Батериски ламби

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Znaci S1r ili S1r2 (koja e razlikata medju Ovie, osen sto ocigledno vtorata e ponov model?) I S1A e izborot.
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
S1R има оптика наместо класичен рефлектор дизајн, S10R II користи рефлектор и е за 2мм повисока од S1R. Тоа би била најголемата разлика, S1R мислам дека е посветла но реално и онака овие маливе ламби се користат 95% од времето на ниските сетинзи максималната моќност е небитна.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Olight i2 ја изгубив пред повеќе од две години, еве една носталгична слика:
PICT0336_zps38e5bd66.jpg

И две за споредба на големината на S1A i i2:
IMG_5832.JPG IMG_5831.JPG
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Olight направија полн погодок со S серијата, сите модели им се одлични.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ми стигнаа Lumintop батериите, S1-от е назад во употреба, само до кога?
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Како се покажаа батериите? Дали се доволни за S1от? Ретки се 16340 батерии со заштита која дозволува над 1.5А празнење од батериите. А ова малово на полу празна батерија знае да повлече 1.7-1.8А. Ме интересира дали ја активира заштитата како на Olight батериите.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Како се покажаа батериите? Дали се доволни за S1от? Ретки се 16340 батерии со заштита која дозволува над 1.5А празнење од батериите. А ова малово на полу празна батерија знае да повлече 1.7-1.8А. Ме интересира дали ја активира заштитата како на Olight батериите.
Сега за сега оваа првата што ја ставив е добра, ја немам многу користено, ама да се вратам на тоа како би се однесувале Олајтот на истото користење, овие се топ.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Џ'ст фор д лолз :icon_lol::kuracc:.
Ја начекав за 300д. на Реклама5 и си викам дај малку шема :D.
SAM_1755.JPG

SAM_1760.JPG


И најинтересното - Beamshots :D. Цел спектар на бои го има, а и формата не е за потценување :lolzz:.

SAM_1756.JPG

SAM_1757.JPG
 

Attachments

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Има потенцијал мини маг-от. Еве една јас што ја модирав. Cree xp-g2, драјвер со 3 нивоа на јачина. Ако добро памтам искочи околу 200 лумени со две АА батерии. Доволно за било какви работи околу куќа и слично.




Сега имам уште една, оваа може да ја направам да работи со две 14500 батерии, зависно од диода од 800 до 2000 лумени... ако некад се решам да ја средам.

 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
@Bobson Јас ќе го пукам олдскул, додека не цркне волфрамот, или додека не ми помине меракот :D.
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Пред да ја дадам црната како подарок ја користев и влечев со мене некое време и многу луѓе ја препознаваа како модел, некои од нив ме убедуваа дека Maglite сеуште се најдобри, па после кога ќе видеа оваа модиранава колку свети и кога ќе им објаснев дека 200 лумени не се ништо во денешно време сите ми се чудеа како е тоа можно.

Реално 200 лумени се доволни за многу работи но сепак не се ништо посебно во споредба со модерна батериска лампа која била дизајнирана од нула за LED.

Затоа и имам планови и сакам да ја направам оваа другава малце помоќна, и онака нема да ја користам бидејќи имам многу други што се покорисни но сакам да имам олдскул mini mag во колекција.

Нарачав Nichia 219c 2700k 90+cri диода која можеби ќе ја ставам во миниво, во овој случај ќе биде ~500 лумени со боја на светлина многу слична со обична сијалица и секако најбитното 90+cri, нешто што многу диоди го немаат.


И еве една рандом слика од нешто модирано пред некој ден. Lumintop Prince со Nichia 219b 4500k R9080

 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
@Bobson Многу на жолто тоа диодата, зам ќејф ти е да биде се поблиску до старата боја, ама дели јачината :).
П.С. Дај најди ми некоја диода за ова моево, планирам да го пукам на 2 батерии 1.2v Eneloop Pro, па ми треба некоја диода што работи на 2.5-3v. Гледав сет на ибеј на NiteIze диода плус прекинувач за околу 700д. ама некако не ми се даваат толку пари за 30 лумени.
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Тоа е поентата, да остане олд скул духот во ламбата, но со модерни компоненти.

Иначе ништо од оние што се продаваат не вредат. Црната е модирана комплет со нови компоненти кои не се плаг енд плеј, односно главата на лампата е обработувана на дребонг. Јас оваа камо верзијава што ја имам сеуште ја немам однесено на дреар да ја обработи, но ќе чекам додека не се решам за драјверот и какви батерии ќе користам.

Сакам да одам со 2x 14500 и buck driver ама не наоѓам асален драјвер, а не ми се даваат кој знае колку многу пари па се мислам дали да одам на ист сетап како претходната, 200 лумени и boost driver во комбинација со две АА батерии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom