Белорусија

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Дали си бил лично во Белорусија за да ги потврдиш сите твои таканаречени очигледни тврдења ?
Дали си бил ти лично на состаноците на Западните земји каде според тебе се решава да се поттикне уривањето на Лукашенко?

Дали ти лично виде дека западот наводно фрлал осиромашен ураниум на Балканот?
Апсења на протестирачи ги има насекаде низ целиот свет, тоа не е никаква новост.

Самиот факт дека ги имало 6.000 уапсени протестирачи директно го негира твоето тврдење дека Белорусите живеат во некаков таканаречен очигледен страв - како што ти го нарекуваш, 6.000 протестирачи не е мала бројка ниту за држава од типот на Белорусија со 10 милиони жители.
Учесниците во протестот во Белорусија не сакаа да им се случи Украина на Јанукович, кој со снајпери убиваше сонародници, за да можи да сери на тие златните шолји, и да пија чај во шолји со рачки со дијаманти.. Овај е поголем психопат, и неговото уривање ќе се случува побавно, но сигурно.. Ако се обидеа да бидат порадикални, Украина ќе беше бајка за деца во однос на тоа што Лукашенко е спремен за да се одржи на власт, ќе имаше големо крвопролевање.
Кој им е крив на Белорусите бидејќи не загризуваат на јадицата која им ја имаат фрлено шареноликите идиоти сместени во Литванија ?
Ти лично ги имаш видено тие шаренолики идиоти сместени во Литванија?
Автоматски споено мислење:

Btw за шутчето...
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Дали си бил ти лично на состаноците на Западните земји каде според тебе се решава да се поттикне уривањето на Лукашенко?

Дали ти лично виде дека западот наводно фрлал осиромашен ураниум на Балканот?

Учесниците во протестот во Белорусија не сакаа да им се случи Украина на Јанукович, кој со снајпери убиваше сонародници, за да можи да сери на тие златните шолји, и да пија чај во шолји со рачки со дијаманти.. Овај е поголем психопат, и неговото уривање ќе се случува побавно, но сигурно.. Ако се обидеа да бидат порадикални, Украина ќе беше бајка за деца во однос на тоа што Лукашенко е спремен за да се одржи на власт, ќе имаше големо крвопролевање.

Ти лично ги имаш видено тие шаренолики идиоти сместени во Литванија?

Btw за шутчето...

Не знаеш да дадеш конкретен одговор на прашање, освен на прашање да одговориш со контра-прашање ?

Твојата бесмислена и безусловна одбрана на агресијата на САД и нивниот воен картел НАТО на Балканот потврдува дека не си никаков мразач на тоталитарни и злосторнички режими, туку само си го бираш режимот за кој веруваш дека повеќе ти одговара на тебе лично.

Ќе биде интересно ако Александар Лукашенко преку ноќ почне да се крсти во твоите западни идоли САД, НАТО и ЕУ, па да видиме како ќе изреагираш ти на тоа.

Преку ноќ ја затвора границата со Русија, ги прекинува трговските односи и размени со Русија, а сето тоа со амин од другарот Јосиф од Вашингтон, кој заедно со Борис Џонсон и останата демократорска багра доаѓаат во Минск за да ја изразат својата безусловна политичка, финансиска и воена поддршка кон нивниот најголем пријател и сојузник во источна Европа.

Чисто за да видиме како ќе изреагираш ти на тоа, дали ќе продолжиш да се крстиш во заминувањето од власт на Лукашенко, или во неговата света мисија против тоталитарните и злосторничките режими на планетава.

Убаво реплицираа за тебе поназад во пост #1.605.

 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Не знаеш да дадеш конкретен одговор на прашање, освен на прашање да одговориш со контра-прашање ?
Одговор на прашањата што ми ги поставуваш, самото контра прашање, ти го дава мојот одговор.

Твојата бесмислена и безусловна одбрана на агресијата на САД и нивниот воен картел НАТО на Балканот потврдува дека не си никаков мразач на тоталитарни и злосторнички режими, туку само си го бираш режимот за кој веруваш дека повеќе ти одговара на тебе лично.
Воен картел? Хахахаха.... Тие картелите, се комунистички творби, така да мислам дека ти е грешен терминот, ама ако нека ти е. Мене не ми смета, јас си го кажувам мислењето, јас ниту сум за исток ниту за запад, единствено што мразам е типично фашистички и комунистички репресивни режими, во кои еден психопат си ги лечи фрустрациите кон народот. Независно дали државата се вика Белорусија, Кина, САД, Шпанија, Бразил, Сирија итн.

Кога човек ќе си каже друго мислење различно од вашето, вие се правите на тошо дека тоталната вистина е во вашите џебови, и дека вие го полагате нејзиното право. Кога човек ќе ви поставува на вашите спин прашања , контраспин прашања, како тие дали сум бил во Белорусија, веднаш почнувате со шетање по тавани. Тоа дали сум бил во Белорусија и дали знам како е таму како што тврдам јас, ти поставувам дали ти си бил присутен на состанокот на кој западот сака да ја урне власта во Белорусија. Зошто ете тоа ти е репер, па ако си бил, тогаш да знам, па да замолчам пред фактите кои ги излагаш. Веќе кога одиме по таа логика, кога важи тоа за мене би важело и за тебе.

Ќе биде интересно ако Александар Лукашенко преку ноќ почне да се крсти во твоите западни идоли САД, НАТО и ЕУ, па да видиме како ќе изреагираш ти на тоа.
Александар Лукашенко за мене ќе биде тиранин, мифка која си го убива својот народ, ако сака и во Белата куќа нека се пресели, и Бајден да му отстапи спална во неа.

Убаво реплицираа за тебе поназад во пост #1.605.
Чим паљачото реплицирал вака за мене да ти кажам искрено го сметам за комплимент :). Ќе се загрижев ако ме пофалеше..
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744

Ќе биде интересно ако Александар Лукашенко преку ноќ почне да се крсти во твоите западни идоли САД, НАТО и ЕУ, па да видиме како ќе изреагираш ти на тоа.

Преку ноќ ја затвора границата со Русија, ги прекинува трговските односи и размени со Русија, а сето тоа со амин од другарот Јосиф од Вашингтон, кој заедно со Борис Џонсон и останата демократорска багра доаѓаат во Минск за да ја изразат својата безусловна политичка, финансиска и воена поддршка кон нивниот најголем пријател и сојузник во источна Европа.
Веднаш ќе го пофалат за „демократијата и храброста да се спротистави на лошата Русија и тиранинот Путин“. Ќе му го ветат небото, ќе му дадат некој орден за нешто... И следната година ќе го сменат со обоена револуција, па ќе инсталираат некоја марионата која животот на Белорусите ќе го направи „убав“ како тој сега на Украинците, или можеби „уште поубав“ како животот на Сиријците и Либијците.

Евентуално ако има останато уште некое од колачињата на Нуланд, па да им дадат од нив.
Не треба да си видовит за да претпоставиш што ќе се деси, пошто постојано се следи таа истата шема.


И џабе се објаснуваш со некој кој очигледно е или платеник во невладина организација, или е корисен идиот. Не можеш ти толку да објасниш и да посочуваш факти, колку што тие можат да се прават дека не слушаат. Сети се на паралелата со гулабот.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
А како го викаат некој што ни го цитираш ни го есапиш а не ти се симнува од к**от ?

плачипичка карактер?

Јас го цитирам @Dexter26, не знам зошто некојовдеприсутни нонстоп ми го смараат, и што воопшто се занимаваат со мене? Ако нејќат да ги читаат моите постови, нека игнорираат. Нека не ми го вознемируваат, ќе ги молам..Не се учени демократија, дека секој има право да си кажи сопствено мислење. Учени се од мали да бидат принцезички на тато, и кралови на мама. Во реалниот свет, драги, ќе си ги остајте круните за дома. Надвор сте еднакви со сите, и глуп ви е хуморот.Болат очите од што е глуп...
Автоматски споено мислење:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
@Dexter26 за ваквите важи истото правило како за троловите, ако ги храниш сам си крив за изгубеното време... Да ти напомнам пошто знам дека ќе те чеша тастатурата.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
:facepalm::facepalm::facepalm:



Во меѓувреме, лудиот брк ќе си го менува уставот, и ќе се самопрогласи за фараон на Белоруската република.. Човекот е вратен во минатото.. Никој освен него да не можи да дојди на власт:

Belarus leader: change constitution to prevent opposition from taking power
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Одговор на прашањата што ми ги поставуваш, самото контра прашање, ти го дава мојот одговор.

Воен картел? Хахахаха.... Тие картелите, се комунистички творби, така да мислам дека ти е грешен терминот, ама ако нека ти е. Мене не ми смета, јас си го кажувам мислењето, јас ниту сум за исток ниту за запад, единствено што мразам е типично фашистички и комунистички репресивни режими, во кои еден психопат си ги лечи фрустрациите кон народот. Независно дали државата се вика Белорусија, Кина, САД, Шпанија, Бразил, Сирија итн.

Кога човек ќе си каже друго мислење различно од вашето, вие се правите на тошо дека тоталната вистина е во вашите џебови, и дека вие го полагате нејзиното право. Кога човек ќе ви поставува на вашите спин прашања , контраспин прашања, како тие дали сум бил во Белорусија, веднаш почнувате со шетање по тавани. Тоа дали сум бил во Белорусија и дали знам како е таму како што тврдам јас, ти поставувам дали ти си бил присутен на состанокот на кој западот сака да ја урне власта во Белорусија. Зошто ете тоа ти е репер, па ако си бил, тогаш да знам, па да замолчам пред фактите кои ги излагаш. Веќе кога одиме по таа логика, кога важи тоа за мене би важело и за тебе.

Александар Лукашенко за мене ќе биде тиранин, мифка која си го убива својот народ, ако сака и во Белата куќа нека се пресели, и Бајден да му отстапи спална во неа.

Чим паљачото реплицирал вака за мене да ти кажам искрено го сметам за комплимент :). Ќе се загрижев ако ме пофалеше..
Контра-прашање можеш да го наречеш како сакаш, освен одговор.

Вообичаено на темава јас ти поставувам едноставни прашања како за дете, кои се одговараат со да или не, но ти ни тие не знаеш да ги одговориш.

Како за самопрогласен мразач на типично фашистички и комунистички репресивни режими, ептен молчиш за агресијата која доаѓа од другата страна на Атлантскиот Океан, па дури и ги негираш злосторствата кои таа страна ги има извршено на Балканот, во Ирак, Авганистан и други места. Тоа повеќе те прави пристрасен тролач, а не мразач.

Ти си тој кој е алергичен на ставови спротивни од твоите, излегуваш со секакви приказни без аргументи со кои би можел да ги поткрепиш истите, додека истовремено избегнуваш да дадеш одговори на наједноставни прашања со да или не.

А како го викаат некој што ни го цитираш ни го есапиш а не ти се симнува од к**от ?

плачипичка карактер?

Јас го цитирам @Dexter26, не знам зошто некојовдеприсутни нонстоп ми го смараат, и што воопшто се занимаваат со мене? Ако нејќат да ги читаат моите постови, нека игнорираат. Нека не ми го вознемируваат, ќе ги молам..Не се учени демократија, дека секој има право да си кажи сопствено мислење. Учени се од мали да бидат принцезички на тато, и кралови на мама. Во реалниот свет, драги, ќе си ги остајте круните за дома. Надвор сте еднакви со сите, и глуп ви е хуморот.Болат очите од што е глуп...
Никој не се замара со тебе, туку со твоите лаги.

Доволно е човек да те праша дали ги осудуваш бомбардирањата со осиромашен ураниум на Балканот, во Ирак, Авганистан и други места, за да разбере дека тебе те болат очите од вистината за демократорските режими кои ти ги поддржуваш бидејќи оставале НЕКОЈА СИ озрачена со осиромашен ураниум демократија.

Како што во повеќе наврати спомна @Vanlok, бесмислено е човек воопшто да се впушта во било каква дискусија со тебе, но за жал не сите членови и посетители на форумов се доволно информирани за твојата тролачка природа и затоа мора одвреме навреме да им се реплицира не на тебе, туку на твоите лаги, за членовите и посетителите на форумов да не ги сфатат сериозно.

Немој погрешно да ме разбереш, јас никогаш не се занимавам со тролови - ај да бев психијатар или психолог па да ме плаќаа за тоа можеби ќе го правев за пари, но бидејќи не сум не се замарам воопшто со троловите - самиот факт дека им реплицирам на твоите лаги едвај еднаш дневно доволно говори за тоа. Тоа го правам не поради тебе, бидејќи јас не можам со сила да ти помогнам да се освестиш од твојот демократорски сон, тоа останува на тебе самиот да го направиш, туку го правам за останатите членови и посетители на форумов да ја разберат твојата тролачка природа, за да знаат дека не треба да те сфатат сериозно.

:facepalm::facepalm::facepalm:



Во меѓувреме, лудиот брк ќе си го менува уставот, и ќе се самопрогласи за фараон на Белоруската република.. Човекот е вратен во минатото.. Никој освен него да не можи да дојди на власт:

Belarus leader: change constitution to prevent opposition from taking power
Само уште една барикада на патот на шареноликиот идиотизам, прашањето е колку ќе биде издржлива.

Тука во Македонија, Хорхето едно време ги тераше плавите жолтици да потпишат гаранции дека нема да менуваат Устав, нема да воведуваат двојазичност и слични гаранции доколку им даде мандат за да формираат влада во 2017 година, а тие гаранции кои плавите жолтици ги потпишаа денес имаат помала вредност од потрошена тоалетна хартија.

Но секако дека му е за поздрав намерата на Александар Лукашенко да ја заштити Белорусија од шареноликиот идиотизам, тоа е анти-народна и анти-национална појава која треба да се истреби од корен.
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Доволно е човек да те праша дали ги осудуваш бомбардирањата со осиромашен ураниум на Балканот, во Ирак, Авганистан и други места, за да разбере дека тебе те болат очите од вистината за демократорските режими кои ти ги поддржуваш бидејќи оставале НЕКОЈА СИ озрачена со осиромашен ураниум демократија.
Еве ќе ти одговорам директно и недвосмислено, иако педесет пати го имам пишано е тоа дека ГИ ОСУДУВАМ..И дали тоа го менува фактот дека Лукашенко врши терор врз сопствениот народ и дека репресивниот начин на владеење во Белорусија зазема сосема психопатски карактер? Дали некој нормален лидер би уапсил 6.000 луѓе зошто имале различно мислење од него? Тоа да ми простиш, ни Ким Јонг Ун не го има направено. Ете мене не ми е нормално демократски земји доколку бомбардираат со осиромашен ураниум други земји, тоа е за секоја осуда, ама тебе ако ти е нормално 6.000 души да дремат во апс поради израз на сопствено мислење на протест, поради хировите на нивниот водач, тогаш не знам што да речам.
Како што во повеќе наврати спомна @Vanlok, бесмислено е човек воопшто да се впушта во било каква дискусија со тебе, но за жал не сите членови и посетители на форумов се доволно информирани за твојата тролачка природа и затоа мора одвреме навреме да им се реплицира не на тебе, туку на твоите лаги, за членовите и посетителите на форумов да не ги сфатат сериозно.
А чекај, ти и тој папакот што го споменуваш, што сте? Чувари на вистината, и имате од Бога дадено некое си право да ги просветлувате луѓето? Луѓето се глупи, немаат мозок, па ако не ги информирате вие ќе живеат во мрак? Ај тој папакот е влезен во некој филм дека е некое античко божество па од него зависи изгревот и залезот на сонцето, ама тебе те сметам за далеку попаметен и постабилен, и иако се разликуваме во мислењата за повеќето работи, сепак секој си има право да си го искажува мислењето, јас на никому не му наметнувам како да мисли, си го кажувам своето мислење, луѓето слободно нека си оформат сопствено мислење, не е само форумов, туку интернетот нуди можност секој да се информира од 30 извори и да си оформи мислење. Дали сум или си во право, тоа е сосема друго. Како што кажав, не живееме во мрачна доба, за среќа интернетот ни е достапен, и ако дојде некој да се информира за Белорусија од форумов, па ајде да оформуваме мислења, тогаш да бараме плата барем да не е џабе...
Немој погрешно да ме разбереш, јас никогаш не се занимавам со тролови - ај да бев психијатар или психолог па да ме плаќаа за тоа можеби ќе го правев за пари, но бидејќи не сум не се замарам воопшто со троловите - самиот факт дека им реплицирам на твоите лаги едвај еднаш дневно доволно говори за тоа. Тоа го правам не поради тебе, бидејќи јас не можам со сила да ти помогнам да се освестиш од твојот демократорски сон, тоа останува на тебе самиот да го направиш, туку го правам за останатите членови и посетители на форумов да ја разберат твојата тролачка природа, за да знаат дека не треба да те сфатат сериозно.
Лаги?! :) Лага е тоа што самиот министер за внатрешни на Белорусија кажа дека 6.000 души се уапсени поради различно мислење искажано на протест? Лага е тоа што од 10 опозициони партии во Белорусија,на 8 од нив лидерите им се во апсаана, а двајца глумат опозиција? Лага е што Лукашенко пробува да го смени уставот и пробува да се устоличи како фараон во Белорусија, а ветуваше за време на протестите дека ќе се повлечи од функција ако го смени Уставот? Не е лага, тоа се лесно достапни работи што на секој кој го чита ова може да го провери. Така да не можеш да ме обвиниш за лага, факт.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
@Dexter26 јави ми ако некогаш дојдеш до ситуација кога ќе дискутираат факти (нема да го држам здивот во исчекување)... Работников е овде за да сработи, не за да дискутира. Тоа значи дека какви факти и да посочиш, тој ќе ги игнорира и ќе ја повторува пропагандата.


Да бидам искрен ни тебе не ти иде баш добро во дискусијава. Динамиката на една дискусија зависи од соговорникот. Во случајов му оставаш премногу прилики да ти прави чери пикинг, да ти заменува тези, и со самото тоа што често продолжуваш во насока на неговите дигресии - го оставаш да ги игнорира фактите кои се клучни за дискусијата. Го оставаш да диктира „дискусија“ што е повторување во круг на истите неаргументирани глупости... Еве сега ти кажува демек како се формирало едуцирано гледиште/мислење од многу извори, ама ти не му го вадиш низ нос фактот дека банално ги игнорира сите аргументи и факти што не му одговараат на пропагандата. Како на пример што ги игнорираше конкретните и директни ЗАПАДНИ економски споредби на Белорусија со Македонија, кои јас неколку пати му ги посочив а ниеднаш не ги искоментира. Како што ги игнорираше разликите во стандардите на живот и животните трошоци на Белорусија со Македонија. Како што ги игнорираше и споредбите на бенефитот или зијанот од одбраните сојузништва, итн... Мене тука ми стана јасно каков мрсул е, и колку е бесполезно да бидеш коректен и да се обидуваш да дискутираш со него.

едит:
Ќе знаеш дека си на прав пат кога ќе почне лично да те навредува наместо стандардно да продолжува да дигресира со замена на тези.
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Дај ми го мозокот да одморам барем 1 час и ќе ти го вратам. Ми зборувал тој за споредба на животните трошоци на Белорусија со Македонија, класично тролање и менување на тези, а згора на тоа си дели епитет дека е достоен да дели квалификации кој бил спинер а кој не, а ова неговово е спин на рамниште на оние на Саше параполитико, глупи, ефтини и провидни спиној, кои кога ќе ги читаш исто како гомно да си помирисал од што се провидни и искрено глупи. Ни за тоа не те бива.

П.с. Јас не навредувам, туку враќам мило за драго, Декстер никаде не ме навредил, за разлика од тебе кој патиш од некој комплекс дека само ти си во право односно дека си божество слезено на форумов да ги просветлува луѓето, и потоа кога ќе ти вратат со иста мера цвикаш ко п под кошула.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
За тие што сега се вклучуваат подолу повторно ќе ги оставам фактите кои повторно ќе бидат игнорирани/исмевани од ликот погоре, ама на сите други можат да им помогнат да дојдат до заклучок за што се зборува и колку лесно се докажува лажноста на пропагандата што ја шири посочениот лик.


На ресурсот подолу јасно се гледа дека Македонија во однос на Белорусија има: многукратно поголема невработеност, поголем државен долг, помал гдп, итн.


Друга важна индикација се цените на енергенсите, кои се дел од животниот стандард на луѓето во две држави кои се споредуваат. Поевтини енергенси значат помали режиски трошоци, и повеќе пари за останатите потреби во домашниот буџет на обичните луѓе.

Во Македонија 84 динари кошта килограм TNG (или по нашки плин), што значи дека литар кошта ~42 денари. Енергијата во еден литар е 5,8 kWh/liter.
Тоа значи дека 7,2 ден кошта 1 kWh од плин во Македонија

Следно за Белорусија. Таму киловат час енергија од гас чини 0.28 денари.

Крајна споредба, 1000 киловат часови гас/плин во Белорусија коштаат ~280 денари, а овде во Македонија ~7200 денари.


Краен заклучок за разликите во животниот стандард меѓу Белорусија и Македонија денесете сите сами за себе, според сите покажани економски факти.


едит:
1634389613874.png
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Се запали божеството почна да споредува Белорусија со Македонија :)

Нафта и струја нормално е да имаат поефтини, спијаат на нафта и гас.. Тоа е исто како да речат ефтина е песокта во Египет, или мразот на Аљаска. Зеде се распишва чоек, слики почна да става, отиде....

Има милион индикатори кои го опишуваат нивото и квалитетот на живот во една држава. Нафтата и струјата се само МАЛИ сегменти на тоа.

Стапни малку на кочница, олабај, никој не рече дека тука живееме убаво, и дека тука е поубаво од Белорусија, а ниту на Белорусите му е сјајно ако гледаме дека минималната плата му е 125 евра :) Тие факти секој здраворазумен човек ги знај, ама ете што да ти правиме, не е лесно да си ти.

Ако беше убаво тука, немаше сите да сакаме да живејме на запад..

Ако беше поубаво на Исток, сите ќе бегаа Минск и Москва, а не Берлин, Рим, Лондон и Њу Јорк.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
Се молат присутните да не возбудуваат како млади примати, и да внимаваат на речникот.

За дискусија се потребни факти, не розови приказни (од пропагандата на си-ен-ен). Тие таканаречени „слики“ се всушност податоци и факти. Возрасните луѓе кога дискутираат употребуваат аргументи базирани на факти. Дрндање неаргументирани глупости не е никаква замена за факти.


За фактите.
Фактите можат да се проверат, и некој што има три чисти проверува што пишува.

Конкретно јас за гас/плин зборував. Фактите за резервите на гас било која земја лесно се проверуваат (додуша тоа важи за писмени луѓе)... Значи тезата на ликов погоре е дека Белорусија имала големи резерви гас и затоа гасот таму бил цели 26 пати поевтин од овде?

Не. Се разбира дека не, како што може да провери секој возрасен човек кој не се пали како млад мајмун и проверува пред да лупне глупост.
Еве ги фактите за резервите на гас во Белорусија:

1634394693000.png


Спинот со нафтата (кога jaс зборував за гас) е очигледен, но навистина ајде да видиме како стојат работите со нафтата во Беларусија?
1634395012596.png



Значи во Белорусија како и во Македонија имаме држави која се целосно зависни од увоз на енергенси.
Ама во Белорусија 1000 киловат часови гас/плин коштаат ~280 денари, а овде во Македонија ~7200 денари.

Истите УВОЗНИ енергенси кои и Македонија ги увезува, белоруските граѓани ги чинат цели 26 пати помалку.
Значи не дупло, не трипати повеќе... Туку цели 26 пати овде повеќе плаќаме за истата увозна енергија.


Наративата е дека во Белорусија им е лошо пошто „немаат демократија“ според некои западни замислени демократски стандарди кои западот не ги применува врз себе... Само во реалниот живот фактите покажуваат дека таму имаат власт која е доволно способна да направи многу поубав стандард и живот за тамошните граѓани, и сега некои неписмени од овде се дрзнуваат БЕЗ ФАКТИ да го критикуват уредувањето и државата таму во Белорусија?

Смешно и патетично.
Ова погоре е лик кој нема три чисти. Не знае ни најосновни работи за дискусиите во кои се впушта. Докажано и покажано пишува предрасуди и глупости кои дел ги слушнал на западни медиуми, дел се негови измишљотини од што не знае веќе што да напише кога сите им е јасно дека појма нема од ништо.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Се моли папакот да не јади трици и гомненици, никој не вели дека Македонија е побогата од Белорусија, и дека не се само енергенсите мерило за квалитет на живот.

Цените на другите продукти горе долу се слични со кај нас, но разликата е што кај нас 15.500 е минималната плата а во Белорусија 9000 денари.

Достапноста на енергенсите на Белорусија со Македонија се далеку далеку подобри на Белорусија во однос на транспорт на нафтата во Македонија, и затоа е повисока цената,ама папак божествен не разбира што е тоа, што да му прајш..Таму нафта има на секој чекор и Русија му е блиску.

30% oд 9мил. граѓани официјално во Белорусија ја земаат минималната плата од 125 евра. И тоа според пејлаб. Ние не сме ништо поарни...

Горе долу, животот наш со животот на Белорусите е сличен, во некои гранки се тие нијанса подобри, во некои ние, но факт е дека не не бива ни нас ни нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom