842
Prvo i osnovno bilo koj da zemis treba da ima opcija za zamena na membranata, oti porano ili pokasno ke se skini i ako nema opcija za zamena ke go frlis cel boljer.
Drug prakticen sovet, ok e da e povrzan tusot i cesmata vo kupatiloto na nego, cesmata vo kujnata i ne bas.
Зошто не и чешмата во кујната?

За тие прашања слабо знаеја продавачите да кажат нешто повеќе освен дека е проточен бојлер. Ќе треба да барам на интернет или да најдам човек што ќе знае такви детали.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.214
Зошто не и чешмата во кујната?

За тие прашања слабо знаеја продавачите да кажат нешто повеќе освен дека е проточен бојлер. Ќе треба да барам на интернет или да најдам човек што ќе знае такви детали.
Oti kolku pati ja koristis cesmata vo kujnata i kolku vreme, a kolku taa vo kupatiloto. Ne se isplakja, duri da stigni topla voda ti vekje si zavrsil. Stavi si obicen boljer vo kujnata ili od ovie malite protocni cesmi, gledam po net po 1000 denari se, povekje ke ti brkaat rabota.
Za membranata malce zaebano e, treba da go otvoris, ako e vo posebno kukijste se menuva, ako e zaliena so greacite togas ne. Ili najubavo vo nekoj servis da prasas, ovlasten ako imaat, od prva ke ti kazat.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.223
Поени од реакции
35.842
@мкд владе

Зборев со овластениот сервис на Бош за Македонија и они ми кажаа дека тие електронски бојлери што ги носат сега немаат мембрана и дека работат на друг принцип. Таков со мембрана имале еден модел со бакарни цефки хидрауличен, Али вика мембраната ако се мења е 6 илјади денари, целиот грејач сосе мембрана е 6,500. Ми спомна само дека овие електронските од време на време се чистат цевките од бигор, зависно како се користи и на која температура, може да биде на две години а може и десет години да се поминат без чистење.

Они за Скопје ми го препорачаа овој модел и ми рекоа дека повеќе од 15kw скоро никогаш нема да ми требаат, и од нивно искуство најчесто влече до кај 11kw. За кујна ми рекоа дека е подобро да си земам некое мало бојлерче и да не го малтретирам проточниот.

Со тие од Штибел мајсторот што ми го препорачаа од продавницата ми кажа дека немаат мембрана нивните електронски бојлери. Он ми го препорача овој. Вика Штибел биле мерцедес во проточни бојлери, ќе го наместиме и ќе го заборавиш дека е таму. Дека со Бош ќе се заебавам со филтерчиња некои цело време а овој не фаќал бигор. Овие од Бош сервисот ми рекоа дека ако некој ти рече дека проточен бојлер не фаќа бигор во Скопје, те лаже :D

И вториов ми препорача да си земам мало бојлерче за во кујна, зашто требало да се избегнува да се користи проточниот на двете места истовремено.
Автоматски споено мислење:

Јас имам Бош, ама моделот 15/18. Врши работа, мислам дека во кујната е подобро да ставиш мало бојлерче.
Како е одржување? Имало некоја мака?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.214
@Ne_sum_ja
Neznam mozi sega imaat drug princip na rabota, koj da gi znae. Moite doma imaat siemens od pojma neznam koga, od sekogas valjda i ete uste si raboti, ni bigor ni neznam sto. Filtri imase ko nov, povekje nema, izvadeni mu se. Za membrani imam smenato nekolku dosega, poslednata pred nekoj mesec. Znam deka imase doma nekoja rezerva ali nemozeja da ja najdat, pa po servisi vamu tamu i i mene istoto mi go rekoja, kao 6000 za promena. Gi gledam vaka cel so prasalnici so im e fintata ali aj si pokjutiv, povikaj prijatel vamu tamu najdov samo membrana za 400 denari mislam deka bese. Najdov i na aliexpres 10 parcinja za 170 denari ali trebase da gi cekam eden mesec, pa ajde niv so gi poracav za rezerva , si ja zedov i ovaa za 400 kolku da zavrsam rabota. Plinskiot sto go imam doma isto ima membrana i na ist princip raboti taka da stvarno pojma nemam na koj princip ovie novite rabotat. Ako ti rekol Stibel serviserot, zemi takov pa sto bidi neka bidi.
Za toa vo kujnata ajde sto ne e preporaclivo tuku i ti kazav, ke pominat mozi 30 sekundi dodeka dojde topla voda, taka da krajno neprakticna e takva izvedba.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Problem so ariston bojler,14 mes star uste od koga e kupen zaebava,slabo gree,termostatot celo vreme pali gasi pravi,staven i na maksimum isto se slucuva.citav tuka imase i drugi clenovi so vakov problem na ist bojler,pa me interesira dali voopsto go resile i kako.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
не е решен проблемот ист проблем од кога е купен имам, решение е цел ден да е пуштен за да згрее доволно за 2ца да се истушираат... среќа за брзо се селиме па следен избор за бојлер нема да биде аристон за сигурно
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
Problem so ariston bojler,14 mes star uste od koga e kupen zaebava,slabo gree,termostatot celo vreme pali gasi pravi,staven i na maksimum isto se slucuva.citav tuka imase i drugi clenovi so vakov problem na ist bojler,pa me interesira dali voopsto go resile i kako.
kamenec poln bese kaj mene, mi go iscistija sega e koska
Автоматски споено мислење:

не е решен проблемот ист проблем од кога е купен имам, решение е цел ден да е пуштен за да згрее доволно за 2ца да се истушираат... среќа за брзо се селиме па следен избор за бојлер нема да биде аристон за сигурно
ne e do boljerot, kaj mene izvadija eden legen kamenja od nego, Skopje mn tvrda voda ima, 1nas godisno mora da se cisti
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Fala na info,ce probam da go resam prvo problemot,ako ne nov.kolku sto slusam thermor gi falat dosta pa ce vidime,ako i tuka ima nekoj iskustvo so thermor neka pise.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
Fala na info,ce probam da go resam prvo problemot,ako ne nov.kolku sto slusam thermor gi falat dosta pa ce vidime,ako i tuka ima nekoj iskustvo so thermor neka pise.
kakov i da zemes, za 2 godini istiot problem ke go imas, ne e do boljerot, sto ima vo boljer, greac samo, kaj mene koga go izvadija greacot bukvalno ne se gledase 10cm okolu nego kamen, so mislis dr brend ako e deka nema da faka kamen ? :D
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Zar odma kamenec vaka pravi uste da ne recam od koga e staven,ce go cistam i od kamen pa ce vidime.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
пишав и претходно и кога се исчисти од каменец проблемот остана ист
 

Kajgana Shop

На врв Bottom