"Бесплатна енергија"

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ирската компанија "Стеорн" и фрли ракавица на светската научна јавност предизвикувајќи ја да ја тестира нивната технологија за која тврдат дека создава чиста и бесплатна енергија. Компанијата открива дека нејзиниот пронајдок се темели на интеракција на магнетни полиња што продуцира чиста, бесплатна и постојана енергија - концепт кој се коси со еден од базичните темели на физиката, според кој енергијата не може да биде создадена, ниту уништена, туку дека таа само ја менува својата форма.. За да го поттикне интересот и на пошироката јавност, фирмата неодамна откупи и рекламен простор во магазинот "Економист". Во "Стеорн" велат дека првите 6 месеци и самите не можеле да поверуваат во она до што дошле сосема непланирано и неочекувано, работејќи на друг проект. Нивната енергија, велат од "Стеорн", не доаѓа до конверзија од некој друг извор и дека буквално е создадена. "Стеорн" признава дека нивното чудо не може да биде комерцијализирано се додека не привлече научен интерес и не се добие сериозна академска верификација.

http://www.steorn.net/en/press.aspx?p=7
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Го прочитав и ме охрабрува фактот дека случајно дошле до ова откритие, впрочем сите големи изуми се случајно откриени, само ми влева мала резерва дека нивната машина ќе работи со 100% ефикасност.

Но сепак мислам дека ако го комерцијализираат овој пронајдок ќе ја сменат иднината на овој свет ваков каков што го познаваме
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Пред 7-8 години имаше еден филм, во кој сценариото беше токму за некој супермоќен генератор на енергија, кој функционира на принцип на магнетни полиња, така нешто. И мислам дека беше и ирски.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Зошто се ми делува како лажги со опашки, дека уствари они немаат ништо туку само сакаат да добијат публицитет.

ABC напиша:
"Стеорн" признава дека нивното чудо не може да биде комерцијализирано се додека не привлече научен интерес и не се добие сериозна академска верификација.
Од каде неможе да се комерцијализира додека не привлече научен интерес, зошто е тоа така? Што им е важен нив научниот свет ако сакаат нешто ново да презентираат? Нека почнат да го произведуваат ако е чисто, евтино и безбедно па тоа без проблем ќе биде прифатено од цел свет.
 
T

tino097

Гостин
vardarce напиша:
Зошто се ми делува како лажги со опашки, дека уствари они немаат ништо туку само сакаат да добијат публицитет.

Од каде неможе да се комерцијализира додека не привлече научен интерес, зошто е тоа така? Што им е важен нив научниот свет ако сакаат нешто ново да презентираат? Нека почнат да го произведуваат ако е чисто, евтино и безбедно па тоа без проблем ќе биде прифатено од цел свет.
тука и лежи штосот, и Никола Тесла имаше пронајдено ефикасен начин на добивање бесплатна енергија, но тогашниот финансиер за изведба опремата изјавил дека несака да финансира во нешто за кое подоцна нема да можи да наплати :)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
И да е вистина ова, многу веројатно е да се заташка целата работа, а проектот да се префрли во рацете на некоја од големите војски, сакале научниците или не.

Луѓе гинеле и за помали работи од оваа..
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
tino097 напиша:
тука и лежи штосот, и Никола Тесла имаше пронајдено ефикасен начин на добивање бесплатна енергија, но тогашниот финансиер за изведба опремата изјавил дека несака да финансира во нешто за кое подоцна нема да можи да наплати :)
Штознам сите информации што оваа фирма ги изнесува се некако штури. Наеднаш излегува во јавност со соопштение дека они го имаат решението како човешството ќе има бесплатна и евтина енергија и тоа не што се добива од друга туку што се добива сама по себе. Сеуште не ми е јасно зошто чекаат одобрение од научниот свет ако стварно тоа што го имаат е такво како што го прикажуваат.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
vardarce напиша:
Штознам сите информации што оваа фирма ги изнесува се некако штури. Наеднаш излегува во јавност со соопштение дека они го имаат решението како човешството ќе има бесплатна и евтина енергија и тоа не што се добива од друга туку што се добива сама по себе. Сеуште не ми е јасно зошто чекаат одобрение од научниот свет ако стварно тоа што го имаат е такво како што го прикажуваат.
За пари... сакаат и тие да заработат нешто од сето тоа... доколку е вистина дека постои таква работа, машина која произведува бесплатна енергија... тоа е нешто што развојот на човештвото би го однел некаде 100 години понапред...

Сепак, се плашам дека на некои тоа не му се допаѓа, на оние големите моќници (посебно нафтени компании), кои го држат светот во свои раце... тие се виновните што сеуште влечеме некои работи стари 100 назад...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Pa sega ne e bash taka ednostavno da se realizira proekt za besplatna ili eftina energija.Prakticno so ednostavna prezentacija na proizvod koj ke ja zagreva vashata kuka ili stan bez da plakate za toa,bilo koja firma bi se stavila "na tapet" i vo rekordno vreme bi bila unishtena a na nejziniot "superproizvod" bi mu bile prikaceni takvi etiketi shto nikoj ne bi se osmelil da go upotrebuva.
Ircive vsushnost malku porabotile na Teslinata odamneshna ideja za besplatna energija koja ne opkruzuva i koja treba samo da se sobere i pravilno da se "upati" kon korisnicite.Tesla znael deka energijata ne se gubi tuku samo se transformira od eden vid vo drug i mozebi ja otkril moznosta da ja imame vo posakuvaniot oblik za shto mu trebale finansii osobeno otkako experimentot mu bil celosno zapalen.
Taka sega se nastapuva so vnimanie i se odbiraat luge shto bi probale da ja proverat vistinitosta na novata tehnologija za besplatna energija.Se baraat od site profili i drzavi za masovnost na proizvodot i idejata so cel da ne moze da bide unishteno soznanieto i proizvodot od onie koj se gospodari na energensite a so toa gospodari i na svetot.Tie ziveat od energensite koj ni gi prodavaat pa so toa gi sprecuvaat site obidi i soznanija shto obezbeduvaat nacini za proizvodstvo na besplatna energija.
 
T

tino097

Гостин
ABC напиша:
Tesla znael deka energijata ne se gubi tuku samo se transformira od eden vid vo drug i mozebi ja otkril moznosta da ja imame vo posakuvaniot oblik za shto mu trebale finansii osobeno otkako experimentot mu bil celosno zapalen.
Па не баш дека Тесла се држи до она дека енергијата не се губи нити се добива туку преминува од еден облик во друг. Целата финта на Тесла е дека енергијата ја создава од условно речено “ништо“. Спрема она шо го имама гледано и читано Тесла најверојатно енергијата ја создава благодарение на магнетното поле на Земјата или така нешто.

За компанијата би рекол дека е спека финта колку да се провери интересот на луѓето и нивните знаења по ова прашање. Факт е дека фосилните горива се при крај и дека ќе мора да се ориентираме кон алтернативни извори на енергија.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Tokmu i Ircive napomenuvaat deka se raboti za magneti i magnetni polinja kako shto i Tesla tvrdel kaj potencijalnite investitori deka energijata bi bila prakticno besplatna za sekoj korisnik na shto investitorite mu se sprotistavile so zborovite:
-kakov interes bi imale nie od toa shto site bi imale besplaten pristap kon energijata shto ne opkruzuva?
Eden od potencijalnite investitori vo Teslinite "napredni" idei osnovac na deneshnata Sity Bank (evrein po poteklo) uspeal da se pogrizi site Teslini patenti i idei da bidat skrieni shto podolgo od javnosta so cel da moze onie koj ja naplakaat besplatnata energija da stanat i ostanat neprocenlivo bogati i da vladeat so svetot.
Tokmu od toa se plashat i Ircite i zatoa primenuvaat nov metod za shirenje na odamna otkrienata vistina deka energijata ne se gubi tuku taa samo se transformira i prakticno e besplatna pa treba da im pripaga na site podednakvo_Od tie pricini Ircite sakaat da go rashirat "proizvodot" vo site delovi na svetot podednakvo i istovremeno so shto "kontrolorite" ne bi mozele da gi prikrivaat pronajdocite shto ke go izmenat nacinot na ziveenje vo celiot svet.
 
Член од
28 јуни 2006
Мислења
403
Поени од реакции
0
Абе шознам за таа работа,не дека сум скептик,ама некако тешко ке оди со тоа.Плус тоа тие недаваат некое пошироко објаснување па заради тоа создаваат недоумица кај сите други.Дали тоа е некоја тајна или некој трик само тие знаат.Меѓутоа по мое,рано е за такви откритија.Ако е тоа вистина,му симнувам капа на ирците.
 
Член од
27 јануари 2006
Мислења
15
Поени од реакции
0
а дали некој го знае нашиот
„научник” о перпету мобиле
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Atman напиша:
а дали некој го знае нашиот
„научник” о перпету мобиле

Od saemot sto se odrzuva docna vo esen vo Skopje.....sum go sretnal so toa negovite drveni vrteleski ...za nego li zboruvas???:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom