Берово

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Racija доколку си ги прочитал правилата на форумов,ќе сфатеше дека Македонскиот е задолжителен на овој форум и евентуално англиски може да се користи,но други
јазици не се дозволени,па затоа пишувај на јазик на кој сите ќе можат да те разберат,мислам ништо лично ова сфати го како најдобронамерен совет:)
Нека пишува на малешевски дијалект бе не е бугарски јазикот или српски или грчки.Баш интересен им е дијалектот а и фали малце дијалект. И малешевскиот е дијалект на македонскиот јазик,а ако има многу против ондак Рачијо друже ќе треба стварно да се потрудиш на литературно иако шегите кои ги кажуваш најсочно,најдобро се интепртериаат на малешевски дијалект!
 
Член од
20 април 2012
Мислења
28
Поени од реакции
46
Нека пишува на малешевски дијалект бе не е бугарски јазикот или српски или грчки.Баш интересен им е дијалектот а и фали малце дијалект. И малешевскиот е дијалект на македонскиот јазик,а ако има многу против ондак Рачијо друже ќе треба стварно да се потрудиш на литературно иако шегите кои ги кажуваш најсочно,најдобро се интепртериаат на малешевски дијалект!
Да но што ќе биде доколку секој почне на својот дијалект да зборува,кај ќе ни е крајот тогаш??
 
Член од
23 април 2012
Мислења
44
Поени од реакции
38
Добро ајде,нема проблем,на литературно ќе ви пишувам -.-
Значи ако некој нешто го интересира во врска со Берово,слободно нека праша
 
M

Moon Child

Гостин
Имам роднини таму. Фино место, за одмор. Немам одамна отидено, можеби скоро 3 години. Кога бев последен пат седев во тоа Refresh кафичот, незнам дали постои уште. И имаше во тоа Вила Елена многу убави пици. Немам поубави пици јадено во мојот живот:)
 
Член од
23 април 2012
Мислења
44
Поени од реакции
38
Имам роднини таму. Фино место, за одмор. Немам одамна отидено, можеби скоро 3 години. Кога бев последен пат седев во тоа Refresh кафичот, незнам дали постои уште. И имаше во тоа Вила Елена многу убави пици. Немам поубави пици јадено во мојот живот:)
Даа сеуште постои а Вила Елена за жал не.Но таму е ресторан Дионис и Галерија каде што исто така се прават феноменални пици,а за панцероти и скара да не ни зборувам(поарно да не ни думам :Р).Па куа можеш посети не пак
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Може некој Беровчанец да ми каже одприлика колкв број на вили покрај езерото се со базент знам само една Ринго но таму бев сега сакам во друга.
 
Член од
9 август 2012
Мислења
18
Поени од реакции
13
Може некој Беровчанец да ми каже одприлика колкв број на вили покрај езерото се со базент знам само една Ринго но таму бев сега сакам во друга.
Ринго не е покрај езерото,туку во населбата Абланица...
Кај езерото тешко вили со базен да најдеш,има само во Аурора и во Вип хотелот а исто така и после ранч фета има еден камп на тетовчани што е со базен...
Овде во Берово можеш да се бањаш и во езерото,на едно место кое се вика Стариот пат,каде не фаќа струјата од езерото, и после тоа секако да се истушираш,ама не препорачувам.А и нема зашто да ти е базен,дојди одмори си на чист воздух,базен имаш сегде :)
 
L

.Lost Angel.

Гостин
здраво дали има тука на форумов кој бил во берово и да ми каже нешто повеќе за берево сега во недела планирам да одам со едно другарче па ако може неко јда ми каже некој фин ресторан со добра храна нешто слично за седнување да се најдеме нешто добро и некој кафиќ нешто за на кафе нешто дневна шема ...
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
здраво дали има тука на форумов кој бил во берово и да ми каже нешто повеќе за берево сега во недела планирам да одам со едно другарче па ако може неко јда ми каже некој фин ресторан со добра храна нешто слично за седнување да се најдеме нешто добро и некој кафиќ нешто за на кафе нешто дневна шема ...
,,za restoranche i kafulija ,,,pomladive ke ti kazhat ,,,,,no edna rabota nej da ja propushtish ,,,,koga ke go posetuvash manastirot,,,zamoli nekoj od monasite ,,da ti go otvorat muzejot,,,,da taka e ,,,imaat izgradeno vo prodolzhetok na crkvata ,,,,i mal muzej no so mnogu vredni dokumenti ,,od staro tursko ,,,napishani na arapski i turski so makedonski prevod ,,,ke se iznenadish shto se tamu ke prochitash ,,,i toa dokumentirano,,,,gledaj da go posetish muzejot,,,,,a za kafulinja ,,i dobra lapachka ,,,sekade e ista,,,,
,,,,aj pozdrav i dobar pomin,,,,,,,,
 
L

.Lost Angel.

Гостин
,,za restoranche i kafulija ,,,pomladive ke ti kazhat ,,,,,no edna rabota nej da ja propushtish ,,,,koga ke go posetuvash manastirot,,,zamoli nekoj od monasite ,,da ti go otvorat muzejot,,,,da taka e ,,,imaat izgradeno vo prodolzhetok na crkvata ,,,,i mal muzej no so mnogu vredni dokumenti ,,od staro tursko ,,,napishani na arapski i turski so makedonski prevod ,,,ke se iznenadish shto se tamu ke prochitash ,,,i toa dokumentirano,,,,gledaj da go posetish muzejot,,,,,a za kafulinja ,,i dobra lapachka ,,,sekade e ista,,,,
,,,,aj pozdrav i dobar pomin,,,,,,,,
:D Fala pa kje pisam tuka kakov spomen mi ostavil berovo samo mnogu se patuva od Skopje do berovo :confused:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не сум бил во Берово, ама сигурен сум дека е еден од најубавите градови на Балканов..... :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
:D Fala pa kje pisam tuka kakov spomen mi ostavil berovo samo mnogu se patuva od Skopje do berovo :confused:
,,samo bi re zamolil da vozish vnimatelno ,,,ne zaradi radarite shto gi ima na sekoi 15 km ,,,tuku zaradi tvoja bezbednost ,,,js odamna ne sum bil nataka ,,,ama ,,patot e katastrofa ,,so nekolku crni tochki,,,,nemoj da forsirash,,,,:icon_mrgr:
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
:D Fala pa kje pisam tuka kakov spomen mi ostavil berovo samo mnogu se patuva od Skopje do berovo :confused:
Берово...ноќен живот...доволно е да чуеш коњак 40 денари,вотка исто,текила 30 денари и узо 30 денари...пивото 50 денари......
Ресторантите....посебно ДИОНИС - прсти да си излижеш...а да не зборувам за текила аооо аооо..сите ти се на центар.!
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
39
Поени од реакции
10
Може ли некој да ми каже слободна вила во околина на Берово за Нова Година? Закаснавме со резервација, на сите што ѕвониме од страната http://berovobooking.com.mk/ се веќе резервирани па ако знаете нешто слободно така за 6-8 луге???
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Може ли некој да ми каже слободна вила во околина на Берово за Нова Година? Закаснавме со резервација, на сите што ѕвониме од страната http://berovobooking.com.mk/ се веќе резервирани па ако знаете нешто слободно така за 6-8 луге???
Касниш едно месец дена, мене ми рекоа синоќа таму кај шо ѕвонев :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom