Аудио драјвери за Ubuntu

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Pred nekoe vreme instalirav Ubuntu 8.4, uspeav da go sredam nekako, no ne mozam da ja sredam zvucnata karta, odnosno drajverot za nea.. Vo windows go koristam c-media 3d audio configuration no nikako ne mozam da go sredam vo Ubuntu... Ako nekoj se spravil so slicen problem neka kaze zosto veke ne mozam da go slusam tupiot zvuk od integriranata zvucna karta..
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Pred nekoe vreme instalirav Ubuntu 8.4, uspeav da go sredam nekako, no ne mozam da ja sredam zvucnata karta, odnosno drajverot za nea.. Vo windows go koristam c-media 3d audio configuration no nikako ne mozam da go sredam vo Ubuntu... Ako nekoj se spravil so slicen problem neka kaze zosto veke ne mozam da go slusam tupiot zvuk od integriranata zvucna karta..
Чекај сеа, имаш звук, ама слаб или немаш никаков звук... или ? Опиши поточно каков е звукот дека и кај мене мрчи со истиот проблем, ако е истиот проблем ќе ја наредиме работава.
Иначе иди System > Administration > Synaptic Package Manager и ви search bar-от напиши кои драјвери ти требаат може ќе најде нешто, ако најде штиклирај ги и иди на Apply ќе се симнат и инсталираат па би требало да е океј после.
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Epa vidi imam dve zvu4ni kartici, ednata integrirana na mati4nata a drugata ja staviv podocna, mi trebase za MIDI za sajzer. I samiot se iznenadiv od kvalitetot na zuk koj go nudi, mogu e podobar zvukot otkolku na integriranata. I sega gi imam drajverite za integriranata, a nemozam da najdam drajver za ovaa drugata. Vo windows go koristam c-media 3d audio configuration, ame ne mozam da go instaliram na ubuntuto, probav preku wine ama ne odi nekako.. Se nadevam sega e malku pojasno. Pa ako ima nekoj nekoja sovet neka kaze.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Epa vidi imam dve zvu4ni kartici, ednata integrirana na mati4nata a drugata ja staviv podocna, mi trebase za MIDI za sajzer. I samiot se iznenadiv od kvalitetot na zuk koj go nudi, mogu e podobar zvukot otkolku na integriranata. I sega gi imam drajverite za integriranata, a nemozam da najdam drajver za ovaa drugata. Vo windows go koristam c-media 3d audio configuration, ame ne mozam da go instaliram na ubuntuto, probav preku wine ama ne odi nekako.. Se nadevam sega e malku pojasno. Pa ako ima nekoj nekoja sovet neka kaze.
Linux бидејки сам си бара драјвери, такада 90% изгледа сам си ја има завршено работата, е сеа дека ти имаш 2 звучни ќе треба да одиш во сетинзите за звукот и таму да подесиш која звучна да ти биде "главна". Малце се заебани тие сетинзи и јас се мучев со звукот, али јас имав друг проблем... јас немав ич звук, а се што беше потребно имав инсталирано. Го решив такашто при подигањето на оперативниот систем влегов во Recovery Mode (на Linux-от) и ја избрав опцјиата ако не се лажам втора беше, нешто Repair Broken... така некако беше и сам си се среди. Го рестартирав компјутерот и се си беше океј.
Види во сетинзите за звукот, побарав јас на нет, ама Offline е форумот на Ubuntu такада не најдов ништо што би можело да помогне освен да ги инсталираш соодветните драјвери (тоа би требало самиот Linux веќе да си го направил) и во сетинзите за звук да подесиш. :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom