Барам бродски контејнер за живеалиште

Член од
28 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
21
Планирам да купам земиште во општина Сопиште и да живеам во пренаменуван Контејнер. Малку нетипично планирам да го закопам една третина во земја и вертикално да го поставам али тоа е друг муабет :)

Дали некој знае каде би можел да најдам бродски контејнери во Скопје и одприлика колку би била цената на истите? По можност некои контејнери што не биле користени за којзнае какви хемикалии, чисти и површно рѓосани. За да можам сам да ги подсредам или минимално со платена рака.

Дали воопшто има контејнери што се сертифицирани ветер и вода изолирани? Тоест на англиски Винд енд Вотер тајт?

Барам специфично контејнер затоа што знам дека структурално се квалитетно изградени да издржат транспорт на продукти и да траат долго. Монтажните контејнери што веќе се со прозори и се продаваат од некои компании вака лаички не ми изгледаат дека толку квалитетно се изградени.

Благодарам многу!
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Планирам да купам земиште во општина Сопиште и да живеам во пренаменуван Контејнер. Малку нетипично планирам да го закопам една третина во земја и вертикално да го поставам али тоа е друг муабет :)

Дали некој знае каде би можел да најдам бродски контејнери во Скопје и одприлика колку би била цената на истите? По можност некои контејнери што не биле користени за којзнае какви хемикалии, чисти и површно рѓосани. За да можам сам да ги подсредам или минимално со платена рака.

Дали воопшто има контејнери што се сертифицирани ветер и вода изолирани? Тоест на англиски Винд енд Вотер тајт?

Барам специфично контејнер затоа што знам дека структурално се квалитетно изградени да издржат транспорт на продукти и да траат долго. Монтажните контејнери што веќе се со прозори и се продаваат од некои компании вака лаички не ми изгледаат дека толку квалитетно се изградени.

Благодарам многу!

Има контејнери кои се слични на бродските со стандардизирани димензии (ради транспорт) припремени за престој внатре, обично градежна оператива ги користи, термичка и звучна изолација имаат, е сеа дали по кој и какви стандарди ти бараш и дали се воопшто сертифицирани не знам. Ама ги има доста кај нас.


Бујрум:



Kontejneri kontejner garazi kiosk baraki vikendici
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.982
абе неќе он вакви подготвени за хоризонтална употреба
он сака да го преврти и закопа до пола
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
абе неќе он вакви подготвени за хоризонтална употреба
он сака да го преврти и закопа до пола
Glupa ideja, mesto da kupi nesto vo koe ke ima uslovi za zivot da kupi nekoe zargjano zelezo toa ne mozam da sfatam.Sam se somnevam kolku ke moze da go osposobi za nekoj zivot vnatre. Bolje edna koliba da izgradi edna soba otkolku vaka.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Замисли да му се јавиш на оној од огласот кој прави такви контејнери какви се бараат на темата, и пази да направиш преседан и да му напрајш муабет дека место хоризонтално, истиот сакаш да го поставиш вертикално :) чоече чудесија еј, како можи такво нешто, страшно.
Све а'кл полни.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Планирам да купам земиште во општина Сопиште и да живеам во пренаменуван Контејнер. Малку нетипично планирам да го закопам една третина во земја и вертикално да го поставам али тоа е друг муабет :)

Дали некој знае каде би можел да најдам бродски контејнери во Скопје и одприлика колку би била цената на истите? По можност некои контејнери што не биле користени за којзнае какви хемикалии, чисти и површно рѓосани. За да можам сам да ги подсредам или минимално со платена рака.

Дали воопшто има контејнери што се сертифицирани ветер и вода изолирани? Тоест на англиски Винд енд Вотер тајт?

Барам специфично контејнер затоа што знам дека структурално се квалитетно изградени да издржат транспорт на продукти и да траат долго. Монтажните контејнери што веќе се со прозори и се продаваат од некои компании вака лаички не ми изгледаат дека толку квалитетно се изградени.

Благодарам многу!
Сосема се Ок монтажните контејнери што се градат/прават кај нас. Многу поквалитетно, поздраво и поедноставно е да монтираш и живееш во монтажен контејнер, отколку во бродски контејнер. Веќе во Штип се изгради првата куќа од бродски контејнери кај нас, па ако знаеш како би можел да го контактираш сопственикот, контактирај го и ќе дознаеш од кај ги набавил. Јас освен овие, на друго место немам сретнато продажба на бродски контејнери.
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
21
Замисли да му се јавиш на оној од огласот кој прави такви контејнери какви се бараат на темата, и пази да направиш преседан и да му напрајш муабет дека место хоризонтално, истиот сакаш да го поставиш вертикално :) чоече чудесија еј, како можи такво нешто, страшно.
Све а'кл полни.
Баш тоа го направив :) али изгледа не ме сфатија баш. За да изградат контејнер спремен за вертикално живеење изгледа би коштало повеќе. Ќе ги прашам поконкретно коа ќе дојде време. Проблемот со тие ми е дека не сум сигурен колку е цврста основата. Колку време ќе трае без многу одржување. Можам да инвестирам повеќе за да го направам квалитетно за живот али не ако константно бара одржување.

Taa edna tretina vo zemja podrum ke bide :)
Точно, подрум ќе биде или место што е далеку поладно од горните катови. Дури кровот горе сакам да може да се пристапи и да може да се ужива како на балкон :)

Немам потреба од голем простор, сум живеел и во капсула хотел и во јапонски станови. Можам добро да функционирам во мали простори. Затоа вертикално ми е идеално. Воедно и сакам повисок дел да има.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Баш јас ова се мислев да зборам со моите, да направам викенд куќа во Охрид. Да не знае некој од прилика колку коштаат WWW.KENPANEL.MK контењерските куќи? Се мислам за некоја од 40-50 квадрати
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Баш јас ова се мислев да зборам со моите, да направам викенд куќа во Охрид. Да не знае некој од прилика колку коштаат WWW.KENPANEL.MK контењерските куќи? Се мислам за некоја од 40-50 квадрати
Мислам дека цената им беше околу 280 евра од квадрат. Сега незнам точно како се движат.
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
21
@Dr. Wish Нешто како 2800 еур за најмалите мислам околу 12 или 15 м2 , основен модел
 

Kajgana Shop

На врв Bottom