Анима Мунди

Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Aнима Мунди треба еден протест да направи против "неодговорните" сопственици на кучиња...тоа тешко. Или барем од прекршочна да се преиначи во кривична

34 годишен маж од струшко крвнички нападнат од две кучиња од расата питбул

Со видлива агресивност, кучињата без заштитна маска кои сопственикот ги чувал крајно невнимателно и без неопходен надзор, буквално се нафрлиле врз 34 годишниот А.Филкоски, го искасале во пределот на стомакот, градниот кош, нанесувајќи му и други сериозни повреди по телото. Исплашен, тој веднаш бил префрлен во струшката општа болница.
Против 37 годишиниот В.Ч.од Мислешево кој невнимателно во својот дом држел кучиња и други опасни животни, полицијата поведе прекршочна постапка.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Epa ete, na ov mislam, ete vi ziv dokaz..... ne treba skitnicite vo sekaoja popara da se mesaat. A za ova sto so AM? Abe AM i drugite zdruzenija najmalku se krivi - barem setrudat nesto da napravat i poveke kucinja trgnale od ulicite otkolku drzavata so "zalovuvanjeto" na skitnicite. Jas poprvo ke vperam prst vo drzavata i opstinite - za problemot so skitnicite opstinite plakjaat po kuce, ne im e bitno dali zivo dali mrtvo. E sega koga prifatilistaa koi imaat tender dobivaat ista suma pari za kuce da go , cuvaat, sterilziraat, vakciniraaat, procistat i pak da go vratat, ili pak da go usmrtat na lice mesto, sto niv ne gi kosta ni vreme ni pari - sto mislite, koja opcija ke ja odberat? E sega, zatoa site sto vikaat "AM i zdruzenijava samo pari baraat" itn itn, razmislete malku i svatete deka fakticki vie, sto plakjate danoci na drzavata, gi plakjate i sinterite da ne pravat bukvalno nisto. Bidejki gragjanite se tie sto plakjaat da se resava problemot so skitnicite, i masovnoto ubivanje ne go resilo problemot do sega, seuste mnog luge so strav minat po ulica, a mestata kako Vardariste lapaat golemi pari, a ne pravat nisto. Zdruzenijata barem navistina gi trosat parite po veterinari i pansioni, za da ne se vratat kucinjata na ulica.
Vikam "vie sto plakjate danoci" bidejki jas povekje ne sum vo drzavata.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Epa ete, na ov mislam, ete vi ziv dokaz..... ne treba skitnicite vo sekaoja popara da se mesaat. A za ova sto so AM? Abe AM i drugite zdruzenija najmalku se krivi - barem setrudat nesto da napravat .
Не бев сериозен за АМ, али темата е АМ, да не е тотално вон тема :)
за кривичната, да, тоа би го направил...
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Da, ama najzalno e sto gragjanite plakjaat za da imaat nekakva zastita, a drzavata muva ne ja lazi za niv. kako sto e sega sostojbava, ovoj so kucinjava moze da rece ne se moi, i nikoj nema da odgovara za covekov sto e iskasan. A kamo li pak za kucinjata skitnici.... A za AM se obrakjam opsto na site sto imaat mislenje deka zdruzenijata treba da se odgovorni za site problemi so kucinjata, skitnici ili ne. na nikogo li dosega ne mu teknalo deka tie danoci sto gi plakjaat se i za toa? Koj go plakja Vardariste? Gragjanite! I toa debeli pari zemaat! I policija, i inspekciskite sluzbi... A do den denes, niti nesto e reseno so brojot na kucinja, niti se gragjanite nesto pobezbedni na ulica. Ne daj boze nekoj da ima vakov problem, kaj koja sluzba i da odis - nikoj ne e nadlezen, ni za skitnici, ni za privatni kucinja.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.919
Поени од реакции
15.910
Abe luge, da fati nekoj da ispita malku podetalno za toa koi kucinja ja napadnale zenata sto pocinala, jas mozam da se kladam deka ne se toa pravi skitnici, tuku necii kucinja koi se pusteni slobodni da setaat i gazdite ne gi pribiraat. Ako se vratime nanazad, iako vo Makedonija ima iljadnici skitnici koi cesto gi gledame i po glutnici i da, brkaat luge i moze i da kasnat nekogo - kolku vkupno smrtni slucai imalo vo Makedonija vo poslednive 20 godini? Dva, rotvajlerot sto iskasa starec do smrt vo Prilep i ova sega. Kolku teski povredi i osakatuvanja imalo zabelezani od kucinja skitnici isto? Niedna, site bile predizvikani od domasni milenici. Ova na zboram na pamet, ova e od napisi sto imalo sive ovie godini po vesnicite. Ne gi branam kucinjata skitnici, tocno e deka se problem, ama modus operandi ne se poklopuva. Prav skitnik, kucesto e bas nicie na ulica, go hranel nekoj ili ne, retko e tolku hrabar da napadne covek, tie se nauceni da gi brkaat i udiraat pa poprvo ke izbega otkolku da napadne. Kucinjata koi nekoj gi cuva, i koi se uceni so luge i da bidat cuvari vo dvor i sl, nemaat strav od luge, i poverojatno e deka takvo kuce ke napadne nekogo. Nacinot na resavanjeto problemot so skitnicite kaj nas, odnosno steriliziranje i vrakjanje na ulica e ist kako i vo site zemji od tretiot svet, kade sto ima visoka populacija na skitnici po ulicite a niska kultura na narodot. Koga se sporeduvate so zapadnite zemji,zaboravate deka za niv nie sme na nivo na nerazviena zemja. Na zapadot ne gi vrakjaaat kucinjata na ulica, ama zdruzenijata za zastita koi isto taka se nevladini i zavisat od donacii, imaat svoi prifatilista, kade gi prevzemaat od drzavnite stacionari, na svoj trosok gi lecat, steriliziraat, cipirat i se grizat za niv dodeka ne se vdomat i vdomuvanjeto go naplakjaat.
Sto se odnesuva do agresivnite kucinja, tie zakonski ne smeat da se vdomuvaat, bidejki se bezbednosen rizik za drugi zivotni i luge. Ako nekoj e protiv opasno kuce da se uspie i saka da go vdomi, treba da e spremen licno krivicno da odgovara ako kuceto povredi ili ubie nekogo. Tocno e deka ima luge sto gi krijat ulicnite kucinja koga Vardariste mine da gi sobira, no ako sinterite mozat bez problem da gi fatat, klocaat i maltretiraat pa i da gi ubijat, togas toa ne se agresivni kucinja neli?
не е така, не треба ни еден случај да има. Зошто само кај нас има толку кучиња скитници, еве во Србија град Панчево воведе драстични казни за секој кој неовластено рани диво животно или заскитано милениче. Имам братучед во Загреб, има вдомено кутре, ама кога ќе му пратам слики од нашето мало со дузини кучиња скитници и мачки, не може да се изначуди. А дека не е добро, не е, пред празникот одев со точак низ населба Н.Лисиче, таму кај поштата видов инцидент кога куче со каишче ( некоја врста поголема пудла) агресивно нападна дете од 6-7 години, детето падна и кучето го касна за нога. Не видов колку длабоко го касна, но еден постар човек, веројатно сопственик на кучето му викаше на детето, веројатно го караше зошто бегал кога кучето го бркало ??. Одстрана некој луѓе му довикуваа на газдата на кучето, врзи го кучето !. Незнам каква беше повредата, но на таткото на детето може да му пикне филмот не само кучето туку и газдата да го суреди. Денес поблиску кај нас, пред маркет 3 големи кучиња скитници нападнаа една жена која многу се уплаши. наиде една со голем хаски на каиш, кучињата тргнаа накај нејзе а нападнатата ѓена успеа да избега. Всушност таа со хаскито е виновна, таа има дома едно мало скитниче кое е нестерилизирано и многу агресивно, па кога тоа ќе залае на некој велосипедит или пешак, почнуваат и овие големите.
Никаде нема да раниш куче а да не го контролираш, затоа во Србија почнале драстично да казнуваат ранење на животни кои не ги контролираш и за кој не одговараш. И уште да напоменам, кучињата се посебно опасни поради промени на времето, заладувања..
На луѓето им е смачено од теророт од скитниците а и од миленичиња без контрола, не труење, може да почне и до употреба на порадикални мерки...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.972
Поени од реакции
8.506
1580077122859.png

1580077193873.png

 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Анима Дунди се исти како политичарите во Македонија.
Ги користат луѓето и животните за да соберат пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom