Атлантида

Дали постоела Атлантида?

  • Да

    Гласови: 157 82,6%
  • Не

    Гласови: 33 17,4%

  • Вкупно гласачи
    190
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Резултатите од истражувањата што го врши тимот составен од американски и шпански научници во националниот парк Дона Ана северно од Кадиз наведуваат дека висорамнината во минатото всушност бил залив кој како последица од силно цунами при повлекување на водата од континентот бил затрупан со кал.
Претпоставката како изгледал заливот и неговата локација се совпаѓа со описот на Атлантида кое го опишал Платон некаде во 360 година п.н.е. Научниците користат радари и дигитални мапи и тврдат дека под висорамнината се наоѓа затрупан град.


Вака изгледал заливот пред да биде затрупан со кал

Привлекуваат само туристи со божемната неизвесност,искусен историчар и археолог со еден фрлен поглед на архитектурата ке ти каже дека се работи за феникиско/картагинско пристаниште,впрочем и Кадиз е стара феникиска колонија...
--- надополнето: 6 октомври 2012 во 02:56 ---
Многу е веројатно дека Атлантида постоела,достигнала до некој свој врв и дека војувала против многу племиња,вклучително и со прастарото балканско племе Пелазги(основачи на Атина,Микена,Кносос)...има многу мистериозни знаења во антиката ,кои тек денес ги потврдуваме со помош на висока-технологија,што сигурно се производ на некоја претходна цивилизација која достигнала некој свој врв во државноста,науката,технологијата и сл.
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Коинциденција мислиш дека е? Секогаш вриело на овие простори...

Прегледај го приврзокот 50188
Кјуриосити роверот ако најде траги од живот на Марс, сигурен сум дека ќе бидат лешеви од Марсовци потепани од Срби. Можно е и казан за ракија да најде во близина, кајшто ја прославиле победата.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Кјуриосити роверот ако најде траги од живот на Марс, сигурен сум дека ќе бидат лешеви од Марсовци потепани од Срби. Можно е и казан за ракија да најде во близина, кајшто ја прославиле победата.
Не за Марс, ама дека Србите војувале против Атлантида (Македонија) можеш да видиш и на клипов од манастиров.

http://www.youtube.com/watch?v=IwKyB6lNuyQ

 
Член од
15 октомври 2012
Мислења
193
Поени од реакции
49
osum strelki ima vo znakot toa znaci 8meteora keja napadnat zemjata edna strelka eramno na milion godini znaci posle 8milioni godini zemjat kebide unistena kaj strelkite zemjata evo sredina nese sekirajte zanas ima vreme zih hajl.hehehe
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Незнам дали сте развивале теорија како ја снемало атлантида, но мене ми раскажуваше човек кој прочитал книга во врска со тоа. Книгата не е за атлантида, туку општо за голем потоп кој се случил на светот (не запамтив која година). Книгата е германска, на о буквата. Потопот бил голем, водата достигнувала и до 1000 метри височина и ги поплавувала сите места, со тоа поплавена е и Атлантида. Ако ја има некој прочитано книгата нека дообјасни.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Незнам дали сте развивале теорија како ја снемало атлантида, но мене ми раскажуваше човек кој прочитал книга во врска со тоа. Книгата не е за атлантида, туку општо за голем потоп кој се случил на светот (не запамтив која година). Книгата е германска, на о буквата. Потопот бил голем, водата достигнувала и до 1000 метри височина и ги поплавувала сите места, со тоа поплавена е и Атлантида. Ако ја има некој прочитано книгата нека дообјасни.
Потопот нема врска со Атлантида.За Атлантида се смета дека е уништена од ерупција на вулкан,и сеизмичка активност.А додека Потопот е дел од Библијата,верување на старите народи дека Господ со тој Потоп ги уништил сите луѓе а останале само осум души односно семејството на Ное.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Потопот нема врска со Атлантида.За Атлантида се смета дека е уништена од ерупција на вулкан,и сеизмичка активност
така ми раскажуваше човекот, колку е точно немам поим. Сега истражувам за потопот, гледам дека никаде не е спомната Атлантида..
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Потопот нема врска со Атлантида.За Атлантида се смета дека е уништена од ерупција на вулкан,и сеизмичка активност.А додека Потопот е дел од Библијата,верување на старите народи дека Господ со тој Потоп ги уништил сите луѓе а останале само осум души односно семејството на Ное.
Потопот до некаде е докажан и надвор од рамките на Библијата, во геолошки и климатски истражувања, и се претпоставува дека имало мини Ледено Доба пред десетици илјади години од денешен ден каде при завршувањето на тој циклус доаѓа до масовно топење на акумулираниот снег и мраз и доаѓа до поплави и издигнување на морската височина до неверојатни размери, пред да се урамнотежи сето тоа со повлекување на водата кај одредени делови копно.

Уште еден фактор кој до некаде го потврдува тоа е промена на оската на ротација на планетата која дополнително може да создаде такво деструктивно сценарио, предизвикана од промена на половите (која исто е докажана дека се случува во циклуси, а последниот пат кога се претпоставува дека се случила паѓа баш тоа време - околу 8-10.000 BC). Тие преданија за кои имам читано се збори дека Атлантида била поплавена од бесот и љубомората на "Боговите". Лично не верувам дека доживеала Помпејско сценарио (иако истото може да објасни многу работи, но според мене повеќе за други народи/мистериозни цивилизации, него ли Атлантида).
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Неможам никако да ги поврзам работите, ми се спие, да бев добро расонет, ќе откривме некоја мистерија сигурно..

Коа човекот почна да зборува генерално за потопот и таа книга, го прашав да ми ја даде, рече дека ја нема, ја прочитал пред некоја година и ја вратил. Го прашав како да најдам некои податоци за тоа на интернет, споменуваше потоп голем потоп, и на крај ми рече барај за атлантида, ќе добиеш заклучоци.

Интересно е ова, се како што ми кажа за потопот е така, истражив детално по нетов, но атлантида никаде не се споменува.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Неможам никако да ги поврзам работите, ми се спие, да бев добро расонет, ќе откривме некоја мистерија сигурно..

Коа човекот почна да зборува генерално за потопот и таа книга, го прашав да ми ја даде, рече дека ја нема, ја прочитал пред некоја година и ја вратил. Го прашав како да најдам некои податоци за тоа на интернет, споменуваше потоп голем потоп, и на крај ми рече барај за атлантида, ќе добиеш заклучоци.

Интересно е ова, се како што ми кажа за потопот е така, истражив детално по нетов, но атлантида никаде не се споменува.
https://www.youtube.com/watch?v=Bcw5YpeTd4I
https://www.youtube.com/watch?v=2szV_M5gOU0
https://www.youtube.com/watch?v=UZDOqF07HeE
Еве ти некој патоказ....ако те интересира толку, гуглај за повеќе.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
има некој материјали, книга, пдф, со опис за Атлантида сакам да ја прочитам, описот ме интересира, доста со ова Гоогле Еарт.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Да, Атлантида постоела веројатно Кикладските острови ;
http://en.wikipedia.org/wiki/Cycladic_civilization

или Санторини;
http://en.wikipedia.org/wiki/Santorini

бтњ. не ја поврзувајте со Македонија (оти е бааајаги покасно) или Пелазгите кои се баајаги оддалечени и изолирани.[DOUBLEPOST=1406063306][/DOUBLEPOST]
има некој материјали, книга, пдф, со опис за Атлантида сакам да ја прочитам, описот ме интересира, доста со ова Гоогле Еарт.
Ај прво ова;
http://www.math.upatras.gr/~streklas/public_html/timaeusofplato00platiala.pdf
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Ok, миљон години купем книги за мистерии, пратам све тоа и т.н.

И ете, дочекав ден коа ќе можам за некоја од нив да кажам - тоа е тоа.
(и Кајгана ја објави веста)

Све се поклапа со Платон, Солон, unlike другите теории. Застрашувачки се поклапа.

Теоријата, у задње време, ја пропагира дечково и самиот склопува дел од puzzles-ите:

Инаку, теоријата е нивна:
https://visitingatlantis.com/[DOUBLEPOST=1538485475][/DOUBLEPOST]Најголеми, најобемни информации за Атлантида, на кои се темелеа сите досегашни теории (Азори, Бермуда, Киклади...), се темелеа на делата на горните двајца (Платон и Солон). Од прилика 20-30% секоја од нив се поклопуваше со писанијата на Платон и Солон. Оваа се поклопува, би рекол 100%.[DOUBLEPOST=1538486080][/DOUBLEPOST]Инаку, малку поодзумирано ова е постара теорија.
Уште 1913 некој Германец тврдел дека е Атлантида у Зап. Африка, али нормално бил исмеван.
Јако е што добар дел од официјалната наука, тврдеше дека приказните за Атлантида се фикција на Платон, напраена да биде прикриена критика на тогашното атинско општество.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom