Атеизмот денес...

Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Картата не е баш најреална.... Шведска на пример, колку што знам има преку 50% атеисти. Мислам оти е земја со најголем број атеисти во светот... и меѓу најдобрите за живеење.
Не би рекол дека тие земји што имаат најголем број атеисти се најдобри за живеење, туку обратно... Тие што се најдобри за живеење имаат најмал број верници.
Земјите на северот се најголемите неверници ,а сепак имаат подобри животи од колку овие што се верници .Шведска уште во појавата на христијанството до 14-15 век верувале во многубоштво па и затоа и сега немаат многу верници , и е една од најбогатите земји .
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
И јас мислам дека овие податоци не се реални.
Атеисти се огромен број - 99,99%
Се кажуваат верници, поради традиција, нација и слично
Кој денес верува во задгобен живот?
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Нема теоретски шанси да имаме 0% - 4% атеисти, околу 20% - 29% би било најреално :)
pichki se sive von internet prostorov,so cest na nekoj iskluchok. Pamtam vo sredno sekoj vtor ateist,anarhist i satanist beshe i koga dojde nekoj si popis vo koj trebeshe da se vnese za religijska opredelenost site se pishale hristijani.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
^^^Споредувате баби и жаби. Богатство со вера, не гледам некоја конекција, како процентот на верници би се одразил на богатството. Демек што повеќе верници тоа побогати би требало да бидеме?
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
И која е логиката? На првата слика се гледа дека во кина атеизмот се казнува со смрт, а на втората слика дека има најмногу атеисти таму. Ебаве тоа истражувањата.
Во Кина се казнува со смрт ако си верник!:cautious:
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Можејќи ние да објасниме или не поуспешни се оние каде верата е помалку застапена.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
И јас мислам дека овие податоци не се реални.
Атеисти се огромен број - 99,99%
Се кажуваат верници, поради традиција, нација и слично
Кој денес верува во задгобен живот?
Ја и уште многу други.
(Не знам задгробен живот дали е вистинскиот термин.)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во Кина се казнува со смрт ако си верник!:cautious:
Јас првпат слушам за вакво нешто.
Дали е стварно така или се шегуваш?
Пред неколку месеци на ТВ Хистори имаше една емисија за најголемата стату на Буда која ја поправаа и конзервираа. Имаше и снимки со огромен број посетители кои се една од причините за оштетувањата на статуата
Не можам да го поврзам ова со твојот пост
--- надополнето: 12 декември 2013 во 22:45 ---
Ја и уште многу други.
(Не знам задгробен живот дали е вистинскиот термин.)
Можеш ли да опишеш што мислиш дека ќе стане со тебе по смрта?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Јас првпат слушам за вакво нешто.
Дали е стварно така или се шегуваш?
Пред неколку месеци на ТВ Хистори имаше една емисија за најголемата стату на Буда која ја поправаа и конзервираа. Имаше и снимки со огромен број посетители кои се една од причините за оштетувањата на статуата
Не можам да го поврзам ова со твојот пост
Можеби во северна кореа и тие имаат коси очи и се жолтеникави...
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Јас првпат слушам за вакво нешто.
Дали е стварно така или се шегуваш?
Пред неколку месеци на ТВ Хистори имаше една емисија за најголемата стату на Буда која ја поправаа и конзервираа. Имаше и снимки со огромен број посетители кои се една од причините за оштетувањата на статуата
Не можам да го поврзам ова со твојот пост
--- надополнето: 12 декември 2013 во 22:45 ---


Можеш ли да опишеш што мислиш дека ќе стане со тебе по смрта?
За Кина се зезам,ама за Северна Кореа сум сигурен дека ако си верник сигурно завршуваш во некој таканаречен работен логор!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
Можеш ли да опишеш што мислиш дека ќе стане со тебе по смрта?
Е тука ме фати! Точно е дека не можам тоа искуство да го опишам (затоа што го немам)
и ова е доволен доказ за тоа дека по смртта нема ништо и дека атеистите се во право.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Зависи до кај забегуваат државиве. Кај едниве, ке те обесат ако си атеист, кај другиве, ќе ти се обесат ако си верник.

Али да се држи баланс, то е битно. :icon_mrgr:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
Зависи до кај забегуваат државиве. Кај едниве, ке те обесат ако си атеист, кај другиве, ќе ти се обесат ако си верник.

Али да се држи баланс, то е битно. :icon_mrgr:
абе фак оф. мислев дека на anco му лајкам пост.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Е тука ме фати! Точно е дека не можам тоа искуство да го опишам (затоа што го немам)
и ова е доволен доказ за тоа дека по смртта нема ништо и дека атеистите се во право.
Ama ti toa go tvrdish, shto ne znachi deka e taka....
Koi se tvoite dokazi za toa,....zatoa shto nemash licno iskustvo?
Pa koj ti e kriv shto stepenikot na koj si se iskachil vo tvojata evlucija e mnogu nizok.....
--- надополнето: 14 декември 2013 во 11:14 ---
Nema shto nikolcho, temata e (y)..ne znam dali da te zalam ili da te rendam...:pos:


I ti se sekirash dali u Zimbabve ima ateisti ili ne...:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom