Ауфвидерзен Македонијо!

S

silmarillion

Гостин
Дека не се, затоа темава има 389 страни, бугарски пасош темата ко фан клуб Манчестер Јунајтед и така. Вие по дома добри?
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
А во околните земји (па и Бугарија) мала емиграција има, така? Не се испразнија?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.887
Поени од реакции
63.709
Taка де, теши се дека и комшијата не може да купи кола како тебе, јака утеха. :facepalm:
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Тезата беше дека иселувањето е поради владата.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Тезата беше дека иселувањето е поради владата.
ako iseluvanjeto ne e poradi vladata, ondak sto konkretno napravi vladata da go namali?
ako voopsto toa i e edna od celite,ne znam.
ili poso iseluvanjeto e radi `branko` mvro nema sto da se zamaraat so toa?
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Што и да направи владата, или и другиве да дојдат, нема да го запрат иселувањето. Потрага по подобар живот.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Што и да направи владата, или и другиве да дојдат, нема да го запрат иселувањето. Потрага по подобар живот.
ако платите и условите за работа и живот тука станат исти како кај поразвиените/понормалните земји, тогаш нема да има потреба некој да бара подобар живот.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ако платите и условите за работа и живот тука станат исти како кај поразвиените/понормалните земји, тогаш нема да има потреба некој да бара подобар живот.
ako toa se sluci,bratucedite nema vekje da bidat najbogati i najsakani i sve naj...
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
ако платите и условите за работа и живот тука станат исти како кај поразвиените/понормалните земји, тогаш нема да има потреба некој да бара подобар живот.
Се согласувам, но за тоа се потребни многу многу многу години. Тоа ни Црпко не го може.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Се согласувам, но за тоа се потребни многу многу многу години. Тоа ни Црпко не го може.
Возможно е и тоа како. Ако се сака и знае, се се може.
Ако Паторот не може, редно е да се тргне, да оставе некој друг да проба.
 
G

Goldie

Гостин
Што и да направи владата, или и другиве да дојдат, нема да го запрат иселувањето. Потрага по подобар живот.
Нема да се запре ама ќе се намали или барем ќе има оптимизам кај младите дека има каква-таква иднина во државава да останат тука, на пример ако почнат да ги трошат парите за капитални инвестиции а не споменици, врби од 250к евра и сл глупости. И нормално ако намалат со крадењето и партизирањето на се живо и диво во државава
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Се согласувам, но за тоа се потребни многу многу многу години. Тоа ни Црпко не го може.
epa da be, stom crpko ne moze.ic da neame normalni izbori. da go ostavime gruevski da vladee dozivotno, poso crpko nemoze.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
Posle 3 godini i 390 str. temava e zrela za vo arhiva ili podobro recheno treba da bide preimenuvana vo:

*****Willkommen Makedonijo******

Ne mi e celta da baram cenzura, nego mislam deka temava konceptualno e nadminata. Iseluvanje imalo i pred eden vek, kje go ima i vo narednite, verovatno. Denes vo globalen svet iseluvanjeto, t.e. migraciite se sosema normalna i zdrava rabota, ni MK ne e iskluchok.

Na drzhavata i treba konstruktivnost, i trebaat novi idei, avangarda, i treba svezhina, i trebaat mnogu reformi koi se neophodni.
I da se sluchat regularni izbori za nekoj mesec (uslovno receno) nekoj kje treba da sedne vo vlasta, da pochne da menuva i toa od koren. Za toa kje trebaat novi kreativni i pred se chesni glavi, ljuge koi znaat i mozhat da napravat neshto za drzhavata.

Bidete konstruktivni i dajte doprinos, shto bi bilo dobro, korisno, neophodno da se napravi, da se krene kvalitetot na zhivot vo MK. Bidete pozitivni, so kreativna energija, mozhebi drzhavata kje Vi bide blagodarna i kje Vi vozvrati vo ista takva merka !
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.671
Поени од реакции
11.897
Posle 3 godini i 390 str. temava e zrela za vo arhiva ili podobro recheno treba da bide preimenuvana vo:

*****Willkommen Makedonijo******

Ne mi e celta da baram cenzura, nego mislam deka temava konceptualno e nadminata. Iseluvanje imalo i pred eden vek, kje go ima i vo narednite, verovatno. Denes vo globalen svet iseluvanjeto, t.e. migraciite se sosema normalna i zdrava rabota, ni MK ne e iskluchok.

Na drzhavata i treba konstruktivnost, i trebaat novi idei, avangarda, i treba svezhina, i trebaat mnogu reformi koi se neophodni.
I da se sluchat regularni izbori za nekoj mesec (uslovno receno) nekoj kje treba da sedne vo vlasta, da pochne da menuva i toa od koren. Za toa kje trebaat novi kreativni i pred se chesni glavi, ljuge koi znaat i mozhat da napravat neshto za drzhavata.

Bidete konstruktivni i dajte doprinos, shto bi bilo dobro, korisno, neophodno da se napravi, da se krene kvalitetot na zhivot vo MK. Bidete pozitivni, so kreativna energija, mozhebi drzhavata kje Vi bide blagodarna i kje Vi vozvrati vo ista takva merka !
Ако на тебе темава ти станала досадна, тогаш имаш многу едноставно решение - престани да ја следиш и да ја читаш.

На темава се дискутира за социо-економските околности во Македонија кои придонесуваат за миграција на граѓаните во странство која трае до денешен ден, што значи дека темава останува актуелна и поради тоа треба да остане отворена.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
Ако на тебе темава ти станала досадна, тогаш имаш многу едноставно решение - престани да ја следиш и да ја читаш.

На темава се дискутира за социо-економските околности во Македонија кои придонесуваат за миграција на граѓаните во странство која трае до денешен ден, што значи дека темава останува актуелна и поради тоа треба да остане отворена.
Pa diskutiraj, koj ti brani. Ne gledam deka si kazhal neshto konkretno za socio-ekonomskite okolnosti vo MK.

I, diskutirajte za shto sakate, poentata mi beshe, komentari so povekje sushtina a ne preturanje od shuplivo vo prazno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom