Бездомници

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Еве го нашето СКОПЈЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Па јас мислам дека е голем срам за главниот град на Македонија!!!!!



Еве ги "Нашите богатства" c c c c c :nenene:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
i so e tolku loso ovde, na slikive!Ne sfakam..da pokazese nekakov otpad, aj, ama vakvite gletki se normalni niz site svetski metropoli i neznam so ima tolko cudno tuka!
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
eci^^^ напиша:
i so e tolku loso ovde, na slikive!Ne sfakam..da pokazese nekakov otpad, aj, ama vakvite gletki se normalni niz site svetski metropoli i neznam so ima tolko cudno tuka!
Мислиш?
Во парковите на светските метрополи неможеш пикавец да најдеш а луѓе како си прават екскурзија!
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
RealGirL напиша:
Мислиш?
Во парковите на светските метрополи неможеш пикавец да најдеш а луѓе како си прават екскурзија!
pa soznam, nekako normalni mi se gletkive!
ko bi imalo prikazano nekakvi iskrseni klupi ili korpi za otpadoci, posle rasfrlani gubrinja nasekade, e toa bi mi bilo za nigde! A deka ima pijanici niz(eve na pr.) parkovite na Menheten, vo toa ne mozes da me razubedis?
:toe:
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Нема врска. Ова само кај нас го има.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
eci^^^ напиша:
pa soznam, nekako normalni mi se gletkive!
ko bi imalo prikazano nekakvi iskrseni klupi ili korpi za otpadoci, posle rasfrlani gubrinja nasekade, e toa bi mi bilo za nigde! A deka ima pijanici niz(eve na pr.) parkovite na Menheten, vo toa ne mozes da me razubedis?
:toe:
А гледам ѓубре а ја гледам првата слика,исто ми се фаќа!:toe:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
RealGirL напиша:
А гледам ѓубре а ја гледам првата слика,исто ми се фаќа!:toe:
LoL vo samiot Times Square vo Manhattan pijandurite si spijat ne na klupi, nego na ulici, po kartoni. :) Polizei ne im mozhe nishto deka normalno Constitutional Law im go dozvoluva toa kako gragjani da si "shetaat" i da bidat prisutni kade shto kje im se digne da se kazhe na nashki. Vo Central Park vo Manhattan piknicite se najnormalna rabota, duri sekojdnevie, mladi devojki kje zemat peshkir, kje si se soblechat po bikini i kje si se sunchaat, deka ne otishle na odmor. Slikive nemaat ama bash nishto losho vo niv.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
rymz напиша:
LoL vo samiot Times Square vo Manhattan pijandurite si spijat ne na klupi, nego na ulici, po kartoni. :) Polizei ne im mozhe nishto deka normalno Constitutional Law im go dozvoluva toa kako gragjani da si "shetaat" i da bidat prisutni kade shto kje im se digne da se kazhe na nashki. Vo Central Park vo Manhattan piknicite se najnormalna rabota, duri sekojdnevie, mladi devojki kje zemat peshkir, kje si se soblechat po bikini i kje si se sunchaat, deka ne otishle na odmor. Slikive nemaat ama bash nishto losho vo niv.
Не верувам во напишаново!
Правото им дозволува да се пијанчат и да се легачат на клупи?
А зашто беше првата реакција ЛоЛ?
Првата слика не е ѓубре?
А ти виде негде девојка со пешкир иако и тоа не е нормално,во такви паркови забрането е да се оди а не пикник да се прави!
Требало Пумба да стави слика каков останува паркот после завршувањето на забавата!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
PuMbA напиша:
Еве го нашето СКОПЈЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Па јас мислам дека е голем срам за главниот град на Македонија!!!!!



Еве ги "Нашите богатства" c c c c c :nenene:
На првата слика е бездомниот манијак од парк кој всушност е и безопасен, дај му 50 денари и мирна ти е главата, има и такви луѓе на светов, и никој нема право да ги нарекува „ѓубре“ или незнам ти како уште не, или игнорирај го или јави се во соодветната институција за да го приберат и чао пријатно...совеста на сите ви е изгубена...
На другите две слики се ЦИГАНИ, а Пумба, циганите не се нашето богатство си имаме ние богатсва кои си требало да ги сликаш и да ги прикажеш а не тоа...не трпат они за леб вака како што се прикажуваат...добро го знаете тоа и самите...Треба да се засрамиш што ги бојкотираш убавините на оваа земја, а прикажуваш вакви слики, ако сакаш да придонесеш да ги нема од таму, имаш бесплатен телефон на кој што можеш да пријавиш, и не сакам да слушнам ствар као, „џабе што ќе пријавам, ништо не се превзема“, тоа не е точно, се превзема само што пирејот не се искоренува така лесно, денес тргни ги утре они пак ете ти ги...
А за човекот, на првата слика? Едно ќе кажам, никој не си ја знае својата судбина, никој незнае утре што го чека...затоа има една изрека „живеј и остави да живеат“ епа тоа ти е...
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
TpH_Bo_OkO напиша:
На првата слика е бездомниот манијак од парк кој всушност е и безопасен, дај му 50 денари и мирна ти е главата, има и такви луѓе на светов, и никој нема право да ги нарекува „ѓубре“ или незнам ти како уште не, или игнорирај го или јави се во соодветната институција за да го приберат и чао пријатно...совеста на сите ви е изгубена...
На другите две слики се ЦИГАНИ, а Пумба, циганите не се нашето богатство си имаме ние богатсва кои си требало да ги сликаш и да ги прикажеш а не тоа...не трпат они за леб вака како што се прикажуваат...добро го знаете тоа и самите...Треба да се засрамиш што ги бојкотираш убавините на оваа земја, а прикажуваш вакви слики, ако сакаш да придонесеш да ги нема од таму, имаш бесплатен телефон на кој што можеш да пријавиш, и не сакам да слушнам ствар као, „џабе што ќе пријавам, ништо не се превзема“, тоа не е точно, се превзема само што пирејот не се искоренува така лесно, денес тргни ги утре они пак ете ти ги...
А за човекот, на првата слика? Едно ќе кажам, никој не си ја знае својата судбина, никој незнае утре што го чека...затоа има една изрека „живеј и остави да живеат“ епа тоа ти е...
Во првиов дел се почувствував повикана!
Од лично искуство што го имав со такви пијаници на клупи згрозена сум и со гнев ги нареков ѓубриња!Сигурен си дај им 50 денари и ќе си идат?
На еден сличен човек на овој од првата слика сакав да му помогнам,жал ми падна за човекот,љубезно му пријдов и прашав дали можам да му помогнам(мислев на паричен начин како што спомна ти,дај му 50 денари)и можеби немаше да го пишувам ова ако случајно во близина не се најде еден брачен пар......не планирам да продолжам понатака!
А не е ѓубре...колку од нив имаат деца што одвај чекаат да се врати тато од работа со некое чоколадо..али на тато не му чуе,се надрвил и си преспива на клупа!
Убавините на нашиот град не се запоставени срцка али овие слики се наша реалност,да тие не се наше богатство туку секојдневие!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
TpH_Bo_OkO напиша:
А за човекот, на првата слика? Едно ќе кажам, никој не си ја знае својата судбина, никој незнае утре што го чека...затоа има една изрека „живеј и остави да живеат” епа тоа ти е...
TpH_Bo_OkO напиша:
или игнорирај го или јави се во соодветната институција за да го приберат и чао пријатно
Не за џабе го напишав ова...ако не помош ете како што пишав, должност на секој граѓанин што се грижи за тоа каде живее е да го направи тоа, јави им се, ќе дојдат со комбе, и ти ќе можеш да си шеташ секаде слободно и пријатно...ти ако си налетала, баш на некоја откачена будала...тоа е...ама за да не и се деси и на друга девојка така, па да нема среќа како што си имала ти, фино убаво има луѓе кои што ги збираат таквите и така...
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Абе што ги зезате туристите, нека си уживаат.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
rymz напиша:
LoL vo samiot Times Square vo Manhattan pijandurite si spijat ne na klupi, nego na ulici, po kartoni. :)
Тоа е во САД сепак каде има 300 милиони жители, ем тоа ѓубре (на луѓе мислам) од целиот свет се собира таму и нормално е да има секакви гледки по улиците.

Еве ја за пример Словенија држава со 2 милиони жители и територија колку нашата, ете таму се е средено и беспрекорно чисто, нема пациенти по улици, нема цигани распослани на секој чекор . . .

Али у секој случај кај нас прво треба милион работи да се средат, а нема да се средат у брзо време затоа што кога све ќе сумираме ние сме назад во години, заостануваме многу и многу време е потребно. А додека државата не се среди ќе има се и сешто по улиците и многу од тие луѓе не се виновни за тоа . . . тоа ти е - живот :wink:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Civilna hrabrost treba da se ima i da sme luge i sogragani taka da se slozvam so Trn vo Oko deka najpametno e da se javite da gi soberat ovie bezdomnici . Za gubreto koga ke se naucime site za sto sluzat kantite za gubre ke se namali i gubreto a za slikive gi ima po cel svet , poslednive godini i tuka vo Svedska so zgolemuvanje na stranci i ne civilizirani luge slicni se gledkite ...
 
Член од
10 август 2006
Мислења
178
Поени од реакции
2
abe normalni vi se ciganive jer gi gleate sekoj den.kaj u normalna zemja ima cigan so prlja i sere po plostad?????ova cigani sve u logor treba na prinudni rad pa i od niv neso dobro da ima zemjava.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom