Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
23 декември 2018
Мислења
112
Поени од реакции
276
Совет!:D

Нај итно ми е само што побргу да ја зголемам телесната тежина (само за маса зборам не битно дали ке е мускултура) имам 65 кг висок 175 и одам активно на теретана, ако може некој да каже по детални информации околу исхраната што точно да се конзумира, и што точно да се вежба Фала однапред
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.148
Поени од реакции
3.100
Совет!:D

Нај итно ми е само што побргу да ја зголемам телесната тежина (само за маса зборам не битно дали ке е мускултура) имам 65 кг висок 175 и одам активно на теретана, ако може некој да каже по детални информации околу исхраната што точно да се конзумира, и што точно да се вежба Фала однапред
Леб и крем
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
Совет!:D

Нај итно ми е само што побргу да ја зголемам телесната тежина (само за маса зборам не битно дали ке е мускултура) имам 65 кг висок 175 и одам активно на теретана, ако може некој да каже по детални информации околу исхраната што точно да се конзумира, и што точно да се вежба Фала однапред
d0d20691d1cb5b08a9c7e687a16d24e3.jpg grocerygal-freshfarms-milka.jpg
2927398074_ee5f3eae3e.jpg ezdravje.mk-cvarki111.jpg
sugardrinkscancer-1080x608.jpg
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
На аматерски натпревар да, на про натпревари троа потешко со неговиот генетски потенцијал.
Автоматски споено мислење:


Ако имаш по саат и пол на секое одење во тeретана оди со Upper/Lower или Full Body, со првото во 4 дена неделно ќе го поминеш цело тело, со второто 3 пати цело тело + кардио обавезно и со двете, почни со 3 пати по 15 минути, па качувај нагоре до кај 45 минути ако правиш steady кардио или 2 пати steady + еднаш HIIT.
Не ти треба суплемент за таа килажа, исфрли прости шеќери, зголеми протеински внес, евентуално зелен чај, калориски дефицит и за 2 месеци си на 90тина.
Јас вежбав upper - lower Сплит 4пати неделно, два пати со помалку повторувања за сила, два пати повеќе изолација за хипертрофија (ја има програмата фри е на гугал со видеа за секоја вежба) правев чат пат hiit кардио и пешачење на гладно на кеј по 5 км - ова два пати неделно месец два пред одмор. И никогаш подобра форма со видливи стомачни 6пак. По мене најдобар сплит за природни вежбачи. Суплементи не користев и сметам дека се овер рејт.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
На аматерски натпревар да, на про натпревари троа потешко со неговиот генетски потенцијал.
Автоматски споено мислење:


Ако имаш по саат и пол на секое одење во тeретана оди со Upper/Lower или Full Body, со првото во 4 дена неделно ќе го поминеш цело тело, со второто 3 пати цело тело + кардио обавезно и со двете, почни со 3 пати по 15 минути, па качувај нагоре до кај 45 минути ако правиш steady кардио или 2 пати steady + еднаш HIIT.
Не ти треба суплемент за таа килажа, исфрли прости шеќери, зголеми протеински внес, евентуално зелен чај, калориски дефицит и за 2 месеци си на 90тина.
Pocnav od ovoj ponedelnik da odam na teretana. E sega vezbav najnormalno (Pon - Gradi/Biceps - Sre - Grb/Tri Pet - Ramo) no vo sekoj den trcav posle treningot okolu 20 minuti. Za suplimentite kasno procitav bidejki veke gi zedov (protein + amino liquid). Proteinov go pijam x3 dnevno a amino liquid x2 dnevno. Sega dali ima veze primer koga imam trening da pijam prvo protein pred trening pa posle amino ili obratno? ne sum siguren deka ima nekoja razlika no ete da prasam :):)
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Pocnav od ovoj ponedelnik da odam na teretana. E sega vezbav najnormalno (Pon - Gradi/Biceps - Sre - Grb/Tri Pet - Ramo) no vo sekoj den trcav posle treningot okolu 20 minuti. Za suplimentite kasno procitav bidejki veke gi zedov (protein + amino liquid). Proteinov go pijam x3 dnevno a amino liquid x2 dnevno. Sega dali ima veze primer koga imam trening da pijam prvo protein pred trening pa posle amino ili obratno? ne sum siguren deka ima nekoja razlika no ete da prasam :):)
Друже и јас продавам суплементи, ама 3 пати на ден да пијаш протеин, да пијаш и амино киселини свака му част на тој што ти ги увалил... Пијај амино после тренинг, а веј земај го наутро со овесни т.е

1. Среди исхрана (чиста исхрана, калориски дефицит)
2. Гради и бицепс и така натаму ти се сплитови за неедуцирани и заслепени дечки од времето на "златната ера во Македонија", убаво ти беше кажано терај Full Body 3xНеделно (мада јас не сум поддржувач на тоа фамозно FullBody).
3. Каде и кога ги вежбаш НОЗЕТЕ? - Куќа без темел паѓа, така да нозете се ОСНОВА!
4. Не му верувај на сите во теретана, продавачите на суплементи кои ветуваат магија, едноставно бегај од нив...
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Друже и јас продавам суплементи, ама 3 пати на ден да пијаш протеин, да пијаш и амино киселини свака му част на тој што ти ги увалил... Пијај амино после тренинг, а веј земај го наутро со овесни т.е

1. Среди исхрана (чиста исхрана, калориски дефицит)
2. Гради и бицепс и така натаму ти се сплитови за неедуцирани и заслепени дечки од времето на "златната ера во Македонија", убаво ти беше кажано терај Full Body 3xНеделно (мада јас не сум поддржувач на тоа фамозно FullBody).
3. Каде и кога ги вежбаш НОЗЕТЕ? - Куќа без темел паѓа, така да нозете се ОСНОВА!
4. Не му верувај на сите во теретана, продавачите на суплементи кои ветуваат магија, едноставно бегај од нив...
Za suplimentite ne se zemeni od onie koi "vetuvaat magija" hahahaha , ja na svoja glava si gi zedov.
Ishranata mi e cista, a nozete gi vezbam pred da pocnam na sekoj trening od koga se zagream. Prvo pocnuvam so niv pa so sve drugo

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Za suplimentite ne se zemeni od onie koi "vetuvaat magija" hahahaha , ja na svoja glava si gi zedov.
Ishranata mi e cista, a nozete gi vezbam pred da pocnam na sekoj trening od koga se zagream. Prvo pocnuvam so niv pa so sve drugo

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Правиш грешка, не вежбај секој ден нозе. За почетник тоа е убиство. Нема време за регенерација и изградба на мускулна маса. Погоре ти кажаа два сплита или Fullbody 3 пати неделно или upper/lower. Имаш на нет кој вежби за која програма се. Плус разлистај на темава наназад има доста добри совети и за исхрана и за тренинг.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Pocnav od ovoj ponedelnik da odam na teretana. E sega vezbav najnormalno (Pon - Gradi/Biceps - Sre - Grb/Tri Pet - Ramo) no vo sekoj den trcav posle treningot okolu 20 minuti. Za suplimentite kasno procitav bidejki veke gi zedov (protein + amino liquid). Proteinov go pijam x3 dnevno a amino liquid x2 dnevno. Sega dali ima veze primer koga imam trening da pijam prvo protein pred trening pa posle amino ili obratno? ne sum siguren deka ima nekoja razlika no ete da prasam :):)
Абе сине, гледај измеѓу 0.5 и 1 грам протеин на lb телесна тежина, лесно се стигнува со чисто јадење, не ти требаат никакви прашаци. Ако немаш време да јадиш во ред, или ако ти се џебчината до колена. Да не се лажиме, добрите протеини се 3000 денари + за 20г + прореин од порција. Овие евтините не верувам да имат повеќе од 15 грама на порција. Гледај јади квалитетно, протеин на секои 3-4 саати, нема врска кога го пиеш шејкот, битно нон-стоп да имаш протеин во системот. Ако јадиш пример 150 грама дневно подели го на 5 оброци, така имаш 30 грама протеин со секој оброк.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Имам забележано кога користам веј протеин,често ме тера на мокрење. Со бубрези немам никаков проблем,вода пијам нормално околу 3кг дневно. Сега го користам и веј голд стандард и однего немам проблем, не ме тера на често мокрење ама чим земам од овие другите пак истото. Мислење?
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Имам забележано кога користам веј протеин,често ме тера на мокрење. Со бубрези немам никаков проблем,вода пијам нормално околу 3кг дневно. Сега го користам и веј голд стандард и однего немам проблем, не ме тера на често мокрење ама чим земам од овие другите пак истото. Мислење?
Јас scitec и myprotein само ги пијам и океј ми се, не сум имал такво искуство. Зедов еднаш од олимп whey complex ама првите 4-5 дена имав надуеност што сметам дека не е океј. Сподели од кој протеини имаш мака.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Имам забележано кога користам веј протеин,често ме тера на мокрење. Со бубрези немам никаков проблем,вода пијам нормално околу 3кг дневно. Сега го користам и веј голд стандард и однего немам проблем, не ме тера на често мокрење ама чим земам од овие другите пак истото. Мислење?
па нормано е кога внесуваш повеќе протеини во исхрана да одиш почесто во тоалет
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Јас scitec и myprotein само ги пијам и океј ми се, не сум имал такво искуство. Зедов еднаш од олимп whey complex ама првите 4-5 дена имав надуеност што сметам дека не е океј. Сподели од кој протеини имаш мака.
Od milky whey, od trek gold whey, superior iso pro zero i superior whey core. Momentalno go pijam gold standard i odnego nemocam cesto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom