Апсинт

  • Креатор на темата Nephthys
  • Време на започнување
L

Ligeia

Гостин
Ова на памет си го збориш или што е работава ? Тоа со горењето ти се само лигавења и фори ништо друго.
Ова што со зеленово ти го обележав нема ама баш благе везе, се работи за ТИЈОН кој што делува врз централниот нервен систем, во многу земји баш поради присуството на тион кој несмее да биде поголемо од 0,25% на килограм и е забранет .
Имаш право лапсус сум не знам зошто хлорот ми се заврти во глава.Вусшност мислев на:

Thujone has a molecular structure similar to that of another terpenoid essential oil, tetrahydrocannabinol (THC).THC is the chemical in marijuana that induces its notorious ‘high’.

Thujone appears to effect chloride ion channels in the central nervous system. In neurobiology, ion channels are protein channels in cell membranes that allow ions to pass from extracellular solution to intracellular solution and vice versa. Most ion channels are selective and only allow certain ions to pass through. Each neuron has ion channels with various ion selectivities. Each nerve cell’s parallel conductivity of “information” down its axon is contingent upon the opening and closing of ion channels along its cell membrane. At the end of a neuron, at its synapse, neurotransmitters are released based upon the “information” passed down by the changing concentration gradient and charge.

А инаку има многу начини на пиење абсинт,нема никакви фори на лигавења затоа што лесно се труе организмот при мало невнимание.Позз!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Имаш право лапсус сум не знам зошто хлорот ми се заврти во глава.Вусшност мислев на:

Thujone has a molecular structure similar to that of another terpenoid essential oil, tetrahydrocannabinol (THC).THC is the chemical in marijuana that induces its notorious ‘high’.

Thujone appears to effect chloride ion channels in the central nervous system. In neurobiology, ion channels are protein channels in cell membranes that allow ions to pass from extracellular solution to intracellular solution and vice versa. Most ion channels are selective and only allow certain ions to pass through. Each neuron has ion channels with various ion selectivities. Each nerve cell’s parallel conductivity of “information” down its axon is contingent upon the opening and closing of ion channels along its cell membrane. At the end of a neuron, at its synapse, neurotransmitters are released based upon the “information” passed down by the changing concentration gradient and charge.

А инаку има многу начини на пиење абсинт,нема никакви фори на лигавења затоа што лесно се труе организмот при мало невнимание.Позз!
Нај сигурен начин ти е да го мешаш со вода, има од 85% пошто прееска пиев таков :) а го палат тој од 55% ради фора не ради нешто друго.
И погрешно сватиле како и обично што сваќаат во МК шекерот се натопува со малку апсинт, и се пали за да се растопи поубаво истиот :)
 
L

Ligeia

Гостин
Нај сигурен начин ти е да го мешаш со вода, има од 85% пошто прееска пиев таков :) а го палат тој од 55% ради фора не ради нешто друго.
И погрешно сватиле како и обично што сваќаат во МК шекерот се натопува со малку апсинт, и се пали за да се растопи поубаво истиот :)
85%...многу ми е некако тоа,прв пат слушам толку голем процент а и знам дека до 75 макс беше границата...машала алал да ти е на цревата што да речам,јас не би се осмелила.:D Инаку да,традиционално со вода се пие оригиналот,јас зборував за овој кај нас во Веро бидејќи е слаб добро ''здрмува'' ако го пиеш запален.:D
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
85%...многу ми е некако тоа,прв пат слушам толку голем процент а и знам дека до 75 макс беше границата...машала алал да ти е на цревата што да речам,јас не би се осмелила.:D Инаку да,традиционално со вода се пие оригиналот,јас зборував за овој кај нас во Веро бидејќи е слаб добро ''здрмува'' ако го пиеш запален.:D
Овој не здрмува овој има моментално дејство 15/16 секунди од како ке го проголташ, и баш добро влијае на дигестивниот тракт :)
 
L

Ligeia

Гостин
Овој не здрмува овој има моментално дејство 15/16 секунди од како ке го проголташ, и баш добро влијае на дигестивниот тракт :)
Nah...:/ Ништо тогаш,не ми врши работа ако е за секундажа.Мене ми треба да ми покрене инспирација за пишување.Како и да е...на здравје нека ти е штом си пивкаш сега!:D
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Nah...:/ Ништо тогаш,не ми врши работа ако е за секундажа.Мене ми треба да ми покрене инспирација за пишување.Како и да е...на здравје нека ти е штом си пивкаш сега!:D
Секундарно те дига нема потреба да чекаш тоа го кажувам :) Не дека ефектот проага за 15 / 16 секунди :)
--- надополнето: 25 април 2012 во 23:35 ---
Абе чисто го пиете или го разблажувате?
Ако пиеш Апсинт мораш да го раствориш и да го разблажиш,но ако пиеш некоја ефтина копија тогаш може и така не разблажен и не растворен
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Глеам доста одговори..Според мене овој кај нас..Mr Jekil така нешто беше е најлош..А друг освен тоа нема,затоа и реков ако му е од прага можно е и да е боље.Од овој нашиов сигурен сум дека нема халуционации..или каков друг ефект.Ко узо ми беше некако.Пиев у прага еден 80% беше,поразличен беше вкусот али друг ефект освен начукување и повраќање не видов.Имаше некој и од 90%,Еуфорија се викаше или што ти знам..ме го пробав тој не ми се даваше пари.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Глеам доста одговори..Според мене овој кај нас..Mr Jekil така нешто беше е најлош..А друг освен тоа нема,затоа и реков ако му е од прага можно е и да е боље.Од овој нашиов сигурен сум дека нема халуционации..или каков друг ефект.Ко узо ми беше некако.Пиев у прага еден 80% беше,поразличен беше вкусот али друг ефект освен начукување и повраќање не видов.Имаше некој и од 90%,Еуфорија се викаше или што ти знам..ме го пробав тој не ми се даваше пари.
Кој знае што си пиел,од апсинт и да сакаш не можеш да повратиш а уште помалку да те боли глава :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Кој знае што си пиел,од апсинт и да сакаш не можеш да повратиш а уште помалку да те боли глава :)
епа ондак апсинтот што го продаваат тука не е апсинт,не реков дека е добар ја:) ко обичен алхохол само појак.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
епа ондак апсинтот што го продаваат тука не е апсинт,не реков дека е добар ја:) ко обичен алхохол само појак.
Епа баче ако сакаш апсинт ке си дадеш 90 евричи и ке пиеш апсинт
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Апсинт имам купено од Барселона од ликер стор. Не се секавам колку пари беше, не е битно. Беше од типот "
Absinthe Le Diable Vert
". Лево на сликата.​
Го пиевме мешано со киви, беше прекрасно додека пиеме. Јас испив околу 400грама, плус пушевме марихуана. Се отрув. Послето 3-4 дена имав халуцинации и диареа. :) Буквално не знаев кај се наоѓам. Потоа му го фанавме принципот и пивме по 2-3 чашки за добар филинг.​
Со добра забава и друштво, секој алкохол е супер, ама Абсентот, барем тој јас што го пиев е навистина прекрасна ѓаволска работа.​
Само секогаш ке жалам, кога среде Барселона на еден колега му се лизна од рака последното шише Апсент и се испокрши.... А тоа ни беше последното пред да заминеме...​
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
Ептен добра пијачка...прв пат пиев прага кога бев...погодив 2 пати добар абсинт еднуш лош од кој имав проблеми со стомаков 2 дена:D На враќање земав два вида од кој едниот беше срање Hills Absinth ... не го земајте ...ептен е лош...џабе парите... :D
еднуш бев среќен што начекав пернод филс абсинт од Франција носен :D

добра ствар:D
последно пиев абсинт Струга на Дојди Веслај фест...македонски бренд...не знам зошто не можам да го најдам...ама то можда е најдобриот абсинт што можите да го најдите некаде...предобра ствар...ако некој можи да ми најди контакт од стариот што го прави или воопшто контакт од кај можам да набавам во Македонија абсинт(за квалитетен зборувам...не за џекил или оној пернод шо го има во веро...абсинт без tujone) , повелете :D
2-3 пати пробав и самиот да го направам...се добива нешто....ама не е тој халуциноген ефект ко другиот...највероватно е пошто користев arthemisia vulgaris наместо arthemisia absinthum...нема arthemisia absinthum во македонија...или ако има е редок...во вулгарис има многу помалце tujone концентрација... вкусот го погодив 90% од пернодот што го пиев...јебига ваљда пошо пернодот е со пченичен алкохол а јас со гроздов го направив:D али бев невероватно задоволен од вкусот...само шо концентрацијата на tujone беше мала...
е сеа ритуалите за пиење се различни...обично со поголема количина на алкохол би требело да се запали за да изгори алкохолот...па после да се полие со вода...абсинти со 50-70% алкохол подобри би биле без горењето...само со фонтаничка...или имрповизирана фонтаничка...сеедно:D воглавно традиционален чешки начин е со горење а традиционален француски начин е со фонтана...плус то има огромна разлика во вкусот помеѓу чешки и француски рецепт...анасонот...чешкиов нема анасон...мене лично ми се свиѓа поќе со анасон него без анасон...битната работа друга ко ќе се полее со вода не е само да го смали алкохолот туку водата ќе ги извади мирисите и вкусовите на различните тревки...еднуш дома ко пиев абсинт целата соба три дена мирисаше на тревките:D абсинт е добра работа...ама да го уживаш...пошо абсинт не е пијачка за чалам...абсинт е пијачка за искуство...ако ја пиеш за чалам можиш проблеми да си направиш огромни на тебе и на луѓето околу тебе...ама ако пиеш абсинт за искуството и ослободување на мозокот е вистинската причина на абсинтот...плус то фамилијата arthemisia се многу лековити растенија...против ракови и слични работи...единствено не смее да се претера поради што може да се доведе до несакани последици...ко ке пиеш добар абсинт не се пијаниш туку нешто слично на дрогирање...од лош абсинт ќе се испијаниш ќе се напрајш лом...ама џабе...наспроти то од добар од 2 чашки ќе ги осетиш добрите работи и нема да осетиш ни дел од алкохолно пијанство :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom