Атеизмот денес...

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
А која е примарната особина на постоењето и неговите импликации?
Постоењето е она што ја прави можна реалноста, ако Постоењето може да сопре, без разлика кога и за колку долго време, реалноста не би постоела никогаш. Се е поврзано и испреплетено, и за се важи принципот кој во физиката е дефиниран како закон за зачувување на енергијата. Ништо неможе да се создаде ниту да се уништи, само да премине од еден во друг облик.
Тоа значи дека се што постоело, постои и ќе постои, во својата суштина е самата вечност, неможе да те снема, може само да се смени обликот на искуствата што навидум го обликуваат твојот идентитет или илузија на истиот.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Постоењето е она што ја прави можна реалноста, ако Постоењето може да сопре, без разлика кога и за колку долго време, реалноста не би постоела никогаш. Се е поврзано и испреплетено, и за се важи принципот кој во физиката е дефиниран како закон за зачувување на енергијата. Ништо неможе да се создаде ниту да се уништи, само да премине од еден во друг облик.
Тоа значи дека се што постоело, постои и ќе постои, во својата суштина е самата вечност, неможе да те снема, може само да се смени обликот на искуствата што навидум го обликуваат твојот идентитет или илузија на истиот.
Има многу прашања на темава ,ама малку одговори,ова погоре шо го пишуваш е само една од многуте теории.Исто како и теоријата за настанокот на универзумот,од нигне никаде настанала експлозија и оп имаш цели галаксии, мега звезди,комети и планети.Според мене уште една тотално неодржлива теорија.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Има многу прашања на темава ,ама малку одговори,ова погоре шо го пишуваш е само една од многуте теории.Исто како и теоријата за настанокот на универзумот,од нигне никаде настанала експлозија и оп имаш цели галаксии, мега звезди,комети и планети.Според мене уште една тотално неодржлива теорија.
Неодржлива поради што? Образложи.

П.С. Теоријата за биг бенг не е за експлозија од ,,нигде никаде" туку поадекватен термин би бил експанзија - ширење. И не е од ништо, туку од состојба која се нарекува сингуларитет.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Постоењето е она што ја прави можна реалноста, ако Постоењето може да сопре, без разлика кога и за колку долго време, реалноста не би постоела никогаш. Се е поврзано и испреплетено, и за се важи принципот кој во физиката е дефиниран како закон за зачувување на енергијата. Ништо неможе да се создаде ниту да се уништи, само да премине од еден во друг облик.
Тоа значи дека се што постоело, постои и ќе постои, во својата суштина е самата вечност, неможе да те снема, може само да се смени обликот на искуствата што навидум го обликуваат твојот идентитет или илузија на истиот.
Порано имаше некој став на некој вид на анихилација по смртта.....дали нешто се смени во твојот светоглед?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Порано имаше некој став на некој вид на анихилација по смртта.....дали нешто се смени во твојот светоглед?
Никогаш сум немал таков став, погрешен впечаток си имал.
 
L

lolain

Гостин
Во држави кои се поисламистички, мислам на држави на пр. од Азија или Африка кои се населени доминантно со порелигиозни Муслимани да си религиозен Муслиман е голема гордост и чест и на тој начин ќе бидеш прифатен во тамошното општество и средина на живеење ... од друга страна пак човек не вреди да е религиозен без разлика дали е Христијан или Муслиман во Атеистичките контитенти Европа, Америка(северна) или Австралија т.е. ќе бидеш исмеван и отфрлен од средината и општеството ... што сакам да кажам, океј е човек да биде религиозен (но во религиозни средини) и секако океј е да биде нерелигиозен во нерелигиозни средини се со цел полесно и подобро да биде прифатен од општеството и секако од средината на живеење !
Македонија како и сите други Балкански и Европски држави е држава во која и покрај тоа што повеќето луѓе велат дека се верници всушност појма си немаат од религија и од нејзиното значење и затоа Македонија според мене е атеистичка држава, ниту Муслиманите се толку големи и верни Муслимани, ниту пак Христијаните се толку големи и верни Христијани ... се е една голема политика и глума и кај едното и кај другото стадо !
Појма си немаат, а се чукаат в гради. Како атеист поише сум едуциран од нив, сум читал од причина да има што поише аргументи за заплескување при муабет со „верник“. Истите тие „верници“ се ЗДРОБИЈА од грешење, од прекршување на нивните божји заповеди, али ко ќе дојде празник абе има да се шлака да се глуми на мртво.

Една од најголемите работи шо ми пречи кај такви луѓе е шо прво голем дел се големи мрзи со затворена перспектива, егоистични ниско-интелигентни инаети. Не пристапуваат кон решавање на проблемот него „господ како рекол, така ни било пишано, судбина...“.

Како атеист поише сум ги следел тие работи, сум глеал да сум хуман, да изградам карактер, ширење позитивна енергија и тако даље. Од друга страна кај нив е полно со себични, лопови, лицемери, швалерај и тако даље али имаат остаено поуба слика ради то шо се појавиле во црква и манастир на богородица или кој и да е празник. Зошо уше сме назад, и има премногу проста маса шо не се стреми кон решавање на проблеми или користење на енергија за стварање нешто уникатно креативно туку си тераат такви бош идеали, и им се припојуваат уште појќе кукавици. И да, очекував новиве генерации да се по-отворени, испаднаа потупави и послепи верници од баба ми и дедо ми. Жално.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Појма си немаат, а се чукаат в гради. Како атеист поише сум едуциран од нив, сум читал од причина да има што поише аргументи за заплескување при муабет со „верник“. Истите тие „верници“ се ЗДРОБИЈА од грешење, од прекршување на нивните божји заповеди, али ко ќе дојде празник абе има да се шлака да се глуми на мртво.

Една од најголемите работи шо ми пречи кај такви луѓе е шо прво голем дел се големи мрзи со затворена перспектива, егоистични ниско-интелигентни инаети. Не пристапуваат кон решавање на проблемот него „господ како рекол, така ни било пишано, судбина...“.

Како атеист поише сум ги следел тие работи, сум глеал да сум хуман, да изградам карактер, ширење позитивна енергија и тако даље. Од друга страна кај нив е полно со себични, лопови, лицемери, швалерај и тако даље али имаат остаено поуба слика ради то шо се појавиле во црква и манастир на богородица или кој и да е празник. Зошо уше сме назад, и има премногу проста маса шо не се стреми кон решавање на проблеми или користење на енергија за стварање нешто уникатно креативно туку си тераат такви бош идеали, и им се припојуваат уште појќе кукавици. И да, очекував новиве генерации да се по-отворени, испаднаа потупави и послепи верници од баба ми и дедо ми. Жално.
lolain,

сум се изначитал постови од „супериорни„ атеисти...

Еден од нив, на пример, тврди дека поседуе „...возвишен атеистички морал...„ а на моето прашање/барање да наведе барем едно начело од тој морал, дотичниот, очекувано за мене, кидна од муабет.

Твојава атеистичка супериорност е идентична со онаа на споменатиот член од форумов.

Просто кажано, нема поголем верник од атеист. Верните веруваат во точно одредени нешта, а атеистите веруваат у све и свашта.

Во твојов допис имаш изнапишано све и свашта, ама ништо конкретно...

Иначе, баба ти и дедо ти навистина се појаки верници од тебе, иако веројатно немаат/немале тапија од некоја висообразовна институција.

Еми оти така?...
 
L

lolain

Гостин
lolain,

сум се изначитал постови од „супериорни„ атеисти...

Еден од нив, на пример, тврди дека поседуе „...возвишен атеистички морал...„ а на моето прашање/барање да наведе барем едно начело од тој морал, дотичниот, очекувано за мене, кидна од муабет.

Твојава атеистичка супериорност е идентична со онаа на споменатиот член од форумов.

Просто кажано, нема поголем верник од атеист. Верните веруваат во точно одредени нешта, а атеистите веруваат у све и свашта.

Во твојов допис имаш изнапишано све и свашта, ама ништо конкретно...

Иначе, баба ти и дедо ти навистина се појаки верници од тебе, иако веројатно немаат/немале тапија од некоја висообразовна институција.

Еми оти така?...
ПАХАХАХАХАХАХАХАХАХА „верниците веруваат во точно одредени нешта“ ? Молим те. Библија точно одредено нешто science fiction, а наука е „све и свашта“? И не ми требаат божји заповеди, за да имам морал и да бидам што подобра особа. Жити се, смешни сте.

Верниците биле прецизни, а научници тралалајки. Гасете интернет.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ПАХАХАХАХАХАХАХАХАХА „верниците веруваат во точно одредени нешта“ ? Молим те. Библија точно одредено нешто science fiction, а наука е „све и свашта“? И не ми требаат божји заповеди, за да имам морал и да бидам што подобра особа. Жити се, смешни сте.

Верниците биле прецизни, а научници тралалајки. Гасете интернет.
lolain,

читајќи ја празнотијата од твојов допис, ги одвојувам местата кои „недвосмислено„ укажуваат на супериорноста од атеизмот.

Еве ги:

„...ПАХАХАХАХАХАХАХАХАХА...„

„...И не ми требаат божји заповеди, за да имам морал и да бидам што подобра особа....„

„...Жити се, смешни сте....„

„...Верниците биле прецизни, а научници тралалајки....„

Све доказ до доказ...

Или, како што би рекол твојот соверник во ништото: „...Јас сум морално супериорен атеист, ама немам ниту едно морално начело...„. :pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
О, па дали тоа христијанинот се препелка во философијата на моралноста за да покаже како христијанството е врвот на моралноста и етиката на човештвото?
Само за да покаже религиозниот како атеизмот како антитеза на религиите е зло бидејќи нема моралност во сето тоа, бидејќи нема бог? :)

Ниту еден бог не е морален ниту етички расположен. Ниту христијанскиот ниту оној на муслиманите, а посекако не оние богови од Истокот!
Според старо-еонските религии и верувања вие немате ништо со божественото, оставени сте во милост и немилост на нешто за кое вие немате ниту најмала идеја што е и како сте поврзани со сето тоа - и барате од верници моралност?
Ќе ве убијат за богот! За верата! За спасот на душата нивна проклета - бидејќи се кукавици! А морал и етика има ли кај кукавицата?
НЕМА!

Толкувачите на старо-еонскиот закон на секој начин ќе се обидат да в е убдедат дека вие сте неморални и неспособни сами за себе да го разберете и практикувате било кој закон, морален, етички, божествен итн итн - бидејќи нели, светиот дух си ги бира сам жртвите!
Верувате во ова?

А бидејќи религиозните градат култ кон личноста - секој совршен пример е поврзан со нивниот концепт на божественост - бегајте од таквата моралност и етика!
Подобро учете од луѓето отколку од светите книги, ако целта ви е да се учи за моралноста и етиката! ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom