Антисемитизам

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.575
Поени од реакции
6.068
Во светло на војната во Газа, на светската сцена повторно се појави феноменот на Антисемитизмот.
Според некои тврдења Евреите вршат Геноцид во Палестина и не само во Газа туку убивале народ и по Западен брег.
Според други пак, Евреите се гланиот двигатор на западната декаденција, вклучително и Воук идеологијата чии творци биле Еврејски интелектуалци.
Тука се и традиционалните теории за еврејски заговор, за презирот на Евреите кон Христијаните кои ги нарекувале Гојим и отворената омраза кон нивните стари непријатели Муслиманите.
На неколку теми по форумов сретнав анти-Еврејски ставови кои се во линија со некогашниот Антисемитизам, како тие се криви за Прва и Втора светска, како Еврејските банкари од калиброт на Ротшилдови стојат позади кризите во Капитализмот како онаа во 2007/08, скриена рака зад многу светски настани, војни, кризи...
Интересен факт е дека Ашкеназите (источноевропски Евреи) биле најинтелигентен етникум во светот со просек од 116 IQ.
Овде во Македонија имало Евреи-Сефарди од Иберискиот полуостров кои биле прогонети оттаму и стигнале на Балкан. Денес имало помалку од 1000 Евреи во РМ, последица од Бугарското предавање на сите Евреи на Третиот Рајх во еден ден во 1943. Мои претци ми имаат кажувано како во градските јадра на Битола, Скопје и Штип евреите биле сериозно застапени и биле прави граѓани за разлика од рајата која Комунистите ја симнале од планини пост-1945.

Зошто се Евреите такви какви што се?
Кој е вашиот став према Евреите?
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
776
Поени од реакции
1.976
Faktot shto izrael gi ispovakciniraa megju prvite za vreme na Kovid malku mi gi razvodenuva site ovie muabeti za nivna kontrola na vrld events.... interesno e da se procita @Bafra na temava....
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.575
Поени од реакции
6.068
Faktot shto izrael gi ispovakciniraa megju prvite za vreme na Kovid malku mi gi razvodenuva site ovie muabeti za nivna kontrola na vrld events.... interesno e da se procita @Bafra na temava....
И @Eisenhorn @Human и неколку други ама не ми текнува на точните никови во моментов ако се сетам ќе ги тагнам.
 
Последно уредено:

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.473
Поени од реакции
3.207
Faktot shto izrael gi ispovakciniraa megju prvite za vreme na Kovid malku mi gi razvodenuva site ovie muabeti za nivna kontrola na vrld events.... interesno e da se procita @Bafra na temava....
Дајте го Бафра и ја сум ЗА тој е мајчин за овие работи..Покрај него човек може да научи да не зема толку залет кога ја лупа главата од ѕид..
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.164
Поени од реакции
4.313
Во светло на војната во Газа, на светската сцена повторно се појави феноменот на Антисемитизмот.
Според некои тврдења Евреите вршат Геноцид во Палестина и не само во Газа туку убивале народ и по Западен брег.
Според други пак, Евреите се гланиот двигатор на западната декаденција, вклучително и Воук идеологијата чии творци биле Еврејски интелектуалци.
Тука се и традиционалните теории за еврејски заговор, за презирот на Евреите кон Христијаните кои ги нарекувале Гојим и отворената омраза кон нивните стари непријатели Муслиманите.
На неколку теми по форумов сретнав анти-Еврејски ставови кои се во линија со некогашниот Антисемитизам, како тие се криви за Прва и Втора светска, како Еврејските банкари од калиброт на Ротшилдови стојат позади кризите во Капитализмот како онаа во 2007/08, скриена рака зад многу светски настани, војни, кризи...
Интересен факт е дека Ашкеназите (источноевропски Евреи) биле најинтелигентен етникум во светот со просек од 116 IQ.
Овде во Македонија имало Евреи-Сефарди од Иберискиот полуостров кои биле прогонети оттаму и стигнале на Балкан. Денес имало помалку од 1000 Евреи во РМ, последица од Бугарското предавање на сите Евреи на Третиот Рајх во еден ден во 1943. Мои претци ми имаат кажувано како во градските јадра на Битола, Скопје и Штип евреите биле сериозно застапени и биле прави граѓани за разлика од рајата која Комунистите ја симнале од планини пост-1945.

Зошто се Евреите такви какви што се?
Кој е вашиот став према Евреите?
Евреите се семити.
Арапите се семити.
Евреите не ги поднесуваат арапите.
Арапите не ги поднесуваат Евреите.

И сега, кој е антисемит?...:confused:

Знам што мислам за Евреите, ама не кажувам...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.575
Поени од реакции
6.068
Евреите се семити.
Арапите се семити.
Евреите не ги поднесуваат арапите.
Арапите не ги поднесуваат Евреите.

И сега, кој е антисемит?...:confused:

Знам што мислам за Евреите, ама не кажувам...
А зошто да не кажуваш? :) Сепак ова е анонимен форум. Во најмала рака се еретици...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.164
Поени од реакции
4.313
А зошто да не кажуваш? :) Сепак ова е анонимен форум. Во најмала рака се еретици...
Во најмала рака се...Богоубијци.

Ете кажав...а сега, да видам колку ќе преживеам. :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.827
Поени од реакции
24.179
Антисемитизам. Многу благородна и убава придобивка особено за нас белите европејци а особено како словени.
Да се навратиме на традиционалните вредности.

114 пати прогонувани од еден куп земји, држави, кралства
,царства, републики, општества, султанати, калифати.. во период повеќе од 2000 год на 3 континенти.
Мислам дека ова е доволен факт за да се знае со каков канцер на секое општество си имаме работа. Сите, цел свет.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.029
Поени од реакции
7.403
Faktot shto izrael gi ispovakciniraa megju prvite za vreme na Kovid malku mi gi razvodenuva site ovie muabeti za nivna kontrola na vrld events.... interesno e da se procita @Bafra na temava....
Има логика во твоево, но има разлика меѓу евреи и ционисти.
За да си ционист не треба да си евреин, како што има кажано Бајден. Исто британската премиерка Трас што беше, има изјавено дека е ционист.

Некои од рабините имаат изјавено дека на евреите им е забрането да имаат своја држава, па и насловот на книгата од Хенри Форд е интернационален евреин.

A може и вакво објаснување, нешто во стил на Пророкот
These people will be used as vessels of wrath against Jerusalem. They'll think they're finally defeating Satan's kingdom and ushering in the Kingdom of God on earth, counterfeiting what Christ does when He returns and building the real biblical beast kingdom.
The beast will convince humanity that they must unite to battle against a perceived dark archonic, extraterrestrial, or spiritual force at Jerusalem, which will be seen as the NWO's headquarters.
Both Jews and Gentiles are being led into a multi-faceted grand deception that will test all the inhabitants of the earth. The Jews are being led by their desire to usher in the messianic age while rejecting Christ, and the Gentiles, will become God's rod of anger against the Jews, ushering in their own vision of heaven on earth, the beast kingdom.
Во најмала рака се...Богоубијци.
Не можеш бог да го убиеш.
Можеш неговите гласници. Не е убаво гласникот или курирот да се убива, така направи и оној Спартанецон, ама па после помрачење
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.556
Поени од реакции
29.004
Тука се и традиционалните теории за еврејски заговор, за презирот на Евреите кон Христијаните кои ги нарекувале Гојим
Интересен факт е дека Ашкеназите (источноевропски Евреи) биле најинтелигентен етникум во светот со просек од 116 IQ.
Факти и теории за сиромашни со когнитивни способности.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
97
Поени од реакции
144
Интересен факт е дека Ашкеназите (источноевропски Евреи) биле најинтелигентен етникум во светот со просек од 116 IQ.
Не знам од каде ти е податокот за интелигенцијата, но има теорија која вели дека Ашкеназите не се воопшто евреи, туку хазари кои ја примиле еврејската религија.


Хазарите биле турско племе кое живеело на подрачјата на денешна Украина и ја контролирале трговијата помеѓу истокот и западот се додека Русите не ги набркале од таму. Ашкенази е инаку и архитектот на војната во Украина Викторија Нуланд, исто како и една од најголемите заговорнички на таа војна, Ен Аплбаум. Злобниците би рекле дека овие ноќни креатури преку оваа војна им се светат на словените заради тоа што нивните семејства биле избркани од Украина, Русија и Белорусија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom