Анксиозност

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.874
Поени од реакции
18.575
Незнам премногу идеалистички некако
А зошто? Треба да фаќа сива нијанса за да тебе ти биде веродостојно? И мистикот и квантниот физичар се обидуваат да одговорат на три основни прашања: кој сум јас?, од каде доаѓам? и на каде одам? Тоа што користат различни начини за да дојдат до вистината не ја прави нивната цел различна.

Испитување на природата на своето постоење не можам да го наречам идеалистичко. Основно прашање во егзистенцијалистички контекст е како си ти во самиот себе или во сопствена кожа? Да сакаш да ти биде порозово ми изгледа сосема разбирливо.
 
Член од
3 септември 2022
Мислења
66
Поени од реакции
25
А зошто? Треба да фаќа сива нијанса за да тебе ти биде веродостојно? И мистикот и квантниот физичар се обидуваат да одговорат на три основни прашања: кој сум јас?, од каде доаѓам? и на каде одам? Тоа што користат различни начини за да дојдат до вистината не ја прави нивната цел различна.

Испитување на природата на своето постоење не можам да го наречам идеалистичко. Основно прашање во егзистенцијалистички контекст е како си ти во самиот себе или во сопствена кожа? Да сакаш да ти биде порозово ми изгледа сосема разбирливо.
Не реков дека е лошо само дека светот е повеќе дуалистички и голем дел од животот се одвива во сива зона. Добронамерно предложив нешто за читање и нагласив дека е субјективо. Незнам што го мачи толку што би се убил/а и не гледам како нашава мала дискусија би помогнала.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.874
Поени од реакции
18.575
Не реков дека е лошо само дека светот е повеќе дуалистички и голем дел од животот се одвива во сива зона. Добронамерно предложив нешто за читање и нагласив дека е субјективо. Незнам што го мачи толку што би се убил/а и не гледам како нашава мала дискусија би помогнала.
Да, па тоа ти кажав, како читање за сив или црно-бел дуалистички свет ќе му помогне? Бетер ќе го утепа.
 
Член од
3 септември 2022
Мислења
66
Поени од реакции
25
Да, па тоа ти кажав, како читање за сив или црно-бел дуалистички свет ќе му помогне? Бетер ќе го утепа.
Препораката е далеку од дуализам и црно бело. Френкл има доста добри светски познати стратегии за справување со анксиозности. Прашањата што ги постави се основа на когнитивна терапија чиј што татко е баш френкл. Концептот на црно бело го има и во будизам јинг јанг.
Пак ке кажам проблемот е субјективен и веројатно дава преголемо значење на некоја глупост од наше гледиште или повик за внимание како што спомна погоре. Сам кажа дека патот е пропорционален со проблемот. Секоја зрела личност мора да прифати дека е составена негативни и позитивно особини(црно бело). Тука е е таа сива боја на реално самопознавање или индивидуализам.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
523
Поени од реакции
967
Препораката е далеку од дуализам и црно бело. Френкл има доста добри светски познати стратегии за справување со анксиозности. Прашањата што ги постави се основа на когнитивна терапија чиј што татко е баш френкл. Концептот на црно бело го има и во будизам јинг јанг.
Пак ке кажам проблемот е субјективен и веројатно дава преголемо значење на некоја глупост од наше гледиште или повик за внимание како што спомна погоре. Сам кажа дека патот е пропорционален со проблемот. Секоја зрела личност мора да прифати дека е составена негативни и позитивно особини(црно бело). Тука е е таа сива боја на реално самопознавање или индивидуализам.
Ubavo napisano..... negativnata Misla stanuva opsesija, mozokot te nosi vo idninata kade sto obicno te precekuva strav I negativno scenario za tvojata situacija
Sam ke ostanam
Od mene nema nikakov air
Ke umram vo siromastija
Pak imam nekoja bolest vo teloto...
Nema nikakva smisla ovoj zivot
Zasto se na mene mi se slucuva ova.....
Toa e toa samo nema koj da mu teknu deka toa e samo vo glavata....
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.874
Поени од реакции
18.575
Препораката е далеку од дуализам и црно бело. Френкл има доста добри светски познати стратегии за справување со анксиозности. Прашањата што ги постави се основа на когнитивна терапија чиј што татко е баш френкл. Концептот на црно бело го има и во будизам јинг јанг.
Пак ке кажам проблемот е субјективен и веројатно дава преголемо значење на некоја глупост од наше гледиште или повик за внимание како што спомна погоре. Сам кажа дека патот е пропорционален со проблемот. Секоја зрела личност мора да прифати дека е составена негативни и позитивно особини(црно бело). Тука е е таа сива боја на реално самопознавање или индивидуализам.
Да, светот е дуалистички конципиран од луѓето. Имаш рај и пекол, имаш јинг и јанг, во филмовите имаш херои и негативци, луѓето себе се гледаат како одделни ентитети. Односно на прашањето кој сум јас, веројатно ќе ги добиеш следниве одговори.

- Јас сум моето тело

- Јас сум моите мисли

- Јас сум одделен од другите

- Јас сум одделен од креационата сила која ме создаде

За многу луѓе ова се факти и ова прашање е затворено.

Главниот проблем со овие одговори е што тие не функционираат баш онака ко што луѓето замислуваат. Се додека јас верувам дека сум моето тело до крајот на мојот претстој тука на земјата ќе бидам загрижен за тоа кога моето тело ќе престане да функционира или ќе умрам. Се додека јас се идентификувам со содржината на моите мисли, моите мисли можат да ме контролираат, најверојатно ќе почнам да осеќам страв или депресија, ќе почнам да живеам во сопствената глава што значи конфликт во себе, што е доста контрапродуктивно. Се додека верувам дека сум одделен ентитет од останатите луѓе јас сум океј да бидам во војна со нив. Се додека верувам дека јас сум различен од креационата сила која ме создаде јас ќе мислам дека сум нејзина кукла.

Ниедно од овие верувања ми помага да имам исполнителен живот и да осеќам задоволство.

Дури и во христијанството го имаш тоа - Таткото, синот и светиот дух се едно. Ова се зборови на Исус - Јас и таткото сме едно, е сега кој како го толкува тоа.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.118
Поени од реакции
1.000
Јас незнам што е анксиозност, но во последните две недели чудо ми се случува, посебно на раб место.
Се случува од нозете нагоре да ми затреперат нозе ,па до срце туп туп и да ме пресече. Како некој паничен напад...
Матичните не ме упатија ,но по се изгледа си треба психотерапевт....
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
523
Поени од реакции
967
PRed nekoj den bev na PLUS uni... rabotev prethodno bev i vo poseta na omileniot DR MR na delot od psihologija, polno pravevme muabet za ovaa tema posto i jas imam procitano knigi i nekoi delumni praksi od ovaa tema....vo momntot velam 4x4 box breathing plusvisoka pozitivna vibracija (guided meditation ili omilena pesna primer) vikam me terat napred i imam odlicni rezultati kako za mene....i covekot samo molcese i so kratki recenici samo mi rece....
Odi priroda, najdi si hobi, imaj okolu sebe pozitivni luge, i oblikuvaj go cuvstvoto na blagodarnost da ti bide na visoko nivo...iako delumno do odreden procent mozes da gi promenis rabotite, vo tebe sekogas ostanuva del od faktot kako za tebe se grizile roditelite kako mal i drugi odredeni traumi za koj neznaes a si bil dete......mi go kaza na Angliski vo edna minuta.....Vikam kako nekoi imat celosna promena primer David Goggins kako primer...Vika DAvid Goggins mora da istrci 100 km za da se smiri, a da ne bilo toa kako dete bi bil kompletno normalen.... taaa mentalna sila vo glavata e rezultat na toa sto se slucilo kako dete.......interesen covek da te stavi vo razmisluvanje....i veli da treba mnogu kognitivni terapii za da ja smenis taa energija sto ja imas,,, ne odi toa preku den,, za tesko anksiozni lica...
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.118
Поени од реакции
1.000
Дали некој пиел ,,Зепира " искуство зошто служи го даваат и дали има вознемирувачки симптоми?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
150
Поени од реакции
114
Дали некој пиел ,,Зепира " искуство зошто служи го даваат и дали има вознемирувачки симптоми?
Антидепресив е и првите 2 недели може да се јават и вознемирувачки симптоми и обавезно се јавува намалено либидо и кај жени и кај мажи.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.118
Поени од реакции
1.000
Денешниот свет се почесто се случува, млади луге да имаат анксиозност или напади или депресија, може е едно исто ,туку ,нешто не ми е јасно.
Доколку одиш регуларно кај матичен и те упатува на психијатар, тогаш ти отварат досие?
Која е целта? Зошто табу сеуште?
Потоа ти зависи работата? Може да те отстранат од работно место Доколку работиш раководна позиција или нешто незнам ?
Така слушам , лугето се уште одат на приватните психијатри ,односно фалат врски за да не ги пишат како такви со тие дијагнози.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.959
Поени од реакции
36.740
Денешниот свет се почесто се случува, млади луге да имаат анксиозност или напади или депресија, може е едно исто ,туку ,нешто не ми е јасно.
Доколку одиш регуларно кај матичен и те упатува на психијатар, тогаш ти отварат досие?
Која е целта? Зошто табу сеуште?
Потоа ти зависи работата? Може да те отстранат од работно место Доколку работиш раководна позиција или нешто незнам ?
Така слушам , лугето се уште одат на приватните психијатри ,односно фалат врски за да не ги пишат како такви со тие дијагнози.
...порано (ова власт го укина) за да бидне некој директор, макар и привремен како ВД, покрај други критериуми, беше и психолошки тест кој треба да потврди дека ќе директорува психо здрава особа, ја укинаа ова ,,рампа,, оти никој не ќе го положи што се поставени, а треба да раководи и менаџира со поголем број вработени, а ти се засекирал за нешто ситно, ако се работи за тебе ајде да поработиме да ти најдеме причината и да те ојачаме истиснувајќи со соочување што мачи што не можеш сам да исконтролираш и посегнуваш по хемија да внесеш!

П.С.
...во работата сретнувам арогантни личности и егоцентрични кои најчесто завршува контактот со конфликт се додека не видам дека скришум сите посетуваат психијатар, најчесто се тие таквите, додека другите ,,се кријат,, поради сеуште балкански менталитет, дека нема дотичната психо лабилна особа да се ожени/омажи/ вработи/ губи друштво и воопшто позиција во општетството.
тогаш ти отварат досие?
...психолошките проблеми се решаваат на долги стази и секоја индивидуа е приказна за себе, често пати попратени со самоубиствени последици, дали од природата на терапија дали воопшто од средината на болниот, па мора да се води написмено све што се превзема доколку треба да се докаже лекувањето и воопшто менталниот тек на болниот во можеби непријатни и фатални ситуации (суицидни).
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2011
Мислења
1.118
Поени од реакции
1.000
...порано (ова власт го укина) за да бидне некој директор, макар и привремен како ВД, покрај други критериуми, беше и психолошки тест кој треба да потврди дека ќе директорува психо здрава особа, ја укинаа ова ,,рампа,, оти никој не ќе го положи што се поставени, а треба да раководи и менаџира со поголем број вработени, а ти се засекирал за нешто ситно, ако се работи за тебе ајде да поработиме да ти најдеме причината и да те ојачаме истиснувајќи со соочување што мачи што не можеш сам да исконтролираш и посегнуваш по хемија да внесеш!

П.С.
...во работата сретнувам арогантни личности и егоцентрични кои најчесто завршува контактот со конфликт се додека не видам дека скришум сите посетуваат психијатар, најчесто се тие таквите, додека другите ,,се кријат,, поради сеуште балкански менталитет, дека нема дотичната психо лабилна особа да се ожени/омажи/ вработи/ губи друштво и воопшто позиција во општетството.

...психолошките проблеми се решаваат на долги стази и секоја индивидуа е приказна за себе, често пати попратени со самоубиствени последици, дали од природата на терапија дали воопшто од средината на болниот, па мора да се води написмено све што се превзема доколку треба да се докаже лекувањето и воопшто менталниот тек на болниот во можеби непријатни и фатални ситуации (суицидни).
Благодарам на одговорот .
Вака ,кај мене е ептен ситно ,немам страв од такви досиеја, се си сфаќам нормално како кога минуваш низ тежок период в8 живот. Жив човек , не се секирам за ништо ама ми падна глупо колку е демек назад и табу .
Имам другар жена му работи во администрација, па имаше некоја депресија па за да не изгуби работа фаќаа врски за да остане на работа, демек направија оти е пост ковид ситуација со зуење во ушите наместо депресија. Така да , срање е.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.703
Поени од реакции
40.793
...порано (ова власт го укина) за да бидне некој директор, макар и привремен како ВД, покрај други критериуми, беше и психолошки тест кој треба да потврди дека ќе директорува психо здрава особа, ја укинаа ова ,,рампа,, оти никој не ќе го положи што се поставени, а треба да раководи и менаџира со поголем број вработени, а ти се засекирал за нешто ситно, ако се работи за тебе ајде да поработиме да ти најдеме причината и да те ојачаме истиснувајќи со соочување што мачи што не можеш сам да исконтролираш и посегнуваш по хемија да внесеш!

П.С.
...во работата сретнувам арогантни личности и егоцентрични кои најчесто завршува контактот со конфликт се додека не видам дека скришум сите посетуваат психијатар, најчесто се тие таквите, додека другите ,,се кријат,, поради сеуште балкански менталитет, дека нема дотичната психо лабилна особа да се ожени/омажи/ вработи/ губи друштво и воопшто позиција во општетството.

...психолошките проблеми се решаваат на долги стази и секоја индивидуа е приказна за себе, често пати попратени со самоубиствени последици, дали од природата на терапија дали воопшто од средината на болниот, па мора да се води написмено све што се превзема доколку треба да се докаже лекувањето и воопшто менталниот тек на болниот во можеби непријатни и фатални ситуации (суицидни).
да не беа тие доктори на хемија ти ќе беше директорка до сега.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.874
Поени од реакции
18.575
Денешниот свет се почесто се случува, млади луге да имаат анксиозност или напади или депресија, може е едно исто ,туку ,нешто не ми е јасно.
Доколку одиш регуларно кај матичен и те упатува на психијатар, тогаш ти отварат досие?
Која е целта? Зошто табу сеуште?
Потоа ти зависи работата? Може да те отстранат од работно место Доколку работиш раководна позиција или нешто незнам ?
Така слушам , лугето се уште одат на приватните психијатри ,односно фалат врски за да не ги пишат како такви со тие дијагнози.
Еве ти психијатар

 

Kajgana Shop

На врв Bottom