Апчиња за итна контрацепција

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
@Ilumious факт е дека треба да одат на гинеколог при вакви грешки и "грешки". Ама ваљда од срам не одат.

Сепак, морам да се согласам со мислењето пошто иако повеќето се свесни за последиците и ако еднаш во живот се напиле Норлево, постојат другите кои ... Го пијат често. Познавам една која дозволи дечко да сврши во неа и демек ќе се напие апче океј е. Членка од другата тема која пиеше рандом контрацептивни апчиња од рекла- казала зошто другарката така направила и НАВОДНО ѝ поможило.

Мене ми е жал дека на млади девојчиња им е срам и/ли страв да одат на гинеколог и дека прв оат одат касно или евентуално со прва бременост одат. Ова е поразително и зато вакви проблеми имаме и зато вакви "лекции" по теми држиме.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Единствено ти си неинформираниот овде. Секаде во светот "morning-after-pill" се продава без рецепта и можат да го купат лица над 14 години. Ако се зема лекот како што е препишано е класифициран како БЕЗБЕДЕН ЗА УПОТРЕБА. Начин на употребување на лекот НЕ Е ЧЕСТО бидејќи не е редовна контрацепција.

Те молам чувај си ја твојата "(не)стручност" за на друго место.
Абе секако :facepalm:


@Ilumious факт е дека треба да одат на гинеколог при вакви грешки и "грешки". Ама ваљда од срам не одат.

Сепак, морам да се согласам со мислењето пошто иако повеќето се свесни за последиците и ако еднаш во живот се напиле Норлево, постојат другите кои ... Го пијат често. Познавам една која дозволи дечко да сврши во неа и демек ќе се напие апче океј е. Членка од другата тема која пиеше рандом контрацептивни апчиња од рекла- казала зошто другарката така ѝ налагала.

Мене ми е жал дека на млади девојчиња им е срам и/ли страв да одат на гинеколог и дека прв оат одат касно или евентуално со прва бременост одат. Ова е поразително и зато вакви проблеми имаме и зато вакви "лекции" по теми држиме.
Фала богу еден нормален што знае дека честата употреба е опасна ама еве ние сме неинформираните овде зошто господата се мрзливи куртон да стаат.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Абе секако :facepalm:




Фала богу еден нормален што знае дека честата употреба е опасна ама еве ние сме неинформираните овде зошто господата се мрзливи куртон да стаат.
Bas sea proveriv, morning after pill i vo anglija e bez recepta. Za razlika od niv, apcinjata za kontracepcija strogo samo so recepta se davaat ali i obicen doktor(GP) gi prepisuva.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Bas sea proveriv, morning after pill i vo anglija e bez recepta. Za razlika od niv, apcinjata za kontracepcija strogo samo so recepta se davaat ali i obicen doktor(GP) gi prepisuva.
Во Македонија едните се со рецепт, едните без, не ми текнува точно кои. Зависи од земја до земја, во Словенија се е со рецепт, ебан аналгин не можеш без рецепт.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Единствено ти си неинформираниот овде. Секаде во светот "morning-after-pill" се продава без рецепта и можат да го купат лица над 14 години. Ако се зема лекот како што е препишано е класифициран како БЕЗБЕДЕН ЗА УПОТРЕБА. Начин на употребување на лекот НЕ Е ЧЕСТО бидејќи не е редовна контрацепција.

Те молам чувај си ја твојата "(не)стручност" за на друго место.
Вака од љубопитност, во која земја си купил ти лично или твојата партнерка morning after pill без рецепта? Во Германија секако не, мора рецепта 100%. Она секаде во светот одма паѓа во вода.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вака од љубопитност, во која земја си купил ти лично или твојата партнерка morning after pill без рецепта? Во Германија секако не, мора рецепта 100%. Она секаде во светот одма паѓа во вода.
Во Словенија само ханзапласт имам купено без рецепт.

Оние што се до 72 часа мислам дека и во Свазиленд се со рецепт а за често користење за мене лично само скрената и воедно неписмена жена би го правела тоа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Единствено ти си неинформираниот овде. Секаде во светот "morning-after-pill" се продава без рецепта и можат да го купат лица над 14 години. Ако се зема лекот како што е препишано е класифициран како БЕЗБЕДЕН ЗА УПОТРЕБА. Начин на употребување на лекот НЕ Е ЧЕСТО бидејќи не е редовна контрацепција.

Те молам чувај си ја твојата "(не)стручност" за на друго место.
Некои го употребуваат често. Види на женскиот форум женски ги пијат и кога треба и кога не. Не се сигурни, па ајде.

Овие се за само во крајно итни случаеви и може да има и несакани ефекти без разлика тоа што се продаваат без рецепт и се достапни за секого.

Хаос може да направат на некоја и цела година да не може да се среди.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Во Словенија само ханзапласт имам купено без рецепт.

Оние што се до 72 часа мислам дека и во Свазиленд се со рецепт а за често користење за мене лично само скрената и воедно неписмена жена би го правела тоа.
Се случуваат инциденти, пример пукнал кондомот - за тоа се овие пилули. Не се замена за контрацепција, кондом итн. Една од нив го пореметува целиот хормонален циклус, камоли навика да ти станат, џумбуш ќе направат внатре.

Ми се случи беља една сабота, недела се е затворено овде. Најдовме една аптека во цел град отворена и ни рекоа мора рецепта од гинеколог. Што ќе правиш, ќе чекаш понеделник итен термин кај гинеколог да и дадат рецепта и се молиш у меѓувреме на виши сили. Така да незнам кај ги даваат без рецепта, овде сигурно не. Контрацепцијата (редовна) исто е по преглед кај гинеколог и со рецепта - овде и секаде кај што сум бил.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се случуваат инциденти, пример пукнал кондомот - за тоа се овие пилули. Не се замена за контрацепција, кондом итн. Една од нив го пореметува целиот хормонален циклус, камоли навика да ти станат, џумбуш ќе направат внатре.

Ми се случи беља една сабота, недела се е затворено овде. Најдовме една аптека во цел град отворена и ни рекоа мора рецепта од гинеколог. Што ќе правиш, ќе чекаш понеделник итен термин кај гинеколог да и дадат рецепта и се молиш у меѓувреме на виши сили. Така да незнам кај ги даваат без рецепта, овде сигурно не. Контрацепцијата (редовна) исто е по преглед кај гинеколог и со рецепта - овде и секаде кај што сум бил.
Тоа и јас го зборам, овие таблети го здебелуваат ендометриумот а ендометриумот не е на копче сега ќе стиснеш expand, па после shrink. За беља ако направиш да, се, ама ако ти станат навика, после поздрави се со овулацијата а за хормоните па да не збориме. Тоа пробувам да им го објаснам на овие погоре.

И во Македонија едните се со рецепт другите не, само навистина не ми текнува кои беа со рецепт. Во Словенија само ханзапласт и кафетин без рецепт.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Итна контрацепција е. Не секогаш се има можност да се посети гинеколог. Ама барем од после да се оди.

За темава дефинитивно треба да се учат тинејџери. Да ги знат двете страни на приказната. Лошо е шо вакви работи не се учат во училиште.

@Ilumious итната контрацепција е без рецепт. Редовна орална контрацепција е со приватна рецепта (розова).
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Итна контрацепција е. Не секогаш се има можност да се посети гинеколог. Ама барем од после да се оди.

За темава дефинитивно треба да се учат тинејџери. Да ги знат двете страни на приказната. Лошо е шо вакви работи не се учат во училиште.

@Ilumious итната контрацепција е без рецепт. Редовна орална контрацепција е со приватна рецепта (розова).
Другарка ми напрај беља прошлиот месец и за едните и кажаа дека ТРЕБА рецепт. Две лекарства се не е само Норлево. Ми вртеше пошо тетин ми е гинеколог и да и препише ама навистина не знам кои се со рецепт зошто не се заинтересирав ама да не требаше рецепт сигурно тетин ми ќе ме отераше во курац, немаше да ми каже утре да дојде девојката.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Другарка ми напрај беља прошлиот месец и за едните и кажаа дека ТРЕБА рецепт. Две лекарства се не е само Норлево. Ми вртеше пошо тетин ми е гинеколог и да и препише ама навистина не знам кои се со рецепт зошто не се заинтересирав.
Можно е да има измени да бидам искрена. Дур работев Норлево беше без рецепта ама неодамна читав дека на една ѝ побарале и за него. Можно е да има некакви промени. :cautious:

А, и да бидам искрена, има места каде шо би дале без рецепта. Е од таквите места си патиме.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Можно е да има измени да бидам искрена. Дур работев Норлево беше без рецепта ама неодамна читав дека на една ѝ побарале и за него. Можно е да има некакви промени. :cautious:

А, и да бидам искрена, има места каде шо би дале без рецепта. Е од таквите места си патиме.
Ете гледаш, значи сепак барале некаде и за Норлево. Многу е лесно да го направиш некој неписмен на форум.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Абе ај ќе се напиеш едно, а јас ќе одам за Грчка. :Д

Прегледај го приврзокот 232758
Поентата која ти е со ова? :confused:

Немаше да постојат апчињава ако не се случуваа грешки. Секогаш има исклучоци, впрочем, пишав за девојка која лично ја знам како користела итна контрацепција. Ама немој во ист кош да ги ставаш сите шо имаат искористено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom