Балкански филмови

Член од
31 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
175
Дневникот на машиновозачот
Релативно нов српски филм, предложен и за Оскар. Филм со навистина уникатна тематика - психолошката состојба и животот на машиновозачите откако некој ќе се самоубие под нивниот воз (навидум банално) но судете одма според мене и доста “длабок филм“. Актерската екипа одлична меѓу другите Лазар Ристовски и Мирјана Каранович. Филмот навистина вреди да се погледне и е вистинско освежување во овдешната кинематографија од тематски аспект.
Ничије дете
Филм работен по вистинит настан од БиХ. Тематски приказната е слична на Тарзан само што се одигрува во различни услови во социјалистичка Југославија. Филмот е опфатен периодот од пронаоѓањето на детето, бирократија, префрлувањето во дом и ресоцијализацијата. Има и подобри филмови но филмот е во секој случај за препорака со ****4****.
Реквием за г-ѓа Ј
Македонска копродукција со Мирјана Каранович во главна улога. Го прикажува животот на вдовица самохрана мајка - стечајка со голем број проблеми во семејството. Нејзината психолошка состојба и нејзината одлука да се самоубие на годишницата од смртта на сопругот. После одлуката таа почнува да решава проблеми и да се спрема за самоубиство . препорака со ****4/5****.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.176
Поени од реакции
5.240
Дневникот на машиновозачот
Релативно нов српски филм, предложен и за Оскар. Филм со навистина уникатна тематика - психолошката состојба и животот на машиновозачите откако некој ќе се самоубие под нивниот воз (навидум банално) но судете одма според мене и доста “длабок филм“. Актерската екипа одлична меѓу другите Лазар Ристовски и Мирјана Каранович. Филмот навистина вреди да се погледне и е вистинско освежување во овдешната кинематографија од тематски аспект.
Ничије дете
Филм работен по вистинит настан од БиХ. Тематски приказната е слична на Тарзан само што се одигрува во различни услови во социјалистичка Југославија. Филмот е опфатен периодот од пронаоѓањето на детето, бирократија, префрлувањето во дом и ресоцијализацијата. Има и подобри филмови но филмот е во секој случај за препорака со ****4****.
Реквием за г-ѓа Ј
Македонска копродукција со Мирјана Каранович во главна улога. Го прикажува животот на вдовица самохрана мајка - стечајка со голем број проблеми во семејството. Нејзината психолошка состојба и нејзината одлука да се самоубие на годишницата од смртта на сопругот. После одлуката таа почнува да решава проблеми и да се спрема за самоубиство . препорака со ****4/5****.
Машиновозачот го даваа на Телма.

Јас го имам снимено и ставено на интернет
http://ok.ru/video/302106020392

Истиот филм РТС го прикажуваа и како серија.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
175
Пет(т)и лептир
Филмот е всушност првиот српски 3D филм наменет пред се за помладата публика. Како за прв обид за снимање ваков филм е добар. Жанровски е детски фантастичен филм со магија и магични суштества, детска авантура. Се работи за оргинално српско сценарио кое навистина е уникатно со српска приказа адаптирано приказната е навистина добра. Моите замерки пред се се во кастингот на младите актери, костимографијата и перикерите требало повеќе да се потрудат исто и фантастичните анимации можеле да бидат подобри. Во глобала филмот за српски услови и воопшто овде на Балканот е добар и мислам дека вреди да се гледа посебно децата.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
175
Igla ispod praga
Crnogorski film. Predlozen za oskar. Vo glavnata uloga se pojavuva Nikola Ristanovski a pokraj ostanatite igraat: Jelisaveta Seka Sablic i nasiot bitolcanec Mitko S.Apostolovski. Navistina unikatna tema popot na edno selo (Nikola Ristanovski) doagja vo konflikt so soselanite okolu prodazba na parcela za stranski investitori dodeka od druga strana pritisnat od bolnata majka, sinot tinejdzer. Akterskata ekipa dobra, mozda trebalo malku podobar kasting na nekoi ulogi ali vo globala dobro. Mene mnogu mi se dopadnaa nekoi "vtkaeni" elementi od sekojdnevieto na ovie prostori inspirirani od nekoi realni slucki. Filmot se rabira go ima toj balkanski pecat no kako za debitantski film e (mn)dobar ***8/10***
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.176
Поени од реакции
5.240
Igla ispod praga
Crnogorski film. Predlozen za oskar. Vo glavnata uloga se pojavuva Nikola Ristanovski a pokraj ostanatite igraat: Jelisaveta Seka Sablic i nasiot bitolcanec Mitko S.Apostolovski. Navistina unikatna tema popot na edno selo (Nikola Ristanovski) doagja vo konflikt so soselanite okolu prodazba na parcela za stranski investitori dodeka od druga strana pritisnat od bolnata majka, sinot tinejdzer. Akterskata ekipa dobra, mozda trebalo malku podobar kasting na nekoi ulogi ali vo globala dobro. Mene mnogu mi se dopadnaa nekoi "vtkaeni" elementi od sekojdnevieto na ovie prostori inspirirani od nekoi realni slucki. Filmot se rabira go ima toj balkanski pecat no kako za debitantski film e (mn)dobar ***8/10***
РТС го даваа пред некоја недела. Мене нешто посебно не ми беше интересен.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.512
Поени од реакции
4.476
Svestenikova Djeca, ако добро паметам на Телма одеше вечерта во неделата, прекрасен филм Хрватска продукција, психолошка комедија би бил најточен жанр.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.176
Поени од реакции
5.240
Svestenikova Djeca, ако добро паметам на Телма одеше вечерта во неделата, прекрасен филм Хрватска продукција, психолошка комедија би бил најточен жанр.
Дента наместо Еден на Еден одеше. Тоа беше втора реприза на филмот на Телма :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.512
Поени од реакции
4.476
Дента наместо Еден на Еден одеше. Тоа беше втора реприза на филмот на Телма :)
Многу добар беше, веројатно и Igla ispod praga треба да е слична тематика, таму Ристановски е откачен поп. :D
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.176
Поени од реакции
5.240
Многу добар беше, веројатно и Igla ispod praga треба да е слична тематика, таму Ристановски е откачен поп. :D
Тој со Ристановски пишав погоре РТС сателитскиот канал го даваа пред некој ден.

Бисер Бојане го има на Netfilm прочитав некаде дека бил добар филм. Го има ли некаде торент да се симне добра снимка ? На Netfilm мора да се плати за да се гледаат филмовите.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
175
Anka (HR,2017)
Hrvatski detski film. Akterskata ekipa ja socinuvaat pomegju ostanatite i Eric Cantona (fudbaler), Rade Sherbedzija no i nasite Petar Mircevski i Vlado Jovanovski koj za volja na vistiniata imaat znacajni ulogi vo filmot i se kontinuirano prisutni vo dejstvoto. Jas sekogas obrnuvam vnimanie na akterite, mislam deka kastingot trebalo da bide za "nijansa" podobar, prvo devojceto so nosecka uloga na Anka ne e bas talentirano za gluma i nekako kako samo napamet da i e ucen tekstot i robotski go kazuva nekako bez emocii, za Cantona ocekuvano e deka ne e mnogu dobar akter no mislam deka dobro ja donese ulogata edinstveno jazikot, no i toa e so opravduvanje, nasite akteri mislam deka Pepi moze i podbro no vo generala odlicni bea. Duri imam zabeleska i na statistite vo filmot. Animaciite bea dobri ama mozelo i podobro. Ima nekoj nelogicnosti vo scenarioto no sitni. Na fragmenti scenografijata ne e dobro adaptirana za vremeto na dejstvoto. Filmot del potsekja na Disney i na onie ubavi navistina detski filmovi jas iskreno sum protiv vo detskite filmovi da ima tolku da recam pristuni zlobni cudovista, da ima tolkavo prisustvo na sudbinski tragedii (siracinja, infrakti.... ) mislam deka ne treba uste tolku rano da se opteretuvaat neka detskite filmovi bidat cisto pozitivni so magija i fantazija.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.512
Поени од реакции
4.476
Тој со Ристановски пишав погоре РТС сателитскиот канал го даваа пред некој ден.

Бисер Бојане го има на Netfilm прочитав некаде дека бил добар филм. Го има ли некаде торент да се симне добра снимка ? На Netfilm мора да се плати за да се гледаат филмовите.
Појма неам, ама Бисер Бојане звучи интересно (y)
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.176
Поени од реакции
5.240
Во недела 24ти декември Тв премиера на филмот на Никола Којо Стадо на PRVA па потоа може да го очекуваме пиратски на интернет.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
175
Јас како најактивен на темава :) да дадам еден мој осврт на фимот:
Клип (2012)
Српски филм за едно девојче (16) од семејство пред распад кое се заљубува во момче (17) и заедно снимаат “домашни видеа “, веројатно најексплицитниот филм од регионот со сцени кој единствено на порно филмови ги има. Од face cumshot, :pusigo:, :drk:, свршување и се останато. И не како на останатите филмови со вакви сцени овде се се гледа до детали дури како што наведов има сцена со ејакулација. Останатото дејство на филмот е просечно. Филмот имал премиера во Ротердам каде што добил награда, бил на фестивали, а во Русија бил забранет.
Заинтерсираните еве линк http://www.dailymotion.com/video/x5wav1w
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.176
Поени од реакции
5.240
Туку што го изгледав новиот српски филм Jужни ветар Иако сеуште се прикажува во кино некој успеал да најде и да стави на нет HD копија од филмот.


Филм со мафија која краде автомобили, крадењево автомобили им оди добро, полицијата не им прави проблеми но главниов лик Петар Мараш (Милош Биковиќ) еднаш ќе украде погрешен автомобил и тука приказната почнува да се одвива. Да не ви го раскажувам понатака , гледајте интересен е филмот. Покрај Милош Биковиќ тука се и постарите актери Драган Бјелогрлиќ, Небојша Глоговац, Срѓан Тодоровиќ и многу други а да не заборавам на почетокот се појавува со мала улога и Дениз Абдула (познат кај нас од Фчерашни Новости - Ланчо)

Ќе има и серија од истиов филм на Радио телевизија Србија - РТС. Според она што пишува на Википедија содржината на серијата ќе биде продолжеток на филмот а снимањето треба да започне во Март 2019 година,
 
Последно уредено:
На врв Bottom