Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
15 јуни 2013
Мислења
477
Поени од реакции
519
Совет/мислење од поискусните што се чистеле повеќе пати.

За одржување на тежина сум на ~2.500 калории.
183 протеин
52 масти
135 јагленихидрати

Слегов од 85кг на 80кг и тука застана. Целта ми е да слезам на 12% bodyfat и после полека да булкам.
6 дена недела вежбам ППЛ, кардио не правам.
Дали да продолжам да кинам од јагленихидрати,и ако треба скроз да ги исфрлам. Зошто од мастите подолу од 50 не би слегол заради здравје.
Дали би слегле под 2.000 калории и до каде.
Поз
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
107
Совет/мислење од поискусните што се чистеле повеќе пати.

За одржување на тежина сум на ~2.500 калории.
183 протеин
52 масти
135 јагленихидрати

Слегов од 85кг на 80кг и тука застана. Целта ми е да слезам на 12% bodyfat и после полека да булкам.
6 дена недела вежбам ППЛ, кардио не правам.
Дали да продолжам да кинам од јагленихидрати,и ако треба скроз да ги исфрлам. Зошто од мастите подолу од 50 не би слегол заради здравје.
Дали би слегле под 2.000 калории и до каде.
Поз
Рефид ?

Колку време си на диета ? Колку BF си сеа ? Според ова што си го пишал ти веќе си под 2000 kcal.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
50
Поени од реакции
19
Od milky whey, od trek gold whey, superior iso pro zero i superior whey core. Momentalno go pijam gold standard i odnego nemocam cesto.
Добар е Superior Iso Pro Zero? Лесно се раствара, не остава грутки така? Иначе од Trec Gold Whey, супер вкус, растворливост и нема ни подуеност ни гасови од него.
Автоматски споено мислење:

Совет/мислење од поискусните што се чистеле повеќе пати.

За одржување на тежина сум на ~2.500 калории.
183 протеин
52 масти
135 јагленихидрати

Слегов од 85кг на 80кг и тука застана. Целта ми е да слезам на 12% bodyfat и после полека да булкам.
6 дена недела вежбам ППЛ, кардио не правам.
Дали да продолжам да кинам од јагленихидрати,и ако треба скроз да ги исфрлам. Зошто од мастите подолу од 50 не би слегол заради здравје.
Дали би слегле под 2.000 калории и до каде.
Поз
Со овие макроси веќе си убаво под 2000 калории, поточно 1740 ако се скроз точни бројкиве од макросите. Не исфрлај скроз ЈХ, ти требаат за тежинскиот тренинг (јади во оброкот пред и после тренинг, пример некој сооднос 55 грама пред, 80 грама после). Ако со овие макроси уште намалуваш тежина продолжи исто не крати ништо. Чим дојде до плато можеш малце кардио да додадеш неделно, или како што спомна да скратиш од ЈХ (јас би додал кардио место да кратам храна).
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
477
Поени од реакции
519
Рефид ?

Колку време си на диета ? Колку BF си сеа ? Според ова што си го пишал ти веќе си под 2000 kcal.

Со овие макроси веќе си убаво под 2000 калории, поточно 1740 ако се скроз точни бројкиве од макросите. Не исфрлај скроз ЈХ, ти требаат за тежинскиот тренинг (јади во оброкот пред и после тренинг, пример некој сооднос 55 грама пред, 80 грама после). Ако со овие макроси уште намалуваш тежина продолжи исто не крати ништо. Чим дојде до плато можеш малце кардио да додадеш неделно, или како што спомна да скратиш од ЈХ (јас би додал кардио место да кратам храна).

3 Месеци, 2/3 недели без напредок. Можда згрешив што наеднаш од 3.000 намалив на 2.200 на почетокот на диетата.
Нутритивниве вредности ги земам од интернет, знам дека иди доста под 2.000 ако множиш макроата ама по веб страниве не вели така.

Пример за еден ден јадење

Оброк 1
5 јајца

Калории - 385
Протеини - 30
Масти - 25
ВКУПНО 385 калории

Оброк 2
100 грама ориз (неварен)

Калории - 358
Јаглени хидрати 88

250 грама стек
Калории - 300
Протеини - 56
Масти - 6
ВКУПНО 658 калории

Оброк 3
100 грама ориз (неварен)

Калории - 358
Јаглени хидрати 88

250 грама стек
Калории - 300
Протеини - 56
Масти - 6
ВКУПНО 658 калории

Оброк 4
1 конзерва сардина

Калории - 315
Протеини - 18
Масти - 27
ВКУПНО 315 калории

Шејк 1
1 скуп протеин

Калории - 120
Протеини - 23
ВКУПНО 120 калории

Вкупно иди 2.136, ако множиш макроата иди многу помалце или 1740. Пример овде https://www.eatthismuch.com/recipe/nutrition/easy-hard-boiled-eggs,36640/

5*9 + 6*4 = 69 калории ама не пиши 69 туку 72. Тие ги сметам јас. Можи сум идиот, незнам.

За рефид многу малце кредибилни информации најдов, со ништо не е поддржано дека работи, освен рекла казала.
За БФ би рекол околу 18-22%, имам калипер ама смешни резултати ми вади.

Да одам еден месец на булк, малце да се накачи малце метаболизмот, па после да намалам?
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
333
Совет/мислење од поискусните што се чистеле повеќе пати.

За одржување на тежина сум на ~2.500 калории.
183 протеин
52 масти
135 јагленихидрати

Слегов од 85кг на 80кг и тука застана. Целта ми е да слезам на 12% bodyfat и после полека да булкам.
6 дена недела вежбам ППЛ, кардио не правам.
Дали да продолжам да кинам од јагленихидрати,и ако треба скроз да ги исфрлам. Зошто од мастите подолу од 50 не би слегол заради здравје.
Дали би слегле под 2.000 калории и до каде.
Поз
Јас кога сум на чистење -300kcal првите три недели и после кардио плус додавам.
Од макроси внесувам протеин 35%, јх 25% , 40% масти. Така што појадок и вечера ми се масти протеини, а пред и по тренинг протеин+јх+влакна.
И плус Intermittent fasting 16/8 од кои еднаш во 2 недели правам фаст од 24 часа. Читав дека со fasting се зголемува хормонот за раст до 4 пати од нормалното лачење, многу е испитувано има доста научни статии можеш да изгуглаш.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
557
Дечки со програм upper - lower во теретана имав одлични резултати, но планирам да почнам повеќе со bodyweight (calisthenics) и додаток ластици. Има ли некој искуство да ми препорача добри шипки? Овие на кеј се доста дебели и лоши се за фаќање, дома ќе ставам вратило но гернално не сакам дома да вежбам, преферирам надвор...

Исто така сакам да сподели некој проверена и добра основна програма, немам амбиции за акробации, би купил ластици и прстени gymnastics rings. Приметив дека има посебна тема за шипките на кеј на форумов ама пошто е многу малку активна а темата е доста поврзана одлучив тука да пишам.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.530
Дечки со програм upper - lower во теретана имав одлични резултати, но планирам да почнам повеќе со bodyweight (calisthenics) и додаток ластици. Има ли некој искуство да ми препорача добри шипки? Овие на кеј се доста дебели и лоши се за фаќање, дома ќе ставам вратило но гернално не сакам дома да вежбам, преферирам надвор...

Исто така сакам да сподели некој проверена и добра основна програма, немам амбиции за акробации, би купил ластици и прстени gymnastics rings. Приметив дека има посебна тема за шипките на кеј на форумов ама пошто е многу малку активна а темата е доста поврзана одлучив тука да пишам.
ако, подлактица се вежба со подебели шипки. освен ако тие не се предебели за твоите дланки да не може да ги опфатиш.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.450
Поени од реакции
1.726
Дечки со програм upper - lower во теретана имав одлични резултати, но планирам да почнам повеќе со bodyweight (calisthenics) и додаток ластици. Има ли некој искуство да ми препорача добри шипки? Овие на кеј се доста дебели и лоши се за фаќање, дома ќе ставам вратило но гернално не сакам дома да вежбам, преферирам надвор...

Исто така сакам да сподели некој проверена и добра основна програма, немам амбиции за акробации, би купил ластици и прстени gymnastics rings. Приметив дека има посебна тема за шипките на кеј на форумов ама пошто е многу малку активна а темата е доста поврзана одлучив тука да пишам.
Подобро почекај до пролет, сега загадено ќе биде скоро секогаш кога нема ветер, повеќе ќе ти штети вежбањето на отворено отколку што ќе ти користи.

ако, подлактица се вежба со подебели шипки. освен ако тие не се предебели за твоите дланки да не може да ги опфатиш.
Не треба да ги опфати, се вежба со claw grip, иначе нема да може да прави репетиции.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
557
Подобро почекај до пролет, сега загадено ќе биде скоро секогаш кога нема ветер, повеќе ќе ти штети вежбањето на отворено отколку што ќе ти користи.Не треба да ги опфати, се вежба со claw grip, иначе нема да може да прави репетиции.
Да на шипки на кеј кога не е загадено или ако има ветер, мислев на Водно зимава нели и таму имаше некои реквизити на трим патеката? Мислам дека е идеално Водно за такви тренинзи затоа што и чистиш плуќа и спортуваш. И на врв има одма под планинарскиот една шипка така да комбинација на HIIT кардио со ваков тренинг е супер.
Имаше на медиумите Градоначаникот на Скопје некој план за Водно, не приметив дали планираат да изградат нови вакви паркови за вежбање. би било идеално ако направат на средно Водно.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.200
Поени од реакции
716
@Dimegurzhanov
Ubav e superior whey core, ne ostava grutki, ubavo se rastvorva ali vkusot go iscurucija. Iso pro zero malce potesko se rastvorva i grutki ostava i ako postoj malce se praj kako puding i pena ostava kako pivo da si turil. Od trek ubav mu e proteinot, lesno se rstvorva i nekolku pati go imav zemeno.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
333
Практикува некој ротирање на калории (Calorie Cycling)?
Јас кога сум на балк, ппл вежбам и на нозе внесувам повеќе калории, а кратам на пуш или на пул наизменично на една недела.
Ама сега сум на чистење и горе доле тука ги држам.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
98
Поени од реакции
44
Дај да ја активираме темата и со protips, новости, бодибилдинг од видно поле на науката?
Пример, шо работело за вас најдобро или се покажало најдобро. Дали водите некаква евиденција? Шо мислите дека е најбитно во тренингот, исхраната и општо бодибилдингот.
Интересни видеа прават Jeff Nippard и Ben Pakulski (со објаснување од научен аспект).

И дали можи некој да ми кажи од каде можам да најдам онакви алатки за мерење на масно ткиво?
 
Последно уредено:
На врв Bottom