Битолчани 1908 г.: Не сме срби, ниту бугари, туку МАКЕДОНЦИ

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Браво Битушанец го имав јас само последниот дел од текстот, од сликата надоле а баш го барав цел текст.
Благодарам.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Herbert Corey е партизанско име на Сталин кој е уфрлен во непријателските редови ...
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
20
Поени од реакции
6

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ние не сме грци, бугари ни срби, чеда сме на Александар гордост македонска.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Овој е одличен сајт има слики од Македонци, има изводи на кои се пишувале Македонци, дава добар приказ за постоењето на Македонска нација.
Мислам дека книгата на Виножито за Македонската емгирација се базираше на овој сајт.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
http://www.ellisisland.org/EIFile/popup_weif_5a.asp?src=/cgi-bin/tif2gif.exe?T=\\\\192.168.4.227\\images\\T715-0784\\T715-07840323.TIF&S=.5&pID=800081030049&name=Demitre Petro&doa=Oct+19,+1906&port=Hamburg&line=0009

Ne mozev da go snimam ovoj dokument.... se nadevam deka linkot ke e dovolno.

Pod broj 9 e Dimitre Petro... coekov se kazuva kako makedonec od monastir a na krajot pisuva deka e roden vo Bitola. (1906 g.)

Ај да ги докажам мојте хакерски финти (јас и хакер 200% различни)
ама ја скинав сликата. (се за МК)

Тука
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
201
Поени од реакции
1
В број от 1912 год. на списанието пише друго:
http://kroraina.com/knigi/en/ng_1912/NG_macedonia.html
Зашто, 5 годин след това си променат мнението ?
1917 г. Блгариа участва в војната на противната на САшт страна и какво очаквате да пише в американско списание "Аз, сум горда блгарка и нашите војски избиват вашите еј там на х'лма"
Мај, целата ви историа се пише от телеграфна агенциа "ЕЖК" -Една Жена Каза.:helou:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
В број от 1912 год. на списанието пише друго:
http://kroraina.com/knigi/en/ng_1912/NG_macedonia.html
Зашто, 5 годин след това си променат мнението ?
1917 г. Блгариа участва в војната на противната на САшт страна и какво очаквате да пише в американско списание "Аз, сум горда блгарка и нашите војски избиват вашите еј там на х'лма"
Мај, целата ви историа се пише от телеграфна агенциа "ЕЖК" -Една Жена Каза.:helou:
Столе, грешиш. И бугарите истото за македонската национална свест го напишале многу порано...
„во селата во Македонија, ако сретнеш селанец што говори словенски и припаѓа на православната религија...деветорица од десет од овие луѓе на прашањето што се по националност ќе ви одговорат дека се МАКЕДОНЦИ и покрај што се предмет на пропагандите на трите соседни држави “ (Георги Бакалов, "Претендентите на Македонија", стр. 22, Варна 1890 г.).
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Остави го Ганчо нека си лечи комплекси...гледам ептен ги заболеа вестите кои ги примија од Руската Академија :pos::smir:
Se namnozija novi Gancovci gledam, zatoa EU ke im gi sekne parite za finansiranje na bugarskata siromastija, oti namesto na pravo mesto, gi koristat na propagandni lagi.

Bugarska rabota.
 
Член од
7 април 2008
Мислења
83
Поени од реакции
1
Ne iskav da vi zasjgam , ama ijz mislim ce Aleksandar e bil grk. Pone taka pise v ucebnite po istoriite tuk v zapadna Evropa. Pozdrav:smir:
А знаеш бате зошто така пишува во историјата?
Затоа што историјата ја пишеја грците и не ке напишат дека Македонец е Александар
Дојди кај мене да ти објаснам кој од кае и шо е ок?
Да ја видиш мојата верзија на историјата
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Ne iskav da vi zasjgam , ama ijz mislim ce Aleksandar e bil grk. Pone taka pise v ucebnite po istoriite tuk v zapadna Evropa. Pozdrav:smir:
А ти кажаа ли барем за тебе дека си татарче , или таа лекција не си ја слушнал. :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom