Барам бродски контејнер за живеалиште

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.392
Човекот прашува каде може да набави контејнери, не дали е глупо, возможно или смешно. Пуштете го што си зацртал да си оствари, ако имате одговор на некое од неговите прашања, дајте му, ако не воздржете се од непотребни коментари. Ебаве тоа луѓето!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.683
Поени од реакции
38.870
Човекот прашува каде може да набави контејнери, не дали е глупо, возможно или смешно. Пуштете го што си зацртал да си оствари, ако имате одговор на некое од неговите прашања, дајте му, ако не воздржете се од непотребни коментари. Ебаве тоа луѓето!
Znaci spored tebe ako nekoj go bara najbliskiot most da se frli vo vardar nie so prst da mu pokazeme kaj e, a ne da go odvratime od namerata. Koga e neso glupo i nekoj pravi glupi stvari treba da mu ukazes, da sfati i da nauci.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.392
Znaci spored tebe ako nekoj go bara najbliskiot most da se frli vo vardar nie so prst da mu pokazeme kaj e, a ne da go odvratime od namerata. Koga e neso glupo i nekoj pravi glupi stvari treba da mu ukazes, da sfati i da nauci.
Ама не бара најблизок мост, туку има некаков план за живеалиште. Еден куп луѓе овака успеале со нешто кое многумина го сметале за невозможно/глупо. И не гледам што е толку чудно да закопаш пола контејнер. Има еден куп мини бункери од контејнери закопани негде. Ти најде да го учиш... Кое искуство го имаш ти? Детиште! :tapp:

@Wulfire, друже, со среќа со проектот, ама згреши што ја кажа цела идеја бе пријател. Доволно беше само да прашаш каде да набавиш контејнер кој ќе ги исполнува твоите очекувања, а не да одиш во детали. Нели, освен ако не сакаш „совети“ од неизживеани деца, кои ќе те упатат „да не се фрлаш од мостот“, туку на друго место да се фрлиш.
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
21
@Agda Beata ne e problem znam deka zvuchi ludo i glupavo idejata. Bez razlika ke si go isteram toa vaka ili onaka :)

Vo osnova moze i da napraam muabet so kenpanel za custom izgradba vertikalna. Vo odnos na zemishteto ne sum siguren deka oni pokrivaat podgotovka na zemjata. Samo go nosat na zemishteto i tolku. Vo toj kontekst verojatno nema da bide pod zemja. So aspektot pod zemja zakopuvanje plus moram so material engineers da se konsultiram da doznaam dali voopsto moze da se izolira od rgjosuvanje i slichno.

Izvinete za kirilica koristenje, kucam na mobilen :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.683
Поени од реакции
38.870
Ама не бара најблизок мост, туку има некаков план за живеалиште. Еден куп луѓе овака успеале со нешто кое многумина го сметале за невозможно/глупо. И не гледам што е толку чудно да закопаш пола контејнер. Има еден куп мини бункери од контејнери закопани негде. Ти најде да го учиш... Кое искуство го имаш ти? Детиште! :tapp:

@Wulfire, друже, со среќа со проектот, ама згреши што ја кажа цела идеја бе пријател. Доволно беше само да прашаш каде да набавиш контејнер кој ќе ги исполнува твоите очекувања, а не да одиш во детали. Нели, освен ако не сакаш „совети“ од неизживеани деца, кои ќе те упатат „да не се фрлаш од мостот“, туку на друго место да се фрлиш
Ti si iziveanata sto vrska nema od nisto. Ako ti si pametna zivej vo kontejner, veruvam deka ke ti se dopadne.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
@Agda Beata ne e problem znam deka zvuchi ludo i glupavo idejata. Bez razlika ke si go isteram toa vaka ili onaka :)

Vo osnova moze i da napraam muabet so kenpanel za custom izgradba vertikalna. Vo odnos na zemishteto ne sum siguren deka oni pokrivaat podgotovka na zemjata. Samo go nosat na zemishteto i tolku. Vo toj kontekst verojatno nema da bide pod zemja. So aspektot pod zemja zakopuvanje plus moram so material engineers da se konsultiram da doznaam dali voopsto moze da se izolira od rgjosuvanje i slichno.

Izvinete za kirilica koristenje, kucam na mobilen :)
Znaci ne gledam zosto da ne moze. Ako mozat vo dva moduli da go sredat, kako pomali, i ednostavno vie da napravite edna osnova vo zemja, oni samo da go vmetnat toa, i da go stavat drugiot modul vrz nea. Ideata mene licno dosta mi se dopaga. Ne samo sto ke bide poladno, moze i dosta drugi interesni raboti da se napravat. Mans cave. Ideata ne ti e glupa. glupi se lugeto okolu tebe sto nemozat da svatat.
A jas se zaljubiv vo nekolku kuki, znaci srcki se. Vtorata e od Kenpler b96716a3297e9a5f5f8dda0c95f0a5d7.jpg Screenshot_1.png
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
21
@Dr. Wish Wish Super se ovie. Prvata e odlichna ali jas bash baram mnogu mal prostor da imam. Zatoa eden kontejner ke bide dovolno. Ke zboram so kenpanel ako se zainteresirani za toa ako im dostavam proekt od arhitekt spremen. Nadvor e ubavo so drvo ali drvo neli mora da se odrzuva dosta?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@Agda Beata ne e problem znam deka zvuchi ludo i glupavo idejata. Bez razlika ke si go isteram toa vaka ili onaka :)

Vo osnova moze i da napraam muabet so kenpanel za custom izgradba vertikalna. Vo odnos na zemishteto ne sum siguren deka oni pokrivaat podgotovka na zemjata. Samo go nosat na zemishteto i tolku. Vo toj kontekst verojatno nema da bide pod zemja. So aspektot pod zemja zakopuvanje plus moram so material engineers da se konsultiram da doznaam dali voopsto moze da se izolira od rgjosuvanje i slichno.

Izvinete za kirilica koristenje, kucam na mobilen :)
Кенпанел ги монтираат на бетонски фундамент, евентуално ако се привремени објекти како што се просториите за престој на градежници, па да може да се намонтираат на фиксирана метална конструкција (што не е добро за објект кој се планира за живеење).

Колку што знам они не ги монтираат дел поставен под земја, но истото би можело да се изведи ако биде поставено во бетонски подрум/јама која е хидроизолирана со маси на основа на битумен и термоизолирано со стиродур или друг термоизолациски тврд и водоотпорен материјал, но сето тоа би го комплицирало процесот на градба и би ја накачило доста цената.

@Dr. Wish Wish Super se ovie. Prvata e odlichna ali jas bash baram mnogu mal prostor da imam. Zatoa eden kontejner ke bide dovolno. Ke zboram so kenpanel ako se zainteresirani za toa ako im dostavam proekt od arhitekt spremen. Nadvor e ubavo so drvo ali drvo neli mora da se odrzuva dosta?
Што се однесува до дрвото, тоа може да издржи долги години без префарбување, но сепак тоа зависи од квалитетот на материјалите и квалитетот на произведувачот. Но има и фирми кои нудат и ПВЦ ламперија која служи како имитација за дрво, така да и тоа ти е добар избор.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818

Се може да се реши, прашање е само дали ќе ти одговара цената. Инаку зависно од локацијата, може да имаш многу или малку влага и вода (и се помеѓу). Дури и да е сува и песоклива почва, пак има опасност од невремиња, поплавување и корозија. Значи ќе мора да инвестираш во хидроизолација, а тоа ја дига цената на квадратот повеќекратно.

Во основа произведувачите на вакви станбени контениери не предвидуваат „спратови“. Или поедноставно кажано нивните ѕидови се само прегради меѓу собите. Ако таков контениер го ставиш вертикално, тие ѕидови немаат структурна јачина да служат ни како платформи за одење, уште помалку да ставаш намештај на нив. Значи за твојата намена ќе треба специјално проектиран контениер со платформи направени да можат да функционираат како спратови за живеење.
Можеш да правиш муабет со произведувачите, и претпоставувам дека може да се направи тоа што го сакаш. Но мислам дека ќе те чини многу поскапо од стандарден станбен контениер. Е сега, ако се има желба и волја, тоа си има цена која ќе мора да ја платиш. :)

Исто така ако набавиш класичен контениер за шипинг, ќе мора сам да изведеш конструкција на такви вертикални платформи (спратови). Во контраст, за хоризонтално поставен контениер ќе можеш едноставно да поставиш ѕидови од гипс картон заштрафени за ѕидовите од контениерот. Голема разлика во чинење и сложеност на изведба.


Ако сето ова го разгледуваш како желба, без да си свесен за трошоците - мислам дека попрво ќе се решиш за класична хоризонтална изведба. :)
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
21
@Vanlok Vertikalno e zelbata ali stvarno ochekuvam deka bi imalo dosta komplikacii za voda, vlaga izolacija posebno pod zemja ako se gradi. Opcijata za vertikalno gradenje mi e samo potencijalna otvorena opcija. Spremen sum da se otkazam posebno ako epten e nastojchiva cenata za da se otkazam :)

Placot seushte ne e ni najden, imam niza na opcii shto bi mozel da gradam i sega za sega sobiram poveke opcii i detali posebno okolu tie shto mi se najverojatni deka ke odgovaraat. Sakam i da napravam reshenie vo odnos na samiot plac kakov e. Kakva e pocvata, regionot itn.

Vo odnos na cena, edinstveno shto me spasuva e toa shto imam epten kompresirani potrebi. Vo 10m2 mozam sosema komotno da ziveam :) I sum ziveel vo pomalku. Duri toa go ochekuvam :) Ne sakam golemi prostori.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Eве еден предлог, гуглај со следниве зборови: arched roof cabins
Кликни на слики, и/или видеа. Можеш да скалираш кон помала изведба, вертикално има доволно простор за 2 или 3 спрата. Естетски многу поубаво, цената сеуште е помала од класична градба, бочните ѕидови може да бидат и од природен материјал... :)

@Wulfire
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Планирам да купам земиште во општина Сопиште и да живеам во пренаменуван Контејнер. Малку нетипично планирам да го закопам една третина во земја и вертикално да го поставам али тоа е друг муабет :)

Дали некој знае каде би можел да најдам бродски контејнери во Скопје и одприлика колку би била цената на истите? По можност некои контејнери што не биле користени за којзнае какви хемикалии, чисти и површно рѓосани. За да можам сам да ги подсредам или минимално со платена рака.

Дали воопшто има контејнери што се сертифицирани ветер и вода изолирани? Тоест на англиски Винд енд Вотер тајт?

Барам специфично контејнер затоа што знам дека структурално се квалитетно изградени да издржат транспорт на продукти и да траат долго. Монтажните контејнери што веќе се со прозори и се продаваат од некои компании вака лаички не ми изгледаат дека толку квалитетно се изградени.

Благодарам многу!
Здраво, сега по светски медиуми/јутуб е тренди тоа бродски контејнери.
Но, изгледа нема некоја причина и добивка да се оди по тој пат. Значи е каприц.
Плус немаме море/пристаништа и голема дистрибуција да има вишак ефтини контејнети.

Што сакам да кажам - која е причината ?
Ке се заштедат пари? Не. Цена/транспорт на контејтеот + сите изолации + сите нестандардни инсталации итн итн ќе те кошта колку и градба. Плус рачунај тоа е само цената за една соба.
Освен цена други бенефиции не гледам да може да има.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
^^
Цена, и наводна едноставност и брзина на „инсталација“.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
мислам дека баш овакво нешто те интересира.
али цена си пишале 30 000.
погледни ги и другите од каналот има интересни приказни за необични куки
 

Kajgana Shop

На врв Bottom